Προς το περιεχόμενο

Το MacBook Air με M1 chip «σαρώνει» σε επιδόσεις, υπερισχύοντας πολλών προηγούμενων MacBook


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Λάπτοπ που δεν παρέχει πρόσβαση σε desktop εφαρμογές είναι απλά tablet με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο. Και μπορεί η Microsoft να μην ελέγχει το app ecosystem των Windows στο βαθμό που η Apple ελέγχει του MacOS (πχ η Microsoft δεν προσφέρει κάτι αντίστοιχο του Final Cut) αλλά η Microsoft δεν έχει καμιά δικαιολογία για το γεγονός ότι δεν μας έδωσε κάτι αντίστοιχο της Rosetta στα Windows RT. Αν το είχε κάνει τα Windows RT θα είχαν έστω ένα μικρό κοινό.

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου γιατί μέσω emulation θα παίζουν τα περισσότερα αν όχι όλα από αυτά, απλά όχι στις επιδόσεις που θα έπρεπε (έπρεπε = με βάση τις δυνατότητες του επεξεργαστή, δεν ξέρω αν θα παίζουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από πριν). 

Εξάλλου τα της Microsoft που αναφέρεις είναι δικό της θέμα, τώρα θα αναγκαστεί να αφιερώσει χρόνο και ανθρώπινο δυναμικό ακριβώς επειδή τώρα θα αρχίσει να έχει εμπορικό ενδιαφέρον να παίζει το office και όλα τα υπόλοιπα natively σε ARM. 

Αυτό που συζητάμε είναι ότι καλώς ή κακώς, κάποιες εταιρείες έχουν τη δύναμη να σπρώξουν την τεχνολογία μπροστά (ή έστω εκεί που θέλουν). Βλέπουμε όμως ότι τελικά έκραζε ο κόσμος για τις επιδόσεις των Apple με τα κλασικά χαριτωμένα "πανάκριβο για τα specs του, μόνο design πληρώνεις' κλπ.. αλλά τώρα η Apple κάνει 1 άλμα μπροστά και από άποψη cpu specs (gpu δεν ξέρω καν αν την ενδιαφέρει ιδιαίτερα) τελικά με 1250€ χοντρικά για το Air παίρνεις μηχανηματάρα που σε κρατάει και 18 ώρες χωρίς φόρτιση μπαταρίας. Ειλικρινά νομίζω ότι ούτε καν φανταζόμαστε τί θα υπάρχει σε 2 χρόνια από άποψη επιδόσεων, power consumption και αθόρυβης εργασίας. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Φυσικά. Άλλωστε το OS σημαίνει Operating System. 😅

Σήμερα ιδίως που υποστηρίζει Linux και Android apps είναι μια χαρά λειτουργικό. Για ποιο λόγο δεν το θεωρείς λειτουργικό;

Όχι, δεν παίζουν όλα με ARM αλλά πάρα πολλά. Βασικά είναι Linux, οπότε ως τέτοιο παίζει μια χαρά σε ARM.

Μια χαρά λειτουργικό σύστημα όπως είπες είναι το ChromeOS, εγώ απλά ανέφερα ότι με τόσο χαμηλό marketshare είναι δύσκολο για τις μεγάλες εταιρείες να αφιερώσουν ανθρώπινο δυναμικό για να κάνουν συμβατές τις εφαρμογές τους. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Apple με τα προϊόντα της είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο για όλες τις εταιρείες λογισμικού, άρα δεν μπορώ να σκεφτώ σοβαρή εταιρεία να μην κάνει συμβατές τις εφαρμογές της σε 6-12 μήνες. Σαφέστατα θα χάσει πολύ μεγάλο % της πελατειακής βάσης σε βάθος χρόνου (βάθος χρόνου καθώς δεν πρόκειται όλοι ξαφνικά να πάμε με τα μούτρα σε νέο hardware. Θα πάρει κάποια χρόνια η μετάβαση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχω ένα android box από σήμερα το ονομάζω pc!!! 🤣

Αυτό θα ήταν παράλογο. Το PC είναι εμπορική ονομασία που χρησιμοποιεί η Microsoft για υπολογιστές με Windows.

Θες να μου εξηγήσεις τι καθιστά το Chrome OS μη αποδεκτό στη σύγκρισή σου; Η δημοφιλία ή οι δυνατότητες του;

ΥΓ: Η συζήτηση μου είναι καλοπροαίρετη.

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Μια χαρά λειτουργικό σύστημα όπως είπες είναι το ChromeOS, εγώ απλά ανέφερα ότι με τόσο χαμηλό marketshare είναι δύσκολο για τις μεγάλες εταιρείες να αφιερώσουν ανθρώπινο δυναμικό για να κάνουν συμβατές τις εφαρμογές τους. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Apple με τα προϊόντα της είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο για όλες τις εταιρείες λογισμικού, άρα δεν μπορώ να σκεφτώ σοβαρή εταιρεία να μην κάνει συμβατές τις εφαρμογές της σε 6-12 μήνες. Σαφέστατα θα χάσει πολύ μεγάλο % της πελατειακής βάσης σε βάθος χρόνου (βάθος χρόνου καθώς δεν πρόκειται όλοι ξαφνικά να πάμε με τα μούτρα σε νέο hardware. Θα πάρει κάποια χρόνια η μετάβαση).

Σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα. Και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο από όλα. Η Apple είναι μια εταιρεία που βγάζει πανέμορφα και πολύ ενδιαφέροντα προϊόντα, αλλά έχει ένα ιστορικό ξεκάθαρης χειραγώγησης της αγοράς και περιορισμού της ελευθερίας χρήσης των προϊόντων της.

Η προσπάθεια που κάνει με τον M1 και το Rosetta 2 είναι, από τεχνολογική άποψη, τρομακτικά ενδιαφέρουσα και σίγουρα αξιέπαινη. Και επειδή έχει ένα κλειστό οικοσύστημα και την επιρροή στην αγορά, μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα που κανένας άλλος δεν έχει τη δύναμη να αλλάξει. Όμως η συνεχής επιβολή περιορισμών στο macOS και η κατεύθυνση προς όλο και πιο κλειστό οικοσύστημα, είναι τουλάχιστον ανησυχητική για το μέλλον του computing.

Κάθε φορά που η Apple ορίζει τους κανόνες του παιχνιδιού ακολουθούν όλοι και η γενική κατεύθυνση που έχει ορίσει είναι "καλύτερα προϊόντα, υψηλότερες τιμές, λιγότερες ελευθερίες για το χρήστη".

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου γιατί μέσω emulation θα παίζουν τα περισσότερα αν όχι όλα από αυτά, απλά όχι στις επιδόσεις που θα έπρεπε (έπρεπε = με βάση τις δυνατότητες του επεξεργαστή, δεν ξέρω αν θα παίζουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από πριν). 

Εξάλλου τα της Microsoft που αναφέρεις είναι δικό της θέμα, τώρα θα αναγκαστεί να αφιερώσει χρόνο και ανθρώπινο δυναμικό ακριβώς επειδή τώρα θα αρχίσει να έχει εμπορικό ενδιαφέρον να παίζει το office και όλα τα υπόλοιπα natively σε ARM. 

Αυτό που συζητάμε είναι ότι καλώς ή κακώς, κάποιες εταιρείες έχουν τη δύναμη να σπρώξουν την τεχνολογία μπροστά (ή έστω εκεί που θέλουν). Βλέπουμε όμως ότι τελικά έκραζε ο κόσμος για τις επιδόσεις των Apple με τα κλασικά χαριτωμένα "πανάκριβο για τα specs του, μόνο design πληρώνεις' κλπ.. αλλά τώρα η Apple κάνει 1 άλμα μπροστά και από άποψη cpu specs (gpu δεν ξέρω καν αν την ενδιαφέρει ιδιαίτερα) τελικά με 1250€ χοντρικά για το Air παίρνεις μηχανηματάρα που σε κρατάει και 18 ώρες χωρίς φόρτιση μπαταρίας. Ειλικρινά νομίζω ότι ούτε καν φανταζόμαστε τί θα υπάρχει σε 2 χρόνια από άποψη επιδόσεων, power consumption και αθόρυβης εργασίας. 

δεν ειμαι σιγουρος οτι οι εταιρειες θα τρεξουν να βγαλουν arm εκδοσεις των desktop εφαρμογων τους για μια αγορα της ταξεως του 10%

ισως να το κανουν αλλα οχι αμεσα κ οχι χωρις καποιες συμφωνιες με την apple  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν ειμαι σιγουρος οτι οι εταιρειες θα τρεξουν να βγαλουν arm εκδοσεις των desktop εφαρμογων τους για μια αγορα της ταξεως του 10%

ισως να το κανουν αλλα οχι αμεσα κ οχι χωρις καποιες συμφωνιες με την apple  

 

 

αυτες που ειναι ηδη στο οικοσυστημα της Apple σιγουρα θα το κανουν,

εδω η Microsoft που απετυχε με το δικο της Arm και ειναι ανταγωνιστρια της Apple υποστηριζει ηδη το Office 360 στον Μ1 απο την πρωτη μερα!

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

αυτες που ειναι ηδη στο οικοσυστημα της Apple σιγουρα θα το κανουν,

εδω η Microsoft που απετυχε με το δικο της Arm και ειναι ανταγωνιστρια της Apple υποστηριζει ηδη το Office 360 στον Μ1 απο την πρωτη μερα!

μια εφαρμογή δεν είναι κάτι.

το λειτουργικό ακόμα όμως δεν έχει κάνει κάτι. Η Microsoft είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει εύκολα αρχιτεχνονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν ειμαι σιγουρος οτι οι εταιρειες θα τρεξουν να βγαλουν arm εκδοσεις των desktop εφαρμογων τους για μια αγορα της ταξεως του 10%

ισως να το κανουν αλλα οχι αμεσα κ οχι χωρις καποιες συμφωνιες με την apple  

Στην αμερική το % είναι πολύ μεγαλύτερο όπως και γενικά στον πιο ανεπτυγμένο κόσμο. Αλλά και πάλι δεν είναι το % αυτό καθ'αυτό αλλά τί "ποιότητα" έχει, γιατί είναι γνωστό ότι οι apple users γενικά πληρώνουν περισσότερο από τους υπόλοιπους (είτε από άγνοια σπασμένων είτε από οτιδήποτε άλλο), δεν είναι αμελητέα ποσότητα το 10% δηλαδή αυτό θέλω να πω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Στην αμερική το % είναι πολύ μεγαλύτερο όπως και γενικά στον πιο ανεπτυγμένο κόσμο. Αλλά και πάλι δεν είναι το % αυτό καθ'αυτό αλλά τί "ποιότητα" έχει, γιατί είναι γνωστό ότι οι apple users γενικά πληρώνουν περισσότερο από τους υπόλοιπους (είτε από άγνοια σπασμένων είτε από οτιδήποτε άλλο), δεν είναι αμελητέα ποσότητα το 10% δηλαδή αυτό θέλω να πω...

δεν θα τρεξουν δεν ειπα οτι δεν θα γινει

μακαρι να πετυχουν για να ωθησουν την αγορα σε αλλους δρομους απο την κουρασμενη χ86 αρχιτεκτονικη

απλα αυτοι που θα τρεξουν να υιοθετησουν θα νιωσουν πραγματικα τι σημαινει beta tester

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Αυτό θα ήταν παράλογο. Το PC είναι εμπορική ονομασία που χρησιμοποιεί η Microsoft για υπολογιστές με Windows.

Θες να μου εξηγήσεις τι καθιστά το Chrome OS μη αποδεκτό στη σύγκρισή σου; Η δημοφιλία ή οι δυνατότητες του;

ΥΓ: Η συζήτηση μου είναι καλοπροαίρετη.

Το ξέρω ότι μιλάς καλοπροαίρετα, το ίδιο και εγώ... 

τώρα για το chrome os και όσο είναι ένας εξελιγμένος browser με συμβατότητα σε android εφαρμογές, για μένα, θα είναι στο επίπεδο ενός android box & tablet και δεν θα μπορέσω να το κατατάξω ανάμεσα στα windows, macOs & linux λειτουργικά για personal computer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hellghan είπε

μια εφαρμογή δεν είναι κάτι.

το λειτουργικό ακόμα όμως δεν έχει κάνει κάτι. Η Microsoft είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει εύκολα αρχιτεχνονική.

Είναι η πρώτη φορά αν πάρω το καινούριο Air (γιατί προσωπικά μόνο το "air" αξίζει τη μετάβαση απτο 2016 pro που έχω) που δεν θα έχω bootcamp. Ασχέτως αν οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν ΚΑΙ bootcamp (θα ήταν ενδιαφέρον ένα στατιστικό να έχουμε εικόνα), γενικά δεν είναι καλό για μία εταιρεία (Microsoft) να αποκλείεται από ολόκληρη σειρά hardware, ειδικά όταν μιλάμε για την σειρά της Apple..

4 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν θα τρεξουν δεν ειπα οτι δεν θα γινει

μακαρι να πετυχουν για να ωθησουν την αγορα σε αλλους δρομους απο την κουρασμενη χ86 αρχιτεκτονικη

απλα αυτοι που θα τρεξουν να υιοθετησουν θα νιωσουν πραγματικα τι σημαινει beta tester

Εντάξει κοίτα, πρακτικά αν το δεις το Office ήδη θα είναι διαθέσιμο, και η Adobe λέει για το 2021 δηλαδή όχι και τόσο μακρυά. 

Θεωρώ ότι οι σημαντικοί software houses θα μεταβούν αρκετά γρήγορα.. ίσως πιο γρήγορα απ΄ότι πιστεύουμε. Θα δείξει. Ειλικρινά δεν έχω καμία εικόνα για το πόση δουλειά χρειάζεται μια μετάβαση. Πχ ένα πιο απλό πρόγραμμα, το Skype ας πούμε, ή το Zoom, τυχαία παραδείγματα. Θέλουν 1 μήνα εξέλιξη ή 5? Και πόσα άτομα (= μισθοί) θα χρειαστούν για να γίνει αυτό. Αν κάποιος είναι software developer και ξέρει, ας μας πει 2-3 πράγματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellghan είπε

ναι υπάρχει https://pine64.com/product/14″-pinebook-pro-linux-laptop-iso-uk-keyboard/?v=0446c16e2e66

το αν το κάνει η Apple δεν αλλάζει κάτι.

Δεν αλλάζει κάτι, μόνο την αγορά ολόκληρη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, liberostelios said:

[...] Το PC είναι εμπορική ονομασία που χρησιμοποιεί η Microsoft για υπολογιστές με Windows.

[...]

Ας μην λέμε ανακρίβειες. Καλοπροαίρετα το γράφω. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 3:29 ΜΜ, babisgr είπε

Την πρώτη περίοδο που θα κυκλοφορήσει δεν θα τρέχει καν Microsoft Office. Θα χρειαστεί χρονο μέχρι να παρουσιάσουν οι Εταιρίες το αντίστοιχο λογισμικό σε ARM αρχιτεκτονικη (Καποιες δεν θα το κανουν καν)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...