Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένα gaming μουσικά κομμάτια


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/10/2020 στις 10:48 ΠΜ, Weiss είπε

Όλο το soundtrack του quake 2 τα σπάει

fun trivia. η id ζητησε απο τους Nine Inch Nails να κανουν το score του, αλλα αρνηθηκαν επειδη δεν θεωρησαν οτι ηταν αρκετα ατμοσφαιρικο. οι ιδιοι ειχαν κανει το score για το πρωτο Quake, μαλιστα το ζητησαν οι ιδιοι επειδη ηταν μεγαλοι φαν του Doom. οταν ταξιδευανε στα concert tours τους, σε ενα απο τα τροχοσπιτα τους ειχανε στησει ενα lan network με PC και παιζανε Doom deathmatch. 

μετα την απόρριψη των NIN, η id προσελαβε εναν αγνωστο τοτε  γερμανο μουσικο με το καλλιτεχνικο ονομα Sonic Mayhem. ηταν και η πρωτη του μεγαλη δουλεια. και μας εδωσε ενα απο τα καλυτερα gaming soundtracks ολων των εποχων. ο Mick Gordon που ειναι ο συνθετης για τα δυο προσφατα Doom, ειναι μεγαλος φαν του Quaκe 2 score. και εφερε τον συνθετη του να παιξει το συγκεκριμενο κομματι μαζι με την δικια του μουσικη στο live event που εκανε στα game awards 2016.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρκετά απο όσα ήθελα να ποστάρω τα πρόλαβαν άλλοι (βλ. Catherine's Freedom, Bynn The Breaker, Foregone Destruction, Baba Yetu, Hell's March και σίγουρα πολλά περισσότερα που θα μας θυμίσουν οι συμφορουμίτες σιγά-σιγά), παραθέτω μερικά κομμάτια (σε spoiler) που χρόνια μετά φέρνουν ευχάριστες αναμνήσεις, σε random σειρά:

1. Αφιερωμένο στον @GhostRiderLSOV ειδικά, ένα απο τα πιο εντυπωσιακά ορχηστρικά κομμάτια σε "simulation" παιχνίδι της τότε εποχής είναι το theme της δεύτερης αποστολής των Jade Falcon στο MechWarrior 2: 31st Century Combat, Arkham Bridge. Tο συγκεκριμένο προσωπικά το έχω συσχετίσει απόλυτα με το παιχνίδι, σε σημείο που σχεδόν μπορώ να ακούσω το boot-up sequence του 'Mech να δηλώνει "Reactor online. Sensors online. Weapons online. All systems nominal."  :P.

2. Η επόμενη επιλογή ήταν ίσως η πιο δύσκολη, καθώς η δουλειά του Alexander Brandon κατ'εμέ απογειώθηκε μετά το Unreal Tournament, με την κυκλοφορία του Deux Ex - αλλά στο τέλος, ενώ τουλάχιστον 90% του OST είναι memorable, το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα πιστεύω είναι η μουσική επένδυση της Wan Chai District, ή αλλιώς γνωστo ως The Synapse (επίσης άξια αναφοράς τα Main Theme, DuClaire Chateau, Paris Streets και και και...). Το συγκεκριμένο OST είχε επίσης το "χαρακτηριστικό" πως ήταν απο τα "πρώτα" PC games με "adaptive" music (κάτι που αρχικά είχε επιχειρήσει η LucasFilm/LucasArts με το περίφημο/άγνωστο iMuse), οπότε παραθέτω και το αντίστοιχο combat theme της Wan Chai:

3. Για το τρίτο στη σειρά, παραθέτω το αγαπημένο μου απο τα πολλά variations του ίδιου theme (χαρακτηριστικό του συνθέτη Mark Morgan, o οποίος πιο πρόσφατα δούλεψε με την inXile στα Bard's Tale IV και Wasteland 3 αν δεν κάνω λάθος), απο το Planescape: Torment το Deionarra's Theme. Ειδικά για όσους έχουν παίξει το παιχνίδι, το συγκεκριμένο theme ταιριάζει απίστευτα με το backstory του επώνυμου χαρακτήρα (και γενικά στο PS:T σχεδόν όλα τα character themes είναι αντιπροσωπευτικά των αντίστοιχων party member, βλ. Anna's Theme) :

 

4. Πηγαίνοντας σε πιο... latin ρυθμούς, το επόμενο τραγούδι είναι ίσως το πιο μικρό σε διάρκεια σε αυτό το post αλλά είναι ίσως και το πιο "εύθυμο" (εκτός αν έχετε παίξει την remastered έκδοση του παιχνιδιού, όπου και έχει αφαιρεθεί ως πρώτο στη σειρά των τίτλων τέλους, διάολε!), το απίστευτα νοσταλγικό Companeros απο το Grim Fandango (seriously, δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν περιλαμβάνεται στους τίτλους τέλους, μια και ακούγεται στο background του φεστιβάλ στο Year 1, έξω απο το Department of Death):

5. H τελευταία "θέση" (for now) ήταν σχετικά "εύκολη", μια και για όσους έχουν παίξει το System Shock 2, το αρχικό theme της περιοχής MedSci Deck είναι σίγουρα απο τα πιο αξιομνημόνευτα, μεταδίδοντας την κλειστοφοβία του Von Braun και το αίσθημα τρόμου του να τρέχεις να σωθείς ενώ μια ατελειώτη στρατιά απο annelids κυνηγάνε τον παίκτη παρακαλώντας τον να τα σκοτώσει (πιστεύω πως, όπως πολλούς της ηλικίας μου, μάλλον το συγκεκριμένο μου δημιούργησε πολλές φοβίες στο πρώτο playthrough :P) :

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 17/10/2020 at 22:00, Tecton said:

Δύο κομμάτια από τα παιχνίδια της Supergiant Games.

Συμπληρώνω:

Και μόνο που το ακούω μου έρχονται instantly στο μυαλό όλα εκείνα τα συναισθήματα που πρέπει να ένιωσε ο Zulf όταν έμαθε την αλήθεια για το Calamity.

Από τους τραγικότερους χαρακτήρες που έχω δει ποτέ σε game, δένει τέλεια το τραγούδι με την απόλυτη εγκατάλειψη του Zulf.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 9:55 ΠΜ, pral13 είπε

soundtrack σε αποστολή

Από τα πρώτα vids που είχα ανεβάσει στο yt, απίστευτο mission.😁

Από τα καλύτερα easter eggs που έχω δεί ποτέ σε game/mod.

https://www.youtube.com/watch?v=kDjijmCQdAI

Πάντως απορώ που δεν έχετε βάλει αυτά τα 2 από τα πιο πρόσφατα, ιεροσυλία.😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...