Προς το περιεχόμενο

Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υ.Γ. Μετά δεν είναι έκπληξη όταν λένε άνθρωποι ότι όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ ΤΕΙ/ΑΕΙ. Εδώ δεν μπορεί ο ίδιος ο νηματοθέτης να ακολουθήσει το θέμα που ο ίδιος έθεσε και λέει άλλα αντ' άλλων. Όπου, ο νηματοθέτης είναι, χωρίς καμία έκπληξη, απόφοιτος ΤΕΙ. 

---------------------------------------------------------------

2 λεπτά πριν, m.gial είπε

απάντησα σε αυτό που έγραψες. 

Από το ΠΡΩΤΟ σου post σε αυτό το thread, μονίμως πας το θέμα στα ΤΕΙ. Μην προσπαθείς να κρυφτείς. Τα γραπτά εκεί είναι και σε ξεσκεπάζουν: 

Δες: 

4 ώρες πριν, m.gial είπε

Τη στιγμή που το κράτος δεν έχει πει τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ και τα πτυχία τους, αυτοί εδώ δίνουν προτεραιότητα στα κολλέγια και στα ΙΕΚ

 

2 ώρες πριν, m.gial είπε

γιατί τα πτυχία ΤΕΙ ενώ στον υπόλοιπο κόσμο τα αναγνωρίζουν ως bachelor επιπέδου 6, εδώ στην ελλάδα τα διαχωρίζουν. Έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και μου είπαν ότι είναι bachelor χωρίς διαχωρίστό ΠΕ και ΤΕ όπως εδώ. Τα ίδια και στην Αγγλία.

 

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Εγώ έστειλα το πτυχιο μου στη Σουηδία και στην αγγλία και μου είπαν ότι σύμφωνα με τη συνθήκη της Μπολόνια είναι πανεπιστημιακό bachelor επιπεδου 6 , 240 ects.

 

35 λεπτά πριν, m.gial είπε

Ωραία εγώ έχω τελειώσει Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά σε ΤΕΙ. Ο απόφοιτος ΤΕΙ δεν είχε ουδέποτε καμία διαφορά με τον απόφοιτο πανεπιστημίου στο συγκεκριμένο τμήμα. Χτες μάλιστα, βγηκε υπομνημα για τον ΝΕΟ ΑΣΕΠ και δεν αναφερεται πουθενά μεσα για ΤΕ παρα μονο για ΠΕ και ΔΕ. Που σημαινει αν δεν βαλουν νομοθετικό διάταγμα, 500 χιλ αποφοιτοι ΤΕΙ θα μενουν εξω  και δεν θα μπορουν να κανουν αιτηση. Ξαναλεω εχω φιλο που ειναι στη Δανια με πολυ καλο μισθο αποφοιτο ΤΕΙ με μεταπτυχιακο απο πανεπιστημιο.

Έχω συμφοιτητη αποφοιτο ΤΕΙ , ιδια γενια με μένα και δουλεύει στη google. Ουδέποτε του ειαπν επειδη εχει πτυχιο ΤΕΙ κατά τα κριτήρια της χώρας του δεν έχει θέση για δουλειά στη χώρα του Εξωτερικού που βρίσκεται τώρα

 

Άρα το θέμα σου δεν είναι τι θα γίνει με τα ΙΕΚ, είναι ότι καίγεσαι μην και δεν ωφεληθείς εσύ. Δεν σε νοιάζει η δικιά σου κατσίκα, του γείτονα να πεθάνει μόνο. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Υ.Γ. Μετά δεν είναι έκπληξη όταν λένε άνθρωποι ότι όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ ΤΕΙ/ΑΕΙ. Εδώ δεν μπορεί ο ίδιος ο νηματοθέτης να ακολουθήσει το θέμα που ο ίδιος έθεσε και λέει άλλα αντ' άλλων. Όπου, ο νηματοθέτης είναι, χωρίς καμία έκπληξη, απόφοιτος ΤΕΙ. 

---------------------------------------------------------------

Από το ΠΡΩΤΟ σου post σε αυτό το thread, μονίμως πας το θέμα στα ΤΕΙ. Μην προσπαθείς να κρυφτείς. Τα γραπτά εκεί είναι και σε ξεσκεπάζουν: 

Δες: 

Άρα το θέμα σου δεν είναι τι θα γίνει με τα ΙΕΚ, είναι ότι καίγεσαι μην και δεν ωφεληθείς εσύ. Δεν σε νοιάζει η δικιά σου κατσίκα, του γείτονα να πεθάνει μόνο. 

Θεωρώ αδικία, να βολεύουν το θέμα των ΙΕΚ και των κολλεγίων, και να αψηφούν των ΤΕΙ. Αυτό είναι το όλο θέμα μου

Ναι σωστά το λες στο υστερόγραφο. Γι αυτό έχω υποτροφία από μεγάλη ελληνική εταιρεία στο μεταπτυχιακό και εργάζομαι. Επειδή είμαι απόφοιτος ΤΕΙ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

Θεωρώ αδικία, να βολεύουν το θέμα των ΙΕΚ και των κολλεγίων, και να αψηφούν των ΤΕΙ. Αυτό είναι το όλο θέμα μου

Το δικό σου θέμα μπορεί να είναι, το θέμα αυτού του thread δεν είναι. Το θέμα αυτού του thread, σύμφωνα με τον τίτλο που εσύ ο ίδιος έδωσες, είναι: 


Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια

 

Δεδομένου ότι εσύ ο ίδιος έδωσες τον τίτλο, υπάρχουν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα να βγουν, πόσο μάλλον δε όταν εσύ ο ίδιος κλαίγεσαι για την διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sacadmerde είπε

Το δικό σου θέμα μπορεί να είναι, το θέμα αυτού του thread δεν είναι. Το θέμα αυτού του thread, σύμφωνα με τον τίτλο που εσύ ο ίδιος έδωσες, είναι: 


Οι απόφοιτοι των ΙΕΚ θα εισάγονται στα Πανεπιστήμια

Δεδομένου ότι εσύ ο ίδιος έδωσες τον τίτλο, υπάρχουν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα να βγουν, πόσο μάλλον δε όταν εσύ ο ίδιος κλαίγεσαι για την διαφορά ΤΕΙ και ΑΕΙ. 

Ως προς τη τελευταία σου πρόταση, άλλο σκοπό έχουν τα πανεπιστήμια και άλλο τα τει ( έστω τα πρώην ΤΕΙ). Τα πρώτα είχαν επιστημονική θεωρητική γνώση, τα δεύτερα επαγγελματική πρακτική γνώση.

Εδώ έρχεται ένα άλλο ζήτημα. Με τι θες να ασχοληθείς για να επιλέξει ανάλογα το ίδρυμα. Πχ στη Γερμανία έτσι λειτουργούν τα Πανεπιστήμια και τα fachonschule. Θες να γίνεις λογιστής, είναι πρακτικό επάγγελμα, άρα πας σε fachonscule. Θες να γίνεις επιστήμονας, το πανεπιστήμιο είναι μονόδρομος. Εξαιρώ τα επαγγέλματα τύπου γιατρός, οδοντίατρος, όπου εκεί πας πανεπιστήμια και ανήκουν στη κατέυθυνση των θετικών επιστημών.

Υπάρχει πανεπιστήμιο στην Ολλανδία που ΔΕΝ δέχεται απόφοιτους ΤΕΙ , γιατί ο σκοπός του είναι επιστημονικός, όχι επαγγελματικός. Τα ΤΕΙ έβγαζαν τεχνολόγους και ΟΧΙ επιστήμονες. Τα ΙΕΚ που ανήκουν στο επίπεδο 5 της συνθήκη της Μπολόνια, τι σκοπό έχουν? Και μάλιστα με το νόμο έκτρωμα τα βάζουν στη τυπική εκπαίδευση της χώρας, δινοντάς του το δικαίωμα να δίνουν κατατακτήριες για τα πανεπιστήμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, m.gial είπε

Ως προς τη τελευταία σου πρόταση, άλλο σκοπό έχουν τα πανεπιστήμια και άλλο τα τει ( έστω τα πρώην ΤΕΙ). Τα πρώτα είχαν επιστημονική θεωρητική γνώση, τα δεύτερα επαγγελματική πρακτική γνώση.

Εδώ έρχεται ένα άλλο ζήτημα. Με τι θες να ασχοληθείς για να επιλέξει ανάλογα το ίδρυμα. Πχ στη Γερμανία έτσι λειτουργούν τα Πανεπιστήμια και τα fachonschule. Θες να γίνεις λογιστής, είναι πρακτικό επάγγελμα, άρα πας σε fachonscule. Θες να γίνεις επιστήμονας, το πανεπιστήμιο είναι μονόδρομος. Εξαιρώ τα επαγγέλματα τύπου γιατρός, οδοντίατρος, όπου εκεί πας πανεπιστήμια και ανήκουν στη κατέυθυνση των θετικών επιστημών.

Υπάρχει πανεπιστήμιο στην Ολλανδία που ΔΕΝ δέχεται απόφοιτους ΤΕΙ , γιατί ο σκοπός του είναι επιστημονικός, όχι επαγγελματικός. Τα ΤΕΙ έβγαζαν τεχνολόγους και ΟΧΙ επιστήμονες. Τα ΙΕΚ που ανήκουν στο επίπεδο 5 της συνθήκη της Μπολόνια, τι σκοπό έχουν? Και μάλιστα με το νόμο έκτρωμα τα βάζουν στη τυπική εκπαίδευση της χώρας, δινοντάς του το δικαίωμα να δίνουν κατατακτήριες για τα πανεπιστήμια?

Τελικά, όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις εσύ αλλά δεν καταλαβαίνεις και τι σου γράφουν. 

Πάμε πάλι. ΠΩΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD; 

Τελικά, μόνος σου επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο επίπεδο και στις ικανότητες των αποφοίτων ΤΕΙ και ΑΕΙ. Αν και, σύμφωνα με αυτά που βλέπω, και το ΤΕΙ εσύ πρέπει ανμ ζορίστικες να το βγάλεις. Για αυτό σε καίει για τα ΙΕΚ. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Τελικά, όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις εσύ αλλά δεν καταλαβαίνεις και τι σου γράφουν. 

Πάμε πάλι. ΠΩΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD; 

Τελικά, μόνος σου επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο επίπεδο και στις ικανότητες των αποφοίτων ΤΕΙ και ΑΕΙ. Αν και, σύμφωνα με αυτά που βλέπω, και το ΤΕΙ εσύ πρέπει ανμ ζορίστικες να το βγάλεις. Για αυτό σε καίει για τα ΙΕΚ. 

Ναι ναι σε 4 χρόνια ακριβώς το έβγαλα και με βαθμό 8,3. ΔΕΝ το συνεχίζω. Σου εξήγησα τι θεωρώ αδικία με αυτό που πάει να κάνει η κυβέρνηση στο προηγούμενο ποστ μου. Απο εκεί και πέρα μάλλον εσύ δεν θες να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Τελικά, όχι μόνο δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις εσύ αλλά δεν καταλαβαίνεις και τι σου γράφουν. 

Πάμε πάλι. ΠΩΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD; 

Τελικά, μόνος σου επιβεβαιώνεις ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στο επίπεδο και στις ικανότητες των αποφοίτων ΤΕΙ και ΑΕΙ. Αν και, σύμφωνα με αυτά που βλέπω, και το ΤΕΙ εσύ πρέπει ανμ ζορίστικες να το βγάλεις. Για αυτό σε καίει για τα ΙΕΚ. 

 

Μην γίνεσαι εριστικός. Ο TS προφανώς είναι αγανακτισμένος από την απαξίωση και την διαρκή αγνόηση των ΤΕΙ. Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να θέλει κάποιος να τακτοποιήσει εκκρεμότητες που αφορούν κολλέγια και ΙΕΚ και να αγνοεί συστηματικά τα αιτήματα των αποφοίτων ΤΕΙ. 

Ας τακτοποιήσει πρώτα αυτό που, κατά την γνώμη, μου είναι πιο σημαντικό και μετά ασχολείται και με τα άλλα θέματα. Εδώ υπάρχουν ακόμα πτυχιούχοι Τεχνολογικού Τομέα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ, τα ΙΕΚ δεν είναι προτεραιότητα. Όπως είπα και πριν, ναι να κάνουν όλα αυτά για τα ΙΕΚ αλλά να ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ. Αυτό θέλει να πει ο TS λογικά.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μην γίνεσαι εριστικός. Ο TS προφανώς είναι αγανακτισμένος από την απαξίωση και την διαρκή αγνόηση των ΤΕΙ. Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να θέλει κάποιος να τακτοποιήσει εκκρεμότητες που αφορούν κολλέγια και ΙΕΚ και να αγνοεί συστηματικά τα αιτήματα των αποφοίτων ΤΕΙ. 

Ας τακτοποιήσει πρώτα αυτό που, κατά την γνώμη, μου είναι πιο σημαντικό και μετά ασχολείται και με τα άλλα θέματα. Εδώ υπάρχουν ακόμα πτυχιούχοι Τεχνολογικού Τομέα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ, τα ΙΕΚ δεν είναι προτεραιότητα. Όπως είπα και πριν, ναι να κάνουν όλα αυτά για τα ΙΕΚ αλλά να ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ. Αυτό θέλει να πει ο TS λογικά.

Aς κάνει ότι νομίζει φίλε μου. Αφού αισθάνεται τόσο περήφανος που έχει πτυχίο Πανεπιστημίου στη ψαροκώσταινα την Ελλαδίτσα, που οι μισθοί τα βλέπεις πως είναι ας αισθάνεται περήφανος με τα ψίχουλα που παίρνουμε στη χώρα. Σε μια Σουηδία ή ένα σοβαρό κράτος και μισθό καλό παίρνεις είτε με πτυχίο τει είτε με πτυχιο πανεπιστημίου, έχεις στάνταρ ωράριο και όχι όπως εδώ με τα παράνομα 12ώρα και έχεις την αξιοπρεπειά σου που εδώ στην Ελλάδα τη χάνεις υπό την επίβλεψη του κάθε εργοδότη που δεν βλέπει πτυχιο πανεπιστήμιο/τει αλλά να σε ξεζουμίσει όσο μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Ναι ναι σε 4 χρόνια ακριβώς το έβγαλα και με βαθμό 8,3. ΔΕΝ το συνεχίζω. Σου εξήγησα τι θεωρώ αδικία με αυτό που πάει να κάνει η κυβέρνηση στο προηγούμενο ποστ μου. Απο εκεί και πέρα μάλλον εσύ δεν θες να καταλάβεις

Ο τίτλος του thread είναι για τα ΙΕΚ. Εσύ τον έκανες. Δεν είναι για ΤΕΙ. Εσύ έκανες το thread, και εσύ λες ό,τι να 'ναι σε αυτό το thread. Προφανέστατα δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γράφεις, ούτε τι θες να πεις, ούτε και τι σου γράφουν. 

52 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μην γίνεσαι εριστικός. Ο TS προφανώς είναι αγανακτισμένος από την απαξίωση και την διαρκή αγνόηση των ΤΕΙ. Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να θέλει κάποιος να τακτοποιήσει εκκρεμότητες που αφορούν κολλέγια και ΙΕΚ και να αγνοεί συστηματικά τα αιτήματα των αποφοίτων ΤΕΙ. 

Ας είναι ό,τι θέλει. Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Όμως, εδώ έχει ανοίξει ο ίδιος ένα θέμα και ο ίδιος λέει ό,τι να 'ναι. Αυτό είναι ένα γεγονός που δείχνει πράγματα. Ένα από τα οποία είναι η γνωσιακή ικανότητά του. Η γνωσιακή ικανότητα σχετίζεται με το επίπεδο μόρφωσης. 

53 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ας τακτοποιήσει πρώτα αυτό που, κατά την γνώμη, μου είναι πιο σημαντικό και μετά ασχολείται και με τα άλλα θέματα. Εδώ υπάρχουν ακόμα πτυχιούχοι Τεχνολογικού Τομέα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ, τα ΙΕΚ δεν είναι προτεραιότητα. Όπως είπα και πριν, ναι να κάνουν όλα αυτά για τα ΙΕΚ αλλά να ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ. Αυτό θέλει να πει ο TS λογικά.

Αυτό είναι άλλο θέμα. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Ο τίτλος του thread είναι για τα ΙΕΚ. Εσύ τον έκανες. Δεν είναι για ΤΕΙ. Εσύ έκανες το thread, και εσύ λες ό,τι να 'ναι σε αυτό το thread. Προφανέστατα δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γράφεις, ούτε τι θες να πεις, ούτε και τι σου γράφουν. 

Ας είναι ό,τι θέλει. Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Όμως, εδώ έχει ανοίξει ο ίδιος ένα θέμα και ο ίδιος λέει ό,τι να 'ναι. Αυτό είναι ένα γεγονός που δείχνει πράγματα. Ένα από τα οποία είναι η γνωσιακή ικανότητά του. Η γνωσιακή ικανότητα σχετίζεται με το επίπεδο μόρφωσης. 

Αυτό είναι άλλο θέμα. 

Το εξήγησα και στο δεύτερο ποστ του thread αυτό ως παράπονο. Αυτό που λέει ο φίλος άφησα να εννοηθεί. ΔΕΝ γίνεται να ασχολείσαι σαν κράτος με τα ΙΕΚ και τα κολλέγια και να αψηφείς τα ΤΕΙ που είναι 2 χρόνια στον αέρα. Και άντε εγώ τυχαίνει να ανήκω σε κλάδο που είτε ως απόφοιτοι ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Στο κλάδο των μηχανικών και σε άλλους γίνεται το έλα να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

ΔΕΝ γίνεται να ασχολείσαι σαν κράτος με τα ΙΕΚ και τα κολλέγια και να αψηφείς τα ΤΕΙ που είναι 2 χρόνια στον αέρα.

Αυτό είναι θέμα για τις επιλογές του κράτους, άρα θέμα πολιτικής, άρα απαγορεύεται από το forum. 

Ο τίτλος όμως του θέματος, είναι αποκλειστικά για το γίνεται για τα ΙΕΚ, το οποίο δεν απαγορεύεται από το forum.  

Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις εσύ ο ίδιος τι θέμα δίνεις στα thread σου και τι σημαίνει αυτό, μου θες και συζήτηση. Ό,τι να 'ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να θέλει κάποιος να τακτοποιήσει εκκρεμότητες που αφορούν κολλέγια και ΙΕΚ και να αγνοεί συστηματικά τα αιτήματα των αποφοίτων ΤΕΙ. 

Ας τακτοποιήσει πρώτα αυτό που, κατά την γνώμη, μου είναι πιο σημαντικό και μετά ασχολείται και με τα άλλα θέματα. Εδώ υπάρχουν ακόμα πτυχιούχοι Τεχνολογικού Τομέα χωρίς αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ, τα ΙΕΚ δεν είναι προτεραιότητα. Όπως είπα και πριν, ναι να κάνουν όλα αυτά για τα ΙΕΚ αλλά να ασχοληθούν και λίγο με τα ΤΕΙ. Αυτό θέλει να πει ο TS λογικά.

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ οτι ήθελε να πει. 

@m.gial

Παρ'όλα αυτά, να πω εγώ ως πρώην καθηγητής σε ΙΕΚ, ότι αν η προϋπόθεση είναι να περάσει κάποιος τις εξετάσεις για την ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ, τότε θα πέσει πολύ κλάμα. 

ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ την περνάνε, οπότε μη νομίζετε ότι βρέθηκε ξαφνικά ένα παραθυράκι να γεμίσουν τα ΑΕΙ. ΔΕΝ θα γεμίσουν, όχι απ'τους απόφοιτους ΙΕΚ πάντως. 

Ακόμα και έτσι να είναι, για να μπορείς να μπεις θα πρέπει αφενός να κάνεις τα 5 εξάμηνα του ΙΕΚ (το 5ο είναι πρακτική, και ΚΑΠΟΙΟΙ επιλέγουν να την κάνουν παράλληλα με το 4ο εξάμηνο, ειδικά στα ιδιωτικά που οι απουσίες είναι λίγο ότι να ναι..) και αφετέρου να περιμένεις ΠΟΤΕ το κράτος θα επιλέξει να κάνει εξετάσεις πιστοποίησης. Μη νομίζει κανείς ότι το κράτος καίγεται να τις κάνει. Εκεί γύρω στο 2015 ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια είχαν "ξεχάσει" να κάνουν.

Ειλικρινά, αν κάποιος έχει αφιερώσει +3 χρόνια απτη ζωή του (2.5 της σχολής + 6 μηνες μεχρι να δώσει και να περάσει τις εξετάσεις) χαλάλι του, ας μπει σε ΑΕΙ. Τουλάχιστον χωρίς πλάκα αν έχει όντως περάσει τις εξετάσεις που ειναι ΔΥΣΚΟΛΕΣ θα σημαίνει ότι σκαμπάζει απ'το αντικείμενο και αν μη τί άλλο θα έχει αρκετές πιθανότητες να τα καταφέρει καλά και στο ΑΕΙ. 

Για τα ΤΕΙ (που βέβαια δεν είναι το θέμα του post) δεν έχω άποψη. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βρίσκω λόγο προσωπικά σήμερα κάποιος να πάει σε ΙΕΚ πάντως. Καλύτερα ας φύγει Κύπρο ή ας πάει Εξωτερικό, αν πάλι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, ας πάει Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, που είναι ναι μεν δύσκολο αλλά θα πάρει ένα χαρτί.

Γενικά, αυτό που κάνει το κράτος είναι λίγο ανισόρροπο, καθώς τα ΙΕΚ ανήκουν στο επίπεδο 5 όπως είπε ο TS, ενώ τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ στο επίπεδο 6. Δηλαδή ποια η διαφορά να δώσει κάποιος πανελλήνιες αντί να πάει ΙΕΚ, και να πάει ΙΕΚ να φάει τα λεφτά του 2 χρόνια για το ΑΝ θα πετύχει μετα να μπει με κατατακτήριες. Στην ουσία  ούτε το ίδιο το κράτος δεν ξέρει τι θέλει.

Στο θέμα των αποφοίτων ΤΕΙ τώρα, είμαι ένας από αυτούς, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχουν πει κάτι. ΤΟ έχουν αφήσει το θέμα στο "φλού" και αυτό είναι προσβλητικό. Εμένα δεν με πείραξε αυτό που έγινε με τα ΙΕΚ, στην ουσία δεν τους έδωσε και ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, αλλά με τα κολλέγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, m.gial είπε

https://www.esos.gr/arthra/69979/oi-apofoitoi-ton-iek-tha-eisagontai-sta-panepistimia-me-rythmisi-n-kerameos

Τι να πω παιδιά, τα έχω δει ΟΛΑ πραγματικά από αυτή τη κυβέρνηση. Στην ουσία όταν κάποιος τελειώνει ΙΕΚ, θα δίνει εξετάσεις στον ΕΟΠΠΕΠ και όταν περνάει επιτυχής από εκεί θα δίνει κατατακτήριες για να μπει στο Πανεπιστήμιο.

Τη στιγμή που το κράτος δεν έχει πει τι θα γίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ και τα πτυχία τους, αυτοί εδώ δίνουν προτεραιότητα στα κολλέγια και στα ΙΕΚ

Το πρόβλημα που είναι ακριβώς;

Ας πάει να δώσει ο μπαρίστα κατατακτήριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εγώ δεν βρίσκω λόγο προσωπικά σήμερα κάποιος να πάει σε ΙΕΚ πάντως. Καλύτερα ας φύγει Κύπρο ή ας πάει Εξωτερικό, αν πάλι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα, ας πάει Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, που είναι ναι μεν δύσκολο αλλά θα πάρει ένα χαρτί.

Γενικά, αυτό που κάνει το κράτος είναι λίγο ανισόρροπο, καθώς τα ΙΕΚ ανήκουν στο επίπεδο 5 όπως είπε ο TS, ενώ τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ στο επίπεδο 6. Δηλαδή ποια η διαφορά να δώσει κάποιος πανελλήνιες αντί να πάει ΙΕΚ, και να πάει ΙΕΚ να φάει τα λεφτά του 2 χρόνια για το ΑΝ θα πετύχει μετα να μπει με κατατακτήριες. Στην ουσία  ούτε το ίδιο το κράτος δεν ξέρει τι θέλει.

Στο θέμα των αποφοίτων ΤΕΙ τώρα, είμαι ένας από αυτούς, αλλά μέχρι σήμερα δεν έχουν πει κάτι. ΤΟ έχουν αφήσει το θέμα στο "φλού" και αυτό είναι προσβλητικό. Εμένα δεν με πείραξε αυτό που έγινε με τα ΙΕΚ, στην ουσία δεν τους έδωσε και ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, αλλά με τα κολλέγια 

 

Συμφωνώ σε όλα. Απλώς να σημειώσω ότι το κράτος ήταν υποχρεωμένο από την Ε.Ε. να αναγνωρίσει ως ισότιμα τα πτυχία των κολλεγίων, σαν χώρα είχαμε δεχθεί ένα σωρό πρόστιμα για αυτό τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...