Προς το περιεχόμενο

Ζημιά στο αυτοκίνητο από κακοτεχνία/φθορά δρόμου. Τι μπορώ να κάνω;


yiankap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στο πω όσο πιο απλά γίνεται. 20ετίας αυτοκίνητο σε επαρχιακό δίκτυο της ποιότητας της περιοχής σου με 320.000χλμ και πολύ άντεξε το ημιαξόνιο και οι βάσεις μοτέρ.

Μαζί με τις αναρτήσεις που έχουν 60.000χλμ πας εύκολα για όσα σου είπε ο μάστορας.

Νέες βάσεις μοτέρ-Ημιαξόνιο-βάσεις αναρτήσεων-αναρτήσεις.

Μετά από όλα αυτά ευθυγράμμιση ΞΑΝΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@greekfragmaΥπάρχει περίπτωση το συμβάν να συντόμευσε το "τέλος" τους;

Επειδή  είσαι σχετικός με το αντικείμενο, ποια κατά τη γνώμη σου από όλα αυτά που παρατηρήθηκαν στο αυτοκίνητο ενδεχομένως να  προέρχονται από τα σαμαράκια της γέφυρας (σημειωτέον ότι σήμερα η κατάσταση του σημείου είναι χειρότερη από αυτό που φαίνεται στο google maps); 

Πάντως σίγουρα πριν το συμβάν δεν προϋπήρχαν ο θόρυβος και το τρέμουλο. Αν είδες το βίντεο που έδωσα link που πάνω, ο θόρυβος και το τρέμουλο που κάνει, δεν είναι κάτι που το έχει και το αγνοείς.

Σκοπός μου δεν είναι να αποκαταστήσω ΟΛΕΣ τις ζημιές που είχα (αν είχα) ή επισπευθηκαν, με κόστος του δημοσίου, θέλω απλά :

α. Αν μπορέσω αυτό το ένα που ίσως χάλασε αποκλειστικά εξαιτίας της γέφυρας να το διεκδικήσω και

β. Το σημαντικότερο που θέλω (ήδη σκέφτομαι να επικοινωνήσω και με τοπικό τύπο) είναι να μπει κάποια πινακίδα (γιατί να το φτιάξουν δεν το βλέπω) στον χώρο να προειδοποιεί τον κόσμο, ώστε αύριο να μην την πληρώσει κάποιος μηχανόβιος που θα πάει γα....οντας και καταλήξει να πετάει....

Παρεπιμπτόντως η πινακίδα των 50 χλμ είναι μετά την γέφυρα, πριν την γέφυρα δεν υπάρχει πινακίδα με όριο ταχύτητας......

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε απλά έτυχες στη περίπτωση,Ελλάδα είσαι, ξέχασε το.Το Υ.Γ. που έγραψες τα λέει όλα.

Απορώ με τις αναλύσεις περί αμορτισέρ.

 

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και οποιαδήποτε καλή λακούβα σαμαράκι μπορεί να είχε τέτοιο αποτέλεσμα σε αμάξι 20ετών με 320.000χλμ. Όχι μόνο η συγκεκριμένη αλλά οποιαδήποτε.

ε ΕΤΥΧΕ να γίνει στη συγκεκριμένη γέφυρα.

σου έγραψα και πριν για το τρέμουλο θόρυβο. αν ΔΕΝ τρέμει το τιμόνι αλλά μόνο το αμάξι-πάτωμα 100% ημιαξόνιο.

Για να διεκδικήσεις από το δημόσιο κάνεις αγωγή και τελειώνεις στα αστικά δικαστήρια ΜΕΤΑ από 2-3χρόνια.

Για την πινακίδα αν κάνεις έγγραφο παράπονο-καταγγελία στις αρμόδιες αρχές και πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου τότε κάποια στιγμή θα δεις να μπαίνει η ταμπέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνει κάποιος αγωγή και να ξοδεψει χρόνο και χρήμα για να πάρει τα 100-200-300 € που ίσως  δικαιούται; Σίγουρα δεν αξίζει.

Για την πινακίδα όμως για το γαμώτο θα το κάνω.

Πιστεύω ακράδαντα ότι σε πολλές περιπτώσεις αν δεν υπήρχε ο ωχαδερφισμός και η λογική "εγώ θα τρέχω ρε φίλε κάποιος άλλος θα το έχει κάνει σίγουρα" , ίσως κάποιες κακοτεχνίες, ελλειπείς φωτισμοί, σημάνσεις κλπ να είχαν διορθωθεί (το Δημόσιο το βολεύει να μην έχει δουλειά να κάνει οπότε αν  δεν το ενοχλήσουν δεν ασχολείται) και ίσως κάποιοι που έχασαν τη ζωή τους εξαιτίας αυτών των κακοτεχνιών να ήταν σήμερα μαζί μας...

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ σε μια γέφυρα  πετάχτηκα τόσο πάνω που ένιωσα αυτό που νιώθεις στα αεροπλάνα όταν έχει κενά αέρος!

Και όποτε περνάμε από εκεί μου λένε τα παιδά μπαμπα μπαμπά πάτο τρέξε τρέξε να πετάξουμε πάλι!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω την εφαγε δυο φορες για κακοτεχνιες !! Και το εψαξα !!Πια ειναι η λυση ?? Οταν χτυπησει το οχημα σας πχ σε λακουβα και παθετε ζημια φωναζετε αμεσος την αστυνομια για καταγραφη συμβαντος και τραβατε φωτογραφιες για το τι φταιει !! ο δρομος παντα ανηκει παντα σε καποιν δημο η σε καποιον ! αυτοι ειναι υπευθυνοι για την συντηρηση τους !!Ενημερωστε την ασφαλιστη σας εταιρια για την καταγραφη των ζημιων!!Για καλυτερα αποτλεσματα  συνεννοηθειτε με τον δικηγορο σας  να στειλει εξωδικο προς τον αρμοδιο φορεα !!Σε δυο ημερες αμα δεν ανταποκριθει καταθεστε αμεσως ασφαλιστικα μέτρα και μηνυση για το ποσο!! Και αμα υπαρχουν και μαρτυρες ακομα καλυτερα δεν θα τα χασετε τα λεφτα σας !! Εγω δεν τα εκανα αυτα γιατι δεν γνωριζα !!Αμα γινει το κακο και φυγεις απο το σημειο που χτυπησες και πας την αλλη μερα το εχεις χασει το παιχνιδι !Θα σου πουνε οτι επρεπε να κανεις καταγραφη συμβαντος απο την αστυνομια !!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, odys03 είπε

Eγώ σε μια γέφυρα  πετάχτηκα τόσο πάνω που ένιωσα αυτό που νιώθεις στα αεροπλάνα όταν έχει κενά αέρος!

Και όποτε περνάμε από εκεί μου λένε τα παιδά μπαμπα μπαμπά πάτο τρέξε τρέξε να πετάξουμε πάλι!!!!

Όσοι περνούσαμε από την λεωφόρο Αθηνών για να πάμε στο ΤΕΙ με τα γνωστά λεωφορεία, το έχουμε νιώσει στο πετσί μας αυτό στον γυρισμό όταν κατέβαινε το λεωφορείο από την γέφυρα με ταχύτητα. Πραγματικά ανακάτεμα στο στομάχι μαζί με κάτι άλλο που δεν μπορώ να περιγράψω, μια φορά ήταν ένας ηλικιωμένος δίπλα μου και όποτε χτυπούσαν οι ρόδες στις ενώσεις και ανασηκωνόταν λίγο το λεωφορείο, αναστέναζε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα γεφυρα ειναι, τωρα αν το αμαξι πηγαινε με 120 πχ ναι πολλα μπορουν να γινουν (εμενα μια φορα με 120 το ενιωσα σε ενα εξογκωμα να χανει την επαφη με τον δρομο, παλι καλα δεν επαθε ζημια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν οι προηγούμενοι , πας στη γέφυρα , λες ότι έγινε τώρα και καταγράφεται ως συμβάν. Έχω την εντύπωση πως το όριο στις γέφυρες είναι 50χλμ εκτός άμα υπάρχει σήμανση όπως στη γέφυρα Ρίο Αντίριο ή σε μια μικρή στο χωριό που είναι 30, δεν βρίσκω και πληροφορίες. Γενικά άμα οδηγάς στους δρόμους που έχουν θέμα ( αρκετοί στην Ελλάδα ) με ταχύτητες , έχεις μεγαλύτερη φθορά αλλά φυσιολογική φθορά κατ'εμέ. Να το κοιτάξεις αυτό με τον μηχανικό , τον πληρώνεις που τον πληρώνεις , ας αφιερώσει 10-20 λεπτά στο τσεκάρισμα, για αυτό λέγεται σέρβις , όχι για να αλλάξει λάδια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αναφερθώ μόνο στο ότι είδατε τα "σαμαράκια" στις φωτογραφίες του maps και βγάλατε συμπέρασμα ότι σιγά τι ζημιά θα έπαθε από αυτό.

Έχω πέσει κατά καιρούς σε χαντάκια στον δρόμο που πριν φτάσεις στα δύο μέτρα δεν μπορούσες να καταλάβεις πόσο απότομα είναι και από το τράνταγμα φοβήθηκα ότι θα πάθω μεγάλη ζημιά. Αν δηλαδή το ήξερα από πριν θα το είχα πλακώσει στα φρένα.

Ειδικά κάτι κάθετα κοψίματα που κάνουν για να περάσουν σωλήνες/καλώδια είναι ό,τι χειρότερο και δεν φαίνονται καθόλου από μακρυά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ θα αναφερθώ μόνο στο ότι είδατε τα "σαμαράκια" στις φωτογραφίες του maps και βγάλατε συμπέρασμα ότι σιγά τι ζημιά θα έπαθε από αυτό.

Έχω πέσει κατά καιρούς σε χαντάκια στον δρόμο που πριν φτάσεις στα δύο μέτρα δεν μπορούσες να καταλάβεις πόσο απότομα είναι και από το τράνταγμα φοβήθηκα ότι θα πάθω μεγάλη ζημιά. Αν δηλαδή το ήξερα από πριν θα το είχα πλακώσει στα φρένα.

Ειδικά κάτι κάθετα κοψίματα που κάνουν για να περάσουν σωλήνες/καλώδια είναι ό,τι χειρότερο και δεν φαίνονται καθόλου από μακρυά

 

απαντάμε βάση στοιχείων που μας έδωσε ο TS.

μήπως να πεταχτούμε μέχρι τα Τρίκαλα να κάνουμε και αυτοψία από κοντά πριν απαντήσουμε σε μια ιντερνετική συζήτηση σε ένα τεχνολογικό forum όπως το insomnia;

20χρονών αμάξι είναι με 320.000χλμ σε επαρχιακό δίκτυο με αμορτισέρ 60.000χλμ γραμμένα.

Με τα λεγόμενά σου θα έπρεπε να σπάνε όλα τα αυτοκίνητα κάθε μήνα στους ελληνικούς καρόδρομους, ακόμα και τα καινούρια.

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το τι προσπαθείς να μας πεις με βάση τη δικιά σου εμπειρία.

Το αμάξι σου δε θα σπάσει και 10 φορές να πέσεις σε τέτοιες κακοτεχνίες. Μετά από 20χρόνια όμως και περάσματα 320.000 χιλιομέτρων ε....φυσιολογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yiankap είπε

Συγνώμμη αλλά ταυτοχρονα κάνω και κάτι δουλειές και καθυστερώ να γράψω

Το αμάξι είναι Carisma 2002, τα χλμ είναι 320.000, τα service γίνονται κανονικά στην ώρα τους, σε συνεργεία εξουσιοδοτημένα και όχι σε παραπήγματα.

Τα αμορτισέρ πρέπει να έχουν γύρω στα 60.000 χλμ αν θυμάμαι καλά,

Το σύστημα διεύθυνσης ήταν ευθυγραμμισμένο ακριβώς την προηγούμενη ημέρα (άλλαξα ελαστικά και έκανα ευθυγράμμιση μαζί - δεν είναι απαραίτητο αλλά έτσι κάνω πάντα)

Ο τεχνίτης ευθυγράμμισης δεν είδε ή μου είπε κάτι ως παρατήρηση και μιαμιση μέρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Και για τα αμορτισέρ μου είπε ότι  φαίνονται εντάξει καθώς δεν διαπίστωσε διαρροές λαδιού.

@BitBit Ξαναλέω : Δεν λέω ότι τα έπαθε όλα αυτά από το συμβάν. Λέω ότι όλα αυτά παρατηρήθηκαν από τον τεχνίτη (και από εμένα το τρέμουλο και ο θόρυβος) μετά από το συμβάν (μπορεί και κάποια να προϋπήρχαν). Μπορεί όπως είπε και ο tcxellas το συμβάν να αποτελείωσε κάτι που ήταν επρόκειτο να εμφανιστεί σε 4 - 5 - 6 χιλιάδες ή εκατοντάδες χιλιόμετρα.

Long overdue......δεν ειναι στραβος ο γυαλος!!!!!1

14 ώρες πριν, yiankap είπε

@greekfragmaΥπάρχει περίπτωση το συμβάν να συντόμευσε το "τέλος" τους;

Επειδή  είσαι σχετικός με το αντικείμενο, ποια κατά τη γνώμη σου από όλα αυτά που παρατηρήθηκαν στο αυτοκίνητο ενδεχομένως να  προέρχονται από τα σαμαράκια της γέφυρας (σημειωτέον ότι σήμερα η κατάσταση του σημείου είναι χειρότερη από αυτό που φαίνεται στο google maps); 

Πάντως σίγουρα πριν το συμβάν δεν προϋπήρχαν ο θόρυβος και το τρέμουλο. Αν είδες το βίντεο που έδωσα link που πάνω, ο θόρυβος και το τρέμουλο που κάνει, δεν είναι κάτι που το έχει και το αγνοείς.

Σκοπός μου δεν είναι να αποκαταστήσω ΟΛΕΣ τις ζημιές που είχα (αν είχα) ή επισπευθηκαν, με κόστος του δημοσίου, θέλω απλά :

α. Αν μπορέσω αυτό το ένα που ίσως χάλασε αποκλειστικά εξαιτίας της γέφυρας να το διεκδικήσω και

β. Το σημαντικότερο που θέλω (ήδη σκέφτομαι να επικοινωνήσω και με τοπικό τύπο) είναι να μπει κάποια πινακίδα (γιατί να το φτιάξουν δεν το βλέπω) στον χώρο να προειδοποιεί τον κόσμο, ώστε αύριο να μην την πληρώσει κάποιος μηχανόβιος που θα πάει γα....οντας και καταλήξει να πετάει....

Παρεπιμπτόντως η πινακίδα των 50 χλμ είναι μετά την γέφυρα, πριν την γέφυρα δεν υπάρχει πινακίδα με όριο ταχύτητας......

Δεν υαρχει περιπτωση να παρεις κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου απο εμπειρια στον χωρο των ζημιων σε ασφαλιστικη, θα αρχισω λεγοντας σου οτι επρεπε να καλεσεις τροχαια επι τοπου να καταγραψει την ζημια και την κακοτεχνια του οδοστρωματος. Επειτα πρεπει να κινηθεις νομικα κατα αυτου που ειναι υπευθυνος να διατηρει το οδικο δικτυο σε καλη και ασφαλη κατασταση. Η σουμα ειναι τουλαχιστον 5 χρονια με αναβολες κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...