Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Air με M1 chip «σαρώνει» σε επιδόσεις, υπερισχύοντας πολλών προηγούμενων MacBook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, polaki είπε

Είναι η πρώτη φορά αν πάρω το καινούριο Air (γιατί προσωπικά μόνο το "air" αξίζει τη μετάβαση απτο 2016 pro που έχω) που δεν θα έχω bootcamp. Ασχέτως αν οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν ΚΑΙ bootcamp (θα ήταν ενδιαφέρον ένα στατιστικό να έχουμε εικόνα), γενικά δεν είναι καλό για μία εταιρεία (Microsoft) να αποκλείεται από ολόκληρη σειρά hardware, ειδικά όταν μιλάμε για την σειρά της Apple..

Εντάξει κοίτα, πρακτικά αν το δεις το Office ήδη θα είναι διαθέσιμο, και η Adobe λέει για το 2021 δηλαδή όχι και τόσο μακρυά. 

Θεωρώ ότι οι σημαντικοί software houses θα μεταβούν αρκετά γρήγορα.. ίσως πιο γρήγορα απ΄ότι πιστεύουμε. Θα δείξει. Ειλικρινά δεν έχω καμία εικόνα για το πόση δουλειά χρειάζεται μια μετάβαση. Πχ ένα πιο απλό πρόγραμμα, το Skype ας πούμε, ή το Zoom, τυχαία παραδείγματα. Θέλουν 1 μήνα εξέλιξη ή 5? Και πόσα άτομα (= μισθοί) θα χρειαστούν για να γίνει αυτό. Αν κάποιος είναι software developer και ξέρει, ας μας πει 2-3 πράγματα...

Προφανώς δεν χρειάζεται να είναι κάποιος developer , για να σου απαντησει. Υπαρχουν οι εφαρμογές απο το iPados και iOS που τρεχουν κανονικά με τον M1. Αυτές που ανεφερες τουλαχιστον.

Επίσης προσθέτονται και όσες εφαρμογές και παιχνίδια δεν υπήρχαν στο Mac OS. Εδω μιλαμε για ενωση δύο κοσμων που αμφιβάλλω , αν πολλοι με τα σχόλια τους εδω, έχουν αντιληφθεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Το ξέρω ότι μιλάς καλοπροαίρετα, το ίδιο και εγώ... 

τώρα για το chrome os και όσο είναι ένας εξελιγμένος browser με συμβατότητα σε android εφαρμογές, για μένα, θα είναι στο επίπεδο ενός android box & tablet και δεν θα μπορέσω να το κατατάξω ανάμεσα στα windows, macOs & linux λειτουργικά για personal computer...

Sorry man αλλά ότι δεν μπορείς να το κατατάξεις εσύ ανάμεσα στα 3 δεν αναιρεί ότι είναι OS

Και το Android box που λες , ναι δεν είναι PC αλλά έχει λειτουργικό , και τα tablet έχουν λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Προφανώς δεν χρειάζεται να είναι κάποιος developer , για να σου απαντησει. Υπαρχουν οι εφαρμογές απο το iPados και iOS που τρεχουν κανονικά με τον M1. Αυτές που ανεφερες τουλαχιστον.

Επίσης προσθέτονται και όσες εφαρμογές και παιχνίδια δεν υπήρχαν στο Mac OS. Εδω μιλαμε για ενωση δύο κοσμων που αμφιβάλλω , αν πολλοι με τα σχόλια τους εδω, έχουν αντιληφθεί....

Περίμενε, μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς την ερώτησή μου. Αν την καταλάβαινες, θα έβαζες και το Photoshop στην πρότασή σου, αφού και αυτό υπάρχει σε εφαρμογή για ipados και ios. 

Η ερώτησή μου είναι πόσο περίπλοκο και δύσκολο είναι να αναπτυχθεί ένα SOFTWARE PROGRAM (είμαι της παλιάς σχολής που τα λέγαμε software ή program, όχι αυτά τα νεο-φιλελέ που τα βαφτίσαμε όλα ξαφνικά "applications") που παίζει σε x86 ώστε να υποστηρίζεται σε ARM. Ένα απλό, ας πάρουμε πχ το Caffeine που έχω τώρα στο macbook και δεν μπαίνει σε sleep όταν κλείνω την οθόνη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Περίμενε, μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς την ερώτησή μου. Αν την καταλάβαινες, θα έβαζες και το Photoshop στην πρότασή σου, αφού και αυτό υπάρχει σε εφαρμογή για ipados και ios. 

Η ερώτησή μου είναι πόσο περίπλοκο και δύσκολο είναι να αναπτυχθεί ένα SOFTWARE PROGRAM (είμαι της παλιάς σχολής που τα λέγαμε software ή program, όχι αυτά τα νεο-φιλελέ που τα βαφτίσαμε όλα ξαφνικά "applications") που παίζει σε x86 ώστε να υποστηρίζεται σε ARM. Ένα απλό, ας πάρουμε πχ το Caffeine που έχω τώρα στο macbook και δεν μπαίνει σε sleep όταν κλείνω την οθόνη. 

Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να υπάρχει η γλώσσα προγραμματισμού στην συγκεκριμένη πλατφόρμα και ο αντίστοιχος compiler έτσι ώστε το τελικό πρόγραμμα να μπορεί να τρέξει στην συγκεκριμένη αρχιτεκτονική.

Εγώ ας πούμε που είμαι java developer , έψαχνα πριν λίγο τι παίζει σε Java σε M1 chip.

Ενώ υπάρχει εδώ και χρόνια υποστήριξη σε Arm ακόμη το openjdk δεν είναι έτοιμο για τον M1.

Οπότε θεωρητικά αν φτιάξω κάτι σε java , ενώ έτρεχε κανονικά σε macos, linux, windows σε intel/ amd αρχιτεκτονική , native σε M1 δεν θα μπορεί να τρέξει αλλά μπορεί να παίζει μέσω rosseta 2

Έτσι τα έχω καταλάβει εγώ αλλά δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος γιατί ειλικρινά τόσα χρόνια στο επάγγελμα δεν με είχε απασχολήσει ποτέ παρόμοιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καινουρια μοντελα φαινονται αρκετα vfm και σκεφτομαι να χτυπησω το 13αρι mb pro. Ξερει κανεις αν θα τρεχουν σε επιπεδο cpu και gpu προγραμματα CAD και γλωσσες οπως JAVA,C,C#,MATLAB χωρις προβληματα και "πατεντες"; Μηπως καλυτερα να περιμενω λιγο καιρο;

Επεξ/σία από jon1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Sorry man αλλά ότι δεν μπορείς να το κατατάξεις εσύ ανάμεσα στα 3 δεν αναιρεί ότι είναι OS

Και το Android box που λες , ναι δεν είναι PC αλλά έχει λειτουργικό , και τα tablet έχουν λειτουργικό

Να σου θυμίσω ότι μιλάμε για personal computer όπως επίσης και ότι μιλάμε για πραγματικό λειτουργικό και όχι web based... αν θέλετε να ξεχειλώσετε όρους και έννοιες τότε να παραδεχτείτε ότι και apple ήταν η πρώτη που χρησιμοποίησε risk, άρα πρόγονο των arm επεξεργαστών, πρώτη...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Να σου θυμίσω ότι μιλάμε για personal computer όπως επίσης και ότι μιλάμε για πραγματικό λειτουργικό και όχι web based... αν θέλετε να ξεχειλώσετε όρους και έννοιες τότε να παραδεχτείτε ότι και apple ήταν η πρώτη που χρησιμοποίησε risk, άρα πρόγονο των arm επεξεργαστών, πρώτη...

Μάλλον απλά θέλεις να στηρίξεις τα λόγια σου ενώ δεν έχουν νόημα οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε την κουβέντα

Κάνε μία αναζήτηση πάντως για αυτά που γράφεις να δεις ότι δεν βγάζουν και πολύ νόημα τουλάχιστον για εσένα

Αλλιώς μπορείς απλά να επιμένεις δεν με πειράζει εμένα, εγώ απλά έγραψα για να μην διαβάζει ο κόσμος λανθασμένες απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Περίμενε, μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς την ερώτησή μου. Αν την καταλάβαινες, θα έβαζες και το Photoshop στην πρότασή σου, αφού και αυτό υπάρχει σε εφαρμογή για ipados και ios. 

Η ερώτησή μου είναι πόσο περίπλοκο και δύσκολο είναι να αναπτυχθεί ένα SOFTWARE PROGRAM (είμαι της παλιάς σχολής που τα λέγαμε software ή program, όχι αυτά τα νεο-φιλελέ που τα βαφτίσαμε όλα ξαφνικά "applications") που παίζει σε x86 ώστε να υποστηρίζεται σε ARM. Ένα απλό, ας πάρουμε πχ το Caffeine που έχω τώρα στο macbook και δεν μπαίνει σε sleep όταν κλείνω την οθόνη. 

Αν και με το λίγο που έψαξα η συγκεκριμένη εφαρμογή έβγαινε και για jailbraked iPhones, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα δουλεύει και με τον M1. O developer της πάντως δεν θα ζοριστεί ιδιαίτερα να την φέρει στο big sure native arm. https://www.addictivetips.com/mobile/use-caffeine-to-keep-your-iphone-or-ipad-awake-for-as-long-as-you-want/

Επαναλαμβάνω , υπάρχουν χιλιάδες  developers ήδη από τα iPhones , iPads που θα προστεθούν στα Mac με arm πραγμα που θα ζήλευε και η Microsoft. Εδώ που τα λέμε , θα ακολουθήσει και αυτή την ίδια πορεία φέρνοντας τις Android εφαρμογές και developers στο οικοσυστήματα της ωστε να κερδίσει το χαμένο έδαφος στους arm. 
Δεν λέω ότι θα αντιγράψει , γιατί θα ενοχληθούν κάποιοι που πιστεύουν ότι η Apple αντιγράφει την Microsoft, αλλά τι κάνουμε αυτή είναι η αλήθεια....

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, atheatos said:

Δεν λέω ότι θα αντιγράψει , γιατί θα ενοχληθούν κάποιοι που πιστεύουν ότι η Apple αντιγράφει την Microsoft, αλλά τι κάνουμε αυτή είναι η αλήθεια....

"Θα ακολουθήσει" είναι το σωστό ρήμα... 😁

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλλον απλά θέλεις να στηρίξεις τα λόγια σου ενώ δεν έχουν νόημα οπότε δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε την κουβέντα

Κάνε μία αναζήτηση πάντως για αυτά που γράφεις να δεις ότι δεν βγάζουν και πολύ νόημα τουλάχιστον για εσένα

Αλλιώς μπορείς απλά να επιμένεις δεν με πειράζει εμένα, εγώ απλά έγραψα για να μην διαβάζει ο κόσμος λανθασμένες απόψεις

Καλά και άλλοι τα ιδια λέγανε, αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις για τί μιλάνε στο παρόν θέμα, επειδή σε συμφέρει να λέμε τα πάντα OS, δεν μπορώ ξανακάνω κάτι... 

Εσύ για πες ποιος έβγαλε πρώτος laptops & personal computer με ARM επεξεργαστές...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Καλά και άλλοι τα ιδια λέγανε, αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις για τί μιλάνε στο παρόν θέμα, επειδή σε συμφέρει να λέμε τα πάντα OS, δεν μπορώ ξανακάνω κάτι... 

Εσύ για πες ποιος έβγαλε πρώτος laptops & personal computer με ARM επεξεργαστές...

Το έχεις κάνει προσωπική διαμάχη?

Εγώ δεν μίλησα ούτε για arm, ούτε ποιος έβγαλε πρώτος τι.

Απλά σχολίασα αυτά που έγραψες ότι τα chrome book δεν έχουν λειτουργικό σύστημα και ότι το Android box είναι pc με ειρωνία.

Web based OS δεν υπάρχει και απλά είπα ότι είναι ανακριβές το σχόλιο σου

https://computer.howstuffworks.com/web-operating-system.htm

Αν έχεις όρεξη διαβάζεις , web ui που στηρίζεται σε ένα λειτουργικό υπάρχει.

Όλα τα άλλα που αναφέρεις δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το σχόλιο μου και ακόμη μία φορά γράφεις απλά κάτι για να μου αποδείξεις τι? Ότι κανείς λάθος? Ότι δεν μίλησα για αυτά που αναφέρεις και αποφεύγεις να παραδεχτείτε ότι δεν είχαν νόημα κάποια σχόλια που έκανες?

Οκ τα είπαμε μέχρι εδώ οποιος κατάλαβε κατάλαβε

Καλή συνέχεια 👍

1 ώρα πριν, jon1984 είπε

Τα καινουρια μοντελα φαινονται αρκετα vfm και σκεφτομαι να χτυπησω το 13αρι mb pro. Ξερει κανεις αν θα τρεχουν σε επιπεδο cpu και gpu προγραμματα CAD και γλωσσες οπως JAVA,C,C#,MATLAB χωρις προβληματα και "πατεντες"; Μηπως καλυτερα να περιμενω λιγο καιρο;

Αν είδες και το σχόλιο μου πριν το δικό σου θα πρότεινα να περιμένεις λίγο

Και εγώ ψήνομαι για το Air αλλά θέλω λίγο να ξεκαθαρίσω τι παίζει με Java development και μετά θα κινηθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το έχεις κάνει προσωπική διαμάχη?

Καμία σχέση με προσωπικές διαμάχες... 

Εσύ παραβλέπεις το θέμα που συζητάμε και που για χάρη συντομίας δεν αναφέρουμε σε κάθε μας ποστ ότι μιλάμε για συγκεκριμένη κατηγορία και με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά... μιλάμε για cpu arm & laptop/desktop υπολογιστές (pc), ούτε για κινητά, ούτε για tablet, ούτε για chrombooks που κανένας δεν μπορεί να τα θεωρήσει ότι είναι αντικαταστάτες των laptop...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα ποιος το έκανε προσωπικό χωρίς καν να είναι εντός  του θέματος συζήτησης... 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, hellghan είπε

μια εφαρμογή δεν είναι κάτι.

το λειτουργικό ακόμα όμως δεν έχει κάνει κάτι. Η Microsoft είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει εύκολα αρχιτεχνονική.


τα κινητα και τα tablet μας πλεον εχουν πανισχυρους επεξεργαστες χαμηλης ενεργειακης καταναλωσης που επι το πλειστον μενουν ανεκμεταλλευτοι

αυτο η Apple το ειδε απο μακρια και προνοησε,

απο περισυ που βγηκε ο Α13 στα Ipad Pro τα benchmarks εδειχναν τις τεραστιες δυνατοτητες του Α13 chipset και τοτε ξαφνικα ολοι αναρωτιοντουσαν τι καλα που θα ηταν να ετρεχε natively τη σουιτα της Adobe μαζι με αλλα προγραμματα...

αποτι φαινεται αυτη η στιγμη ηρθε

appleintegration-1.png

δες απο το 0 μεχρι το 2ο λεπτο 😁😉

 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν χαίρομαι για την Apple (call me a hater), μάλλον θα είναι ναι από τις πετυχημένες της κινήσεις. Μάλλον θα επωφεληθούμε όλοι με laptops μεγαλύτερης αυτονομίας σε βάθος χρόνου.

Τα benchmarks δεν με πείθουν ακόμα. Συγκρίνονται με άλλα apple, όχι π.χ. PC που δεν εχουν προβλήματα throttling, αλλο λειτουργικό, άλλο οικοσύστημα κτλ. Επίσης θα περάσει καιρός μέχρι να γίνουν χρήσιμα για devs. Αλλά όπως και να χει, είναι μεγάλη εξέλιξη, πολλά υποσχόμενη, και την παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Για άλλη μια φορά η Apple δεν είναι η πρώτη στην χρήση μιας τεχνολογίας. Αλλά είναι η πρώτη που την χρησιμοποιεί σωστά και οδηγεί την αγορά.

Θα με έκανε να αλλάξω γνώμη για το mac os? Οχι, μάλλον θα περιμένω να βγουν windows και linux laptops με arm🥴Κάντε εσεις οι fans τους early adopters και τα ξαναλέμε σε κάνα 2 χρονάκια 😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Αν και δεν χαίρομαι για την Apple (call me a hater), μάλλον θα είναι ναι από τις πετυχημένες της κινήσεις. Μάλλον θα επωφεληθούμε όλοι με laptops μεγαλύτερης αυτονομίας σε βάθος χρόνου.

Τα benchmarks δεν με πείθουν ακόμα. Συγκρίνονται με άλλα apple, όχι π.χ. PC που δεν εχουν προβλήματα throttling, αλλο λειτουργικό, άλλο οικοσύστημα κτλ. Επίσης θα περάσει καιρός μέχρι να γίνουν χρήσιμα για devs. Αλλά όπως και να χει, είναι μεγάλη εξέλιξη, πολλά υποσχόμενη, και την παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Για άλλη μια φορά η Apple δεν είναι η πρώτη στην χρήση μιας τεχνολογίας. Αλλά είναι η πρώτη που την χρησιμοποιεί σωστά και οδηγεί την αγορά.

Θα με έκανε να αλλάξω γνώμη για το mac os? Οχι, μάλλον θα περιμένω να βγουν windows και linux laptops με arm🥴Κάντε εσεις οι fans τους early adopters και τα ξαναλέμε σε κάνα 2 χρονάκια 😂😂

Δεν είμαστε όλοι ανήλικοι σε αυτό το forum. Όταν τα mac δούλευαν με power pc , προφανώς και δεν ήμασταν early adopters. 

Όσο για το linux έχει ήδη τρέξει σε arm και σε άλλους risc επεξεργαστές, χρόνια τώρα και έχει αποδείξει ότι αυτό που γίνεται τώρα δεν είναι κάτι τυχαίο.Απλά όπως και την δεκαετία του 80 , έβγαλε σε ευρεία χρήση το GUI με το ποντίκι , έτσι και τώρα η Apple, φέρνει ξανά σε ευρεία χρήση την τεχνολογία των επεξεργαστών υψηλών επιδόσεων στο ευρύ κοινό. Λέω ξανά γιατί πάντα αυτό έκανε με τους επεξεργαστές που δούλευε , όλα αυτά τα χρόνια, απλά το 2005 αυτοί οι επεξεργαστές έπαψαν προσωρινά να είναι αποδοτικοί για χρήση σε προσωπικό υπολογιστή. Συνεχίζουν να βρίσκονται σε super computers και να δουλεύουν κυρίως με linux , αλλά λόγω κλειστής αρχιτεκτονικής, δεν εξελίχθηκαν όπως οι arm για χρήση σε pc.

Υγ. Το προσωρινά αποδοτικοί για τους power pc , το έγραψα γιατί μετά από 15 χρόνια έχουν γίνει αλλαγές στην τεχνολογία κατασκευής τους και ίσως επιστρέψουν στο μέλλον, για χρήση ξανά σε pc.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...