Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινες διακοπες χωρις παρεα


Explorer1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! ελπιζω ολοι να ειστε καλα!

Δυστυχως το να πηγαινουμε διακοπες με παρεα, δεν αποτελει παντα επιλογη για διαφορους λογους. Αυτο ομως, δεν σημαινει πως πρεπει να χανουμε τις διακοπες μας.

Οποτε αποφασισα του χρονου, να παω διακοπες μονος μου σε καποιο νησι ετσι ωστε να μην χασω ξανα τις διακοπες μου.

Ομως, με φοβιζει η σκεψη του να παω μονος μου, διοτι θεωρω πως οσο ωραιο και να ειναι το μερος, καποια στιγμη θα βαρεθω χωρις να εχω κανεναν να μιλησω.

Εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη σχετικα με το πως μπορω να περασω καλα στις διακοπες μου χωρις παρεα?

Ποια νησια ειναι καλα για να παει καποιος μονος?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παω διακοπες για μηνες μονος, χρόνια τώρα, αλλα η μεγάλη παρέα μου είναι η μοτοσυκλέτα μου ανά την Ελλάδα και όχι μόνο.

Ο λόγος δεν ειναι κανείς άξιος να ακολουθήσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω παω διακοπες για μηνες μονος, χρόνια τώρα, αλλα η μεγάλη παρέα μου είναι η μοτοσυκλέτα μου ανά την Ελλάδα και όχι μόνο.

Ο λόγος δεν ειναι κανείς άξιος να ακολουθήσει.

Σε καταλαβαινω απολυτα, παρολο που δεν εχω παει διακοπες μονος ακομα.

Αν κληθεις να διαλεξεις αναμεσα στο να πας διακοπες μονος σου, η διακοπες με λαθος παρεα, τοτε σαφως ειναι καλυτερα να πας μονος σου.

Το καλυτερο βεβαια, ειναι να βρεις καποιο αξιολογο ατομο να πας διακοπες. Αν αυτο ομως δεν ειναι εφικτο τοτε χιλιες φορες καλυτερα μονος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι διακοπές χωρίς παρέα θέλουν οργάνωση και πρόγραμμα ωστε να μην υπάρξουν πολλά κενά διαστήματα και κάνει κοιλιά η φάση. Μεταφορικό απαραίτητα ώστε να κανονίζεις μέσα στη μέρα να βλέπεις μέρη, μουσεία, αξιοθέατα κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που έχεις να διαλέξεις είναι διακοπές VS να κάτσεις σπίτι. Γιατί και η παρέα να μην μπορεί την ίδια ημερομηνία ποιος σου εγγυάται οτι θα βγαίνετε βόλτες. Πιστεύω πως η απόφαση δεν είναι εύκολη αλλά το ερώτημα είναι το αρχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας σε καμπινγκ νησιου και περνας γαματα μονος σου.Ξερεις ποσοι που πανε με τις γυναικες τους θα ευχονταν να χανε παει μονοι τους?Προχωρα μαν και περνα τελεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, μέχρι του χρόνου μπορεί να βρεις άτομα, έστω κι ένα, και να πάτε παρέα. 

Πάντως, ακόμη κι αυτοί που πάνε με παρέα, μη νομίζεις πως απαραίτητα ευχαριστιούνται τις διακοπές τους. Ξέρω άτομα που πηγαίνανε μόνα τους και κάνανε αυτά που θέλανε, επειδή οι υπόλοιποι της παρέας ήθελαν κάτι άλλο. Το σημαντικότερο είναι να έχεις ίδια ενδιαφέροντα με τον άλλο, για να πάς κάπου και να το ευχαριστηθείς. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό, χίλιες φορές μόνος σου.

Ο προορισμός δε νομίζω πως έχει και τόση σημασία. Θα έλεγα να πας απλά στο μέρος που θες, είτε είναι πιο ήσυχα είτε όχι. Από εκεί και πέρα, είναι και το τι άνθρωπος είσαι εσύ που θα σε κάνει να χαρείς περισσότερο τις solo διακοπές σου. Μπορεί να πας μόνος αλλά, αν είσαι επικοινωνιακός, να βρεις εκεί παρέα. Ή/και, εάν είναι στον χαρακτήρα σου, να δοκιμάσεις πράγματα που μέχρι τώρα δεν έκανες για τον ΧΥΖ λόγο. 

Γενικά, μάθε να απολαμβάνεις την παρέα με τον εαυτό σου. Δούλεψέ το. Χρειάζεται, για διάφορους λόγους.

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει πολύ η εμπειρία του εξωτερικού στο να εκτιμήσεις το να ταξιδεύεις (και) μόνος σου. Δεν είναι η κατάλληλη χρονιά μάλλον, λόγω covid, αλλά, όταν τα πράγματα επανέλθουν στους κανονικούς τους ρυθμούς και στο βαθμό που μπορείς, κάποιον χειμώνα/άνοιξη/φθινόπωρο φτιάξε ένα ωραίο πρόγραμμα ολιγοήμερων διακοπών σε χώρα/χώρες που δεν έχεις ξαναπάει, μείνε σε χόστελ με καλές κριτικές, ψάξε ονλάιν τουρς, νοίκιασε ποδήλατο, εξερεύνησε όσα περισσότερα μέρη μπορείς, περπάτησε όσο πιο πολύ μπορείς, βγάλε φωτογραφίες κ.λπ.

Αν είσαι και λίγο κοινωνικός, θα γνωρίσεις ανθρώπους που θα σου περιγράφουν πόσο καιρό ταξιδεύουν μόνοι τους, σε ποια χώρα ήταν πριν, σε ποια θα πάνε μετά κ.λπ., και θα αρχίσεις να ζηλεύεις αυτούς αντί για τις καλοκαιρινές παρέες στα ελληνικά νησιά! 

Εν ολίγοις, θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις μια νοοτροπία που λείπει από τον περισσότερο κόσμο στην Ελλάδα, να ξεμπλοκάρεις και να είσαι και στην Ελλάδα πιο άνετος από τις διακοπές μέχρι την καθημερινότητά σου. (Γιατί συνήθως αυτή η ανασφάλεια συνδέεται και με άλλες, όπως π.χ. κάποιος νιώθει περίεργα να κάτσει μόνος του με ένα βιβλίο σε ένα καφέ ή ένα εστιατόριο, αν και αυτό τα τελευταία χρόνια αλλάζει και στην Ελλάδα).

Καλές εξερευνήσεις και καλά να περάσεις!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2020 at 14:59, Explorer1 said:

Γεια σας! ελπιζω ολοι να ειστε καλα!

Δυστυχως το να πηγαινουμε διακοπες με παρεα, δεν αποτελει παντα επιλογη για διαφορους λογους. Αυτο ομως, δεν σημαινει πως πρεπει να χανουμε τις διακοπες μας.

Οποτε αποφασισα του χρονου, να παω διακοπες μονος μου σε καποιο νησι ετσι ωστε να μην χασω ξανα τις διακοπες μου.

Ομως, με φοβιζει η σκεψη του να παω μονος μου, διοτι θεωρω πως οσο ωραιο και να ειναι το μερος, καποια στιγμη θα βαρεθω χωρις να εχω κανεναν να μιλησω.

Εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη σχετικα με το πως μπορω να περασω καλα στις διακοπες μου χωρις παρεα?

Ποια νησια ειναι καλα για να παει καποιος μονος?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

καντο τοσο απλα.αν δεν δοκιμασεις δεν θα ξερεις. εχω παει μονος αφρικη στην τανζανια για το kilimanjaro πηγα στην ρωσσια μονος, πηγα καναρια νησια πηγα βουλγαρια κτλ. και εκανα  solo και τα βουνα

αξια ανεκτιμητη.παρεα στο βουνο ενα bt speaker. για ελλαδα ακομα πιο εύκολα όλα

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Explorer1 είπε

Γεια σας! ελπιζω ολοι να ειστε καλα!

Δυστυχως το να πηγαινουμε διακοπες με παρεα, δεν αποτελει παντα επιλογη για διαφορους λογους. Αυτο ομως, δεν σημαινει πως πρεπει να χανουμε τις διακοπες μας.

Οποτε αποφασισα του χρονου, να παω διακοπες μονος μου σε καποιο νησι ετσι ωστε να μην χασω ξανα τις διακοπες μου.

Ομως, με φοβιζει η σκεψη του να παω μονος μου, διοτι θεωρω πως οσο ωραιο και να ειναι το μερος, καποια στιγμη θα βαρεθω χωρις να εχω κανεναν να μιλησω.

Εχετε να μου δωσετε καποια συμβουλη σχετικα με το πως μπορω να περασω καλα στις διακοπες μου χωρις παρεα?

Ποια νησια ειναι καλα για να παει καποιος μονος?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

Το είπες μόνος σου ότι αν πας διακοπές χωρίς άλλους θα βαρεθείς και δεν θα περάσεις καλά, η συμβουλη λοιπόν είναι δεν πας διακοπές μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν οργανώσεις το πρόγραμμα σωστά ώστε να μην κάνει κοιλιά όπως προανέφερε κι ένα άλλο παιδί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, θα περάσεις μια χαρά. Πήγαινα κι εγώ διακοπές με παρέα αλλά αυτά που ήθελα να κάνω εγώ δεν τα έκανα γιατί οι υπόλοιποι είχαν αλλά γούστα, οποτε αποφάσισα να το παρω μόνος μου και πλέον τα τελευταία  καλοκαίρια οργανώνω solo ταξίδι στο εξωτερικό. Φέτος λόγω του ιού δεν πήγα (ενώ το είχα οργανώσει) και μου έλειψε. Οποτε από μένα go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταξίδια στο εξωτερικό εχω πετύχει ατομα που πήγαιναν μόνα τους. Στο γκρουπ ατομα που έρχονταν μόνα τους. Μια χαρα πςρνουσανε. Προσωπικά δεν ξερω αν θα μπορούσα να το κάνω. Το θεωρώ λίγο δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "διακοπες" ειναι ενα καταλοιπο μεσοαστικων καταστασεων παρελθοντικων ετων του στυλ ο βλαχος απτο χωριο δουλευε αθηνα κ τα καλοκαιρια ανεβαινε στου χουριο να δειξει τα κατορθωματα του (σπιτια σκυλια παιδια γατια αμαξια) απτη πρωτευουσα.

Το πηγαμε παραπερα ως καταναλωτικο must προιον με ολα οσα σερνει κ συντηρει (εισητηρια ξενοδοχεια εστιαση καυσιμα κλπ) τα οποια ειναι διολου ευκαταφρονητα.

Σκοπος ειναι στον διαθεσιμο χρονο της αδειας σου να ξεκουραστεις.Αν ειναι να τον περασεις ψυχαναγκαστικα κανοντας 150 χλμ τη μερα με αμαξι "για να δεις νεα μερη" κ να γυρισεις ρακος "με γεματες μπαταριες" αστο.

Η να τρεχεις στις ερημιες μονος ταχα ελευθερος για να πεις μετα στο γραφειο οτι πηγες "διακοπες".Δεεε νομιζω τακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2020 στις 3:03 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Εγω παω διακοπες για μηνες μονος, χρόνια τώρα, αλλα η μεγάλη παρέα μου είναι η μοτοσυκλέτα μου ανά την Ελλάδα και όχι μόνο.

Ο λόγος δεν ειναι κανείς άξιος να ακολουθήσει.

Μου θυμίζει λίγο αυτ😋:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...