Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Titanfall 2

Έπρεπε να το είχα παίξει καιρό πριν, βασικά, καλύτερα θα ήταν (για μένα) να είχα πάρει αυτό, αντί για το Battlefield 1. Πολύ ωραίο campaign, μου άρεσαν πολύ οι χάρτες και οι μάχες του. Ελπίζω να βγει και 3, αλλά ΕΑ είναι αυτή, πήγε να το σκοτώσει ήδη με το release date του. :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rise Of The Tomb Raider

maxresdefault.jpg

 

Τελος ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια που εχω παιξει. Εξαιρετικα γραφικα απιστευτο gameplay χωρις να κουραζει και το στορυ επισης σε πολυ υψηλο επιπεδο. Τελειωσα και το DLC Baba Yaga που εχει να κανει με το ψαξιμο μιας γριας γυναικας που καταληγει να εχει γινει μαγισσα. Σαν ξεχωριστο παιχνιδι σε μεταφερει οπως ηταν και στο far cry η shangri la. 

Τελος επαιξα και το επισης πολυ ενδιαφερον Blood Ties που σε μεταφερει ολη την ιστορια της οικογενειας της Lara μεσα απο γραμματα και κασετες και ολο το DLC ειναι μεσα στο αριστοκρατικο σπιτι του κυριου Croft. Μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και ολοκληρωνει τη συνολικη εμπειρια του παιχνιδιου. Μην το χασετε σιγουρα αρκετοι δεν εχετε παιξει το Blood Ties αλλα πρεπει. Μπραβο στους δημιουργους για αυτο το αριστουργημα που εφτιαξαν. 

 

Παρακατω συλλογη απο τις φωτογραφιες που τραβηξα καθολη την διαρκεια του παιχνιδιου. 455 στο συνολο παρακαλω στο Origins ειχα 230 να φανταστειτε.

 

https://postimg.org/gallery/p0v7fep0/

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Human: Fall Flat
Χρειάστηκαν 21 ώρες για να το ολοκληρώσω στο 100%.

Σίγουρα αξίζει να το πάρεις είτε κάτω απο 5€ είτε σε κάποιο bundle. Έξυπνο παιχνίδι αλλά μονότονο και κάποιες φορές εκνευριστικό. Σχετικά εύκολο το 100% στα achievements.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2018 στις 5:42 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Titanfall 2

Έπρεπε να το είχα παίξει καιρό πριν, βασικά, καλύτερα θα ήταν (για μένα) να είχα πάρει αυτό, αντί για το Battlefield 1. Πολύ ωραίο campaign, μου άρεσαν πολύ οι χάρτες και οι μάχες του. Ελπίζω να βγει και 3, αλλά ΕΑ είναι αυτή, πήγε να το σκοτώσει ήδη με το release date του. :(

Όντως, επειδή είχε τύχει να παίξω κ την Beta του πρώτου παιχνιδιού, κ γενικώς μαρεσει κ το είδος του εντυπωσιάστηκα κ γω από το 2ο μέρος. Αυτοκαταστροφή η βεβιασμένη κυκλοφορία " στα καπακια " *μετά το BF1. Θάφτηκε στο χρόνο το παιχνίδι, ενώ δεν το άξιζε. Ότι είχε πέσει ριζική αλλαγή / καλή δουλειά στο παιχνίδι φαινόταν από τα πρώτα λεπτά του story. Η ΕΑ δε θα πάψει να μας απογοητεύει ποτέ. 

* Μια κυκλοφορία Μάρτιο/Απρίλιο του 2017 θα το έσωζε πιθανότατα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

INSIDE

INSIDE_game_v1.2.png

 

Το παιχνιδι ειναι εμπειρια. Αν σκεφτηκατε οτι το κοψιμο του ποδιου της αραχνης στο Limbo ηταν creepy ετοιμαστειτε για το Inside. Προς το τελος μετα απο ενα σημειο περναμε σε τελειως ανωμαλα μονοπατια με οτι συμβαινει. Δυσκολο δεν ειναι σε καμια περιπτωση αλλα αυτοι που το εφτιαξαν ισως να εχουν καποια θεματα. Το τελος αφηνει αναμικτα συναισθηματα να περιμενεις να συμβει κατι αλλα ισως αυτο το τελος αρμοζει σε μια τετοια ιστορια. Τραβηξα 241 φωτογραφιες μια και μια ολες. Πολυ ανωτερο του Limbo για μενα στο πρωτο ηταν λιγο σφιγμενοι οι δημιουργοι σε αυτο ξεδιπλωσαν τις σκοτεινες πλευρες των μυαλων τους. 10/10 αν δεν το εχετε παιξει μην το χασετε.

 

Παρακατω οι φωτογραφιες που τραβηξα. Οσοι δεν θελετε να δειτε spoiler μην πατε πολυ προς το τελος.

https://postimg.org/gallery/2d6b7artw/

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2018 στις 1:29 ΠΜ, Tobajara είπε

Το κυριότερο μειονέκτημα του παιχνιδιού δεν ανέφερες, το ότι από πλευράς δυσκολίας έμπαινε στον αυτόματο πιλότο και από ένα σημείο και μετά έκανες κλικ να μετακινηθείς και μάζευες loot για το φουκαριάρικο το γαϊδουράκι που έσερνες μαζί σου...

Είχα ασχοληθεί με το 2 αρκετά, αλλά ποτέ δεν το τερμάτισα λόγω βαρεμάρας και ενός τελείως ηλίθιου συστήματος με unique item sets, που σου έπεφταν ανάλογα με το level που ήσουν και αν το ξεπερνούσες δε μπορούσες να τα βρεις (ω ναι, μεγάλες στιγμές). Μιλάμε για παιχνίδι με autocast, autoattacks και δε συμμαζεύεται, αλλά παρόλα αυτά διασκεδαστικό με τον τρόπο του. Από σενάριο κλπ δε θα δεις πολλά αλλά τα γραφικά και οι περιοχές παραμένουν όμορφες, το loot έχει την πλάκα του και αν έχεις διάθεση νομίζω θα το εκτιμήσεις. Προσωπικά ούτε με σφαίρες.

Δεν το βρήκα τόσο εύκολο.Δεν ξέρω, είναι που πλέον παίζω πιο αραιά απ' ότι ο ΠΑΟ στο Τσου Λου;Πάντως δεν το βρήκα περίπατο.Δεν έφτασα να ψάχνω για trainers ξέρω γω κλπ αλλά σε 3-4 σημεία χρειάστηκε να κάνω μερικά quickload για να καταφέρω να περάσω.Κυριως όπου είχε εχθρούς με υψηλό magic damage.Ισως να μην είχα σωστή σύνθεση ομάδας.

 

Το 2 πάντως δεν μου έκανε κλικ.Το είχα δοκιμάσει από παλιά σε κάποια beta που είχαν βγάλει θυμάμαι, αλλά δεν με κράτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Brothers: A Tale of Two Sons

 

 

efe498ca729cfbd1438b07f1b9c813effb497245

 

Παιχνιδι σταθμος στην ιστορια του Gaming. Δειτε το σαν ενα ταξιδι 2 αγαπημενων αδερφων για να σωσουν τον πατερα τους. Συγκινητικο αστειο στα σημεια το immersion του κοσμου του ειναι φανταστικο και η μουσικαρα απο πισω δενει απολυτα με τα συναισθηματα της καθε στιγμης. Το τελος ειναι πολυ στεναχωρο ομως αν και το παιχνιδι στη διαρκεια του σου δειχνει οτι υπαρχει και καλο και κακο. Κραταω το ταξιδι που μου προσφερε με ενα πολυ πικρο τελος. 10/10... Το επαιξα με controller αψογα με ενα ψιλομπερδεμα οταν δουλευα και τους 2 χαρακτηρες ταυτοχρονα. 

 

Τραβηξα 194 φωτογραφιες που μπορειτε να δειτε παρακατω

 

https://postimg.cc/gallery/36gpso1t0/

 

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 07/04/2018 στις 5:42 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Titanfall 2

Έπρεπε να το είχα παίξει καιρό πριν, βασικά, καλύτερα θα ήταν (για μένα) να είχα πάρει αυτό, αντί για το Battlefield 1. Πολύ ωραίο campaign, μου άρεσαν πολύ οι χάρτες και οι μάχες του. Ελπίζω να βγει και 3, αλλά ΕΑ είναι αυτή, πήγε να το σκοτώσει ήδη με το release date του. :(

Δοκίμασε κ το multiplayer για λίγο κ αν σου αρέσει ( που σιγουρα θα σου αρεσει 😁) μπαίνεις πιο δυνατά. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η ιστορία του Witcher 3 είναι ακόμα φρέσκια στο μυαλό μου για 2ο playthrough, αποφάσισα να κάνω μαραθώνιο Dragon Age και να παίξω όλη τη σειρά από την αρχή. Είχα παίξει μόνο το Dragon Age Origins. Το Dragon Age 2 δεν το άγγιξα όταν πρωτοβγήκε από αντίδραση για τις υπεραπλουστεύσεις στο gameplay του και το Inquisition χάθηκε μπροστά στο Witcher 3.

Το Origins μου είχε αρέσει τόσο πολύ τότε, που το έχω αγοράσει συνολικά 3 φορές. Μία σκέτο, μία την Ultimate έκδοση digital και μία ακόμα την Ultimate κουτάτη (που την έχω ακόμα με τη ζελατίνα).

Μόλις τερμάτισα το main campaign του Dragon Age Origins και προχωράω με τα Awakening και τουλάχιστον το Witch Hunt απο τα έξτρα campaigns. Τότε η Bioware είχε πολύ μεράκι......

Σίγουρα ένα παιχνίδι must-have για τους fans των Fantasy RPG.

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OKAMI

36633.jpeg.38790bb39149a0b0c77c29958155d609.jpeg

 

Παιχνιδάρα απο τις λίγες. Πραγματικά  είναι εργο τέχνης ο τρόπος με τον οποίο έχει σχεδιαστεί, τουλάχιστον για την εποχή του. Καθώς και απο πλευράς gameplay, με  τη χρήση του πινέλου για να ζωγραφίζεις στην οθόνη..σε γεμίζει με ικανοποίηση κάθε φορά και δεν το βαριέσαι. 

Επίσης έχουν προσθέσει ωραία μουσική, καλή δόση χιούμορ αλλά και ενδιαφέρον χαρακτήρες με τους οποίους δένεσαι. Η ιστορία αν και τεράστια, 30+ ώρες, είναι καλή και σου κρατάει το ενδιαφέρον.  Έχει λίγα σημεία που έγιναν κάπως βιαστικά, αλλά γενικά θα την χαρακτήριζα καλή. 

Βέβαια σε κάποια σημεία έχει γεράσει το παιχνίδι, με το βασικότερο αρνητικό να είναι, οτι δεν μπορείς να κάνεις skip πολλά animations, ιδιαίτερα κατα την διάρκεια του διαλόγου...και τα οποία μάλιστα παίρνουν αρκετό χρόνο.  Το fast travel αν και υπάρχει είναι λίγο δύσχρηστο.

Τελος το βρήκα λίγο εύκολο.. δεν πέθανα ούτε μια φορά. 

Πραγματικά δεν σου γεμίζει το μάτι με μια πρώτη ματιά, αλλά αφου ασχοληθείς λίγο απλά κολλάς! Αξίζει η αγορά. 

 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Call Of Juarez: Gunslinger

Είπα κι εγώ να κάνω ένα διάλειμμα απ'το BF1, αλλά να μην ξεφύγω τελείως απ΄τα shooters. Ψάχνωντας το Humble Bundle library λοιπόν, βρήκα το Call Of Juarez που ούτε που θυμόμουν ότι το είχα από κάποιο Ubisoft Bundle.

Το καταφχαριστήθηκα. 20 ώρες έγραψε το steam. Δεν έχει τόσο μεγάλη διάρκεια, γύρω στο 6ωρο πρέπει να είναι το Main Story και άντε άλλη μία ώρα τα extras. Έπαιζα εντελώς leisurely όμως και επίσης ήταν από τα λίγα παιχνίδια που έκατσα να κάνω και όλα τα achievements.

gunslinger.png.d61f293f4fd13025c58668df15aa73a5.png

 

Δε μπορώ να βρώ κάτι αρνητικό για το παιχνίδι. Ωραίο storytelling σε μορφή storyboards, progression στα skills σου (3 διαφορετικά sets of skills για να τους ικανοποιήσει όλους: ranger για μακριά, trapper για χραπαχρούπες και gunslinger για πιστολάδες), κλασικό secret hunting χωρίς όμως να σπάει νεύρα (το 80% των secrets είναι σε προφανή σημεία), έξυπνο duel system (με το ένα χέρι να ρυθμίζεις την ταχύτητα του draw και με το mouse το focus στο σημάδι), ωραία μουσική και ατμόσφαιρα, ακόμα και ιστορικά στοιχεία στα nuggets που έβρισκες αν θες να μάθεις 5-6 πράγματα για την περίοδο εκείνη. Με λίγα λόγια ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι. Γραφικά δε σχολιάζω αφενός γιατί είναι dated οπότε ότι και να πω θα είναι άδικο, αφετέρου είναι πολύ χαμηλά στη δική μου κλίμακα αξιολόγησης ενός παιχνιδιού.

Ακόμα και το 100% στα achievements δεν ήταν κάτι το φοβερά δύσκολο. Απαιτεί δύο playthroughs αλλά ακόμα και το δεύτερο έγινε χωρίς να κάνω «αγγαρεία».

Κρίμα που δεν συνέχισε η σειρά αν και δεν ξέρω αν θα είχαν να προσθέσουν κάτι ή απλά θα συνέχιζαν ένα άρμεγμα όπως γίνεται συνήθως στα sequels.

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο Store του Steam, δεν έκατσα να ψάξω γιατί. Λογικά στο Ubistore θα υπάρχει ακόμα.

Επεξ/σία από saxos55
Ορθογραφικό
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, saxos55 said:

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο Store του Steam, δεν έκατσα να ψάξω γιατί. Λογικά στο Ubistore θα υπάρχει ακόμα.

Απο όσο λένε παίζεται κάτι με expired licenses της Techland/Ubisoft, την ίδια ημέρα που αφαιρέθηκε το Gunslinger είχε επίσης αφαιρεθεί και το The Cartel. Τα πρώτα δύο της σειράς απο όσο γνωρίζω ήταν self-published απο την Techland, οπότε και παραμένουν στο Steam store.

Edit: Όσο για τα γραφικά, δεν ήταν τόσο dated, η μείξη cel-shading με "dry" color effects του έδινε ένα αέρα comic book που προσωπικά το βρήκα αρκετά ευχάριστο.

Για φάση 100% όντως ισχύει το πιο πάνω, αν και ζορίζει λίγο στο Arcade mode μέχρι να καταλάβεις πως να κάνεις αποτελεσματικά score chains, αλλά γενικά είναι fun προς ολοκλήρωση (μου άρεσε τόσο που έγραψα και guide να'ούμ :P )

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FarCry 4   (2014)

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± farcry 4

Επιτελους το τελειωσα. Το παιχνιδι ειναι το χαος το ιδιο. Ειναι το πιο μπουκωμενο open world παιχνιδι που εχω παιξει. Με παρα πολλες αποστολες στο main story, με side quests, mini quest, να παιρνεις bell towers, outposts και 1002 αλλα. Τσπ, ας γραψω λιγα λογια για το game. Ενα copy paste του 3 αλλα ακομα πιο γεματο. Βασικα εχει ωραιο gameplay και ευχαριστες αποστολες, καποιες ευκολες, καποιες δυσκολες και καποιες σπαστικες.

Ο χαρτης ειναι τεραστιος, τα πανε ελα πολλα, αλλα υπαρχουν και αρκετα οχηματα. Το αγαπημενο μου ηταν αυτο το κατσαριδακι που πεταει, ηταν πολυ βολικο ειδικα οταν θες να κανεις τα bell towers και να ανοιξεις λιγο τον χαρτη για να ξερεις τι σου γινεται. Τα ιμαλάια τα εχουν κανει πολυ ομορφα και εχουν κανει παλι πολυ πλουσια τη χλωριδα και τη πανιδα. Το σπαστικο ομως, ειναι οτι πολλες φορες για να πας σε ενα σημειο που ειναι μολις 300 μετρα μακρια, πρεπει να πας γυρω γυρω απ τα βουνα ή να κανεις αναρριχηση το οποιο και δεν ειναι fun και ειναι και αρκετα χρονοβορο.

Το story, Οι χαρακτηρες και το οτι διαδραματιζεται, ειναι απλα οκ. Τα γραφικα ειναι πολυ ομορφα ( οκ ubisoft ειναι αυτη :) ) και γενικα το παιχνιδι εχει παρα πολλες ωρες gameplay. 

Θα προτεινα να το ξεκινησετε μονο αν εχετε πολυ ορεξη για ενα τουμπανο open world και γενικα να βαλετε ενα gameplay προγραμμα για το τι θα κανετε τι καθε μερα. Για παραδειγμα για να κανεις κραφτ και να μεγαλωσεις τα σακιδια σου κλπ, θελει να σκοτωσετε αρκετα και διαφορα ζωα το οποιο παιρνει πολλες ωρες, αφου ολα βρισκονται εδω και κει (οπως στο 3 δλδ) Μετα για να βγαλεις bell towers, παλι θελει αρκετες ωρες. Και ολα αυτα ενω δεν εχεις αγγιξει σχεδον καθολου το main story. Τσπ, οσοι ξερουν λιγο απο FC, ξερουν τι τους περιμενει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mass Effect 3 - Πολύ κουλο τέλος, έμεινα με το ... στο χέρι. λολ

Ωραία γραφικά για παλιούτσικο τίτλο, ωραίες ιστορίες μου άρεσε το γεγονός ότι επιλογή είχα κάνει από τα προηγούμενα είχαν αντίκτυπο σε κάποια πράγματα. Οι χαρακτήρες επίσης αξιόλογοι. Το multiplayer δεν το δοκίμασα, αν λειτουργεί ακόμα :)

Παρόλα αυτα το ευχαριστήθηκα και θα παω για 2ο playthrough όλη τη τριλογία από την αρχή για άλλες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...