Προς το περιεχόμενο

Ιστοσελίδα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, mariam23 είπε

τεσπα για μια επιπλέον γνώμη μπήκα εδώ..μην το πάμε στο άλλο άκρο γιατί δεν γνωρίζεις την κατάσταση ούτε εμένα για να κρίνεις τους "χαρακτηρισμούς"μου. καλή συνέχεια!

Είναι η πραγματική αλήθεια.... Μην ξεχνάμε πως στους αναφερόμενους μόνοι σας πήγατε.... 

μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η ιστορία ειναι γνωστή, "επαγγελματίες" χωρίς επαγγελματισμό. Κανονικά όλα θα επρεπε να ειναι ξεκάθαρα και για την πορεία και για τις διαδικασίες. Φυσικά οτι παρεκκλίνει απο το αρχικό συμφωνητικό εχει ανάλογες συνέπειες (χρονικές/οικονομικές).

Σημαντικά:

  • Συμφωνητικό συνεργασίας
  • Domain name Να εχει καταχωρηθεί απο εσας
  • Να σας εχουν δοθεί προσβάσεις ως Admin (οπου το επιτρέπει η λειτουργία)
  • Να μην υπάρχουν οικονομικές παραλήψεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, droplet είπε

Η ιστορία ειναι γνωστή, "επαγγελματίες" χωρίς επαγγελματισμό. Κανονικά όλα θα επρεπε να ειναι ξεκάθαρα και για την πορεία και για τις διαδικασίες. Φυσικά οτι παρεκκλίνει απο το αρχικό συμφωνητικό εχει ανάλογες συνέπειες (χρονικές/οικονομικές).

Σημαντικά:

  • Συμφωνητικό συνεργασίας
  • Domain name Να εχει καταχωρηθεί απο εσας
  • Να σας εχουν δοθεί προσβάσεις ως Admin (οπου το επιτρέπει η λειτουργία)
  • Να μην υπάρχουν οικονομικές παραλήψεις

Βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Την μια πλευρά άκουσες μόνο.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2020 στις 5:35 ΜΜ, mariam23 είπε

Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια όποιος ασχωλειτε με ιστοσελίδες.πηγα σε ένα γραφείο (εντελος άσχετη από ιστοσελίδες)ώστε να μου κάνει μια επαγγελματική ιστοσελίδα για τις κατοικίες μου- βίλλες για να κλείνει ο πελάτης από εκεί ότι θέλει.

Να υποθέσω ότι θα πληρωθεί αδρά ο developer (ο οποίος κακώς δεν έχει πληρωθεί τίποτα ακόμα) για ένα τέτοιο project, σωστά; Ή μήπως πήγες σε κάποιον για δουλειά των 1000 ευρώ; Οπότε πες μας την τελική τιμή για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Στις 12/10/2020 στις 5:35 ΜΜ, mariam23 είπε

εχει πέρασει 1 μήνας κ ακόμα να φτιαχτεί κ έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να σταματήσει η οποία δουλειά έγινε κ να απευθυνθώ σε κάποιον άλλον.γιατι τους κυνηγάω να κάνουν δουλειές

Μια χαρά είναι ο ένας μήνας. Μην κυνηγάς και πρήζεις μπάλες. Εκτός αν σου υποσχέθηκε λιγότερο χρόνο ο ίδιος ο developer.

Στις 12/10/2020 στις 5:35 ΜΜ, mariam23 είπε

αυτοι χρησιμοποιούν το πρόγραμμα wordpress φανταστείτε ένα τόσο απλό πρόγραμμα κ μας έχουν πάει στον ένα μήνα και.

Το έχεις δουλέψει η ίδια και ξέρεις ότι είναι απλό για να γίνουν αυτά που ζήτησες; Που και απλό να είναι, το απλό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και χρονοβόρο. Που για να είναι απλό, ίσως να σημαίνει ότι ο developer έκατσε μερικά χρόνια και το δούλεψε για να είναι αυτοματοποιημένη η δουλειά του.

Στις 12/10/2020 στις 5:35 ΜΜ, mariam23 είπε

το ερώτημα μου είναι το εξής μας είπαν για μετάφραση σελίδας κ κειμένων ότι πρέπει να πάμε σε μετάφραστη.ενω κάποιος φίλος μ που ασχωλειτε με αυτά μ είπε ότι σε κοροϊδεύουν και ότι αυτό το πρόγραμμα μπορεί να προσφέρει γλώσσες δωρεάν.τι υσχιει?

Μάλλον ο φίλος σου δεν γνωρίζει την τύφλα του για να το πω ευγενικά.

Ναι, υπάρχει αυτόματη μετάφραση αν θες να καταλήξεις με κείμενα σαν από Google Translate. Άσε που η λειτουργία αυτή έρχεται με κάποιο αγορασμένο plugin. Για δωρεάν plugins δεν γνωρίζω, επειδή δεν θα παρέδιδα ποτέ σάιτ με αυτόματη μετάφραση, εκτός και αν ο πελάτης ξεκάθαρα δεν ενδιαφερόταν.

Έπειτα, το πρόγραμμα για την ώρα δίνει δωρεάν ένα κομμάτι του όλου συστήματος γλωσσών, που για να είναι ολοκληρωμένο πρέπει είτε να φτιάξει ο developer τα υπόλοιπα είτε να βάλει ένα plugin που θα τα προσφέρει. Υπάρχουν 2 αρκετά αξιοπρεπή plugins (WPML και Polylang), το καλύτερο από τα δύο αυτά -  το WPML - πρέπει να το αγοράσεις και το άλλο σου προσφέρει τις περισσότερες λειτουργίες του δωρεάν και έχει και pro λειτουργίες που χρειάζονται αγορά. Σημείωση: και για τα δύο plugins υπάρχει συνδρομή για έναν χρόνο, εάν θέλεις να παίρνουν αναβαθμίσεις.

Τέλος, το πέρασμα κειμένων και μεταφράσεων είναι ξεκάθαρα δική σου υπόθεση, και αν συμφωνήσατε να το κάνει ο developer τότε πρέπει να χρεωθεί επιπλέον.

Στις 12/10/2020 στις 5:35 ΜΜ, mariam23 είπε

ξέρει κάποιος.Επισης το 2ο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι εμείς θέλουμε να πάρουμε τους κωδικούς του προγράμματος και το back up,για να πατήσει ο άλλος πάνω στην ιστοσελίδα.το θέμα όμως είναι αν θα μας τα δώσουν. γενικά τα δίνουν αυτα?Η είναι στο χέρι τους να διαγράψουν κ να μην δώσουν τίποτα? 

Τους ρώτησες ποτέ για αυτές τις εύλογες ανησυχίες σου όταν πρωτοσυζητήσατε ή ήταν μια συζήτηση όπως πολλές άλλες - κάπως έτσι:

- εσύ: "Θέλω ένα σάιτ"
- dev: "Τι θες ακριβώς;"
- εσύ: "Τίποτα. Κάτι απλό, των 1000 ευρώ, για να κλείνουν οι πελάτες βίλλες. Α και να βγαίνω πρώτη στην Google."
- dev: "Έγινε, το ξεκινάω."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...