Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού ως χόμπι


Hawk_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά στη γλώσσα julia. Το να σου εξηγήσω κάτι για τη γλώσσα όσο δεν την έχεις δει θα είναι χαμένος χρόνος.

https://julialang.org/

Επεξ/σία από solarpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, solarpower είπε

Ρίξε μια ματιά στη γλώσσα julia. Το να σου εξηγήσω κάτι για τη γλώσσα όσο δεν την έχεις δει θα είναι χαμένος χρόνος.

https://julialang.org/

Πουθενά δεν λέει ότι είναι για μαθηματικούς. Αποφεύγεις την ερώτηση.

Επίσης σε ρώτησα ποιους κανόνες και πως ακριβώς τους αλλάζει. Επίσης αποφεύγεις την ερώτηση. 
 

Είπες ότι η γλώσσα Julia είναι για μαθηματικούς. Σε ρωτάω «γιατί». Το ίδιο και για τους κανόνες. 

 

Είτε ξέρεις και απαντάς συγκεκριμένα (όπως αρμόζει σε ένα τεχνικό αντικείμενο) είτε παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις και το παίρνεις πίσω. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν λέει κάπου επίσημα ότι η Julia είναι για μαθηματικούς, κάνε το παράθεση.

Όπως επίσης θα πρέπει να κάνεις μία παράθεση πού λέει ποιους κανόνες αλλάζει και πώς τους αλλάζει. Διαφορετικά, αυτά που λες είναι αστήριχτα και αίολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Πουθενά δεν λέει ότι είναι για μαθηματικούς. Αποφεύγεις την ερώτηση.

Επίσης σε ρώτησα ποιους κανόνες και πως ακριβώς τους αλλάζει. Επίσης αποφεύγεις την ερώτηση. 
 

Είπες ότι η γλώσσα Julia είναι για μαθηματικούς. Σε ρωτάω «γιατί». Το ίδιο και για τους κανόνες. 

Είτε ξέρεις και απαντάς συγκεκριμένα (όπως αρμόζει σε ένα τεχνικό αντικείμενο) είτε παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις και το παίρνεις πίσω. 

απλα αναφερει το επισημο σαιτ τους αυτο .
https://prnt.sc/v6cnl9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς. Αλλά δεν ξέρω τι έπιασε τον Sacadmerde και ζητάει εξηγήσεις! Αυτιστικός είναι;

Για ποιους κανόνες συζητώ εγώ και για ποιους παρεξηγήθηκε; 

Συζητούσαμε για τη Lisp. Ρίξε μια ματιά περί μεταπρογραμματισμού στην julia:

https://docs.julialang.org/en/v1/manual/metaprogramming/

Αυτό εννοώ "αλλαγές κανόνων" και αν του αρέσει, αν όχι να μην του δίνει σημασία. Δεν βάζουμε και υπογραφές σε τεχνικές μελέτες!

https://jump.dev/JuMP.jl/v0.12/

JuMP — Julia for Mathematical Programming

Δεν γράφει ΜΟΝΟ για μαθηματικούς. Αλλά ο Sacadmerde και ο κάθε Sacadmerde, που κάνει πως δεν καταλαβαίνει, ή πράγματι δεν καταλαβαίνει θα κάνει την τρίχα τριχιά, για να αποδείξει ότι αυτός μπορεί να αποδείξει αυτό που σκέφτεται. Τέλος πάντων στο φόρουμ δεν επιλέγουμε την παρέα μας. Θα έχουμε διαφωνίες! Ελπίζω να γίνουν σεβαστές όμως οι διαφωνίες!

Επεξ/σία από solarpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2020 στις 11:06 ΠΜ, MitsarasAth είπε

απλα αναφερει το επισημο σαιτ τους αυτο .
https://prnt.sc/v6cnl9

Το επίσημο site τους αναφέρει ότι ειναι για scientific computing, όχι ότι είναι για "μαθηματικούς". Τα δύο αυτά είναι ποιοτικά διαφορετικά, καθώς υπάρχουν αρκετές γλώσσες (π.χ. MATLAB) που είναι focused σε scientific computing αλλά δεν είναι για "μαθηματικούς" συγκεκριμένα. 

Άρα, το να πει κανείς ότι η Julia είναι για μαθηματικούς, π.χ. όπως έγινε εδώ: 

Στις 23/10/2020 στις 1:49 ΜΜ, solarpower είπε

Υπάρχουν άλλες γλώσσες όπως η Julia για μαθηματικούς,

είναι λάθος, γιατί η γλώσσα δεν είναι για "μαθηματικούς". 

Το γεγονός ότι ο χρήστης @solarpower δεν γνωρίζει για τι μιλάει φαίνεται από το ότι παραθέτει ένα pacakge/library για mathematical computing/programming ως "για μαθηματικούς", προφανώς μένοντας μόνο στο όνομα, δηλαδή το "mathematical":

Στις 25/10/2020 στις 8:10 ΜΜ, solarpower είπε

https://jump.dev/JuMP.jl/v0.12/

JuMP — Julia for Mathematical Programming


 Προφανώς μη γνωρίζοντας ότι το mathematical computing/programming αφορά optimization (δηλαδή, έναν μεγάλο κλάδο του computer science και του machine learning, και όχι των "μαθηματικών" per se, βέβαια, κάποιοι λένε ότι το CS είναι applied maths.. ), ο χρήσης αυτός λέει εντελώς λάθος πράγματα και παραπληροφορεί τον κόσμο. Το κακό δεν είναι ότι το κάνει, το κακό είναι ότι δεν το παραδέχεται, και δεν το παραδέχεται επειδή δεν γνωρίζει (ή, καλύτερα, γνωρίζει τα "μισά", τα "ημί" δηλαδή). 

Το ότι κάποιος έγραψε πως το "mathematical computing/programming" σημαίνει "για μαθηματικούς" δεν προκαλεί καλή εντύπωση, εκτός και εάν το γέλιο είναι για καλό. 

Βέβαια, προκαλεί και θλίψη, ιδιαίτερα για το γεγονός πως πλέον (στην Ελλάδα τουλάχιστον), το computer science τίνει να ευτελιστεί, έχοντας ανθρώπους χωρίς καμία ουσιαστική επιστημονική γνώση, εστιάζοντας μόνο σε wed dev ή παρόμοιες, τεχνικές δραστηριότητες.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στις 25/10/2020 στις 8:10 ΜΜ, solarpower είπε

Συζητούσαμε για τη Lisp. Ρίξε μια ματιά περί μεταπρογραμματισμού στην julia:

https://docs.julialang.org/en/v1/manual/metaprogramming/

Αυτό εννοώ "αλλαγές κανόνων"

Δηλαδή η Julia είναι η πρώτη γλώσσα που εισήγαγε το meta-programming και έτσι άλλαξε τους κανόνες; 

Στις 25/10/2020 στις 8:10 ΜΜ, solarpower είπε

και αν του αρέσει, αν όχι να μην του δίνει σημασία.

Σε forums, κρίνεσαι για αυτό που λες από όλους και εάν σου αρέσει, εάν όχι μην γράφεις. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και η τριχιά που λέγαμε! Με καλεί να απολογηθώ για παραπληροφόρηση. Μπούρδες. Ότι έγραψε ο τύπος παραπάνω είναι μπούρδες. Καμία αξία για αυτόν που ζητάει μια γλώσσα για να ασχοληθεί για χόμπυ.

 

Για χόμπυ δεν θα πρότεινα fortran.... Θα του έλεγα ότι είναι γλώσσα για μαθηματικούς. Δηλαδή ο λόγος μου έχει μια περίσπουδαστη αφαίρεση γιατί απευθύνεται σε κάποιον που δηλώνει ότι δεν ξέρει τίποτα. Οπότε αυτά που γράφει ο εξεταστής παραπάνω είναι μπούρδες για τον νέο χομπίστα.

Κατά τα άλλα Χρόνια Πολλά. Ζήτω η Ελλάς!

Επεξ/σία από solarpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, solarpower είπε

Να και η τριχιά που λέγαμε! Με καλεί να απολογηθώ για παραπληροφόρηση. Μπούρδες. Ότι έγραψε ο τύπος παραπάνω είναι μπούρδες. Καμία αξία για αυτόν που ζητάει μια γλώσσα για να ασχοληθεί για χόμπυ.

Λες ότι είναι

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Μπούρδες

, ενώ παραθέτεις πακέτο για μαθηματικό προγραμματισμό, ως επιχείρημα ότι μία γλώσσα είναι για μαθηματικούς. Κάποιος που λέει κάτι τέτοιο, προφανέστατα δεν έχει καμία ιδέα για computer science, δεν ξέρει ούτε τι είναι ο μαθηματικός προγραμματισμός και ούτε τι λέει. Παρόλα αυτά, εσύ δεν βγαίνεις να πεις "Σόρρυ, λάθος μου". 

Αντί να παραθέσεις επιχειρήματα ένα-προς-ένα, κάθεσαι και επιτίθεσαι στον άλλο. Κλασική λογική πλάνη, που καταφανώς δείχνει ότι ο συνομιλητής δεν έχει κανένα επιχείρημα και λέει 

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Μπούρδες

Ανέλυσα και έδειξα γιατί δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς, ιδιαίτερα με το ευφάνταστο ότι η Julia είναι για μαθηματικούς επειδή έχει ένα package για mathematical programming. Προφανέστατα, έμεινες στο "mathematical" και και θεώρησες ότι "mathematical" = "για μαθηματικούς". Το οποίο είναι τραγελαφικό και όποιος το λέει προφανώς δεν έχει καμία σοβαρή εκπαίδευση για computer science. 

Στο δείχνουν ότι έχεις κάνει λάθος και αντί να το παραδεχτείς, επιτίθεσαι, προφανώς γιατί δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. 

Επίσης, σου δείχνουν ότι λες

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Μπούρδες

γιατί δεν άλλαξε κάποιον κανόνα η Julia. Έγραψες ανυπόστατες υπερβολές, χωρίς κανένα επιχείρημα να τις στηρίξεις. Μόλις στις δείξανε τις 

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Μπούρδες

σου, αρχίζεις πάλι και επιτίθεσαι,  πάλι αντί να επιχειρηματολογήσεις για τις 

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Μπούρδες

που είπες. 

Με τις υγείες σου. 

 

Και μην ξεχνάς, "mathematical programming" είναι για μαθηματικούς! :D :D

2 ώρες πριν, solarpower είπε

Να και η τριχιά που λέγαμε! Με καλεί να απολογηθώ για παραπληροφόρηση. Μπούρδες. Ότι έγραψε ο τύπος παραπάνω είναι μπούρδες. Καμία αξία για αυτόν που ζητάει μια γλώσσα για να ασχοληθεί για χόμπυ.

Για χόμπυ δεν θα πρότεινα fortran.... Θα του έλεγα ότι είναι γλώσσα για μαθηματικούς. Δηλαδή ο λόγος μου έχει μια περίσπουδαστη αφαίρεση γιατί απευθύνεται σε κάποιον που δηλώνει ότι δεν ξέρει τίποτα. Οπότε αυτά που γράφει ο εξεταστής παραπάνω είναι μπούρδες για τον νέο χομπίστα.

Κατά τα άλλα Χρόνια Πολλά. Ζήτω η Ελλάς!

Βέβαια, εάν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και ικανότητες, εδώ είμαστε, εδώ είναι τα γραπτά, μπορείς να υπερασπιστείς την γνώμη σου και να δείξεις το λάθος μου. 

Όμως δεν θα το κάνεις, γιατί δεν μπορείς. Είτε θα βρεις καμία δικαιολογία, είτε πάλι θα επιτεθείς επί προσωπικού. Για το θέμα όμως, δεν θα πεις κουβέντα, όπως ήδη δεν έχεις πει τίποτα, κάποια posts τώρα. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα raspberry pi και ξεκίνα pyhton & C#/C++ με αυτές τις γλώσσες σίγουρα θα μπορέσεις να φτιάξεις προγράμματα.

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2020 στις 9:15 ΜΜ, Sacadmerde είπε

Καλή η γλώσσα προγραμματισμού, αλλά εάν δεν μάθεις να σκέφτεσαι κατάλληλα, θα έχεις την γλώσσα αλλά τίποτα να πεις.

Γνώμη μου είναι να διαβάσεις βιβλία εισαγωγικά σε αρχιτεκτονικές λογισμικών, σε λειτουργικά συστήματα, και σε μοντελοποίηση.

Όχι τίποτα βαθύ, αλλά εισαγωγικά βιβλία, κατάλληλα για κάποιον γενικής παιδείας. Π.χ., δες βιβλία του Grady Booch. 

  

Στις 3/10/2020 στις 7:46 ΜΜ, Sacadmerde είπε

Από αυτά που γράφεις και γράφει, πιστεύεις ότι θα του αλλάξεις γνώμη και θα μάθει κάτι; Από απορία ρωτάω, πιο πολύ γιατί και εγώ το κάνω το λάθος αυτό. 

  

Στις 8/10/2020 στις 9:36 ΠΜ, Sacadmerde είπε

Δεν ξέρω γιατί να πας σε C++, εάν το κάνεις για hobby.

Ξεκίνα με Python, μείνε σε Python, και όταν χρειαστείς κάτι άλλο (π.χ. C/C++ για arduino ή κάτι παρόμοιο) το βλέπεις όταν έρθει η ώρα. 

  

Στις 12/10/2020 στις 4:06 ΜΜ, Sacadmerde είπε

Είναι πολύ πιο "human readable" [sic]. 

Προσπερνώντας ότι δεν σε απασχολεί το "reading" αλλά το "comprehension" (και άρα το "readable" δεν ισχύει), τα postfix/prefix notations δεν είναι ambiguous, σε αντίθεση με το infix. 

Στο FB, κατά καιρούς, δημοσιεύονται διάφορα (χαμηλού επιπέδου) memes, όπου ρωτάνε ποιο το αποτέλεσμα της πράξης και ο κόσμος κάνει λάθη. Αυτό, για παράδειγμα, οφείλεται στο ambiguity που έχει το infix notation. 

Στο

3 x 4 + 2 * 1 - 3 

Πρέπει να κάτσεις να βρεις κανόνες και σειρά πράξεων. 

Στο 

3 4 * 2 1 3 - * +

δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Άρα, το postfix/prefix είναι πιο "human readable" από το infix. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μάθει το postfix/prefix και δεν είναι εύκολο σε πολλούς να το καταλαβαίνουν το ίδιο γρήγορα με το infix. 

Υ.Γ. Οι πράξεις από πάνω είναι: (3 * 4) + 2 * (1 - 3)

Τώρα, γιατί pre ή post, μάλλον είναι σαν το ΚΚΕ ΜΛ και ΜΛ ΚΚΕ. :D

Υ.Γ2 Bonus reading: https://en.wikipedia.org/wiki/S-expression

  

Στις 13/10/2020 στις 2:59 ΜΜ, Sacadmerde είπε

Για αυτό σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις πιο γενικά συγγράματα και όχι να μαθαίνεις γλώσσες. 

Διάβασε μοντελοποίηση (π.χ.) από τον Booch. 

Να 'σαι καλά. 

Γενικά, το πρόβλημα είναι πως όλο και λιγότεροι φέρονται σαν και εσένα, δηλαδή, εάν δεν ξέρουν κάτι, ρωτάνε και δεν λένε ο,τι τους κατέβει. Για παράδειγμα: 

* Αν θυμάμαι καλά ο τελεστής να είναι μπροστά είναι το φυσιολογικό όσον αφορά την διασύνδεση software-hardware.

* Τώρα ότι δεν είναι human readable είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

  

Στις 15/10/2020 στις 9:57 ΠΜ, Sacadmerde είπε

Για κανέναν (ή σχεδόν κανένα) δεν είναι readable. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την αναπαράσταση αλλά με το πώς έχουμε εκπαιδευτεί. Όπως δεν σου είναι readable τα Κινέζικα, αλλά στους Κινέζους είναι.

Έτσι και με αυτή την αναπαράσταση, εάν είχαμε εκπαιδευτεί να την διαβάζουμε τότε θα μας ήταν "readable". 

Γνώμη μου:

Δεν γίνεται συζήτηση για τι προτείνω εγώ ή πως το προτείνω, αλλά για το τι ζητάει ο θεματοθέτης.

Αρχικά το πήγαινες καλά, ζήτησες να αρχίσει να σκέφτεται ο θεματοθέτης προγραμματιστικά με βιβλία εισαγωγικά σε αρχιτεκτονικές λογισμικών, σε λειτουργικά συστήματα, και σε μοντελοποίηση. Το είδα αλλά δεν θέλησα να απαντήσω. Σκέφτηκα ότι έχει κόψει πέρα το άτομο που λέει σε κάποιον χομπίστα να διαβάζει βιβλία!  Κρατήθηκα δεν απάντησα!

Ως δια μαγείας,  στην επόμενη παράθεση, βγάζεις συμπέρασμα ότι δεν αλλάζεις τη γνώμη του άλλου! Το αφήνω αυτό, αλλά ο Θεματοθέτης μπήκε εδώ για να πάρει ιδέες, να διαμορφώσει γνώμη.

Μετά έγινες πιο ήπιος πρότεινες Python.

Μετά κάνεις ανάλυση περί Postfix και κατούρα λίγο παραπάνω!  Στον παππού Άσπρο Γάτο; Δεν γίνονται αυτά! Σε ευχαρίστησε ο άνθρωπος! Αλλά είναι άσχετη γνώση για τον θεματοθέτη!

Μετά πιάνεις κάτι που πέταξε ο masteripper και του τα λες λίγο στα αγγλικά, με βαρύτητα, "Για κανέναν (ή σχεδόν κανένα) δεν είναι readable"

Μετά πετάω μια ιδέα για τη Julia, και δέσαμε.

Νομίζω ότι το ψυχογράφημα έχει γίνει. Δεν επιθυμώ να συνεχίσω το τρολάρισμά σου. Δεν αντιλαμβάνεσαι το ύφος της συζήτησης. Το  πας αλλού και για το λόγο αυτό συζητάς για παραπληροφορήσεις και άλλα κουλά! 

Δεν έγραψα σε μια γραμμή τι είναι η Julia. Ούτε εσύ μπορείς να το γράψεις.

Από αυτή την απλή πρόταση που αποτελεί άποψή μου: "Υπάρχουν άλλες γλώσσες όπως η Julia για μαθηματικούς, που αλλάζει τους κανόνες!"  έπαθες πανικό. Μια απλή πρόταση που εσένα δε σε βρίσκει σύμφωνο. Γράψε λοιπόν, πως δεν συμφωνείς και κόψε τις μαγκιές, που το διάβασες, ποιος στο είπε, τα περί έωλης πρακτικής και άλλα κουλά.

Μου ζητάς αυτό: Είτε ξέρεις και απαντάς συγκεκριμένα (όπως αρμόζει σε ένα τεχνικό αντικείμενο) είτε παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις και το παίρνεις πίσω.

- Ποιο είναι το τεχνικό αντικείμενο του θέματος; Αυτό του θεματοθέτη  ή η άποψή μου. Σου διαφεύγει ότι έχεις μπερδέψει τα θέματα.

- Να απαντήσω για την άποψή μου, ώστε να πάω αντίθετα στην ένστασή σου; Όχι δεν πάει έτσι, θα μου αποδείξεις εσύ την ένστασή σου.

- Να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω αυτό που ξέρεις; Ναι το παραδέχομαι! Δεν ξέρω αυτό που ξέρεις! Το ίδιο μπορείς να πεις και εσύ για μένα!

Άντε καλό απόγευμα, και μεγαλώνοντας πιστεύω θα μαλακώσεις...Τώρα αν κάνω λάθος περί ηλικίας...θα λέμε για ανίατη περίπτωση!

Βλέπω το ζήτημα από την αστεία του πλευρά, δεν έχω τίποτα με το άγνωστο άλλο άτομο που έθεσε "τεχνικό θέμα", πχ τεχνική ποινή στο μπάσκετ! :)

Επεξ/σία από solarpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, solarpower είπε

  

  

  

  

  

Γνώμη μου:

Δεν γίνεται συζήτηση για τι προτείνω εγώ ή πως το προτείνω, αλλά για το τι ζητάει ο θεματοθέτης.

Αρχικά το πήγαινες καλά, ζήτησες να αρχίσει να σκέφτεται ο θεματοθέτης προγραμματιστικά με βιβλία εισαγωγικά σε αρχιτεκτονικές λογισμικών, σε λειτουργικά συστήματα, και σε μοντελοποίηση. Το είδα αλλά δεν θέλησα να απαντήσω. Σκέφτηκα ότι έχει κόψει πέρα το άτομο που λέει σε κάποιον χομπίστα να διαβάζει βιβλία!  Κρατήθηκα δεν απάντησα!

Ως δια μαγείας,  στην επόμενη παράθεση, βγάζεις συμπέρασμα ότι δεν αλλάζεις τη γνώμη του άλλου! Το αφήνω αυτό, αλλά ο Θεματοθέτης μπήκε εδώ για να πάρει ιδέες, να διαμορφώσει γνώμη.

Μετά έγινες πιο ήπιος πρότεινες Python.

Μετά κάνεις ανάλυση περί Postfix και κατούρα λίγο παραπάνω!  Στον παππού Άσπρο Γάτο; Δεν γίνονται αυτά! Σε ευχαρίστησε ο άνθρωπος! Αλλά είναι άσχετη γνώση για τον θεματοθέτη!

Μετά πιάνεις κάτι που πέταξε ο masteripper και του τα λες λίγο στα αγγλικά, με βαρύτητα, "Για κανέναν (ή σχεδόν κανένα) δεν είναι readable"

Μετά πετάω μια ιδέα για τη Julia, και δέσαμε.

Νομίζω ότι το ψυχογράφημα έχει γίνει. Δεν επιθυμώ να συνεχίσω το τρολάρισμά σου. Δεν αντιλαμβάνεσαι το ύφος της συζήτησης. Το  πας αλλού και για το λόγο αυτό συζητάς για παραπληροφορήσεις και άλλα κουλά! 

Δεν έγραψα σε μια γραμμή τι είναι η Julia. Ούτε εσύ μπορείς να το γράψεις.

Από αυτή την απλή πρόταση που αποτελεί άποψή μου: "Υπάρχουν άλλες γλώσσες όπως η Julia για μαθηματικούς, που αλλάζει τους κανόνες!"  έπαθες πανικό. Μια απλή πρόταση που εσένα δε σε βρίσκει σύμφωνο. Γράψε λοιπόν, πως δεν συμφωνείς και κόψε τις μαγκιές, που το διάβασες, ποιος στο είπε, τα περί έωλης πρακτικής και άλλα κουλά.

Μου ζητάς αυτό: Είτε ξέρεις και απαντάς συγκεκριμένα (όπως αρμόζει σε ένα τεχνικό αντικείμενο) είτε παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις και το παίρνεις πίσω.

- Ποιο είναι το τεχνικό αντικείμενο του θέματος; Αυτό του θεματοθέτη  ή η άποψή μου. Σου διαφεύγει ότι έχεις μπερδέψει τα θέματα.

- Να απαντήσω για την άποψή μου, ώστε να πάω αντίθετα στην ένστασή σου; Όχι δεν πάει έτσι, θα μου αποδείξεις εσύ την ένστασή σου.

- Να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω αυτό που ξέρεις; Ναι το παραδέχομαι! Δεν ξέρω αυτό που ξέρεις! Το ίδιο μπορείς να πεις και εσύ για μένα!

Άντε καλό απόγευμα, και μεγαλώνοντας πιστεύω θα μαλακώσεις...Τώρα αν κάνω λάθος περί ηλικίας...θα λέμε για ανίατη περίπτωση!

Βλέπω το ζήτημα από την αστεία του πλευρά, δεν έχω τίποτα με το άγνωστο άλλο άτομο που έθεσε "τεχνικό θέμα", πχ τεχνική ποινή στο μπάσκετ! :)

Προσπερνάω την τρικυμία που φαίνεται από τον άναρχο λόγο, και θα μείνω στο γεγονός ότι συνεχίζεις την λογική πλάνη του ad hominem. Οι λογικές πλάνες είναι σαθρά λογικά τερτίπια, που κυρίως δείχνουν είτε την ανικανότητα ενός ανθρώπου να σκεφτεί ένα λογικό επιχείρημα, είτε την έλλειψη επιχειρημάτων που έχει και στρέφεται στις λογικές πλάνες. 

Το τι είπα ή δεν είπα στα προηγούμενα posts, κάνε quote, ρώτα, να σουτ εξηγήσω και να καταλάβεις. 

Το πράγμα με εσένα είναι απλό. Έγραψες κάτι που δεν ισχύει, το οποίο είναι πως η Julia είναι για μαθηματικούς. Ενώ στο λένε, πας να το καλύψεις κάνοντας μία μεγάλη γκάφα, που σε εξέθεσε γιατί έδειξε το μέγεθος της άγνοιάς σου. Τώρα, επειδή στο δείξανε, τρέχεις πανικόβλητος να τα καλύψεις αντί να βγεις να πεις 

"Έχεις δίκιο, έκανα βλακεία"

Αντί αυτού όμως, αρχίζεις να λες για ηλικίες, για ανίατες περιπτώσεις, και ό,τι άλλο μπορέσεις, εκτός από το να σχολιάσεις την γκάφα που έκανες με το να πιστεύεις ότι το mathematical programming αφορά μαθηματικούς (LOL!!! ). 

Συνεπώς, οι προσβολές που προσπαθείς να γράψεις δεν είναι κάτι να με πειράξει. Αντιθέτως, δείχνουν πόσο δίκιο έχω όταν λέω πως έκανες γκάφα τεραστίων διαστάσεων και την έκανες όχι κατά λάθος, όχι επειδή δεν γνωρίζεις, αλλά ακριβώς επειδή γνωρίζεις τα μισά. Το ξέρεις, σε πονάει, και για αυτό αντιδράς έτσι. 

Q.E.D. 

Με τις υγείες σου και μην ξεχνάς, η Julia είναι για μαθηματικούς γιατί έχει package για mathematical programming! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φάση είναι ότι το συμπέρασμα το βγάζεις από ένα σύνδεσμο που έδωσα, υποτίθεται για να σε καλμάρει, με κάτι για μαθηματικά. Δεν έχει σημασία τι πακέτο ήταν, το έδωσα έτσι. Δες τη γλώσσα καλύτερα. φτιάχτηκε για παράλληλη επεξεργασία σε χιλιάδες επεξεργαστές και μια τέτοια γλώσσα δεν την βλέπεις για άλλη δουλειά αλλά για βαριά επιστημονική, κατά γενική έννοια μαθηματική! Αν σε χαλάει η λέξη μαθηματική, που για μένα κάτι σημαίνει που τι βάζω, λέγε την επιστημονική. Δεν υπάρχουν επιστήμονες χωρίς μια στιβαρή μαθηματική βάση.

Τώρα ηρέμισες;

Υποψιάζομαι ότι καίγεσαι λίγο με το θέμα "πληροφορικός" vs "μαθηματικός". Γιατί υπάρχει μια υποψία ότι η πληροφορική δεν είναι "καθαρή" επιστήμη αλλά παρακλάδι των μαθηματικών! Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, αν ήταν έτσι, εκτός από την Ελλάδα, όπου η τυχόν αλλαγή αντίληψης περί αυτού θα στοιχίσει σε θέσεις Καθηγητών στο σχολείο. 

 

Επεξ/σία από solarpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, solarpower είπε

Η φάση είναι ότι το συμπέρασμα το βγάζεις από ένα σύνδεσμο που έδωσα, υποτίθεται για να σε καλμάρει, με κάτι για μαθηματικά. Δεν έχει σημασία τι πακέτο ήταν, το έδωσα έτσι. Δες τη γλώσσα καλύτερα. φτιάχτηκε για παράλληλη επεξεργασία σε χιλιάδες επεξεργαστές και μια τέτοια γλώσσα δεν την βλέπεις για άλλη δουλειά αλλά για βαριά επιστημονική, κατά γενική έννοια μαθηματική! Αν σε χαλάει η λέξη μαθηματική, που για μένα κάτι σημαίνει που τι βάζω, λέγε την επιστημονική. Δεν υπάρχουν επιστήμονες χωρίς μια στιβαρή μαθηματική βάση.

Συνεχίζεις λέγοντας ασυναρτησίες, δείχνοντας το μέγεθος της άγνοιας που επικρατεί αλλά και την παντελή έλλειψη εκπαίδευσης στο αντικείμενο της επιστήμης των υπολογιστών, όπως δηλαδή το έχω γράψει εδώ και μερικά posts. 

Σε ένα αντικείμενο όπως η επιστήμη των υπολογιστών ή/και πληροφορική, οι όροι σημαίνουν πράγματα. Εάν εσύ δεν γνωρίζεις τι είναι τι, τότε δεν σου φταίει κανένας. Επίσης, σε μία συζήτηση, είτε έχεις επιχειρήματα, είτε δεν έχεις. Συνεχίζεις να υπερασπίζεσαι το λάθος που έγραψες για την Julia αλλά και την γκάφα τεραστίων διαστάσεων, λέγοντας άσχετα και προσβάλλοντας. 

7 ώρες πριν, solarpower είπε

Υποψιάζομαι ότι καίγεσαι λίγο με το θέμα "πληροφορικός" vs "μαθηματικός". Γιατί υπάρχει μια υποψία ότι η πληροφορική δεν είναι "καθαρή" επιστήμη αλλά παρακλάδι των μαθηματικών! Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, αν ήταν έτσι, εκτός από την Ελλάδα, όπου η τυχόν αλλαγή αντίληψης περί αυτού θα στοιχίσει σε θέσεις Καθηγητών στο σχολείο. 

Η σύγχυσή σου καλά κρατεί, αφού δεν ξέρεις ούτε να ξεχωρίζεις την επιστήμη των υπολογιστών με την πληροφορική. Πήγες να γράψεις ένα post να μαζέψεις την ημιμάθειά σου, και τα έκανες χειρότερα, επιδεικνύοντας ημιμάθεια που δείχνει ότι μπερδεύεις και τα βασικά.

Υ.Γ. Ακόμα δεν έχεις απαντήσει την ερώτηση ποιους κανόνες και πώς τους άλλαξε η Julia. Παρέθεσες ένα link για meta-programming, αλλά υποψιάζομαι πως και για αυτό θα πεις ότι "έτσι το έφερες", αφού και αυτό ήταν γκάφα. 

Τελικά έχεις κάτι σωστό να γράψεις, ή όλα "έτσι" τα γράφεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...