Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω για να έχω σταθερότερο latency για gaming?


babaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, timos81 είπε

Τι να πω πραγματικά , προτείνουμε το 2020 μηχανήματα που κυκλοφόρησαν πριν 5 χρόνια και τα ονομάζουμε και future proof. Με τα σημερινά δεδομένα μπορείς να πάρεις 1 μηχάνημα που να σου τρυπάει 3,4 τοίχους και με όλα τα future proof.

Εξαρτάται πως ορίζεις το future proof. Future proof θα ήταν πχ ένα access point με MIMO 4x4 και WiFi 6 αλλά ένα τέτοιο κοστίζει πάνω από 300 ευρώ. Δεν είναι προτιμότερο να δώσει 50 ευρώ για ένα ρούτερ με καλό QoS το οποίο εως και 300mbps ευρυζωνική θα δουλέυει μια χαρά και  τα υπόλοιπα 100 για ένα access point με τουλάχιστον MIMO 2x2/3x3 ; Τα 50 ευρώ του ρούτερ σίγουρα δε θα τα κλαψει σε 3 -4 χρόνια που ενδεχομένως να του παρέχουν 1gbps και θα πρέπει να αλλάξει ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Finn είπε

Εξαρτάται πως ορίζεις το future proof. Future proof θα ήταν πχ ένα access point με MIMO 4x4 και WiFi 6 αλλά ένα τέτοιο κοστίζει πάνω από 300 ευρώ. Δεν είναι προτιμότερο να δώσει 50 ευρώ για ένα ρούτερ με καλό QoS το οποίο εως και 300mbps ευρυζωνική θα δουλέυει μια χαρά και  τα υπόλοιπα 100 για ένα access point με τουλάχιστον MIMO 2x2/3x3 ; Τα 50 ευρώ του ρούτερ σίγουρα δε θα τα κλαψει σε 3 -4 χρόνια που ενδεχομένως να του παρέχουν 1gbps και θα πρέπει να αλλάξει ρούτερ.

Δεν θα το συνεχίσω αρχίζει λίγο να κουράζει, ας τραβάει ο καθένας καλώδια για access point + router ξεχωριστά για QoS + router από πάροχο . Εγώ απλά όλο αυτό το βλέπω back to the future. Καλή συνέχεια παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timos81 είπε

Δεν θα το συνεχίσω αρχίζει λίγο να κουράζει, ας τραβάει ο καθένας καλώδια για access point + router ξεχωριστά για QoS + router από πάροχο . Εγώ απλά όλο αυτό το βλέπω back to the future. Καλή συνέχεια παιδιά 

Την future proof αντιπρόταση σου περιμένουμε ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2020 στις 5:54 ΜΜ, babaliaris είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Το ρούτερ βρίσκεται 15 μέτρα μακριά από το PC μου και δεν γίνεται να τραβήξω καλώδιο (ίσως στο μέλλον όταν βάψουμε το σπίτι, θα σκάψω να περάσω ένα). Είμαι σε χωριό, επομένως δεν υπάρχουν παρεμβολές (κυριολεκτικά μόνο το δικό μου Wi-Fi βλέπω). Έχω το κλασικό ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ SPEEDPORT_ENTRY_2i. Επίσης έχω 24mbps από τα οποία με ethernet πιάνω ακριβώς 19, με Wi-Fi συνήθως 15. Αναβάθμιση σε περισσότερα δεν έχω την δυνατότητα σύμφωνα με τον ΟΤΕ.

Γενικά δεν έχει μεγάλο θέμα όταν παίζω games στο Wi-Fi ΑΝ είμαι ο μόνος στο σπίτι που είναι συνδεδεμένος (όλες οι συσκευές μέσω Wi-Fi μπαίνουν, δεν έχουμε τίποτα με ethernet). Καμιά φορά όμως, τα παίζει κυριολεκτικά ακόμα και όταν είμαι ο μόνος στο δίκτυο. Σίγουρα πρέπει να έχει και θεματάκι ο USB adapter μου, αφού μου βγήκε η πίστη να βρω drivers που να δουλεύουν και επίσης καμιά φορά οι drivers κάνουν restart (freez-άρει το pc για 3 δεύτερα και μετά κλείνει και ξανά ανοίγει ο adapter από μόνος του, ακόμη και το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο σβήνει και ξανά ανοίγει. Αυτό 99% συμβαίνει όταν χρησιμοποιώ μεγάλες ταχύτητες, πχ κατεβάζω ένα game από steam με 2mb/s)

Συνήθως υπάρχει και ένας ακόμα με κινητό που έιναι όλη μέρα στο YouTube (ο πατέρας μου 😝) και η αδερφή μου καμια φορά βλέπει ταινίες, αλλά τώρα με το lock down είναι και οι 2 όλη μέρα στο ιντερνετ.

Πήγα το PC δίπλα στο ρουτερ για να τεστάρω και παρατήρησα ότι αν συνδέσω 2 κινητά στο YouTube δεν είχα τεράστιο θέμα (90-100ms στο League Of Legends) σε αντίθεση όταν ήμουν στο Wi-Fi μπορεί να έφτανε και τα 1000-2000ms.

Υποψιάζομαι το channel, δηλαδή όταν είμαστε όλοι στο Wi-Fi άρα στο ίδιο channel, υπέρφορτώνεται και για αυτό ανεβαίνει το ping, ενώ όταν τέσταρα με ethernet το pc ήταν σε διαφορετικό μέσο μετάδοσης.

Power-Lines vs 5ghz Wi-Fi πιο πιστεύεται θα ήταν καλύτερο; Ξανά λέω είμαι 15 μέτρα από το ρούτερ με έναν μόνο τοίχο να μας χωρίζει. Το σπίτι είναι 20 χρονών ακριβώς (συμπεριλαμβανομένου της ηλεκτρικής εγκατάστασης).

Για τα Power-Lines το έψαξα τέρμα και οι μισοί λένε θα είναι χερότερα οι άλλοι μισοί το ανάποδο. 

Τι προτείνεται; Ευχαριστώ.

Capture.JPG

φιλε επειδη θα ακουσεις πολλά κουλά του τύπου αλλαξε σπιτι ,γκρέμισε τοιχο και βάλε fiber to home .......

πάρε τα λεγόμενα powerlines ( οικονομικα και καλά για την σειρά τους ειναι τα tp-link 40** ) και σιγουρα με ένα μικρό κοστος θα έχεις καλύτερο ping σε σχέση με το wifi.

*και αν θες και επέκταση και για το wi-fi στον χώρο σου πάρε και ένα hub lan ( Switches ) με 5 ευρώ και ένα extender wi-fi με αλλα 15 ευρώ και εκτός απο lan στο δωμάτιο σου θά έχεις και wi-fi .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Την future proof αντιπρόταση σου περιμένουμε ακόμη.

Δεν διάβασες τι έγραψα ; Όταν υπάρχει διαφορά απόψεων και σου γράφει κάποιος ότι δεν θα το συνεχίσει επειδή κουράζει πλέον γιατί το καταλάβεις διαφορετικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ κουράζεις τον εαυτό σου μάλλον, κανείς άλλο δε κουράστηκε εδώ πέρα, σ ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων όπου ο TS ακόμη δε πήρε την απάντηση που ψάχνει. Βγαίνουμε εδώ 2-3 άτομα λέμε την αποψη μας, έρχεσαι εσύ μας γειώνεις χωρίς καν αντιπροτείνεις έστω κάτι future proof το οποίο θα δώσει λύση στο πρόβλημα του παιδιού και λες ότι κουράζει κιόλας; Τι ακριβώς κουράζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω, γράψε μετά όσο και ότι θέλεις. Έγραψα στην πρώτη σελίδα μέχρι και access point πρότεινα, να διαλέξει πρώτα ο ίδιος τι είδους συσκευή θέλει. Μετά είχα μια διαφωνία σε 3 απαντήσεις. Πρώτον ότι τα Xiaomi routers δεν είναι αξιόπιστα (γιατί; δεν πήρα απάντηση). ύστερα σε τι είναι καλύτερο το ubiquity και τι έχει να προσφέρει μελλοντικά σε σχέση με αλλά router που κάνουν ότι κάνει το ubiquity και πολλά περισσότερα ούτε εδώ πήρα απάντηση. Έχει ένα σκασμό routers στην αγορά γιατί συγκεκριμένα αυτό ; Επειδή σε κάποιον δεν έχει κάνει κιχ όπως έγραψε μέσα στα 3 χρόνια, δεν είναι απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, timos81 είπε

Θα σου απαντήσω, γράψε μετά όσο και ότι θέλεις. Έγραψα στην πρώτη σελίδα μέχρι και access point πρότεινα, να διαλέξει πρώτα ο ίδιος τι είδους συσκευή θέλει. Μετά είχα μια διαφωνία σε 3 απαντήσεις. Πρώτον ότι τα Xiaomi routers δεν είναι αξιόπιστα (γιατί; δεν πήρα απάντηση). ύστερα σε τι είναι καλύτερο το ubiquity και τι έχει να προσφέρει μελλοντικά σε σχέση με αλλά router που κάνουν ότι κάνει το ubiquity και πολλά περισσότερα ούτε εδώ πήρα απάντηση. Έχει ένα σκασμό routers στην αγορά γιατί συγκεκριμένα αυτό ; Επειδή σε κάποιον δεν έχει κάνει κιχ όπως έγραψε μέσα στα 3 χρόνια, δεν είναι απάντηση.

Εγώ έκανα justify την πρόταση μου και περιέγραψα και τις συνθήκες κάτω απ τις οποίες χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ρούτερ. 50αρα γραμμή, κάθε μέρα 25 χρήστες το λιγότερο και αρκετοί από αυτούς κάνουν video streaming και videoconference. Ικανοποιητικό αποτέλεσμα θα έχεις προτίστως μ ένα καλό ρούτερ και κατ επέκταση μ ένα ή και περισσότερα access points. Θα πάρει σίγουρα μια διετία-τριετία μέχρι να γίνει το 100mbps mainstream γι αυτό και θεωρώ ότι είναι future proof το συγκεκριμένο ρούτερ. Οπότε θεωρώ πως μια χαρά απάντηση είναι μιας και το δικό μου σενάριο είναι δυο κλικ πιο περίπλοκο απ το "είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και όταν βλέπουν οι άλλοι βίντεο εγώ έχω υψηλό latency" 

Επίσης αν διάβασες καλά τα δικά μου posts τουλάχιστον δε γείωσα την απάντηση κανενός άλλου μέλους μιας και δεν έχω δοκιμάσει κάποιο xiaomi router για να ξέρω αν είναι καλό ή κακό, πως συμπεριφέρεται το QoS του και ποια είναι η εμβέλεια του ασυρμάτου του. Με μια γρήγορη ματιά όμως στα reviews στο Skroutz έχει  κάποια παράπονα όσον αφορά στην εμβέλεια της συσκευής, ότι δεν υποστηρίζει όλα τα vpn πρότυπα (future proof?) και ότι σε κάποιες περιπτώσεις έλυσε μερικώς το πρόβλημα με το υψηλό latency.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά με έχεται μπερδέψη. 

 

3 ώρες πριν, makis269 είπε

φιλε επειδη θα ακουσεις πολλά κουλά του τύπου αλλαξε σπιτι ,γκρέμισε τοιχο και βάλε fiber to home .......

πάρε τα λεγόμενα powerlines ( οικονομικα και καλά για την σειρά τους ειναι τα tp-link 40** ) και σιγουρα με ένα μικρό κοστος θα έχεις καλύτερο ping σε σχέση με το wifi.

*και αν θες και επέκταση και για το wi-fi στον χώρο σου πάρε και ένα hub lan ( Switches ) με 5 ευρώ και ένα extender wi-fi με αλλα 15 ευρώ και εκτός απο lan στο δωμάτιο σου θά έχεις και wi-fi .

Για επέκταση πήρα ένα Wi-Fi repeater της Xiaomi και κάνει τρομερή δουλειά! Πιάνει όλο το σπίτι, ενω με το ρούτερ του οτε δεν έπιανε ούτε το μισό. 

Αλλά για το ping τώρα δεν ξέρω... Με έχετε μπερδέψη και λίγο. Απ ότι κατάλαβα, το upload είναι αυτό που μου κάνει την ζημιά, το google-αρα κιόλας και φαίνεται να ισχύει.

Επεξ/σία από babaliaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τι έχεις εσυ στον δικό σου χώρο δεν λέει τίποτα σε μένα σε άλλους μπορεί, δεν το γνωρίζω. Απάντηση επίσης σε τι συνθήκες το δουλεύεις επειδή το έχεις ελέγξει στον χώρο σου και το δουλεύεις 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα πάλι μόνο λόγια ακούω για 3η φορά πλέον και δεν θεωρώ ούτε αυτό απάντηση και πάλι μόνο λόγια. Μπορώ να έχω μια τεχνική απάντηση; Σύγκρινε το ubiquity (αρχές 2015 βγήκε μην ξεχνάμε) με τα specs που έχει με ένα router που έχει QoS, δεν σου λέω να συγκρίνεις πλέον με router που θα βρεις Κίνα. Μπορείς  να συγκρίνεις με κάτι που να μην το έχεις στα χέρια σου; Αν πάρω μια απάντηση τεχνική το συζητάμε. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τι είδους τεχνικη απάντηση περιμένεις; Σου την έχω δώσει εδώ και πόση ώρα .

Έδωσα 60€ ευρώ πριν από τρία χρόνια και θα είμαι καλυμμένος για επιπλέον τρία εκτός αν χαλάσει. Γιατί;

1. Μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει και σε bandwidth της τάξης των 200mbps με QoS ενεργό χωρίς ανάγκη ενεργοποίησης hardware offloading.Απο εκεί και πάνω ξεκινάνε τα προβλήματα αν θες και QoS. 

2. Υποστήριξη vpn 

3. Έχει 4x gigabit switch 

4. Υποστηρίζει dual wan (fail over και balance).

5. Traffic analysis ώστε να ορισεις κανόνες και να κόψεις ή να επιτρέψεις κάποια συγκεκριμένα services.

 

Εννοείται πως από μόνο του αυτό το ρούτερ δε μπορεί να φτιάξει ένα κακο δίκτυο αν οι υπόλοιπες παράμετροι του δικτύου δεν είναι σωστοί (θέση και αριθμός APs, καλώδια κτλ)

@babaliaris

Αν το πρόβλημα σου ειναι η κακή εμβέλεια τότε χρειάζεσαι κάποιο καλύτερο access point ή router με ενσωματωμένο wireless AP .

Αν το πρόβλημα σου είναι η κακή διαχείριση του υφιστάμενου bandwidt τότε χρειάζεσαι καλύτερο ρούτερ.

Αν έχεις πρόβλημα και στα δύο τότε είτε βρίσκεις σοβαρό ρούτερ με καλό QoS ικανοποιητική εμβέλεια στο κομμάτι WiFi ειτε ένα σοβαρό ρούτερ και ενα ξεχωριστό σοβαρό access point dual band.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Finn είπε

Μα τι είδους τεχνικη απάντηση περιμένεις; Σου την έχω δώσει εδώ και πόση ώρα .

Έδωσα 60€ ευρώ πριν από τρία χρόνια και θα είμαι καλυμμένος για επιπλέον τρία εκτός αν χαλάσει. Γιατί;

1. Μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει και σε bandwidth της τάξης των 200mbps με QoS ενεργό χωρίς ανάγκη ενεργοποίησης hardware offloading.Απο εκεί και πάνω ξεκινάνε τα προβλήματα αν θες και QoS. 

2. Υποστήριξη vpn 

3. Έχει 4x gigabit switch 

4. Υποστηρίζει dual wan (fail over και balance).

5. Traffic analysis ώστε να ορισεις κανόνες και να κόψεις ή να επιτρέψεις κάποια συγκεκριμένα services.

Εννοείται πως από μόνο του αυτό το ρούτερ δε μπορεί να φτιάξει ένα κακο δίκτυο αν οι υπόλοιπες παράμετροι του δικτύου δεν είναι σωστοί (θέση και αριθμός APs, καλώδια κτλ)

@babaliaris

Αν το πρόβλημα σου ειναι η κακή εμβέλεια τότε χρειάζεσαι κάποιο καλύτερο access point ή router με ενσωματωμένο wireless AP .

Αν το πρόβλημα σου είναι η κακή διαχείριση του υφιστάμενου bandwidt τότε χρειάζεσαι καλύτερο ρούτερ.

Αν έχεις πρόβλημα και στα δύο τότε είτε βρίσκεις σοβαρό ρούτερ με καλό QoS ικανοποιητική εμβέλεια στο κομμάτι WiFi ειτε ένα σοβαρό ρούτερ και ενα ξεχωριστό σοβαρό access point dual band.

Στην εμβέλεια δεν έχω πρόβλημα είναι δίπλα το ρούτερ. Άρα bandwidth. Άρα αγοράζω καλύτερο ρούτερ.

Υπάρχει κάποιο το οποίο να έχει τα βασικά έτοιμα γιατί δεν γνωρίζω να κάνω ρυθμίσεις; Πχ να είναι έτοιμο το Qos και να πρέπει πχ να του πω ποιος είναι ο υπολογιστής μου (ip ή mac address) έτσι ώστε να βελτιστοποιεί τα πακέτα σε έμενα. 

Γενικά κάποιο ρούτερ που να είναι καλό και να είναι plug and play.

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...