Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Stray

Πέρασα 7 ευχάριστες ώρες με το συγκεκριμένο. Όμορφα γραφικά και ατμόσφαιρα, ενδιαφέρουσα ιστορία και πρωτότυπο gameplay. Οι κινήσεις της γάτας καθώς και η αλληλεπίδραση με τον κόσμο και το ρομπότ μου άρεσαν πολύ.

Περνάει και κάποια μηνύματα όπως η επίδραση του ανθρώπου στο περιβάλλον καθώς και η εναλλαγή από το παρελθόν στο μέλλον.

Ο δείκτης δυσκολίας είναι χαμηλός σαφώς και το παιχνίδι δεν είναι μεγάλο. Όμως το προτείνω, από μένα σίγουρα ένα 8,5.

Kena: Bridge of Spirits

Μια εξαιρετική παραγωγή κατά τη γνώμη μου. Γύρω στις 15 ώρες μου πήρε.

Ένας πανέμορφος κόσμος με εξαιρετικό animation-ατμόσφαιρα και ήχο. Όλα είναι φτιαγμένα με μεράκι και λεπτομέρεια, ειδικά η Kena μοιάζει με χαρακτήρα από έργο της Pixar.

Το παιχνίδι είναι third person action platform. Υπάρχει ένας μεγάλος χάρτης για εξερεύνηση αν και τα collectables δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Η ιστορία είναι πολύ καλή και δεν πλατιάζει. Οι γρίφοι επίσης δεν είναι δύσκολοι αλλά σε συνδυασμό με την εξέλιξη μέσω νέων abilities έχουν αρκετό ενδιαφέρον. Οι μάχες με τους απλούς εχθρούς επίσης είναι εύκολες. Σε κάποια σημεία ίσως δυσκολευτείτε λίγο με το platforming αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Από εκει και πέρα ξεχωρίζω σίγουρα τα bosses. Απαιτούν προσοχή και συγκέντρωση και σαφώς είναι τα πιο απαιτητικά σημεία του παιχνιδιού. Είναι όμορφα σχεδιασμένα και σίγουρα θα σας δυσκολέψουν αλλά προσθέτουν στην όλη εμπειρία.

Γενικά μου άρεσε πολύ, από μένα 9/10.

The Excavation of Hob's Barrow

Πολύ καλό point and click adventure από την Wadjet Eye. Παρά τα pixel graphics, η ατμόσφαιρα και η παρουσίαση είναι εξαιρετικά ενώ πολύ δυνατό είναι και το voice cast. Η ιστορία επίσης έχει πολύ ενδιαφέρον και ξετυλίγεται ωραία. Οι γρίφοι, με εξαίρεση έναν προς το τέλος, είναι καλοφτιαγμένοι χωρίς να κουράζουν.

Διάρκεια 6-7 ώρες, το προτείνω στους φίλους του είδους και όχι μόνο.

Uncharted Legacy of Thieves Collection

25 ώρες μου πήρε και τα 2 παιχνίδια.

Δεν χρειάζεται να πω πολλά. 2 εξαιρετικές παραγωγές από τη Sony.

Γεμάτες περιπέτειες με εξαιρετικά γραφικά-ήχο που σίγουρα θα σας κρατήσουν. Τολμώ να πω πως το Lost Legacy μου άρεσε παραπάνω με τις τοποθεσίες του και τους πιο ενδιαφέροντες γρίφους.

Απλά μην τα χάσετε, 9/10.

Planet of Lana

Το έπαιξα στο Gamepass, γύρω στις 5 ώρες μου πήρε. Προτείνω να παίξετε με controller.

Third person action-platform στο στυλ των Inside-Little Nightmares.

Πολύ όμορφα γραφικά, εξαιρετικό animation και η μουσική όπου υπάρχει επίσης πολύ καλή.

Το gameplay και η ιστορία εξελίσσεται χωρίς voiceover ενώ οι γρίφοι δεν έχουν ιδιαίτερη δυσκολία.

Ξεχωρίζει κυρίως για την ατμόσφαιρα όπως τα αντίστοιχα του είδους.

Γενικά είναι μια καλοφτιαγμένη παραγωγή και αν σας αρέσει αυτό το στυλ το προτείνω. Θα του έβαζα 7,5.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Pumkin Panic

Κάνω μια μικρή αναφορά σε ένα μικρό indie παιχνιδάκι που μου φάνηκε αρκετά καλό για να περάσεις κάποια βράδια.

Μιλάμε για ένα μικρό παιχνίδι τόσο σε διάρκεια όσο και σε χώρους/πίστες. Στην ουσία είναι ένα πολύ απλό Farming sim, όπου μεγαλώνεις φυτά και παίρνεις χρήματα με τα οποία αγοράζεις αντικείμενα ή κάνεις διάφορες αναβαθμίσεις.

Το μεγάλο twist του παιχνιδιού, το γεγονός πως μιλάμε για παιχνίδι τρόμου. Εκεί που είσαι άνετος και ωραίος ακούς μια σπασμένη μουσική και πρέπει να τρέξεις να κρυφτείς. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είσαι αντιμέτωπος με κινδύνους και τέρατα που μπορεί να έρθουν από παντού. Σε περίπτωση που πεθάνεις το παιχνίδι τελειώνει και αρχίζεις από την αρχή, με περισσότερες προμήθειες (στα πρότυπα Rogue Like). 

Πιστεύω αξίζει να δώσετε μια ευκαιρία για μερικά βράδια είναι ότι πρέπει. Σημειώνω επίσης ότι είναι δωρεάν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Witcher 3 Wild Hunt

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί αλλά τα RPG παιχνίδια δεν μου αρέσουν. Εδώ να πω ότι με παρέσειρε η σειρά να το παίξω το συγκεκριμένο game καθώς κατάλαβα ότι παρόλο που η σειρά είναι για τον ... κουβά, στηρίζεται πάνω σε ένα όμορφο κόσμο και ένα όμορφο σενάριο και δεν είχα άδικο. Μπορώ να πω ότι σε όλο το game μου δημιούργησε ωραία συναισθήματα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος σε αυτό το κομμάτι. Έχει επίσης αρκετά μεγάλο story σε σχέση με κάποια άλλα games καθώς και τα side quest στην πλειοψηφία τους δεν κουράζουν και δεν είναι αδιάφορα. Δυνατό σημείο σε όλο αυτό είναι ότι ενώ δεν έχω παίξει τα άλλα games σε βάζει κανονικά στο κλίμα και σου χτίζει ξανά τους χαρακτήρες.

Στο μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ο χειρισμός. Δεν ήταν τόσο εύκολο, πολλές φορές ενώ μπλοκάρεις δεν μπλοκάρει και δεν είναι ξεκάθαρο το πότε πρέπει να μπλοκάρεις η να αποφύγεις. Το μαθαίνεις έπειτα από πολύ ξύλο.

Πολύ μεγάλη πολυπλοκότητα έπειτα. Πολλά potions που σε αναγκάζουν όλη την ώρα να μπαίνεις στο inventory σου ανάλογα τους εχθρούς να τα ενεργοποιείς και χαλάνε την ροή του game. Λίγα τα quick slots και δεν διευκολύνουν σε όλο αυτό. Επίσης σου χαλάει όλη την ώρα την ταξινόμηση που έχεις κάνει. Οπότε αναγκαστικά ψάχνεις το Potion σου ανάμεσα σε δεκάδες. Σε όλο αυτό είναι και το φαγητό. Ποιος ο λόγος να φάω το quick slot μου για φάω; Βγαίνω εκτός μάχης απλά ξεκίνα να μου ανεβάζεις το life.

Σίγουρα αρνητικό για μένα είναι και το χτίσιμο του χαρακτήρα αλλά πολύ εύκολα βρίσκεις ένα έτοιμο στο web το ακολουθείς και δεν ασχολείσαι με αυτόν τον πονοκέφαλο.

Κλείνοντας με κάτι θετικό είναι ότι πρόσφατα πήρες update. Ένα game που έχει περισσότερα από 7 χρόνια εκεί έξω. Ωστόσο ακόμα έχει μικρά bugs και σε υπάρχουν αρκετά σημεία που glitchάρει.

Δεν έχω παίξει ακόμη τα DLCs ίσως τα αγοράσω αργότερα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το Four Last ThingsΕίναι ένα point and click adventure αρκετά ιδιαίτερο μιας και όλα τα γραφικά του προέρχονται από πίνακες της Αναγέννησης, συνδυασμένοι μεταξύ τους ώστε να δημιουργούν ένα μοναδικό και πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Η ιστορία και η γραφή φέρνουν πολύ σε Monty Python, με τον πρωταγωνιστή να προσπαθεί να πραγματοποιήσει όλα τα επτά αμαρτήματα, για να μπορέσει στη συνέχεια να ζητήσει άφεση. 

Το παιχνίδι είναι καθαρά χιουμοριστικό, διακωμωδώντας την Εκκλησία και τη ζωή εκείνης της εποχής. Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν είναι απαραίτητος πάντα ο συνδυασμός και η επεξεργασία των πινάκων, αφού πολλοί είναι από μόνοι τους αρκετά περίεργοι και αστείοι. Οι γρίφοι είναι νομίζω φυσιολογικοί στο μεγαλύτερο κομμάτι τους, αν και χρειάστηκε να κοιτάξω έναν οδηγό δυο τρεις φορές. Επίσης, με τη διάρκεια του στις δύο ώρες δεν κούρασε καθόλου.

Προτείνεται σε όποιον θέλει ένα χαλαρό παιχνίδι, με χιούμορ που θυμίζει τη Ζωή του Μπράιαν και μοναδική εικαστική, συνδυασμένη με την ιδανική μουσική.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν έχω παίξει ακόμη τα DLCs ίσως τα αγοράσω αργότερα.

Προτείνω και τα DLCs. Έχει ωραία ιστοριούλα το Hearts of Stone αλλά το Blood & Wine (το 2ο DLC), είναι σίγουρα ένα από τα πιο καλά "κλεισίματα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 6:50 ΠΜ, SalemsLot είπε

Τα DLCs μου φάνηκαν πολύ καλύτερα από το main game. Μην τα αφήσεις.

Στις 14/8/2023 στις 3:48 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Προτείνω και τα DLCs. Έχει ωραία ιστοριούλα το Hearts of Stone αλλά το Blood & Wine (το 2ο DLC), είναι σίγουρα ένα από τα πιο καλά "κλεισίματα".

 

Εντάξει, σας έκανα την χάρη, μην βαράτε :P

image.png.982dca2cf7298b29b9a313744590c4cf.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2023 στις 5:21 ΜΜ, firepc είπε

Το πιο αδύναμο ρέζι μετά το 6

Τσπ, αν είσαι φαν των Ρέζι το παίζεις

Καλό είναι το Village και ξεχωριστό. Έχει πολύ υψηλά στάνταρ η σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIRT 3https://www.ign.com/games/dirt-3

Arcade Rally στα καλυτερα του, ιδανικο για να περασει η ωρα ευχαριστα. Το Gymkhana σε αλλους θα αρεσει, σε αλλους οχι τοσο.

ΥΓ. Η πιστα με τα βουνα του Μonaco ειναι πανεμορφη! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το I Hope She's OK. Βρίσκεσαι στην εξοχή της Φινλανδίας για την ετήσια επίσκεψη στη φίλη που ζει μόνη της και η οποία όμως δεν είναι εκεί τώρα. Πρόκειται για ένα walking simulator που θυμίζει πολύ Gone Home στο πως πηγαίνεις από το ένα σημείο στο άλλο διαβάζοντας σημειώσεις και βρίσκοντας κλειδιά. Παρόλα αυτά, έχει κάτι που το κάνει να διαφέρει απόλυτα (πέρα από το πιο horror σκηνικό) και αυτό είναι ότι σχεδόν κάθε τι που κάνεις και βλέπεις το ανεβάζεις σε ένα είδους social media. Για παράδειγμα βλέπεις ένα πουλί να πετάει, το βγάζεις φωτογραφία και αφού το ανεβάζεις, εμφανίζονται σχόλια από φίλους στο κινητό. Πολλοί από αυτούς απαντούν μεταξύ τους, ενώ σε κάποια απαντάς και εσύ, τελείως όμως αυτοματοποιημένα. Το βρήκα πολύ έξυπνο σαν ιδέα, αφού έκανε την εμπειρία λιγότερο μοναχική, πιο αστεία και πιο διαδραστική (κάποιες φορές δίνουν συμβουλές, ενώ άλλες σε κρίνουν για το ψαχούλεμα στα ξένα πράγματα). Η ιστορία τέλος έχει ωραία εξέλιξη και πολύ καλό κλείσιμο.

Η διάρκεια είναι μικρή, οπότε παίζεται άνετα σε μία δόση. Κάτι που με ενόχλησε αν και όχι ιδιαίτερα, είναι ότι αν δεν κάνεις κάποια πράγματα με τη σωστή σειρά, δεν εμφανίζονται όλα αυτά που μπορείς να αλληλεπιδράσεις. Έτσι κάποιες φορές αναγκάστηκα να κάνω κύκλους, χωρίς όμως να χαλάει την εμπειρία.

~

Επιπλέον έπαιξα το The Corridor. Μικρής διάρκειας walking simulator, εμπνευσμένο από το μοναδικό Stanley Parable. Όπως στο Stanley, έτσι και εδώ, έχουμε έναν αφηγητή - τον δημιουργό του παιχνιδιού - που θέλει να μας εμποδίσει από το να το παίξουμε. Η αλήθεια είναι πως το μήνυμα είναι λίγο μπερδεμένο, αλλά δεν πειράζει, μιας και είναι αρκετά αστείο, με πολλές ιδέες συμπτυγμένες σε 30 λεπτά, που δεν παύουν να διασκεδάζουν κάθε φορά. Στο παιχνίδι γίνεται αναφορά ακόμη στο πως είμαστε προγραμματισμένοι οι παίκτες να αντιμετωπίζουμε τα παιχνίδια, καθώς και στο άγχος του να δημιουργείς κάτι και να το παρουσιάζεις στο κοινό για να το κρίνει. Γενικά, όποιος έχει παίξει κάποιο από τα σχετικά παρόμοια Stanley Parable, The Beginner's Guide,  Dr. Langeskov, The Tiger, and The Terribly Cursed Emerald: A Whirlwind Heist κλπ. ξέρει περίπου τι να περιμένει.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Texas Chain Saw Massacre

Μια αναφορά σε ένα παιχνίδι που έχω καεί τις τελευταίες μέρες. Πρόκειται για την μεταφορά της γνωστής σειράς ταινιών σε VideoGame ως assymetric online horror game.

Στην ουσία κάθε παιχνίδι αποτελείται από 4 θύματα και 3 δολοφόνους μέλη της "Οικογένειας". Σκοπός των θυμάτων είναι να καταφέρουν να αποδράσουν με διάφορους τρόπου που θα βρουν αποφεύγοντας την οικογένεια.

Αυτό που το διαφοροποιεί σε σχέση με τα άλλα παιχνίδια του είδους (βλ. Dead By Daylight, F13 κτλ.) είναι το γεγονός ότι εδώ:
Α) Οι δολοφόνοι είναι τρεις

Β) Το Stealth παίζει μεγάλο ρόλο μιας και αν σε εντοπίσει κάποιος είναι δύσκολο να τον αποφύγεις. Αν πάλι σε περικυκλώσουν και οι τρεις τότε απλά είσαι μακαρίτης.

Δεν ξέρω πόσο θα με κρατήσει, λογικά όχι πολύ. Αλλά για να καείς μερικά βράδια είναι ότι πρέπει.

Edit να προσθέσω ότι ειναι δωρεάν στο GamePass

Επεξ/σία από BlueBlade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/8/2023 στις 12:21 ΠΜ, BlueBlade είπε

The Texas Chain Saw Massacre

Δεν ξερω αν το εχουν παιξει ηδη πολλοι απο εδω στο pc, αλλα για καποιο λογο ειχα απιστευτα stutters και η gpu επιανε 75 βαθμους (και αρα thermal throttle λογω nvidia). Διαβασα στο reddit να κανω cap τα fps στα 60 απο το nv panel, και ειπα να δοκιμασω κατευθειαν 80. 0 stutters και 55 βαθμους πλεον. Δεν ειχα ανοιχτο καποιο fps counter, αλλα μοιαζε με bug και unlimited Ισως? Δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω αν το εχουν παιξει ηδη πολλοι απο εδω στο pc, αλλα για καποιο λογο ειχα απιστευτα stutters και η gpu επιανε 75 βαθμους (και αρα thermal throttle λογω nvidia). Διαβασα στο reddit να κανω cap τα fps στα 60 απο το nv panel, και ειπα να δοκιμασω κατευθειαν 80. 0 stutters και 55 βαθμους πλεον. Δεν ειχα ανοιχτο καποιο fps counter, αλλα μοιαζε με bug και unlimited Ισως? Δεν ξερω

Κοίτα μη σου πω ψέμματα κυρίως παίζω στο Xbox. Παρόλα αυτά και στο PC που έχω παίξει λιγο δεν είχα θέμα.

Επίσης η κοπέλα μου παίζει την έκδοση στο PC και ούτε εκείνη έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Supraland: https://store.steampowered.com/app/813630/Supraland/

Καταρχην να γραψω πως δεν συμπαθω τα metroidvania, το συγκεκριμενο ομως θεωρω πως ειναι εξαιρεση και αξιζει οπωσδηποτε μια ευκαιρια για καποιον ο οποιος παιζει puzzle/exploration games.

Mετα απο 35 ωρες playtime (88% completion εφτασα γιατι βαριομουν να τα κυνηγησω ολα) εχω να γραψω τα εξης σε οποιον ενδιαφερεται να το παιξει:

To παιχνιδι σε κραταει κολλημενο στην οθονη, ομως εαν δεν θελετε να χρησιμοποιησετε καποιο online guide τοτε θα χρειαστειτε πολλη υπομονη διοτι τα puzzles ειναι κυριολεκτικα ελεεινα. Η λυση τους τις περισσοτερες φορες ειναι ευκολη, αλλα μεχρι να το συνειδητοποιησετε θα εχουν περασει μερικες ωρες...ευτυχως εχει κι αλλα πραγματα να κανεις στο μεταξυ (chest hunting, exploration για hidden areas κλπ).

Επισης, εαν πατε για 100% completion συμβουλευτειτε οπωσδηποτε online guide, γιατι απο ενα σημειο και μετα κουραζει απιστευτα το ατελειωτο περα-δωθε.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2023 στις 2:33 ΜΜ, umbrella co. είπε

Supraland: https://store.steampowered.com/app/813630/Supraland/

Καταρχην να γραψω πως δεν συμπαθω τα metroidvania, το συγκεκριμενο ομως θεωρω πως ειναι εξαιρεση και αξιζει οπωσδηποτε μια ευκαιρια για καποιον ο οποιος παιζει puzzle/exploration games.

Mετα απο 35 ωρες playtime (88% completion εφτασα γιατι βαριομουν να τα κυνηγησω ολα) εχω να γραψω τα εξης σε οποιον ενδιαφερεται να το παιξει:

To παιχνιδι σε κραταει κολλημενο στην οθονη, ομως εαν δεν θελετε να χρησιμοποιησετε καποιο online guide τοτε θα χρειαστειτε πολλη υπομονη διοτι τα puzzles ειναι κυριολεκτικα ελεεινα. Η λυση τους τις περισσοτερες φορες ειναι ευκολη, αλλα μεχρι να το συνειδητοποιησετε θα εχουν περασει μερικες ωρες...ευτυχως εχει κι αλλα πραγματα να κανεις στο μεταξυ (chest hunting, exploration για hidden areas κλπ).

Επισης, εαν πατε για 100% completion συμβουλευτειτε οπωσδηποτε online guide, γιατι απο ενα σημειο και μετα κουραζει απιστευτα το ατελειωτο περα-δωθε.

Μου άρεσε και εμένα αρκετά αλλά θα συμφωνήσω πως όντως πολλά puzzles ξεφεύγουν και έχει πολύ πέρα-δώθε.

Προαιρετικά είναι βέβαια αυτά και μπορείς να ψάξεις αφού τελειώσει το main story.

Επίσης δεν μου άρεσε το combat.

Έχει βγει DLC:

https://store.steampowered.com/app/1093730/Supraland_Crash/

και standalone expansion:

https://store.steampowered.com/app/1522870/Supraland_Six_Inches_Under/

Θέλω να τα δω κάποια στιγμή γιατί ως gameplay έχει κάτι ξεχωριστό και έχει γίνει καλή δουλειά με τον κόσμο, ατμόσφαιρα, εξερεύνηση και τα περισσότερα puzzle.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...