Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού ως χόμπι


Hawk_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, vel0city είπε

Ειναι τόσο παραλογο να συμπεραινει καποιος οτι και ιδια η γλωσσα / το περιβαλλον δεν ειναι σε φαση που να αξιζει να την μαθεις το 2020?

Από αυτά που γράφεις και γράφει, πιστεύεις ότι θα του αλλάξεις γνώμη και θα μάθει κάτι; Από απορία ρωτάω, πιο πολύ γιατί και εγώ το κάνω το λάθος αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Από αυτά που γράφεις και γράφει, πιστεύεις ότι θα του αλλάξεις γνώμη και θα μάθει κάτι; Από απορία ρωτάω, πιο πολύ γιατί και εγώ το κάνω το λάθος αυτό. 

Όχι. Γνώμες ειναι, ο καθενας εξηγεί τη δικια του.

Αλλά ναι δεν έχει νοημα σε αυτό το σημείο οπου είναι ξεκάθαρες. Ας κανει ο καθένας ότι θέλει και ας το αφήσουμε το θέμα.

Επεξ/σία από vel0city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vel0city είπε

...Και γιατι ειναι καλο αυτο?

Με τον όρο "δεμένη" εννοώ ότι μπορείς, λόγω των libraries της MS, να την χρησιμοποιήσεις άμεσα για δουλειά με τις MS office εφαρμογές. Δεν είναι μόνο γι αυτό όμως. Μέχρι και παιχνίδια φτιάχνεις.

Ακόμα και η MS την εγκατέλειψε για να πάει στην Javascript καθαρά για λόγους συμβατότητας με άλλες πλατφόρμες. Μια γλώσσα(η Javascript) που θεωρείται πολύ ανώριμη έως και μισητή αν και ευρέως χρησιμοποιούμενη. Πράγμα που λέει πολλά για τους παράγοντες δημοφιλίας μιας γλώσσας. 

Το καλό της VBA είναι το εξής. Μαθαίνεις να σκέφτεσαι αλγοριθμικά πριν μπεις στα πολύ βαθιά του object και class oriented programming. Επίσης, παρά την παλαιότητά της κάνει απίστευτα πράγματα στο Excel και στην Access πράγμα σημαντικό για όσους δουλεύουν γενικώς με δεδομένα. Μη προγραμματιστές όπως λογιστές, οικονομικοί αναλυτές, μηχανικοί κτλ.. Το λάθος είναι να μείνεις μόνο σε αυτή αν θες κάτι παραπάνω από αυτό που λέμε προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το εχασα λιγο με τα πιο τεχνικα, και ειμαι κι εγω σε παρομοια φαση και ψαχνομαι να ξεκινησω σιγα σιγα τον προγραμματισμο ετσι για χομπι, καταληξαμε στο οτι καλο ειναι να ξεκινησει καποιος με Python και μετα να παει προς C# / C++? Αν κατανοησα κατι λαθος διορθωστε με 😎.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PapadomanGR είπε

Επειδη το εχασα λιγο με τα πιο τεχνικα, και ειμαι κι εγω σε παρομοια φαση και ψαχνομαι να ξεκινησω σιγα σιγα τον προγραμματισμο ετσι για χομπι, καταληξαμε στο οτι καλο ειναι να ξεκινησει καποιος με Python και μετα να παει προς C# / C++? Αν κατανοησα κατι λαθος διορθωστε με 😎.

Δεν ξέρω γιατί να πας σε C++, εάν το κάνεις για hobby.

Ξεκίνα με Python, μείνε σε Python, και όταν χρειαστείς κάτι άλλο (π.χ. C/C++ για arduino ή κάτι παρόμοιο) το βλέπεις όταν έρθει η ώρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@PapadomanGR

Σαφως να πας και σε C++ και σε οτι αλλο νομιζεις οτι μπορει να σε ενδιαφερει.
Οταν ξεκινας, ετσι μονο μπορεις να μαθεις τι πραγματικα σ'αρεσει - δοκιμαζοντας πολλα πραγματα.

Επισης, εννοειται αυτο σε κανει και πιο ολοκληρωμενο μηχανικο.
Για παραδειγμα, με low-level γλώσσες οπως η C++ ή Rust θα μαθεις πως λειτουργεί το hardware πολυ πιο ολοκληρωμενα. Και το software, εαν συνεχίσεις να μαθαινεις για low-level αντικειμενα οπως Operating Systems / Embedded / Game engines / Reverse-engineering κλπ.

Εκτος του οτι προφανως υπαρχουν πολλες κατηγοριες software που δε γινεται να τα φτιαξεις σε non-native γλωσσες οπως η Python.
Καθε γλωσσα ειναι για διαφορετικο σκοπο.

Επεξ/σία από vel0city
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2020 στις 9:36 ΠΜ, Sacadmerde είπε

Δεν ξέρω γιατί να πας σε C++, εάν το κάνεις για hobby.

Ξεκίνα με Python, μείνε σε Python, και όταν χρειαστείς κάτι άλλο (π.χ. C/C++ για arduino ή κάτι παρόμοιο) το βλέπεις όταν έρθει η ώρα. 

Για κάποιον χομπίστα είναι ευκολότερο να προγραμματίζει πάνω σε ένα έτοιμο πρόγραμμα(Access, Excel π.χ.) παρά να δημιουργεί κάτι από το μηδέν. Έτσι θα μάθει ΠΡΩΤΑ να σκέφτεται αντί να σχολείται με αρχιτεκτονική software ή hardware. Μετά περνάει και στην επόμενη φάση.

Στη δεύτερη περίπτωση θα χάσει 10δες-100δες ώρες χωρίς κανένα πρακτικό αποτέλεσμα που θα του δώσει κουράγιο για να πάει παρακάτω. Ή θα χαραμίζει το χρόνο του με μικρά προγράμματα επιστημονικής φύσεως, εντελώς άσχετα με την καθημερινότητα των επιχειρήσεων ή ακόμα και τη δική του.

Ο thread starter ξεκίνησε με Python(ως χομπίστας) και τα παράτησε. Νομίζω ότι κάτι λέει αυτό, άσχετα με τα στατιστικά δημοφιλίας της γλώσσας για...επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VBA δεν είναι η μόνη γλώσσα για MS office. Μάλιστα η ίδια η MS θέλει να την αποτελειώσει λόγω συμβατότητας.

Αναφορά σε κείμενο

Από αυτά που γράφεις και γράφει, πιστεύεις ότι θα του αλλάξεις γνώμη και θα μάθει κάτι;

Ναι γιατί εσύ έχεις καταλάβει τους λόγους που τόσοι και τόσοι χομπίστες τα παρατάνε όταν προγραμματίζουν για να βρίσκουν ρίζες αριθμών, ή να φτιάχνουν χαζά games και άλλα τέτοια άχρηστα για την ζωή τους....σαν τα παραδείγματα που συνήθως βρίσκεις σε βιβλία εκμάθησης τέτοιων γλωσσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η VBA δεν είναι η μόνη γλώσσα για MS office. Μάλιστα η ίδια η MS θέλει να την αποτελειώσει λόγω συμβατότητας.

Σημείωση....αν μπορούσε να το κάνει θα το έκανε...έλα όμως που δεν μπορεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Σημείωση....αν μπορούσε να το κάνει θα το έκανε...έλα όμως που δεν μπορεί....

Αυτό που λες είναι ενδιαφέρον. Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα. Δεν μπορείς να προσαρμόσεις τις υπάρχουσες libraries για άλλες γλώσσες και να κάνεις τα ίδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αυτό που λες είναι ενδιαφέρον. Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα. Δεν μπορείς να προσαρμόσεις τις υπάρχουσες libraries για άλλες γλώσσες και να κάνεις τα ίδια; 

Έχει συζητηθεί πως και γιατί η VBA επιμένει...και ναι η Javascript είναι μια επιθυμητή πρόταση αλλά.

1. H VBA δουλεύει και δουλεύει καλά...μοναδικό μείον ότι δεν είναι multitasking

2. Ετσι όπως είναι τα πράγματα όλα δουλευουν χωρίς αλλαγές απο έκδοση σε έκδοση...εδώ είχαμε την 64bit εκδοση και ξέσπαμε ο κακός χαμός...πολύ κακό documentation , απουσία κάποιου συστήματος που αυτόματα θα έκανε μια προσπαθεια για αυτοματη αναβάθμιση 32bit VBA σε 64bit (If #VBA7 ... Private Declare PtrSafe...)

Προσωπικες εκτιμήσεις

1. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο για την Ms να πουσάρει την VBA <-> Ms Access.....αυτή την στιγμή η JS είναι η πιο hot γλώσσα στην αγορά ...φαντάσου να δώσεις JS στον λαό...θα γίνει ο κακός χαμός....και μετά τι θα γίνει η .NET/ Visual Studio/SQL server.

2.Αρχίζω μετά απο τόσα χρόνια να αμφιβάλλω αν υπάρχει το δυναμικό και η γνώση (επιθυμία) να γίνει κάτι αξιόλογο προς αυτή την κατεύθυνση....δες τα "βαριά" ActiveX οπως το MsHFlexGrid...20+ χρόνια και δεν υπάρχει control που να μπορεί να το κοντράρει σε desktop περιβάλλον (ακόμα και το DGV απλώς υποφέρει)...οπότε τι έγιναν όλα εκείνα τα μυαλά που τέλη του 90 έφεραν τα "απηρχαιωμένα" ActiveX controls (MsHFlexGrid,ImageCombo...κτλ)

 

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, masteripper είπε

Έκαι μετά τι θα γίνει η .NET/ Visual Studio/SQL server.

αυτη η γλωσσα οπως και η Java  δεν προκειται να χαθουν ποτε, εχουν γραφτει δισεκατομυρια γραμμες κωδικα απο εταιρειες οπως τραπεζες κτλ και μεγαλους οργανισμους οποττε δεν θα υπαρξει εξαφανιση..
επισης με το .net core πολλες start up στραφηκαν προς τα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

αυτη η γλωσσα οπως και η Java  δεν προκειται να χαθουν ποτε, εχουν γραφτει δισεκατομυρια γραμμες κωδικα απο εταιρειες οπως τραπεζες κτλ και μεγαλους οργανισμους οποττε δεν θα υπαρξει εξαφανιση..
επισης με το .net core πολλες start up στραφηκαν προς τα εκει

Μαζί σου αλλά σκέψου πόσος κόσμος έχει απλώς κάποιες γνώσεις προγραμματισμού και θέλει να κάνει μια απλή εφαρμογή ....αν δώσεις παραπάνω "ισχύ" τότε δεν υπάρχει λόγος να παλέψεις με MsSQL + VS  ...απλώς θα δούλευες μέσω Access και σε χρόνο dt θα έχεις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Γράφω χρόνια στο Insomnia και το ύφος γραφής μου το ξέρετε. Επειδή όμως δεν μπορούμε να είμαστε συνέχεια σοβαροί και κάπου-κάπου καλό κάνει και το χιούμορ, νομίζω ότι δικαιούμαι κατ' εξέραιση να γράψω κι εγώ μια τρολιά. Καθαρή τρολιά, στα σοβαρά δεν την παίρνει κανένας.
 "Προτείνω λοιπόν σε έναν αρχάριο ως χόμπυ, να ξεκινήσει να μαθαίνει Common LISP. Common LISP ως πρώτη γλώσσα!!!"

Λοιπόν, για να σοβαρευτούμε, η LISP είναι μία απ' τις παλαιότερες γλώσσες (βγήκε πρώτη φορά το 1958) και ακολουθεί το συναρτησιακό προγραμματιστικό υπόδειγμα. Αυτό ισχύει φυσικά και με άλλες γλώσσες, όπως η Haskell. Αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι τόσο ασυνήθιστο.
 Εκείνο όμως που κατά τη γνώμη μου καθιστά τη LISP τρομερά δυσνόητη στο γράψιμο κώδικα, είναι το ότι άμα θέλεις να κάνεις μία μαθηματική πράξη (έστω να προσθέσεις x+y) πρέπει ο τελεστής (+) να μπει πριν απ' τους όρους που προσθέτεις κι όχι ανάμεσά τους, όπως μάθαμε όλοι απ' το νηπιαγωγείο ως το πανεπιστήμιο. Δηλαδή πρέπει να γράψεις (+ ( x y ))
Πραγματικά θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει αν γνωρίζει με ποιο σκεπτικό οι δημιουργοί της LISP επέλεξαν αυτή τη μορφή (προθεματική μορφή) αντί της ενδοθεματικής μορφής που ξέρουμε όλοι. Ποια πρακτική χρησιμότητα έχει κάτι τέτοιο, πέραν από τη σύγχιση που προκαλεί ; Αφήστε που, λόγω της χρήσης προθεματικής μορφής, γεμίζει ο τόπος αχρείαστες παρενθέσεις...
Συνεπώς, κατά τη γνώμη μου η LISP είναι η πιο "δύστροπη" γλώσσα προγραμματισμού. Υπάρχει κανείς εδώ που να τη χρησιμοποιεί  σήμερα για πρακτικούς σκοπούς ;

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για την τρολιά,

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, White_Cat είπε

Ποια πρακτική χρησιμότητα έχει κάτι τέτοιο

Ένα παράδειγμα: a - b * c

Οι κανόνες της σειράς των πράξεων απαιτούν να ξέρεις όλη την φόρμουλα. Εάν σου έστελνα σε μία ταινία τις πράξεις, πώς θα έβρισκες την σειρά; 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...