Προς το περιεχόμενο

Αύξηση 8,43% στις πωλήσεις υπολογιστών για το 3ο τρίμηνο του 2020, σε σχέση με πέρυσι


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πανδημία επέφερε την ανάγκη για εργασία και μάθημα από το σπίτι, που συνεπάγεται ανάγκη για περισσότερους υπολογιστές σε πολλά νοικοκυριά.

Λόγω της πανδημίας, οι πωλήσεις ηλεκτρονικών υπολογιστών αυξήθηκαν σημαντικά κατά το τρίτο τρίμηνο του 2020. Συγκεκριμένα, όπως αναφέρεται στο Thurott, η αύξηση συγκριτικά με την ίδια περυσινή περίοδο αγγίζει το 8,43%, που συνεπάγεται πωλήσεις περίπου 73,1 εκατομμυρίων υπολογιστών. Τα νούμερα προέρχονται από αναφορές των Gartner και IDC.

Η Mikako Kitagawa, της Gartner, δήλωσε πως:

Αναφορά σε κείμενο

“Αυτό το τρίμηνο είδαμε [στην Gartner] τη μεγαλύτερη ζήτηση για Η/Υ των τελευταίων 5 ετών. Η αγορά πλέον δεν μετράται βάσει αριθμού υπολογιστών ανά νοικοκυριό. Η δυναμική άλλαξε και υπολογίζουμε έναν υπολογιστή ανά άτομο.”

Αντίστοιχα, ο Jitesh Ubrani της IDC δήλωσε τα εξής:

Αναφορά σε κείμενο

“Η ζήτηση τόσο των καταναλωτών όσο και οργανισμών πλησίασαν επίπεδα ρεκόρ σε κάποιες περιπτώσεις. Τα gaming [PC], τα Chromebook και, σε ορισμένες περιπτώσεις, τα laptops με λειτουργία cellular ήταν λαμπρά σημεία για το τρίμηνο. Εάν η αγορά δεν είχε παρεμποδιστεί από ελλείψεις εξαρτημάτων, οι αποστολές των laptops θα είχαν αυξηθεί ακόμη περισσότερο μέσα στο τρίμηνο, καθώς η αγορά δεν είχε ακόμη ικανοποιηθεί.”

Η Lenovo κυριάρχησε όσον αφορά τον αριθμό τεμαχίων, καθώς 18,8 εκατομμύρια συσκευές της πουλήθηκαν μέσα στο τρίμηνο σημειώνοντας ρεκόρ και δίνοντάς της το 25,7% του μεριδίου της αγοράς.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η HP, με 17 εκατομμύρια πωληθέντα τεμάχια, και η Dell στην τρίτη θέση, με 11,4 εκατομμύρια. Η Apple κατέκτησε την τέταρτη θέση με 6,2 εκατομμύρια πωλήσεις, δίνοντας στα Mac ένα μερίδιο της τάξεως του 8,48% ενώ την πέμπτη θέση πήρε η Acer με περίπου 6 εκατομμύρια πωλήσεις. Από τους πέντε μεγαλύτερους κατασκευαστές, ο μοναδικός που δεν είδε διψήφιο αριθμό στην ανάπτυξη εν συγκρίσει με πέρυσι είναι η Dell.

Δεδομένου πως για τα τελευταία χρόνια η αγορά των Η/Υ έβλεπε διαρκή πτώση, κάτι που αναμενόταν να συνεχιστεί και για τα επόμενα χρόνια, η πανδημία άλλαξε εντελώς τα δεδομένα και η ανοδική πορεία των πωλήσεων αναμένεται να συνεχιστεί και για το τέταρτο τρίμηνο του 2020.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2020 at 12:30, Crash24 said:

 ... συγκριτικά με την ίδια περυσινή περίοδο αγγίζει το 8.43%, που συνεπάγεται πωλήσεις περίπου 73.1 εκατομμυρίων υπολογιστών.

τα 70.1 εκατομμύρια θα είχαν AMD μέσα και η άλλη πήρε τα 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν βγαινεις έξω λόγω κοροδοΐου αγοράζεις ή φτιαχνεις.

22 λεπτά πριν, eyw είπε

τα 70.1 εκατομμύρια θα είχαν AMD μέσα και η άλλη πήρε τα 3.

μπα ή ''άλλη'' περιμενει το 1ο τριμηνο τού '21 γιά να πουλήσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eXoS είπε

Το COVID και τα lockdown αύξησαν τις πωλήσεις. Το home working θέλει laptop at least...

Εγώ συνδέω το λάπτοπ στο σταθερό μου και το λάπτοπ συνδέεται με τον υπολογιστή της δουλειάς ο οποίος συνδέεται με το σέρβερ

Άρα θέλω 4 υπολογιστές να κάνω μια δουλειά, έτσι ναι υπάρχει αύξηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία , μακάρι και από τη μεριά των εταιρειών να υπάρχουνε προσιτές τιμές στα προϊόντα τους γιατί μέσω της πανδημίας και όλων αυτών που συνέβησαν μπορεί να είχανε κέρδη αλλά από τη μεριά μας μειώθηκαν τα κέρδη 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickTG είπε

Γιατί θέλει laptop? 

 

1 ώρα πριν, afantos είπε

αγόρασαν πολλές εταιρίες laptop για το προσωπικό τους για το work from home

Αυτό + ότι πλέον κατά τη γνώμη μου ο περισσότερος κόσμος δεν έχει γραφείο (έπιπλο) στο σπίτι ,άρα με το laptop δουλεύεις και καλά παντου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό και το έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι ο εγκλεισμός στο σπίτι αυξάνει τις τεχνολογικές συσκευές αλλά σημασία έχει ότι κι αυτό το χειμώνα μέσα θα είμαστε ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, freegr είπε

Λογικό και το έχουμε αναφέρει πολλές φορές ότι ο εγκλεισμός στο σπίτι αυξάνει τις τεχνολογικές συσκευές αλλά σημασία έχει ότι κι αυτό το χειμώνα μέσα θα είμαστε ξανά

 

Φτιάξτε κανά desktop, γιατί μέχρι το 2024 (και βλέπουμε) θα σας βγούν τα μάτια στα laptop. To 9% που αγόρασε apple έχει καταλάβει ότι η εταιρία θα προσπαθήσει να τους κάνει παρωχημένους από τον επόμενο μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, logistoulis είπε

Εγώ συνδέω το λάπτοπ στο σταθερό μου και το λάπτοπ συνδέεται με τον υπολογιστή της δουλειάς ο οποίος συνδέεται με το σέρβερ

Άρα θέλω 4 υπολογιστές να κάνω μια δουλειά, έτσι ναι υπάρχει αύξηση..

Γιατί δεν συνδέεις τα 2 desktop (σπίτι / γραφείο) με remote desktop connection ;

Εγώ έτσι έκανα μια βδομάδα που δούλεψα από το σπίτι 

Βέβαια λίγο υπερβολικό το σχόλιό σου ότι θες 4 υπολογιστές για να κάνεις μια δουλειά, εκτός αν πριν την τηλεεργασία τα έκανες όλα στο χέρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γιατί δεν συνδέεις τα 2 desktop (σπίτι / γραφείο) με remote desktop connection ;

Εγώ έτσι έκανα μια βδομάδα που δούλεψα από το σπίτι 

Βέβαια λίγο υπερβολικό το σχόλιό σου ότι θες 4 υπολογιστές για να κάνεις μια δουλειά, εκτός αν πριν την τηλεεργασία τα έκανες όλα στο χέρι :P

Αρκετά υπερβολικό θα έλεγα , αν στήσεις και το μηχάνημα στο σπίτι σου όπως είναι της δουλειάς σου τότε απλά χρειάζεσαι ένα μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The empire strikes back. Μόδα ήταν και τα tablets και πέρασε, τουλάχιστον για την πλειοψηφία των χρηστών, οπότε θα κερδίσουν κάποιο χαμένο έδαφος και από κει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...