Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τερμάτισα το FFXII Revenant Wings.Εξαιρετικό strategy rpg που συνεχίζει την ιστορία του Vaan μετά το τέλος του πρώτου παιχνιδιού.Μου άρεσε πολύ.Σε σημεία σαδιστικά δύσκολο(λόγω χειρισμού περισσότερο και ότι μόνιμα είσαι underlevel) αλλά αν έχεις παίξει SMT Devil survivor ή Valkyrie Profile Covenant of the Plume δε θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/9/2022 στις 2:54 ΜΜ, RazielKvlt είπε

Τερμάτισα το FFXII Revenant Wings.Εξαιρετικό strategy rpg που συνεχίζει την ιστορία του Vaan μετά το τέλος του πρώτου παιχνιδιού.Μου άρεσε πολύ.Σε σημεία σαδιστικά δύσκολο(λόγω χειρισμού περισσότερο και ότι μόνιμα είσαι underlevel) αλλά αν έχεις παίξει SMT Devil survivor ή Valkyrie Profile Covenant of the Plume δε θα έχεις πρόβλημα.

Άσχετο αλλά πόσο χαίρομαι που βλέπω και άλλους gamers να έχουν ένα έρωτα με το legacy of kain .ξεχασμένη σειρά που περιμένω ένα remastered σαν τρελός .Δεν ξέρω γτ αλλά αυτό το παιχνίδι μου έχει μείνει χαραγμένο για πάντα. Μιλάω για το soul reaver 1 .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκλεισε ο κυκλος του uncharted καθως τερματιστηκε και ο τελευταιος τιτλος της σειρας, το lost kegacy. 

Δεν εχω να πω πολλα, ειναι ενα τυπου μεγαλο expansion το οποιο βασιζεται ακριβως στα ιδια στοιχεια με τα προηγουμενα. Να πω την αληθεια, το χαρηκα λιγοτερο απ'ολα καθως με κουρασε καπως το απαραλλακτο μοτιβο αν και η διαρκεια του ειναι μικροτερη απο τα ' κανονικα' παιχνιδια της σειρας. Βεβαια, φταιει και το γεγονος οτι επαιξα ενα μεγαλο franchise χρονων, σε ενα πενταμηνο περιπου. 

Σειρα παιρνει τωρα το series x με το πολυ χαριτωμενο beacon pines. 

Εκανα μια λιστα με τα παιχνιδια του 22 που αναμενονται και εχω βαλει στοχο (που σιγουρα θα με πανε με μεχρι και το επομενο ετος) και τα οποια παραθετω για οσους ενδιαφερονται. 

27/9 trails of cold steel, 29/9 pathfinder 2, 29/9 valkyrie elysium, 18/10 plague tale, 21/10 gotham knights και scorn, 4/11 harvestella, 9/11 god of war, 11/11 tactics ogre reborn, 15/11 pentiment, 18/11 the devil in me, 22/11 evil west, 2/12 callisto protocol και 13/12 high on life. 

Αυτα τα ολιγα! 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόλις τελείωσα όλη την σειρά yakuza (0-6) στο series x, τα λόγια είναι περιττά κατά ευχαριστήθηκα όλα τα παιχνίδια τις σειράς με τρομερή ιστορία και δεν μου κούρασε σε κανένα σημείο. πραγματικά οποίος δεν τα έχει παίξει, πρέπει οπωσδήποτε. θα δοκιμάσω τώρα και το like a dragon άλλο που μου την σπάει που το κάναν σε rpg style.

Επεξ/σία από teohokage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε το πανεμορφο αν και σχετικα μικρο σε διαρκεια Beacon Pines στο series x. Το παιχνιδι ειναι στην ουσια ενα narrative adventure game το οποιο αποτυπωνεται στις σελιδες ενος βιβλιου και περιγραφει τα γεγονοτα της ομωνυμης πολης. 

Το κεντρικο χαρακτηριστικο του ειναι οτι κατα την διαρκεια των chapters του ερχεσαι αντιμετωπος με καποιες επιλογες οι οποιες αλλαζουν την πορεια του παιχνιδιου και ερχονται με την μορφη προτασεων στο βιβλιο, οπου εσυ θα πρεπει να κανεις μια επιλογη,διαλεγοντας μια λεξη που ολοκληρωνει την προταση.

Ουσιαστικα, δουλευει σαν τα διαδραστικα βιβλια, οπου οι επιλογες σου σε οδηγουν σε διαφορετικα αποτελεσματα.

Αν και δεν ειμαι λατρης των adventure games που δεν εχουν puzzles, το χαρηκα πολυ. 

Σειρα εχει τωρα το switch οπου και αγορασα σημερα ενα παιχνιδι που το ηθελα καιρο, το wintermoor tactics club. Απο οτι εχω καταλαβει, εχει να κανει με μια παρεα φοιτητων που παιζει dungeons & dragons, με turn based μαχες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόνο, τίποτα άλλο...

image.png.e8ff8f30bf6b72528243b6fce6aa49e2.png

Παρόλο που ήταν σχεδόν το μισό σε διάρκεια, το νευρικό μου σύστημα μέχρι να κάνω την πλατίνα έσπασε λίγο περισσότερο από το 0 (βλέπε climax battles και Haruka). Καλύτερα όμως από κάτι καταστάσεις που διάβαζα σε ξένα φόρουμ.

Στην ουσία τώρα, ένα ακόμα πολύ όμορφο παιχνίδι που ξεχνιόσουν να παίζεις με τις ώρες, με πάρα πολλές ομοιότητες με το 0 και πολύ όμορφη ιστορία. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Σειρά τώρα έχει το Shadow of War έτσι για να αλλάξουμε κλίμα, μετά το Immortals Fenix Rising και υπολογίζω περί το Δεκέμβριο η συνέχεια με το Kiwami 2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2022 στις 10:26 ΠΜ, thagkol είπε

Αυτό μόνο, τίποτα άλλο...

image.png.e8ff8f30bf6b72528243b6fce6aa49e2.png

Παρόλο που ήταν σχεδόν το μισό σε διάρκεια, το νευρικό μου σύστημα μέχρι να κάνω την πλατίνα έσπασε λίγο περισσότερο από το 0 (βλέπε climax battles και Haruka). Καλύτερα όμως από κάτι καταστάσεις που διάβαζα σε ξένα φόρουμ.

Στην ουσία τώρα, ένα ακόμα πολύ όμορφο παιχνίδι που ξεχνιόσουν να παίζεις με τις ώρες, με πάρα πολλές ομοιότητες με το 0 και πολύ όμορφη ιστορία. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Σειρά τώρα έχει το Shadow of War έτσι για να αλλάξουμε κλίμα, μετά το Immortals Fenix Rising και υπολογίζω περί το Δεκέμβριο η συνέχεια με το Kiwami 2.

το kiwami 2 για εμένα ήταν απο τα πιο δύσκολα με το τελικό boss αλλά και ένα απο τα καλύτερα σε ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε το Wintermoor Tactics Club στο switch, στο οποιο χειριζεσαι ενα group φοιτητων που παιζει d&d και σκοπος του ειναι να νικησεις ολα τα αντιπαλα club μεσα απο τα 7 chapters του παιχνιδιου.

Δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο σε διαρκεια και ειναι σχετικα απλο και ευκολο σε σχεση με αλλα turn based rpg. Στην αρχη εχεις μονο 3 χαρακτηρες, οπου ειναι και το μαξιμουμ που μπορεις να εχεις στην μαχη, οι οποιοι αυξανονται καθε φορα που κερδιζεις ενα αντιπαλο club.

Το παιχνιδι εχει ενα πολυ ωραιο χαρακτηριστικο που κανει πολυ ενδιαφερουσες τις μαχες και το οποιο ειναι οτι οι εχθροι εχουν μια προκαθορισμενη συμπεριφορα ως προς το επιθετικο τους μοτιβο. Καποιοι εχθροι δηλαδη επιτιθονται παντα στον παικτη με την περισσοτερη ζωη, αλλοι επιτιθονται σε αυτον που ειναι πιο κοντα τους κτλ. Αυτο, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι οι αντιπαλοι εχουν physical και καποιοι αλλοι magical armor, θα αλλαξουν την τακτικη σου για το ποιοι χαρακτηρες θα συμμετασχουν σε μια μαχη και ποιος θα επιτεθει σε ποιον. 

Το παιχνιδι δεν εχει xp system, αλλα τα αντικειμενα και skills που εχουν οι χαρακτηρες σου αποκτωνται μεσω side quests η μεσω της προοδου που κανεις στα chapters. 

Συνολικα μια πολυ ωραια εμπειρια και τωρα παμε γι'αλλα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι σειρα παιρνει το ps5 με το Conarium που το ειχα αγορασει εδω και λιγο καιρο, ενα first person horror παιχνιδι και μετα βλεπουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματιστηκε και το Conarium στο ps5 λοιπον.. 

Ενα αρκετα μικρο σε διαρκεια, first person horror παιχνιδι. 

Το βασικο του concept βασιζεται στα εργα του lovecraft, εν συντομια, οτι οι ανθρωποι ειναι αρκετα ασημαντοι και αδυναμοι να καταπιανονται με πραγματα αποκοσμα, περα απο τις αντιληπτικες τους ικανοτητες. 

Το παιχνιδι επι της ουσιας ειναι ενα walking simulator, με πολυ εξερευνηση και ελαχιστα puzzles. Δεν θυμαμαι περα απο 4-5 σε ολο το παιχνιδι. 

Αν και μου αρεσουν και τα horror παιχνιδια αλλα και τα εργα του lovecraft, το βρηκα μετριο. Μπορω να ανεχτω adventure games χωρις γριφους, φτανει το παιχνιδι να μου προκαλει καποια συναισθηματα. Στο συγκεκριμενο περα απο μια στιγμη, δεν ενιωσα καθολου φοβο και ο '' κοσμος'' του ηταν αρκετα αδιαφορος.

Κριμα, γιατι ξεκιναει πολυ καλα, με τον χαρακτηρα να ξυπναει στη βαση επιχειρησεων καπου στην Ανταρκτικη με ολα τα μελη του πληρωματος να αγνοουνται.. Ξυπνησε μνημες της φοβερης ταινιας The Thing, αλλα δυστυχως μεχρι εκει. Με το που ξεκιναει η εξερευνηση στις υπογειες σπηλιες, το παιχνιδι αρχιζει και χανει πολυ σε ολα, τουλαχιστον κατα την γνωμη μου.. 

Και τωρα λοιπον ξεκιναμε παλι απο την αρχη με το series x και ξεκινησα να παιζω το Fuga Melodies of Steel που το ειχα σταμπαρει καιρο στο switch αλλα ειδα με εκπληξη οτι το χει στο gamepass. Οι πρωτες εντυπωσεις αριστες! 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 9:14 ΠΜ, Charismo είπε

The Artful Escape. Διασκεδαστικό και ξεκούραστο Platinum.

Φοβερά jams. Ό,τι πρέπει για το τέλος μιας κουραστικής ημέρας είναι το game. Αγχολυτικό, με κόσμους γεμάτους χρώματα και τραγελαφικά σκηνικά. Εύπεπτο και με την κατάλληλη διάρκεια γι'αυτό που προσφέρει. 

Προτείνεται για λίγες ώρες διασκέδασης.

ωραιο το art style οκ, αλλα το παιχνιδι ηταν πολυ κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα το Final Fantasy Tactics The War of the Lions.Η ιστορία του είναι πολύ καλή.Καθαρά πολιτική ακριβώς σαν το FFXII.Από την άλλη σε θέμα gameplay το θεωρώ πολύ μέτριο.Έχει πάρα πολλές κλάσεις όλες σχεδόν άχρηστες.Ειδικά οι casters δεν έχουν λόγο ύπαρξης.Είναι τόσο μπάχαλο που σου προκαλεί εκνευρισμό απλά και μόνο για να καταφέρεις να εκτελέσεις ένα spell χωρίς να σκοτώσεις κάποιον δικό σου.Δεν υπάρχει λόγος να έχεις για παράδειγμα white mage και να χάνεις γύρους ενώ προσπαθείς να κάνεις heal και στο τέλος να κάνει heal κάποιον αντίπαλο.Αλλο πρόβλημα το πώς κάνουν scale τα lvl.Οι random μάχες έχουν σχέση με το level σου ενώ του story mode όχι.Αυτό σημαίνει ότι επειδή θα αναγκαστείς να ανεβάσεις στην αρχή αρκετές κλάσεις να δεις ποια σου αρέσει θα καταλήξεις καμία εικοσαριά lvl πάνω σε σχέση με το τελικό boss.Από την άλλη κάποιες άκυρες μάχες θα γίνουν scale με βάση το lvl σου και θα καταλήξεις να παλεύεις ώρες να βγάλεις μια αποστολή με αντιπάλους πχ απλά chocobos που θα σε σκοτώνουν σε ένα γύρο ενώ το τελικό boss θα βγει σε δύο γύρους χωρίς να προλάβει να σου κάνει τίποτα.Αν δεν είχε τόσο καλή ιστορία για εμένα θα ήταν ένα κακό παιχνίδι.Λόγω ιστορίας και χαρακτήρων ανεβαίνει ένα επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος λοιπον και για το φοβερο FUGA: Melodies of Steel στο series x.

Ειναι ενα turn based παιχνιδι με στοιχεια διαχειρισης της "βασης" σου, στο οποιο χειριζεσαι μια ομαδα παιδιων τα οποια μεσα σε ενα σουπερ εξελιγμενο τανκ προσπαθουν να σωσουν τις οικογενειες τους απο τον εχθρο. 

Η καθε περιοχη του παιχνιδου και το navigation σε αυτην γινεται σαν τα Banner Saga παιχνιδια για οποιον τα ξερει, οπου το τανκ σου προχωραει αυτοματα σε ενα μονοπατι οπου καθε λιγο συμβαινουν καποια γεγονοτα, οχι ομως random. Αυτα μπορει να ειναι μαχες, συλλογη εφοδιων κτλ. 

Οι turn based μαχες εχουν πολυ βαθος, καθως οι παραγοντες που την επηρεαζουν ειναι πολλοι. Σε καθε ενα απο τα τρια κανονια του τανκ, αναθετεις 2 παιδια, οπου το ενα χειριζεται αμεσα το κανονι και το αλλο δινει ενα support buff. Το καθ' ενα απο τα παιδια φυσικα, εχει διαφορετικα skills, διαφορετικα support και φυσικα ειναι καταλληλα για διαφορετικους εχθρους. Οι επιλογες ειναι παρα πολλες, καθως οι ηρωες σου αυξανονται κατα την διαρκεια του παιχνιδιου και σε συνδυασμο με ακομα περισσοτερα skills που αποκτουν μεσω των lvl ups, δινουν στον παικτη παρα πολλες δυνατοτητες και συνδυασμους. 

Το navigation σε ολες τις περιοχες ακολουθει μια συγκεκριμενη ακολουθια, οπου θα πρεπει ουσιαστικα να επιζησεις μεσα απο τις μαχες που λαμβανουν χωρα μεχρι να κανεις μια σταση σε συγκεκριμενα σημεια, για να διαχειριστεις την βαση σου, δηλαδη το τανκ. 

Σε αυτο το σημειο του παιχνιδιου, οι επιλογες ειναι παρα πολλες και θυμιζει λιγο απο το This War of Mine. Μπορεις να μιλησεις με τα υπολοιπα παιδια για να μεγαλωσεις τους δεσμους τους (αυξανοντας την συνεργεια μεταξυ τους), να "ψαρεψεις" υλικα ωστε να κανεις upgrade τα οπλικα συστηματα του τανκ, να ξεκουραστεις (κανοντας ετσι και heal οταν καποιο απο τα παιδια εχει τραυματιστει) και αλλα πολλα. Το παιχνιδι σε αυτο το σημειο μπορει να γινει λιγο χαοτικο, καθως οι καθε μια απο τις ενεργειες αυτες, καταναλωνει action points τα οποια ειναι περιορισμενα. Αυτο σημαινει, οτι καθε φορα θα πρεπει να προτεραιοποιεις πολυ προσεκτικα το τι θα κανεις. 

Μετα απο αυτην την φαση, το intermission οπως λεγεται, γυρνας παλι στο navigation κομματι και συνεχιζεις στο ιδιο μοτιβο μεχρι να αντιμετωπισεις και το boss καθε περιοχης. 

Πολυ ομορφο art style, ωραια μουσικη και σεναριο επισης! Μαλιστα, διαβασα οτι το 2023 θα βγει και η συνεχεια του! Φοβερη εμπειρια, σε οποιον του αρεσουν τετοιου ειδους παιχνιδια το συστηνω ανεπιφυλακτα. Εξαλλου, για οποιον εχει xbox ειναι στο gamepass.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω immortal fenyx rising.Ειμαι περιπου στα μισα του παιχνιδιου.Ωραιο αλλα οι γριφοι που εχει σου κανουν το μυαλο κομπόστα.Μερικοι γριφοι ειναι τοσο δυσκολοι που σε κανουν να θες να παρατησεις το παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίστηκε το re:turn one way trip στο switch. Ένα side scrolling horror adventure παιχνίδι με pixel γραφικά. 

Αρχικά ξεκινάει με το κλασικό πλέον κάμπινγκ αποφοίτων στην εξοχή αλλά μετά η ιστορία ξετυλίγεται όμορφα. Ένα καλό adventure παιχνίδι, χωρίς πολλούς γρίφους και όχι ιδιαίτερα δύσκολο. Αξίζει για τα λεφτά του να περάσεις ένα σαβ/κο.

Επίσης τερματίστηκε και το πολύ ωραίο little nightmares στο series x. Αγόρασα προχθές σε έκπτωση για το ps5 το δεύτερο παιχνίδι της σειράς έχοντας ξεχάσει ότι είχα το πρώτο στο series x χωρίς να το χω παίξει. Οπότε και ξεκίνησα αυτό.

Είναι ένα platform παιχνίδι με horror στοιχεία όπου σκοπός σου είναι η απόδραση από ένα εφιαλτικό καράβι..η ατμόσφαιρα του μου άρεσε πάρα πολύ αλλά αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το design των λιγοστων εχθρών του.. ήταν πραγματικά το πιο δυνατό του σημείο για μένα..σχετικά εύκολο και πολύ μικρό σε διάρκεια αλλά αξίζει.

Σειρά τώρα το ps5 με το δεύτερο παιχνίδι της σειράς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματιστηκε και το Little Nightmares 2 στο ps5.

Οτι και να πω ειναι λιγο, το παιχνιδι απλα ειναι εκπληκτικο. Πολυ δυσκολο για platform παιχνιδι να μου προκαλεσει τοσα συναισθηματα. Ειναι τοσο ατμοσφαιρικο που βαζει κατω ακομα και first person horror παιχνιδια. 

Τα γραφικα τρομερα, οι γριφοι πολυ καλοι, δεν βρηκα πραγματικα καποιο ψεγαδι στο παιχνιδι. Ακολουθει το ιδιο μοτιβο με το πρωτο της σειρας, οπου προσπαθεις να αποδρασεις απο τους φοβερους σε σχεδιαση εχθρους, μονο που αυτη τη φορα δεν εισαι μονος σου, αλλα εχεις και συμπαραστατη που χειριζεται απο το AI του παιχνιδιου. Το οποιο παρεπιμπτοντως ειναι και αυτο πολυ δυνατο σημειο, ο δευτερος χαρακτηρας νομιζεις οτι χειριζεται απο αλλο παικτη. Γενικα ειναι μεγαλυτερο σε διαρκεια απο το πρωτο μερος με καποια εξτρα στοιχεια, οπως ενα υποτυπωδες combat (το υποτυπωδες δεν το λεω με αρνητισμο, ειναι και αυτο πολυ καλο και δενει μια χαρα), περιβαλλοντικους κινδυνους και αρκετα ακομα. 

Στην τιμη δε που το αγορασα, περι τα 11 ευρω αν θυμαμαι καλα, νομιζω οτι αξιζει να το δοκιμασει ο οποιοσδηποτε. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...