Προς το περιεχόμενο

[NVME SSD] Samsung 970 Evo Plus 500GB (85.90€) e-shop.gr Crazy Sunday


jek20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Πληροφοριακά και μόνο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ποιο πολύ δε συμφέρει ένας Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB στα 63eu;

Παραδοση φετος η το 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, jmirko15 said:

Πληροφοριακά και μόνο:

  Hide contents

Ποιο πολύ δε συμφέρει ένας Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB στα 63eu;

Μπορεί και όχι.

Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB από 68.92€ στο σκρουτζ.
λέει SLC Caching and DRAM cache buffer, δεν λέει πόση. Πάντως SLC caching και 32MB DRAM (Phison S11 ?) έχουν και οι προσφορές των 17.90€, τρέξτε.
Ο SAMSUNG έχει Cache Memory Samsung 512MB Low Power DDR4 SDRAM 
Ο gammix υπερτερεί του SAMSUNG κατά 20TBW στο endurance, 320-300 και στην τιμή κατά 16.98€ φθηνότερος.

 

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, eyw είπε

Μπορεί και όχι.

Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB από 68.92€ στο σκρουτζ.
λέει SLC Caching and DRAM cache buffer, δεν λέει πόση. Πάντως SLC caching και 32MB DRAM (Phison S11 ?) έχουν και οι προσφορές των 17.90€, τρέξτε.
Ο SAMSUNG έχει Cache Memory Samsung 512MB Low Power DDR4 SDRAM 
Ο gammix υπερτερεί του SAMSUNG κατά 20TBW στο endurance, 320-300 και στην τιμή κατά 16.98€ φθηνότερος.

Μπερδεύτηκα. Τον Adata XPG SX8200 Pro 512GB εννοούσα..

Αν και μάλλον είναι ο ίδιος χωρίς το cooler.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά είναι καλή νομίζω, τουλάχιστον αναλογικά με τις τιμές που έχει παίξει στο σκρουτζ.

Offtopic: Αξίζει να μπει σε z97 asus rog maximus vii hero? Κάπου διάβασα ότι θα έχει bottleneck με pci 2.0 αλλά το mother έχει και pci 3.0 αν δεν κάνω λάθος. Εχω μπερδευτεί λίγο. Επίσης διάβασα ότι nvme για gaming ειναι overkill αλλά ο 120 gb ssd μου έχει αρχίσει να χαιρεταει και έλεγα να πάω σε κάτι δυνατό και όχι απλό ssd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είδα ότι το συζητάτε. Τον ζαχαρώνω και εγώ τον συγκεκριμένο. Το σύστημά μου είναι το εξής:

CPU Ryzen 5 2600

MSI B450 Gaming Pro Carbon AC

SSD Samsung 850 Pro 256GB

HDD Seagate Barracuda 1TB

Sapphire Nitro+ RX570 8GB

Viper Elite Series, DDR4 16GB (2 x 8GB)2400MHz Kit

Έλεγα να πάρω τον 970 να βάλω το OS εκεί με όλα τα προγράμματά μου και τα παιχνίδια και να κάνω τον 850  multimedia drive με τις ταινίες και τις σειρές και τον seagate για torrents, φωτογραφίες και γενικά αρχεία που δε δουλευω συχνα.

Ποια η γνώμη σας; Αξίζει; Να πω την αλήθεια μου πιστεύω ειμαι καλά όπως είμαι τώρα απλά είναι καλή η τιμή θεωρώ.

Επεξ/σία από stratakisgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, stratakisgeo said:

Ποια η γνώμη σας; Αξίζει; Να πω την αλήθεια μου πιστεύω ειμαι καλά όπως είμαι τώρα απλά είναι καλή η τιμή θεωρώ.

Εφοσον εισαι καλα οπως εισαι τωρα, κανε υπομονη μεχρι το Black Friday που ολο και κατι θα παιξει σε M.2 NVME. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Εφοσον εισαι καλα οπως εισαι τωρα, κανε υπομονη μεχρι το Black Friday που ολο και κατι θα παιξει σε M.2 NVME. 

Να πω την αλήθεια έκανα την ίδια σκέψη. Θεωρώ καλύτερα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών σε πρώτη φάση και αν βρω καμιά καλή προσφορά να πάω και σε NVME . Η απορία μου είναι, αν τελικά τον πάρω, να βάλω το OS στον NVME ή να αφήσω τον 850 pro και να βάζω τα προγράμματα και τα παιχνίδια στον 970;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stratakisgeo είπε

Να πω την αλήθεια έκανα την ίδια σκέψη. Θεωρώ καλύτερα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών σε πρώτη φάση και αν βρω καμιά καλή προσφορά να πάω και σε NVME . Η απορία μου είναι, αν τελικά τον πάρω, να βάλω το OS στον NVME ή να αφήσω τον 850 pro και να βάζω τα προγράμματα και τα παιχνίδια στον 970;

NVME για games θα έβαζα κάποιον πιο φτηνό ΤΒΗ. Μιας και εκεί θα ήταν καλύτερα να πάρεις κάποιον με τουλάχιστον 1TB ΙΜΗΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 TB στα 150,90 για μια βδομάδα.

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v7s1t0bw-970-evo-plus-1tb-v-nand-nvme-pcie-gen-30-x4-m2-2280-p-PER.306242

Σκρουτζ από 159 αλλά για τη μεγάλη πλειοψηφία από 164, λόγω μεταφορικών.

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-1TB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το 1 TB στα 150,90 για μια βδομάδα.

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v7s1t0bw-970-evo-plus-1tb-v-nand-nvme-pcie-gen-30-x4-m2-2280-p-PER.306242

Σκρουτζ από 159 αλλά για τη μεγάλη πλειοψηφία από 164, λόγω μεταφορικών.

https://www.skroutz.gr/s/17274624/Samsung-970-Evo-Plus-1TB.html

...και παράδοση από 4-10 ημέρες στην καλύτερη. Το e-shop δεν με έχει πουλήσει μέχρι τώρα σε χρόνους παράδοσης, το αργότερο Πέμπτη θα τον έχω, παραλαμβάνω απευθείας από e-shop point.

Τον βιάζομαι πολύ (τον έχω ήδη κοτσάρει στην υπογραφή μου...), τον ήθελα με λίγες δόσεις και τον παρήγγειλα χθες από Πλαίσιο στα 210 (!!!). 4 δόσεις, τελική τιμή €154,32 και σχεδόν ετοιμοπαράδοτος, πολύ καλή ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...