Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω για να έχω σταθερότερο latency για gaming?


babaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα το Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version και ο speed limiter που έχει κάνει καλή δουλειά!

Δοκίμασα στο κινητό μου, έβαλα max upload 10kb/s και download 100kb/s και στο YouTube μπαίνει αυτόματα το quality στα 144p και μετά ανεβαίνει max στα 360p.
Δοκίμασα και download 50kb/s αλλά έκανε buffering κάθε ένα δευτερόλεπτο.

Υπάρχουν 2 συσκευές (κινητά) στο σπίτι μου εκτός από το pc μου, πόσο max upload και download να ρυθμίσω στο κάθε ένα για να έχω καλή εμπειρία στο gaming και να μην κολλάνε και αυτοί όταν βλέπουν βίντεο;
Για το quality του βίντεο, 360p να είναι τους είναι μια χαρά δεν θα έχουν πρόβλημα. Μου έχουν πει ότι το upload είναι αυτό που μετράει πιο πολύ στα παιχνίδια.

Έχω σύνδεση ADSL 24mbps.
Το attenuated upload του speedport entry είναι: 147.375 kb/s
Το attainable download του speedport entry είναι: 2459 kb/s

Παιδιά αυτήν την στιγμή έχω 4 κινητά και ένα laptop (εκτός από το pc μου), τα έχω ρυθμίσει όλα στα 30kb/s upload και 200kb/s download και παίζω League Of Legends με 70ms και δεν κολλάνε ούτε αυτοί!!! 

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από τις διαφωνίες που βλέπω, έχει ενδιαφέρον η συζήτηση, τουλάχιστον για μένα, μιας και όλα τα χρόνια πάντα έχω το ρούτερ που μου δίνει η εκάστοτε εταιρία, χωρίς να έχω ψαχτεί περαιτέρω για κάτι καλύτερο ώστε να έχω και το ανάλογο αποτέλεσμα στο online gaming. Δεν παίζω συστηματικά, αλλά με ενδιαφέρει το bandwidth management διαβάζοντας κάποια πράγματα γι αυτό.

Αυτή τη στιγμή έχω το Technicolor TG788vn v2 με πάροχο τη nova και μόλις σήμερα αναβάθμισα σε 100vdsl (voip). Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή για router, οπότε τι θα μου προτείνατε; Το Ubiquiti EdgeRouter X ER-X θα με καλύψει ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Επίσης θέλω και μια ακόμη σύνδεση την οποία έχω αναφέρει στο παρακάτω λινκ για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...