Προς το περιεχόμενο

Οι απάτες συγκεκριμένων e-shop, τα πρόστιμα της ΓΓΕΠΚ, και η τρέχουσα κατάσταση


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι περισσοτερες μονοπροσωπες ΙΚΕ ειναι επομενως οι υπευθυνοι πληρωνουν με οσα εχει η εταιρεια.Αν δεν εχει μπορουν να κλεισουν σωστα?(Με λιγα λογια,αν τους συμφερει να πληρωσουν το προστιμο γιατι εχουν πελατεια το κανουν.)Τους αναγκαζει καποιος να μην κλεισουν και να πληρωσουν το προστιμο?Ξερει κανεις κατι παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν το πρόστιμο μοιράζετε μετά στους αγοραστές που έχουν εξαπατηθεί.

Τι να το κάνω αν η εταιρεία έλαβε πρόστιμο 300.000€ , έχει κέρδος 2.200.000€ , εγώ έχασα από αγορά 1500€ και έβγαλε λεφτά το κράτος , η εταιρεία και εγώ έκατσα στον πασαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το θέμα είναι αν το πρόστιμο μοιράζετε μετά στους αγοραστές που έχουν εξαπατηθεί.

Τι να το κάνω αν η εταιρεία έλαβε πρόστιμο 300.000€ , έχει κέρδος 2.200.000€ , εγώ έχασα από αγορά 1500€ και έβγαλε λεφτά το κράτος , η εταιρεία και εγώ έκατσα στον πασαλο

Που να εμενες και στα παλουκια της Σαλαμινας ενα πραγμα χαχαχαχα.
Περα απο την πλακα ολα τα προστιμα καλα ειναι, 1,2,5,10 ε καποτε θα κοπουν οι μαμακιες σε αυτη την χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Που να εμενες και στα παλουκια της Σαλαμινας ενα πραγμα χαχαχαχα.
Περα απο την πλακα ολα τα προστιμα καλα ειναι, 1,2,5,10 ε καποτε θα κοπουν οι μαμακιες σε αυτη την χωρα.

Λογοπαίγνιο για τον πασαλο ήταν? 😁 Αλλιώς δεν το έπιασα

Να προσθέσω ότι το σχόλιο μου ήταν θεωρητικό ευτυχώς εγώ δεν την έχω πατήσει ακόμη

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε σε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kage είπε

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

Δεν πρόκειται να πληρωθουν ούτε οι ιδιώτες ούτε κανείς...μέχρι να πάνε δική κτλ θα χουν αλλάξει αχυρανθρωπο...

Όποιος κάνει οικονομία τα 2 5€ από αντικαταβολή σε 3ψηφια 4ψηφια πόσα είναι άξιος της μοίρας του...

Ξέρω ότι είναι θέμα του forum αλλά για πλάκα....

Το καταλάβαμε την πρώτη φορά 👍 ( no offence 😅)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αντικαταβολή ρε παιδιά... Δεν ζούμε στα 90's.

Επίσης, αυτός που αγοράζει το πάμφηνο κινητό-προσφορά, προφανώς και θα τσιγγουνευτεί και τα 3-4 ευρώ της αντικαταβολής.

Απλά προσοχή από τι καταστήματα αγοράζουμε. 

Ποτέ αγορές με κατάθεση.

Με την κάρτα μπορείς τουλάχιστον να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.  Με paypal κλπ ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η κουβέντα έχει γίνει πόσες φορές. Λαμόγια θα υπάρχουν πάντα -ιδίως στην Ελλάδα-, και εξ' ορισμού θα βρίσκονται πάντα μπροστά από το κράτος και άλλους κατασταλτικούς φορείς. Οπότε την καταστολή ας την αφήσουμε σε αυτούς που ξέρουν.

Αυτό που θα μπορούσε ο μέσος Έλληνας καταναλωτής να κάνει είναι να αρχίσει να σκέφτεται με λογική (τρελό). Ήμουν ενεργός στο θέμα με την a-mobile και είδα το δράμα να εκτελίσσεται ιδίοις όμμασι. Δεν φαντάζεστε το επίπεδο ηλεκτρονικού αναλφαβητισμού και έλλειψης στοιχειώδους λογικής που υπάρχει.

Βλέπεις ως καταναλωτής:

  1. Κατάστημα που ΔΕΝ έχει βιτρίνα.
  2. ΚΑΜΙΑ αξιολόγηση στο σκρουτζ λόγω του ότι είναι καινούριο.
  3. Έχει ΚΑΘΕ τηλέφωνο ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ και 150€ ΚΑΤΩ ΚΟΣΤΟΣ από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.
  4. Δέχεται μόνο ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ.

Αν δεν φύγεις τότε, είσαι πανηλίθιος και δεν σε λυπάμαι καθόλου που έχασες τα λεφτά σου. Όπως δεν λυπάμαι καθόλου έναν που κυκλοφορεί στην Πλατεία Αριστοτέλους με ανοιχτή τσάντα να φαίνονται 500ρικα μέσα και τον ληστέψουν πακιστανοί. Στην ζωή ό,τι δίνεις παίρνεις.

Συμπέρασμα: Το κρατός μπορεί μέχρι και ηλεκτροσοκ και τεστ αλήθειας να περνάει όλους τους καταστηματάρχες για να επιβεβαιώσει το αποθεματικό των προϊόντων. Όμως οι αγοραστές είναι τόσο απύθμενα ηλίθιοι που και αυτό δεν θα τους φανεί αρκετό και θα ζητάνε και άλλο έλεγχο. Ευτυχώς που η ελεύθερη αγορά δεν γεννήθηκε στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τροπο πληρωμής πιστωτική κάρτα έχω πάρει δυο φορές refund. Από τη στιγμή που αποδεδειγμένα δεν έχεις παραλάβει προϊόν δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...