Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία Dark έρχεται στο Chrome OS


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ώρα, το dark mode δεν είναι διαθέσιμο στις stable εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος της Google.

Το Chrome OS ενδέχεται τελικά να έχει λειτουργία dark, αν και όπως αναφέρει η ιστοσελίδα Android Central, αυτή υπάρχει για την ώρα μόνο στο δοκιμαστικό κανάλι ενημερώσεων, Canary. Προτού κάποιος όμως ξεκινήσει τη διαδικασία ενημέρωσης μέσω Canary, καλό είναι να τονιστεί το γεγονός πως το συγκεκριμένο κανάλι λαμβάνει σχεδόν καθημερινές ενημερώσεις για διάφορες λειτουργίες, προτού αυτές δοκιμαστούν ευρέως. Όπως προειδοποιεί και η Google, οι εκδόσεις μέσω Canary ενδέχεται να είναι ασταθείς.

chrome-os-dark-mode-2.jpg.73541d2a03a247ec730d850da46390aa.jpg

Για την ενεργοποίηση της dark λειτουργίας, ο χρήστης θα πρέπει να ενεργοποιήσει στο Chromebook τις ενημερώσεις μέσω του Canary channel. Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά με τις δύο εντολές που ενεργοποιούν τη λειτουργία dark και οι οποίες πρέπει ο χρήστης να πληκτρολογήσει στη μπάρα διευθύνσεων του Chrome να είναι:

  • Chrome://flags/#enable-force-dark
  • Chrome://flags/#enable-webui-dark-mode

Το Android Central επισημαίνει ότι η λειτουργία dark έχει για την ώρα κάποια bugs γενικότερα σε όλο το UI και όχι μόνο με τα σκούρα φόντα και χρώματα που προσαρμόζει. Η Google παρουσίασε εκδόσεις dark για το Gmail, το Calendar, το Google Fit και το mobile app τους τελευταίους μήνες. Τόσο το iOS όσο και το Android άρχισαν να υποστηρίζουν τη λειτουργία dark ήδη από πέρυσι.

Μέχρι και σήμερα, δεν υπάρχει ενημέρωση από τη Google για το αν υπάρχουν σχέδια για τη διάθεση της «σκοτεινής» λειτουργίας στο Chrome OS σε όλους τους χρήστες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If "BLACK"="BLACK" THEN FILL

9 λεπτά πριν, giorgos4ever είπε

Χρήσιμο

  Απόκρυψη περιεχομένων

....και για τους 5 που χρησιμοποιούν Chrome Os

Spoiler

4 ειπαν χθες πεθανε ο ενας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Χρήσιμο

  Απόκρυψη περιεχομένων

....και για τους 5 που χρησιμοποιούν Chrome Os

Υπάρχουν άλλοι 4?Ούτε ταξί δεν γεμίζουμε δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Χρήσιμο

  Απόκρυψη περιεχομένων

....και για τους 5 που χρησιμοποιούν Chrome Os

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά το Chrome OS αλλά εδώ Αμερική από όσο γνωρίζω οι περισσότεροι μαθητές σχολείων (αντίστοιχα γυμνάσια/λύκεια) το έχουν ώς κύριο λειτουργικό 

[1]: https://www.geekwire.com/2017/google-chrome-os-maintains-dominance-us-schools-microsoft-windows-gains-ground-globally/

[2]: https://9to5google.com/2019/01/22/30m-chromebook-education-users/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, skar1983 είπε

Παίζει να είναι ένα από τα ελάχιστα αν όχι το μόνο λειτουργικό που δεν έχω δοκιμάσει.

Αξιοπρεπέστατο για κάποιον που δεν θέλει ταμπλετ αλλά ενα λαπτοπάκι.

Εχω εδώ και 6 μήνες ένα 14αρι HP για δεύτερο pc και είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά με τα android apps έγινε ευκολότερη η ζωή μας. 

Επεξ/σία από elteo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xavier είπε

dark reader addon

στο chrome στο desktop μου το εχω βαλει. Αξιοπρεπεστατο θεωρω, πανευκολο , το χρησιμοποιεις μονο σε οποιες σελιδες θες και ζητημα να ειχα θεμα με 1-2 σελιδες σε περιοδο χρησης αρκετων ετων. Δεν με βλεπω να το βγαζω γενικα ακομα και με επισημες εκδοσεις dark mode. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elteo είπε

Αξιοπρεπέστατο για κάποιον που δεν θέλει ταμπλετ αλλά ενα λαπτοπάκι.

Εχω εδώ και 6 μήνες ένα 14αρι HP για δεύτερο pc και είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά με τα android apps έγινε ευκολότερη η ζωή μας. 

Τσακώσαμε τον δευτερο!!!Ψαχνουμε τους άλλους τρεις!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...