Προς το περιεχόμενο

Αιρετική ερώτηση...πόσο σταθερά είναι τα συστήματα Ryzen


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, pmakr είπε

3.Ψάχνεις συμβατες μνημες απο την Memory QVL  Λιστα.

Υπαρχει γενική λίστα με τεσταρισμενες μνημες ή το supported List απο κάθε κατασκευαστή εννοείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, cyberrobot είπε

Υπαρχει γενική λίστα με τεσταρισμενες μνημες ή το supported List απο κάθε κατασκευαστή εννοείς;

Απο τον καθε κατασκευαστή. Παρόλα αυτα ειναι αδύνατο ο καθε κατασκευαστής να τεσταρει οτι κυκλοφορεί. Απλά ειναι κάτι σίγουρο
Για γενική λίστα δεν γνωρίζω αν υπάρχει δεν το εχω ψάξει δηλαδή αλλά αν εχεις τιποτα υπόψιν δώσε κανένα λινκ χρήσιμο θαναι :-)

Και ένα "αστείο"
Χωρίς πλάκα είτε βαφτίζουν κάτι επαγγελματικό είτε gaming δεν σημαίνει ότι δεν έχει bugs Και προβλήματα. Αυτά είναι όροι marketing πρακτικά και σε τι κοστος κατατάσει κάποια εταιρία κάτι. Για παράδειγμα Western Digital Black δεν εβγαλε καν το πρώτο φορμάτ που και καλά ειναι τοπ ενω green έζησε για χιλιάδες μέρες. Θέλω να πω...εδώ κολλάει αυτό που έλεγε η γιαγιά μου που δεν είχε βγάλει ούτε το δημοτικο "Με τα λεφτά σου βρίσκεις και τον μπελά σου" και εννοούσε ότι αγοράζεις κάτι πληρώνεις και μετά τρέχεις γενικά :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω γτ ειχα καει παλιοτερα με AMD x2 5200 πίσω στο 2008 με μνημες OCZ, δεν εβλεπε με τιποτα το 4ο Dim και ειχα ξενερωσει... Αργοτερα ενας fx8320 δουλευε ρολοι με corsair είναι λιγο θεμα τύχης..

Για σταθερότητα πας με ότι πιο κοινό υπαρχει στην αγορα και οχι περιεργους συνδοιασμους clock/timing.... Γιαυτο και προτεινα κατι σε ετοιμο αλλά λίγο να θελεις να το πειραξεις δεν μπορείς δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel μητρικη με 32 gb εκανε 15 λεπτα να κανει Boot και επρεπε στο bios να ενεργοποιήσεις την Online vga Και να της δωσεις 64 mb. Μετά όλα καλα.
Asus Μητρικη των 250 ευρώ έβλεπε 2 dimmakia απο τα 4 intel Παλι
Amd με via chipset και sdram έκανε corrupt δεδομενα. Λύθηκε μετά απο 6 χρόνια όταν έβγαλε ενας διδακτορικός ενα Patch και παλι οχι 100% επρεπε να ριξεις το clock στα 100 απο 133
Intel μητρική κόλλαγε όταν είχες to C1 ή το C3 on.
AMD FX καίγανε τα κέρατα τους σε ρεύμα ( thats not a bug...its a feature lol )
Intel bug στις σειρες 6xxx 7xxxx εκανε corrupt δεδομενα όταν το hyperthreading ήταν on ( και νομιζω δεν το έφτιαξαν ποτέ )
AMD ryzen πρωτης γεννιάς είχαν θέματα με μνήμες
Controller Intel μητρικής έκαιγε όλα τα δισκάκια σε blu ray recorder γιατι έχανε το σήμα. Όλες οι άλλες μαρκες blu δουλευαν και αυτό το blu δουλευε σε όλες τις αλλες μητρικες. Λύθηκε με Pci-x sata controller
Έχω συνατήσει μνήμες που πέρναγαν το memtest και πεταγαν bluescreen σε windows. Έβγαζαν error στο memtest αν το έτρεχες 7+ μερες . Αλλά μέσα στα windows καθε μιση ωρα Bluescreen

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΥΦΟ ΑΠ ΟΛΑ που ΠΟΤΕ δεν καταλαβα πως γινόταν :
4 PC σε kvm αλλα intel και αλλα amd και router adsl που συνδεοταν με τα pc με switch. Μόλις έβαζες σε οποιοδήποτε pc ένα usb...έπεφτε το internet  στο router
που δεν είχε ΚΑΜΙΑ σχέση η σύνδεση του με USB.


Και αυτά είναι κάποια από ότι έχω συνατήσει εγώ.


Θέλω να πώ πολλές φορές έχουμε για χρόνια ένα pc που ήταν X μαρκα τα εξαρτήματα δουλευε καλά και έχουμε την ψευδαίσθηση ότι η τάδε μάρκα είναι καλή. Εγώ κάνω το παραπάνω που είπα και συνήθως παίρνω μια γεννιά προηγούμενη που τα χοντρά Bugs έχουν βγει στην επιφάνεια και πάλι ένα τάμα στον Αγιο Φανούριο δεν ειν κακό και μία ασφάλιση για έμφραγμα και εγκεφαλικό λόγω ασυμβατοτήτων. Οπότε ΑΝ δεν θελεις να μπλέξεις , ΟΛΑ από το ίδιο μαγαζί, στο στήνουν αυτοί και το πας πακέτο πίσω αν δεν δουλεύει. Εγώ πάλι δεν εμπιστεύομαι να μου το στήσουν το κάνω μόνος μου αλλά έχει άλλα ρισκα αυτό. πχ....αν βγει ο AMD απο το κουτι με σπασμένο πινάκι...δεν τον καλύπτει η εγγυηση...αλλα οταν το στηνεις μονος σου μονος σου το ανοιγεις το κουτι και αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελέφαντας..Απο την άλλη αυτός που στο στήνει...αμα του φύγει το κατσαβίδι και χτυπήσει κάτι στη μητρική που μια στο τόσο δημιουργεί θέμα και δεν βγαζουν ερρορ τα check tools !!!!

ΥΓ.Και κάτι που μολις θυμηθηκα. Dell Laptop των 800 ευρώ πέταγε μπλε οθόνες και έφταιγε ο driver για το wifi/bluetooth. Πήρε 2 χρόνια στη dell να φτιάξει σωστό driver. Και όταν το πήρα ( πριν δω το προβλημα ) λέω : Ωραία...ουτε καρτες βαλε βγάλε ουτε ξεβιδώματα . Ενα κουμπι πατάς και όλα στο πιάτο...ΑΜΔΕΜΑΔΕ 2 χρόνια με στικακι wifi

Επεξ/σία από pmakr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 11:52 ΠΜ, masteripper είπε

Απο τότε που ασχολούμαι με υπολογιστές πάντα ήμουν Intel Fan...με 1 εξαιρετικά αποτυχημένη απόπειρα πριν απο πολλά χρόνια όταν αντικατέστησα τον Pentium 4 2400 και πήγα σε AMD 64 3000+ o οποίος ήταν σαφώς πιο αργός σε διάφορες περιπτώσεις...για να δέσει το "γλυκό" είχα και μάλλον την μεγαλύτερη αποτυχία σε μητρική Asrock Dual ...που πέρα απο διάφορα είχε και το εξαιρετικό bug...όταν πήγαινες να δεις Flash στο Internet....τσουπ...restart..ευτυχώς έγινε μια απίθανη τράμπα με Pentium D 2.8 και βρήκα την υγειά μου (φοβερό μηχάνημα)

Τώρα μετά απο τόσα χρόνια βλέπω όλα αυτές τις παλαβές μετρήσεις και σκέφτομαι μήπως ήρθε ο καιρός να "αλλαξοπιστήσω" .....

αλλά ο υπολογιστής μου δεν είναι ούτε για παιχνίδια , ούτε για σερφάρισμα.....σαν προγραμματιστής τρέχω διάφορα, απο IDE μέχρι πολλαπλά VMs και πάει λέγοντας....

και η ερώτηση είναι ... είναι σταθερά αυτά τα μηχανάκια ή είναι για games/χομπίστες που έχουν χρόνο για χάσιμο. ?

Ο Athlon 64 3000+ ήταν ανώτερος από οποιοδήποτε Pentium 4 στα 2400. Το 3000+ σήμαινε πως είναι εφάμιλλος και καλύτερος με επεξεργαστές της Intel στα 3000 MHz. Ο Pentium D ήταν dual core, ο αντίστοιχος Athlon ήταν ο X2, δε μπορείς να συγκρίνεις τον 3000+ με Pentium D. 

Από κει και πέρα, το να σχηματίζεις άποψη για το τι να επιλέγεις σήμερα με βάσει την εμπειρία σου πριν 15-16 χρόνια,  είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας του κόσμου των Η/Υ όπου τα πάντα αλλάζουν σε 1-2 χρόνια.

Κανένα πρόβλημα σταθερότητας δεν είχαν οι AMD εδώ και 16 χρόνια λοιπόν και δεν έχουν ούτε σήμερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 11:52 ΠΜ, masteripper είπε

η ερώτηση είναι ... είναι σταθερά αυτά τα μηχανάκια ή είναι για games/χομπίστες που έχουν χρόνο για χάσιμο. ?

Για χομπιστες είναι και αργοσχολους. Τελείως ασταθή είναι, μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Κρίμα που δεν τα κράτησα να κάνω μια επίδειξη....επειδή βλέπω μια έλλειψη σοβαρότητας ας το αφήσουμε.

 

Από περιέργεια επειδή είχα (και ακόμα έχω) πολλούς P4 άλλα και Athlons, πια εφαρμογή έτρεχες τότε που σερνόταν στον Athlon ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Κρίμα που δεν τα κράτησα να κάνω μια επίδειξη....επειδή βλέπω μια έλλειψη σοβαρότητας ας το αφήσουμε.

Η μόνη έλλειψη σοβαρότητας στο νήμα είναι από αυτόν που επειδή είχε (;) κάτι προβληματικό το 2004 σκέφτεται 16 χρόνια μετά αν είναι σωστό να δοκιμάσει πάλι την ίδια εταιρεία. Περίμενε άλλα 15 χρόνια καλύτερα, κάτσε με τα Intel.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από περιέργεια επειδή είχα (και ακόμα έχω) πολλούς P4 άλλα και Athlons, πια εφαρμογή έτρεχες τότε που σερνόταν στον Athlon ??

Άμα θυμόμουν θα την έγραφα...και εμένα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση καθώς υποτίθεται έριξα ότι είχα και δεν είχα εκείνο τον καιρό για να φτιάξω 1 δυνατό σύστημα...αλλά  όντως υπηρχαν θεματα (φαντάσου ότι είχα και τους δίσκους σε RAID 0 - WD Black) και πάλι φαινόταν

30 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η μόνη έλλειψη σοβαρότητας στο νήμα είναι από αυτόν που επειδή είχε (;) κάτι προβληματικό το 2004 σκέφτεται 16 χρόνια μετά αν είναι σωστό να δοκιμάσει πάλι την ίδια εταιρεία. Περίμενε άλλα 15 χρόνια καλύτερα, κάτσε με τα Intel.

Η πλειονότητα των review  Που βρίσκω είναι απο gamers/overclockers/enthousiasts και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Ο Athlon 64 3000+ ήταν ανώτερος από οποιοδήποτε Pentium 4 στα 2400. Το 3000+ σήμαινε πως είναι εφάμιλλος και καλύτερος με επεξεργαστές της Intel στα 3000 MHz. Ο Pentium D ήταν dual core, ο αντίστοιχος Athlon ήταν ο X2, δε μπορείς να συγκρίνεις τον 3000+ με Pentium D. 

Από κει και πέρα, το να σχηματίζεις άποψη για το τι να επιλέγεις σήμερα με βάσει την εμπειρία σου πριν 15-16 χρόνια,  είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας του κόσμου των Η/Υ όπου τα πάντα αλλάζουν σε 1-2 χρόνια.

Κανένα πρόβλημα σταθερότητας δεν είχαν οι AMD εδώ και 16 χρόνια λοιπόν και δεν έχουν ούτε σήμερα. 

Τι ψάχνεις να βρεις να σχολιάσεις σε άτομο που βρήκε την υγειά του με pentium D.😁 Από τον 820 πήγα αρχικά σε C2D E4300 ~1 GHz κάτω ρολόι και σε MT ήμουν 2 φορές πιο γρήγορος κοντά με 20 βαθμούς πιο κάτω και με την μισή κατανάλωση. Φαντάσου να πήγαινα στον 6600 με την μία που είχε και παραπάνω ρολόγια και ολόκληρη cache (αν και ο 4300 τράβαγε και αυτός τον κWλο του από OC μέχρι που απεβίωσε).😁 Ο ορισμός των glued together ήταν οι άτιμοι, ακόμα και μπουλντόζες κλπ που κράζαμε όλοι μετά για τα μισά fpu/caches καμία σχέση.

Το 99.9% των προβλημάτων σταθερότητας πλέον είναι είτε από αστοχία υλικού/ελαττωματικό hardware ή προβληματικά settings σε oc. Και ναι το xmp είναι και αυτό oc από τη στιγμή που είναι παραπάνω από την official συχνότητα που υποστηρίζει το cpu και εκτός JEDEC. Ακόμα και οι 1st gen Ryzen που αναφέρθηκε ότι είχαν πρόβλημα με τις μνήμες, τυπικά δεν είχαν γιατί officially υποστήριζαν μέχρι 2667. Με τα πρώτα bios ακόμα και τα χειρότερα afr/mfr kits παίζανε μέχρι εκεί - άσχετα αν δε πιάνανε το 3000/3200 xmp τους, και από τέλη Ιουλίου σχεδόν όλα παίζανε 2933. Για παραπάνω υπήρχε λίγο δυσκοιλιότητα βέβαια και ήθελε είτε bdies για 100% σιγουριά ή αρκετά ψάξιμο και fiddling με τα settings. Ότι ισχύει και σήμερα πχ με τα 3800 για zen2 δηλαδή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

...με καλό Copper Air Cooler (Thermal Right).

SLK ????  ❤️❤️❤️

Από τις καλύτερες ψύκτρες την εποχή εκείνη. 👍

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, masteripper είπε

Άμα θυμόμουν θα την έγραφα...και εμένα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση καθώς υποτίθεται έριξα ότι είχα και δεν είχα εκείνο τον καιρό για να φτιάξω 1 δυνατό σύστημα...αλλά  όντως υπηρχαν θεματα (φαντάσου ότι είχα και τους δίσκους σε RAID 0 - WD Black) και πάλι φαινόταν

Η πλειονότητα των review  Που βρίσκω είναι απο gamers/overclockers/enthousiasts και πάει λέγοντας.

Αν ψαξεις μια χαρα υπαρχουν reivew χωρις gaming focus 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=search&q=Zen+2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2020 στις 10:02 ΜΜ, masteripper είπε

Η πλειονότητα των review  Που βρίσκω είναι απο gamers/overclockers/enthousiasts και πάει λέγοντας.

Πολύ σωστά. Πρέπει να κοιτάς μόνο reviews σχετικά με τη δουλειά σου και από άτομα που ξέρουν καλά το όλο software environment.

Στους πρώτους ryzen π.χ. είχαμε γεμίσει με reviews που εξυμνούσαν το πόσο θεϊκοί ήταν στο productivity επειδή είχαν καλά αποτελέσματα στα γνωστά benchmarks(cinebench, POV ray κτλ.). Μεταγενέστερα βγήκαν πιο εξιεδικευμένα reviews για συκγκεκριμένα workloads και workflows και φάνηκε η πραγματικότητα σε επιδόσεις, συμβατότητες, latency(στις εφαρμογές ήχου) κτλ.

Ψάξε λοιπόν στο νετ αποκλειστικά για ό,τι αφορά εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...