Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, mike0402 είπε

υπαρχει καποιος που να εχει παραγγειλει απο consoleclub και να εχει νεα?

Απαράδεκτοι εμένα μου είπαν ότι είναι εξαντλημένα και είχα παραγγείλει Ιούνιο πριν καν ανοίξουν οι παραγγελίες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Από άτομο (όχι από support ή κάποιον σε χαμηλή θέση) στα public έμαθα ότι όντως επόμενη παραλαβή είναι Φεβρουάριο πάντως 

Εμενα με ειχαν πάρει τηλ. την προηγούμενη εβδομαδα για μια παραγγελια για PS5 digital που ειχα βάλει στις 15/10 και μου είπαν οτι θα παραλάβω με το δευτερο κυμα μετα απο 15-20 μέρες απο το πρωτο. Τωρα ποιος λέει ψέματα θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elessar86 είπε

Ρε είναι δυνατόν να λέτε ότι με το ζόρι στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2000 άτομα που έχουν στην άκρη 500 ευρώ.... εδώ όταν βγαίνει το καινούργιο iPhone κάθε χρόνο που κάνει 1000+ ευρώ εξαφανίζεται στην Ελλάδα σε δευτερόλεπτα.... δεν θα πάρει κονσόλα sony ο Έλληνας που βγαίνει κάθε 7 χρόνια και κάνει 500 ευρώ. Χωρίς να  θέλω να το παίξω λεφτάς(δεν είμαι αλώστε) με το που βγήκε προπαραγγελια το ps5 το χτύπησα αμέσως και μάλιστα τα 500 ευρώ τα θεώρησα και πολύ καλή τιμή. Μεγάλο αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα για το ps5 είναι άνω των 25,  ε αν έχουν και μια δουλειά πιστεύω ένα ps5 έστω και με δόσεις μπορούνε να το πάρουνε. 

Το κινητό είναι ένα ευρείας χρήσης προϊόν που απευθύνεται στο σύνολο του πληθυσμού. Το ps5 είναι μια πλατφόρμα διασκέδασης που αφορά ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού. Μην ξεχνάς πως το iPhone φεύγει στις προπαραγγελιες από εταιρικούς πελάτες και τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν φοροαπαλλαγές για αγορές προϊόντων και όχι από τον μέσο Έλληνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikangel είπε

Φίλε μου είμαι gamer 40 χρόνια. Έχω όλες τις γενιές του playstation. Τον σεβασμό που έδειξε η Sony Hellas στους πελάτες όλα αυτά τα χρόνια το είδαμε και το 2006 με το ps3 που κυκλοφόρησε στην χώρα μας πολύ μετά από τις άλλες χώρες και το 2013 με το ps4 που ήρθε στην Ελλάδα με 14 ημέρες καθυστέρηση από τον υπόλοιπο κόσμο. Μην μπερδεύεις τον πληθυσμό της γης με ένα εξειδικευμένο προϊόν διασκέδασης γιατί δεν είναι κοινωνικό αγαθό για δίκαιη κατανομή. Είναι ένα εμπορικό προϊόν που γνωρίζει η εταιρεία κατασκευής την ζήτηση του και κάνει στοχευμένες εξαγωγές. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως η εταιρεία σε παγκόσμιο επίπεδο θα ήθελε να δημιουργήσει τεχνίτη έλλειψη την περίοδο της blackfriday μιας και συμπίπτει το λανσάρισμα για να μην αναγκαστεί να δώσει προσφορά. Λογικό μιας και η συγκεκριμένη κονσόλα με τις τεχνολογίες που φέρνει, βγαίνει με μικρό κέρδος για την εταιρεία προς το παρόν. Από εκεί και πέρα υπάρχει πολύς κόσμος που θα στραφεί στο Xbox αν δεν βρει την κονσόλα ps5 διαθέσιμη σε εύλογο χρονικό διάστημα και αυτό είναι ένα πρόβλημα που γνωρίζει η Sony. Θεωρώ πως την περίοδο των γιορτών θα υπάρξουν και ανεξάρτητες εισαγωγές (παραεισαγωγες) από καταστήματα και έτσι θα μπορούμε όσοι θέλουμε να αποκτήσουμε την κονσόλα χωρίς αναμονες. Για την ιστορία η μόνη στιγμή που έβγαλα το καπέλο στην Sony Hellas ήταν όταν "απαίτησε" να μπουν ελληνικοί διάλογοι σε μερικά από τα πιο εμπορικά παιχνίδια του ps4 . Είναι μια κίνηση που χειροκρότησα και ελπίζω στο μέλλον να εφαρμοστεί σε όλα τα παιχνίδια του ps5 καθώς ΑΥΤΟ δείχνει σεβασμό στον Έλληνα πελάτη.

Δεν ξερω τι συνεβη το 2013 αλλα το οτι η καθε χωρα θα δεχτηκε πλαφον επειδη ειναι παγκοσμια ελλειψη, νομιζω οτι ισχυει.. Τωρα να ρισκαρε η Sony να κανει τεχνητη ελλειψη λογω black friday και με την ελλειψη να στραφουν στο xbox? Δεν νομιζω. Παιζονται πολλα παιχνιδια στις μεγαλες εταιριες πχ Sony, που ισως δεν μαθουμε ποτε εμεις οι απλοι καταναλωτες το τι και το πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Το γκρουπ δημιουργήθηκε για ένα σκοπό θα λαικιζουμε και εδώ ;; Να φωνάξουμε και τον Ευαγγελάτο αν είναι! Το Πλαίσιο σήμερα δεν έχει ιδέα ενώ έχω εξοφλήσει όλο το ποσό και στο Console club ενώ έχω παραγγείλει Ιούνιο πριν καν ανοίξουν οι κρατήσεις, βλέπω ότι από εκεί παραλαμβάνουν άτομα που έκαναν παραγγελία πολύ αργότερα από εμένα! Εκεί ήταν χωρίς προκαταβολή η κράτηση. Προφανώς είναι ευθύνη και του αντιπροσώπου και των καταστημάτων 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikangel είπε

Το κινητό είναι ένα ευρείας χρήσης προϊόν που απευθύνεται στο σύνολο του πληθυσμού. Το ps5 είναι μια πλατφόρμα διασκέδασης που αφορά ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού. Μην ξεχνάς πως το iPhone φεύγει στις προπαραγγελιες από εταιρικούς πελάτες και τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν φοροαπαλλαγές για αγορές προϊόντων και όχι από τον μέσο Έλληνα. 

Στην Ελλάδα και το playstation ευρείας χρήσης είναι, Σε όσους φίλους αλλά και συγγενείς ξέρω στο σπίτι ένα PS4 το έχουν ειδικά όταν έπεσε και η τιμή του, γι αυτό αλώστε έχουμε και πολύ καλή υποστήριξη απο την Sony με υπότιτλους και μεταγλωτισεις, γιατί το ps4 έχει κάνει τρελές πωλήσεις στην Ελλάδα σε σχέση με τον πληθυσμό της. Ειδικά οι ηλικίες 18-45 που πουλάει το playstation είναι το λεγόμενο δυναμικό κοινό αυτό που κυνηγάνε οι διαφημιστές γιατί αυτό είναι που κινεί την αγορά στην Ελλάδα. και πίστεψε με 500 ευρώ για την καυλ... τους έχουν να τα δώσουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Wolftub21 said:

. Το γκρουπ δημιουργήθηκε για ένα σκοπό θα λαικιζουμε και εδώ ;; Να φωνάξουμε και τον Ευαγγελάτο αν είναι! Το Πλαίσιο σήμερα δεν έχει ιδέα ενώ έχω εξοφλήσει όλο το ποσό και στο Console club ενώ έχω παραγγείλει Ιούνιο πριν καν ανοίξουν οι κρατήσεις, βλέπω ότι από εκεί παραλαμβάνουν άτομα που έκαναν παραγγελία πολύ αργότερα από εμένα! Εκεί ήταν χωρίς προκαταβολή η κράτηση. Προφανώς είναι ευθύνη και του αντιπροσώπου και των καταστημάτων 

εννοεις οτι απο το console club εχουν παραλαβει ηδη καποιοι το ps5?γιατι και εγω απο εκει εχω κανει κρατηση και δεν εχω ενημερωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, seftalias είπε

Καλησπέρα και απο εμένα,

λοιπόν, έκανα παραγγελία (το digital) στη Voda 3/11 με εξόφληση όλου του ποσού. Κανένα νέο μέσω mail, μου έστειλαν μόνο το mail επιβεβαίωσης και οτι θα ενημερωθώ σύντομα για την εξέλιξη της παραγγελίας. Πρίν λίγο επικοινώνησα μέσω live chat και μου είπε η κοπέλα οτι έχει προγραμματιστεί παραλαβή 19/11. Χρησιμοποιούν κατα κύριο λόγο λέει την ACS. 

Έπρεπε να είχα πάει κι εγώ μέσω vodafone. Πέρα του ότι ο Κωτσόβολος είναι τραγικός γενικά, εγώ έκανα την αγορά 1/10 και ακόμα δεν έχω κανένα νεότερο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mike0402 είπε

εννοεις οτι απο το console club εχουν παραλαβει ηδη καποιοι το ps5?γιατι και εγω απο εκει εχω κανει κρατηση και δεν εχω ενημερωση!

Εννοώ ότι έχουν ενημέρωση πως θα παραλάβουν την πρώτη μέρα , όπως φαίνεται στη σελίδα 3 εδώ, παιδιά που παρήγγειλαν αργότερα από εμένα ενώ εγώ έκανα εκδήλωση ενδιαφέροντος από Ιούνιο και με έβαλαν στη δεύτερη παρτίδα. Είναι γενικά όλοι ανοργάνωτοι πέρα από τα λίγα τεμάχια. Από console club μόλις το ακύρωσα πάντως ντροπή ψωνίζω από δέκα χρονών εκεί! 

Επεξ/σία από Wolftub21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ ο ένας κράζει Πλαίσιο, άλλος Public, άλλος κωτσόβολο κτλ, δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι έχουν κάτι κοινό... ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορεί να είναι όλοι τόσο ακατάλληλοι, πολύ απλά η Sony δεν τους έχει ενημερώσει επαρκώς και όπως φαίνεται θα τους δώσει την κονσόλα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Πάντως αν παραλάβουμε 19,20 ευχαριστημένοι να μαστε εν μέσω πανδημίας και με τα μαγαζιά κλειστά! 

Επεξ/σία από elessar86
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elessar86 είπε

Εντωμεταξύ ο ένας κράζει Πλαίσιο, άλλος Public, άλλος κωτσόβολος κτλ, δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι έχουν ένα κοινό ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορεί να είναι όλοι τόσο ακατάλληλοι πολύ απλά η Sony δεν τους έχει ενημερώσει επαρκώς και όπως φαίνεται θα τους δώσει την κονσόλα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Πάντως αν παραλάβουμε 19,20 ευχαριστημένοι να μαστε με πανδημία και τα μαγαζιά κλειστά! 

Ακριβώς!! Εν μέσω πανδημίας και καραντίνας, με ενα κάρο προβλήματα σε κάθε κλάδο... εμείς κάνουμε σαν κακομαθημένα παιδάκια που δεν τους αγοράζει παγωτό ο μπαμπάς τους!! ...Οκ θα καθυστερήσει να έρθει... σε άλλους λίγο σε άλλους περισσότερο... θα επιζήσουμε πιστεύω!!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosgr είπε

Ακριβώς!! Εν μέσω πανδημίας και καραντίνας, με ενα κάρο προβλήματα σε κάθε κλάδο... εμείς κάνουμε σαν κακομαθημένα παιδάκια που δεν τους αγοράζει παγωτό ο μπαμπάς τους!! ...Οκ θα καθυστερήσει να έρθει... σε άλλους λίγο σε άλλους περισσότερο... θα επιζήσουμε πιστεύω!!! 

 ναι δικιο εχετε

απλα λογω καραντινας το να παρεις την κονσολα πιο νωρις ειναι σημαντικο για το λογο οτι εισαι που εισαι κλεισμενος ολη μερα τουλαχιστον να λιωσεις με κανενα παιχνιδακι

αν στην φερουν την κονσολα οταν τελειωσει η καραντινα και θα τρεχουμε ολοι να βρουμε τις ισορροπιες μας δεν ειναι το ιδιο..

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, h3342 είπε

 ναι δικιο εχετε

απλα λογω καραντινας το να παρεις την κονσολα πιο νωρις ειναι σημαντικο για το λογο οτι εισαι που εισαι κλεισμενος ολη μερα τουλαχιστον να λιωσεις με κανενα παιχνιδακι

αν στην φερουν την κονσολα οταν τελειωσει η καραντινα και θα τρεχουμε ολοι να βρουμε τις ισορροπιες μας δεν ειναι το ιδιο..

Συμφώνω, έτσι νιώθω και εγώ... μακάρι να έκανα unboxing τώρα το εργαλείο... 🥴   ...Αλλά να αρχίσουμε να λέμε τώρα "ντροπή" στο τάδε μαγαζί, "πίσσα και πούπουλα" στην sony κτλ κτλ...  Τότε μάλλον είμαστε κακομαθημένοι και... αν μη τι άλλο, παντελώς στην κοσμάρα μας και ανενημέρωτοι για το τι συμβαίνει γύρω μας... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...