Προς το περιεχόμενο

Άκρως ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα από το τρίτο στάδιο δοκιμών εμβολίου κατά του Covid-19


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, DionisisKalamata είπε

χαχαχαχαχ.το αμερικανικο ειναι καλο...τ ρωσικο οχι..οχι οτι ειναι κανενα απο τα δυο καλα αλλα τεσπα...

αλλα και τ ρωσικο στους -80βαθμους πρεπει να ειναι και γελαγαν..

δεν είναι θέμα ποιο είναι το καλύτερο. οι Ρώσοι δεν έχουν δώσει ούτε μία μελέτη σχετικά με το εμβόλιο. οι άλλοι έδωσαν (τώρα θα μου πεις τι έδωσαν, αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω και ούτε κανένας δεν μπορεί)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, farcry33 είπε

Εισαι μεγαλο μελος του φορουμ οποτε καλυτερα μην λαμβανεις θεση αν δεν γνωριζεις. Εγω σου λεω κατι που ισχυει 100% και φυσικα παντα υπαρχουν εξερεσεις και θα επιρεασει και καποιους αθλητες. Έχω και γνωστό που έχασε την ζωη του απο τον σαρσ του 2003 χωρίς να εχει τίποτα αρα φυσικά και κάποιοι θα μας αφήσουν εδώ παρόλα αυτα ο ιος εχει πολυ χαμηλα ποσοστά θνησιμότητας σε νεους. Εσυ σαν τι ακριβός μιλάς αν επιτρέπεται με τόσο σιγουριά οτι αυτα που λεω ειναι παραπληροφόρηση ?

Εαν δεν εισαι γιατρος αυτα που λες ειναι αρλουμπες για ψεκασμενους!!!!!!! 

7 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Το εμβόλιο θα αργήσει μέχρι να είναι ασφαλές. Η παραγωγή ενός φαρμάκου κάνει 10 χρόνια μέχρι να κριθεί η αποτελεσματικότητα του. Βέβαια όταν υπάρχει πάνδημα μπορεί ο χρόνος να μειωθεί αλλά και πάλι μέσα σε 9 μήνες ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Εγώ απορώ αφού όλοι θα τον κολλήσουμε τον ιό γιατί στοχεύουν στην προφύλαξη και όχι στη θεραπεία? Τι λογική υπάρχει να εμβολιάσεις το 80 τοις εκατό του παγκόσμιου πληθυσμού όταν πάνω από το 85 τοις εκατό θα τον κολλήσει? Νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε στις μάσκες ίσως ακόμα καλύτερα και προσωπίδες που κατ έμε κακώς δεν τις βάζουν ή έστω γυαλάκια και αποστάσεις.

Αυτα τα λες με βαση την επιστημονικη σου καταρτιση; διοτι αναπαράγεις αναλυσεις ψεκασμενων!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Άρα ή δεν αφήνει αντισώματα όταν το περνάς ή ο επίτοπος αλλάζει . Άρα πιθανόν και να μεταλλάσσεται ο ιός . Άρα ακόμα και το εμβόλιο να γίνει δεν μας εξασφαλίζει τίποτα ότι θα μας καλύψει ούτε στο 90%. Κανένας λόγος για τις ανεπιθύμητες δράσεις που δύναται να εμφανιστούν. Αυτές είναι ασήμαντες μπροστά στο να κολλήσουμε τον COVID ? Θυμάμαι τα πρώτα εμβόλια της ηπατίτιδας είχαν αρκετά μεγάλο ποσοστό να εμφανίσουν ως ανεπιθύμητη δράση σκλήρυνση κατά πλάκας. Όμως πλέον μετά από τόσα χρόνια  βελτιώθηκαν τελείως. Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να περιμένουμε και να μην τρέξουμε στη σφαγή σαν πρόβατα?

δεν είναι ανεμοβλογιά, δεν είναι ιλαρά, είναι εποχιακός ιός. όταν περνάς την γρίπη, κανένας δεν σου εγγυάται πως δεν θα την περάσεις ξανά μετά από 4 μήνες. αντισώματα παράγει ο οργανισμός αλλά αυτά κάποια στιγμή εξασθενούν και μετά μπορείς να περάσεις πάλι την ασθένεια. 

ο ιός μεταλλάσσεται όμως εάν εμβολιαστεί το 90% των ευπαθών ομάδων και το εμβόλιο προσφέρει προστασία έστω και στο 70%, ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι ποσοστό ανθρώπων δεν θα νοσήσουν καθόλου και πόσοι από τις ευπαθείς ομάδες θα βγάλουν τον χειμώνα.

όταν μιλάμε για θνητότητα κάτω του 1%, και όταν ουσιαστικά το 60-70% των ευπαθών ομάδων δεν θα μολυνθεί, μιλάμε για απευθείας μείωση των θανάτων κατά 60-70%. είναι εκατοντάδες χιλιάδες οι άνθρωποι που θα σωθούν. 

το πρόβλημα σχετικά με την φύλαξη του εμβολίου είναι πως θα πρέπει να δημιουργηθούν νέες δομές για να κάνουν τα εμβόλια (καταλαβαίνει κανείς πως θα υπάρχουν πιστοποιήσεις σε γιατρούς και κλινικές, ειδικός εξοπλισμός για την κατάψυξη ενώ η εφοδιαστική αλυσίδα θα πρέπει να είναι τέλεια...)

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, arispz είπε

Εαν δεν εισαι γιατρος αυτα που λες ειναι αρλουμπες για ψεκασμενους!!!!!!! 

Αυτα τα λες με βαση την επιστημονικη σου καταρτιση; διοτι αναπαράγεις αναλυσεις ψεκασμενων!!!!!!

Το τι είμαι αφορά εμένα. Αρλούμπες ποιες οι ανεπιθύμητες δράσεις? Τελείωσαν τα επιχειρήματα σου και ξεκινάς επίθεση? Πες μας τη γνώμη σου. Δεν είδα πουθενά να κατηγορώ το εμβόλιο. Είπα ότι θα πρέπει να υπάρχει δοκιμή του εμβολίου. Θες να συζητήσουμε το πως παράγεται ένα φάρμακο? Δεν έχω θέμα και να παραθέσω και πηγές αν θες και όχι το google. Συζήτηση κάνουμε είτε σου αρέσει είτε όχι. Μην ξεκινάς με επίθεση. Είναι σίγουρο ότι ένα φάρμακο πάντα θα έχει ανεπιθύμητες δράσεις από την παρακεταμόλη μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε. Όταν όμως δεν έχει δοκιμαστεί κάτι σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ασφαλές για όλους?

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, james01gr είπε

δεν είναι ανεμοβλογιά, δεν είναι ιλαρά, είναι εποχιακός ιός. όταν περνάς την γρίπη, κανένας δεν σου εγγυάται πως δεν θα την περάσεις ξανά μετά από 4 μήνες. αντισώματα παράγει ο οργανισμός αλλά αυτά κάποια στιγμή εξασθενούν και μετά μπορείς να περάσεις πάλι την ασθένεια. 

ο ιός μεταλλάσσεται όμως εάν εμβολιαστεί το 90% των ευπαθών ομάδων και το εμβόλιο προσφέρει προστασία έστω και στο 70%, ελπίζω να καταλαβαίνεις για τι ποσοστό ανθρώπων δεν θα νοσήσουν καθόλου και πόσοι από τις ευπαθείς ομάδες θα βγάλουν τον χειμώνα.

όταν μιλάμε για θνητότητα κάτω του 1%, και όταν ουσιαστικά το 60-70% των ευπαθών ομάδων δεν θα μολυνθεί, μιλάμε για απευθείας μείωση των θανάτων κατά 60-70%. είναι εκατοντάδες χιλιάδες οι άνθρωποι που θα σωθούν. 

το πρόβλημα σχετικά με την φύλαξη του εμβολίου είναι πως θα πρέπει να δημιουργηθούν νέες δομές για να κάνουν τα εμβόλια (καταλαβαίνει κανείς πως θα υπάρχουν πιστοποιήσεις σε γιατρούς και κλινικές, ειδικός εξοπλισμός για την κατάψυξη ενώ η εφοδιαστική αλυσίδα θα πρέπει να είναι τέλεια...)

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί δεν θα θέλουν να εμβολιαστούν όποτε το να εμβολιαστεί ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού που χρειάζεται για να πετύχουμε herd immunity για τον covid  είναι αδύνατον, εκτός και αν γίνει αναγκαστικός ο εμβολιασμός που είναι δύσκολο να γίνει γιατί η κυβέρνηση θα χάσει ψυφαλακια από τους ψεκασμένους που θα κλαίγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Το τι είμαι αφορά εμένα. Αρλούμπες ποιες οι ανεπιθύμητες δράσεις? Τελείωσαν τα επιχειρήματα σου και ξεκινάς επίθεση? Πες μας τη γνώμη σου. Δεν είδα πουθενά να κατηγορώ το εμβόλιο. Είπα ότι θα πρέπει να υπάρχει δοκιμή του εμβολίου. Θες να συζητήσουμε το πως παράγεται ένα φάρμακο? Δεν έχω θέμα και να παραθέσω και πηγές αν θες και όχι το google. Συζήτηση κάνουμε είτε σου αρέσει είτε όχι. Μην ξεκινάς με επίθεση. Είναι σίγουρο ότι ένα φάρμακο πάντα θα έχει ανεπιθύμητες δράσεις από την παρακεταμόλη μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε. Όταν όμως δεν έχει δοκιμαστεί κάτι σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ασφαλές για όλους?

Αν δεν εισαι γιατρος οτι και να υποστηρίζεις ειναι λαθος.....ετσι απλα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Εγώ έκανα το "φυσικό" εμβολιο. Ευτυχως ολα καλα. Σημερα ειναι η πρωτη μου μερα που μπορω να βγω. 19 μερες μεσα εσκασα :)

Ποιο είναι το "φυσικό" εμβόλιο? Νόσησες εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, arispz said:

Αν δεν εισαι γιατρος οτι και να υποστηρίζεις ειναι λαθος.....ετσι απλα!!!!!!

 

2400 περίπου χρόνια από την εποχή του Ιπποκράτη ( πατέρας της σύγχρονης ιατρικής για όσους δεν ξέρουν) εώς και σήμερα για να βλέπουμε απόψεις/δηλώσεις σαν και αυτήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

Ξέρω γω διαβάζουμε πολλά εδώ μέσα και έλεγα μην ακούσω για καμια φραπελιά..

Πώς το πέρασες?

Σχετικα ηπια. Οχι τοσο ηπια οσο οι αλλοι 3 που κολλησαν μαζι με εμενα στην δουλεια (σε 4 μερες ηταν ΟΚ). Εμενα κρατησε 1.5 week με δεκατα (στην αρχη περισσοτερο), πονους,ανορεξια,κτλ κτλ...

 

Τωρα ευτυχως ολα καλα. Ξερω πολυ κοσμο ομως που ειναι νοσοκομειο και το περναει πιο δυσκολα. Υπουλος ιος... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kazantzidis είπε

Σχετικα ηπια. Οχι τοσο ηπια οσο οι αλλοι 3 που κολλησαν μαζι με εμενα στην δουλεια (σε 4 μερες ηταν ΟΚ). Εμενα κρατησε 1.5 week με δεκατα (στην αρχη περισσοτερο), πονους,ανορεξια,κτλ κτλ...

Τωρα ευτυχως ολα καλα. Ξερω πολυ κοσμο ομως που ειναι νοσοκομειο και το περναει πιο δυσκολα. Υπουλος ιος... 

Πάντα γερός φίλε, καλή συνέχεια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...