Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Βαση του φωτομετρου εχει μια αποκλιση γιατι και εγω κανοντας το τεστ με τα ματια εβγαζα 1010 Nits αλλα το πιο πιθανο ειναι να κανουμε το λαθος εμεις γιατι ξεγιελιομαστε..

Στο 1000 το βλεπω κανονικα στο 1010-1020  θελει πολυ προσοχη για να το δεις και στο 1030 δεν φαινεται , εχει τοση σημασια αυτη η ρυθμιση ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, akoinonitos said:

Στο 1000 το βλεπω κανονικα στο 1010  θελει πολυ προσοχη για να το δεις και στο 1020-1030 δεν φαινεται , εχει τοση σημασια αυτη η ρυθμιση ?

Eχει ναι για τα specular highlights.

Tωρα εγω σου ειπα οτι το οργανο μου εδειξε 1060 nits στην δικη μου οθονη.

Και το εκανα πολλες φορες τσεκ.

Το παραθυρο αυτο στην ουσια ειναι το το μαξιμουμ που μπορει να σου δωσει η οθονη σου,τωρα καθε μονιτορ εχει και μια μικρη αποκλιση.

Εγω το αγορασα γιατι μου εκανε εντυπωση βλεποντας το βιντεο του Aγγλου που μετρωντας το Asus ειπε οτι το ειδε να πιανει και 1100 nits..

Ο Hardware Unboxed νμζ 1048 μετρησε στο δικο του..

Εμενα πιανει 1060 τελικα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red flags:

1) Η LG δεν είναι ξεκάθαρη ως προς το εάν η εγγύηση καλύπτει την πιθανή εμφάνιση burn in.

2) Η εγγύηση είναι διετής, τη στιγμή κατά την οποία οι Dell+Asus δίνουν τριετή εγγύηση.

3) 3440x1440@39 inches; Χαμηλό ppi, 3840x1600 (κατ' ελάχιστον) θα ήταν η σωστή ανάλυση.

4) 1.500 usd; Max 1.000-1.100 έπρεπε να κοστίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

LG μόνο αν θες OLED TV, στα monitor δεν..Εκεί πας για Dell ή Asus.

το θέμα είναι ότι στην τιμή που βρίσκεις μια c2-3 στις 42" τα χαβαλεδιάζει τα monitor που ζητάνε 50% extra λεφτά και είναι και μικρότερα, παίρνουν ένα πράγμα το βαφτίζουν gaming και βαράνε στο σταυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το θέμα είναι ότι στην τιμή που βρίσκεις μια c2-3 στις 42" τα χαβαλεδιάζει τα monitor που ζητάνε 50% extra λεφτά και είναι και μικρότερα, παίρνουν ένα πράγμα το βαφτίζουν gaming και βαράνε στο σταυρο

Επιμένεις εσύ ότι είναι το ίδιο προϊόν αλλά με άλλο τίτλο. ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Grisos είπε

Επιμένεις εσύ ότι είναι το ίδιο προϊόν αλλά με άλλο τίτλο. ΟΚ

Δεν είπα ότι είναι τα ίδια. Το σχόλιο μου περί gaming ταμπέλας έχει να κάνει με το γενικότερο σύνολο (πληκτρολόγια , mouse , καρέκλες , μονιτορς κτλπ), προφανώς έχουν διαφορές που δεν δικαιολογούν κατά τη γνώμη μου τη διαφορά τιμής that’s all 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το θέμα είναι ότι στην τιμή που βρίσκεις μια c2-3 στις 42" τα χαβαλεδιάζει τα monitor που ζητάνε 50% extra λεφτά και είναι και μικρότερα, παίρνουν ένα πράγμα το βαφτίζουν gaming και βαράνε στο σταυρο

Το καθενα εχει την χρηση του και το κοινο του ,το ppi του Monitor δεν θα το δεις στην tv ,ουτε το refresh rate ,καθως και την εργονομια ,δεν χρειαζεται να πληρωσεις για κατι που δεν σου κανει μονο και μονο επειδη ειναι πιο φθηνο ,εφοσον δεν σου κανει βγαινει απο την εξισωση. Αν με εβαζες να διαλεξω αναμεσα σε μια c3 42αρα και ενα 32 qd oled μονιτορ θα διαλεγα το Monitor με χιλια και ας ειναι πιο ακριβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονα που σου δινουν αυτα τα qd oled μονιτορ ειναι ανωτερη απο οποιαδηποτε tv της σειρας C σε 42 και 48 ιντσες της LG που εχει βγει μεχρι και σμρ.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα,αλλα μερικοι δεν λενε να το καταλαβουν γιατι περα απο μια τηλεοραση που χρησιμοποιoυν δεν εχουν δει απο κοντα κατι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το καθενα εχει την χρηση του και το κοινο του ,το ppi του Monitor δεν θα το δεις στην tv ,ουτε το refresh rate ,καθως και την εργονομια ,δεν χρειαζεται να πληρωσεις για κατι που δεν σου κανει μονο και μονο επειδη ειναι πιο φθηνο ,εφοσον δεν σου κανει βγαινει απο την εξισωση. Αν με εβαζες να διαλεξω αναμεσα σε μια c3 42αρα και ενα 32 qd oled μονιτορ θα διαλεγα το Monitor με χιλια και ας ειναι πιο ακριβο.

ρε πραγματικά μου έρχεται να πάω να αγοράσω μία και να στη βάλω με το ζόρι στο γραφείο :P 

πάντως ok δεκτό για το μέγεθος και το χώρο, αλλά το refresh rate είναι irrelevant, τα 120 που έχουν οι τηλεοράσεις είναι υπέρ αρκετά για single player ούτε η 4090 δε βγάζει περισσότερα στα AAA... τώρα κάποιος που λιώνει σε cs, apex, dota, lol κτλπ και θέλει 144+ σιγά μη πάρει oled...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε πραγματικά μου έρχεται να πάω να αγοράσω μία και να στη βάλω με το ζόρι στο γραφείο :P 

πάντως ok δεκτό για το μέγεθος και το χώρο, αλλά το refresh rate είναι irrelevant, τα 120 που έχουν οι τηλεοράσεις είναι υπέρ αρκετά για single player ούτε η 4090 δε βγάζει περισσότερα στα AAA... τώρα κάποιος που λιώνει σε cs, apex, dota, lol κτλπ και θέλει 144+ σιγά μη πάρει oled...

παρε το aw3225qf μολις ερθει και βαλε την Tv στον τοιχο να βλεπεις καμια ταινια και ασε τα λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παρε το aw3225qf μολις ερθει και βαλε την Tv στον τοιχο να βλεπεις καμια ταινια και ασε τα λογια

θα υποστηρίζει dolby atmos και eARC αυτό? γιατί έχω και την ηχομπάρα που την έχω κοτσάρει πάνω στην tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

θα υποστηρίζει dolby atmos και eARC αυτό? γιατί έχω και την ηχομπάρα που την έχω κοτσάρει πάνω στην tv

ποια ηχομπαρα μωρε ? εχει earc αλλα θα παρεις ηχεια της προκοπης την ηχομπαρα να την βαλεις στο σαλονι μαζι με την Tv :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...