Προς το περιεχόμενο

dsg7


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ γρήγορο αυτόματο κιβώτιο , ναι έχει παρουσιάσει αυξημένο ποσοστό βλαβών σε σχέση με άλλα αυτόματα στις χρονιές 2010-2014 , μετά στα ίδια επίπεδα. Μηχανές είναι , χαλάνε ... Αν ψάξεις θα βρεις κωδικούς από κακές παρτίδες , αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι σόι και καλά θα χαλάσει .... Συνήθως μετά την επισκευή δεν παρουσιάζει αμέσως ξανά πρόβλημα , όμως ξέρω τουλάχιστον μία περίπτωση που ξαναπήγε για επισκευή, έπρεπε να παίξει τζόκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο μηχανικό που ασχολείται με τέτοια κιβώτια μου είχε πει ότι τα προηγούμενα χρόνια πολλά τέτοια κιβώτια από διάφορες μάρκες έβγαζαν προβλήματα. Την τελευταία όμως 5ετία σε όλες τις μάρκες έχουν ωριμάσει(διορθώσει αδυναμίες) και πλέον δεν τον προβληματίζουν. Το σχόλιο του ήταν γενικό και δεν μου ανέφερε συγκεκριμένα μοντέλα.

Η δική μου αίσθηση είναι ότι οι "παιδικές" ασθένειες ξεπεράστηκαν , για περισσότερη σιγουριά πάρε αυτοκίνητο από αυτούς που σου δίνουν πολύχρονη εγγύηση. Αυτό με την μικρή εγγύηση (όσοι δεν την επεκτείνουν με μικρό-λογικό αντίτιμο) με νευριάζει. Αν ο κατασκευαστής/αντιπρόσωπος δεν εμπιστεύεται το αυτοκίνητο του και δίνει την ελάχιστη που τον υποχρεώνει ο νόμος γιατί να το εμπιστευτώ εγω?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω σε Audi Α3 εδώ και 8 χρόνια με σχεδόν 90.000 χιλιόμετρα. Βλάβη δεν υπέστη ποτέ ούτε δυσλειτουργία, πρόβλημα δεν μου δημιούργησε. Κάποια στιγμή έκανε ένα μικρό θόρυβο στην αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα (το αντιλαμβανόμουν μόνο το καλοκαίρι με ανοιχτά τα παράθυρα), μου το έφτιαξαν αμέσως στην αντιπροσωπεία χωρίς καν να το ζητήσω. Ο τεχνικός μου είχε πει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να χρειάζεται αντικατάσταση ολόκληρου του κιβωτίου. Συνήθως, χαλάνε μέρη του, οπότε δεν ξεφεύγει το κόστος. Το VW Group δίνει  4ετή εγγύηση στο αυτοκίνητο και μπορείς μετά να αγοράζεις κάθε χρόνο και επέκταση εγγύησης, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μηχανές είναι, τριβές και φθορές υπάρχουν, όπως σε όλα τα μηχανήματα. Παίζουν πολλά ρόλο στο αν θα σου παρουσιάσει βλάβη. Εγώ στο καινούριο μου αυτοκίνητο πάλι dsg θα πάρω, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη λειτουργία του σχετικά το πόσο άνετη και ασφαλής είναι η οδήγηση με dsg. Σε κάθε περίπτωση αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αγοράζεις επέκταση εγγύησης. Ελαττωματικές παρτίδες πάντα θα υπάρχουν, αλλά σαν τεχνολογία είναι πλέον αρκετά ώριμη.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrist0s4 είπε

Θελω αυτοματο dsg αλλα με φοβιζουν προβληματα που εχω διαβασει και το κοστος επισκευης του.Εχει κανεις εμπειρια με dsg?

Γιατί φίλε μου σε φοβίζουν;

Απλά θα βάζεις ένα ποσό το μήνα στην άκρη, οπότε να έχεις να ξοδέψεις γύρω και πάνω από χιλιάρικο που θέλει μια τυπική επισκευή.

Απλά πράματα, και θα κάνεις και φιγούρα στην καφετέρια πως έχεις dsg7.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Γιατί φίλε μου σε φοβίζουν;

Απλά θα βάζεις ένα ποσό το μήνα στην άκρη, οπότε να έχεις να ξοδέψεις γύρω και πάνω από χιλιάρικο που θέλει μια τυπική επισκευή.

Απλά πράματα, και θα κάνεις και φιγούρα στην καφετέρια πως έχεις dsg7.

Δεν έχει άδικο , αν είναι προβληματικό κάτι γιατί να βάλεις νταβατζή να σου τα τρώει?

Το ποσό που λες μπορεί να τα τρώει με τις γυναίκες αντί να του τρώει ο μάστορας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα ώπα το χοντραίνεις τώρα.

Γιατί να τα τρώει με γυναίκες;Ανώμαλος είναι ή ομοφοβικός;

 

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Ώπα ώπα το χοντραίνεις τώρα.

Γιατί να τα τρώει με γυναίκες;Ανώμαλος είναι ή ομοφοβικός;

Μην το δένεις κόμπο ας τα φάει με όποιον θέλει. Γιατί να τα φάει με τον μάστορα ντε και καλά? Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε δεν θα τα φάει μόνος του ο μάστορας.Παρέα με τους Γερμανούς που μας αγαπάνε, θα τα φάει.

kaloimathites_444.jpg?itok=zwNjdv41

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Βρε δεν θα τα φάει μόνος του ο μάστορας.Παρέα με τους Γερμανούς που μας αγαπάνε, θα τα φάει.

kaloimathites_444.jpg?itok=zwNjdv41

Αν είναι έτσι να χακαρουμε τον η/υ του αυτοκινήτου να βλέπει τον 1000αρι ότι βγάζει 300άλογα στις 12.000rpm και ότι το 7αρι dsg είναι 17αρι.

Να έχουν δουλειά τα παιδιά κάθε εβδομάδα και να μην ξεμένουν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Γιατί φίλε μου σε φοβίζουν;

Απλά θα βάζεις ένα ποσό το μήνα στην άκρη, οπότε να έχεις να ξοδέψεις γύρω και πάνω από χιλιάρικο που θέλει μια τυπική επισκευή.

Απλά πράματα, και θα κάνεις και φιγούρα στην καφετέρια πως έχεις dsg7.

Ναι με το skoda θα κανω φιγουρα! εγω λεω να κλεινω και τα παραθυρα να μην πηδανε δυο-δυο μεσα τα γκομενακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον ακόμη και το VW group έχει λύσει το 90% των προβλημάτων που είχε με κιβώτια και κινητήρες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω aisin σε Citroen c5 aircross

Είναι γρήγορο στις αλλαγές τόσο προς το ανέβασμα όσο και στο κατέβασμα. Έχω ακούσει τα καλύτερα για την αξιοπιστία του κατα τα αλλα ιδωμεν, ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και μία ψυχή. Έχει πάντως 5 χρόνια εγγύηση η 80000 χλμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα aisin ειναι τα καλυτερα με διαφορα. 

Dsg μονο καινουριο αξιζει. Ειναι ξηρου τυπου διπλοσυμπλεκτο. Δλδ ζημιαρικο μετα τις 100.000 χλμ

Επεξ/σία από lele322
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...