Προς το περιεχόμενο

Εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών PS5


spartan29gr
Μήνυμα προστέθηκε από Malthador,

Το νήμα προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για συζήτηση επάνω στην εξέλιξη των προπαραγγελιών PS5 κονσολών, physical ή digital-only. Επομένως:

  • Δεν συζητάμε το ποιά κονσόλα είναι καλύτερη ή το ποιά κονσόλα να αγοράσουμε. Υπάρχει εδώ αναλυτικό νήμα, μπορείτε να ρωτήσετε αν σκέφτεστε πραγματικά να αγοράσετε PS4 ή Series S|X αντί για PS5.
  • Δεν κατεβάζουμε καντήλια και καρκίνους σε υπαλλήλους, σε καταστήματα ή στην Sony. Εκτός του ότι δείχνει βλαχιά και μισανθρωπιά, δείχνει γραφικότητα και ασυνέπεια μεταξύ άλλων, γιατί από τους ίδιους θα αγοράσετε στο μέλλον κονσόλες και αξεσουάρ.
  • Δεν σχολιάζουμε αγγελίες που βάζουν άλλοι σε αυτό το site ή σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του νήματος.

Το νήμα υπάρχει για να πείτε πέντε πράγματα μπας και βγάλετε άκρη πότε θα παραλάβετε, όχι πόσο πουλάει ο παραδιπλανός που έχει παραλάβει ήδη. Για το λόγο αυτό μην το πνίγετε στα memes και στις φήμες που είδατε κάπου, μπορεί να χαθεί κάποια πληροφορία που θα φανεί χρήσιμη σε κάποιο άλλο μέλος το οποίο περιμένει πως και πως να παραλάβει.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα από Media Markt 17/9 με παραλαβή από κατάστημα και πληρωμή στο κατάστημα. (Είπα θα έχει κάποιο χαβαλέ λόγω launch date πανάθεμα με)

Όταν ανακοινώθηκε lockdown, στέλνω άμεσα e-mail με στοιχεία παράδοσης στο χώρο μου και μου απαντούν πως η παράδοση θα γίνει κατ'οίκον. Στο site από το day 1 το status είναι πως οι άνθρωποι της Media Markt δουλεύουν για να έχω την παραγγελία στην ώρα της. (Κάτι τέτοιο τέλος παντών). Σήμερα είπα να καλέσω για να δω το status.

Με το που σήκωσαν το τηλέφωνο και είδαν πως πρόκειται για το PS5, μου είπαν απλά πως θα μου σταλεί sms όταν φύγει η παραγγελία και πως δεν γνωρίζουν πότε θα γίνει αυτό.

Ψιλοξενέρωσα, αλλά κατάλαβα εν τέλει πως ότι και να σου πούνε από όποιο κατάστημα κι αν έχεις παραγγείλει, κανείς δεν ξέρει πώς θα δρομολογηθούν οι παραγγελίες. Πάντως για να μου λένε δύο μέρες πριν το release δεν γνωρίζουμε, ενώ παρήγγειλα δέκα λεπτά αφού άνοιξαν οι προπαραγγελίες, παίζει να μην έχουν παραλάβει καν? 

Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που βιαστηκα να πουλησω την καρτα γραφικων για να παρω ps5 και τελικα βλεπω να μην παιζω καθολου στην καραντινα!ετσι μου ερχεται να παω να παρω κανα μεταχειρισμενο ps4 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Πείτε μου, γιατί έχουμε πάρει σαν δεδομένο πως η Sony τα έχει μπάχαλο;

Επειδή το λένε τα καταστήματα;

Είμαι σίγουρος ότι καμία κονσόλα δεν έχει παραληφθεί ακόμa απο τις αλυσίδες και για αυτό ευθύνεται η Sony. Για το μπάχαλο με τις προκαταβολές επίσης μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει επίσης η Sony.

Είναι εμφανές ότι ούτε Sony, ούτε Microsoft ηταν έτοιμες για λανσάρισμα τώρα και κάπου και οι δύο το γνωριζαν αυτό, έχοντας επίγνωση και της κατάστασης στα εργοστάσια παραγωγής λόγω covid-19. Αλλά σου λέει ο ένας δεν μπορώ να αφήσω τον άλλο να παίξει μπάλα μόνος του και κάπου και οι δυο αλληλοπαρασύρθηκαν ως προς τις ημερομηνίες γνωρίζοντας ότι δεν υπήρχε περίπτωση να κάλύψουν την ζήτηση (και αυτή επίσης αυξημένη λόγω covid).

Το τι λένε τα καταστήματα στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα, αλλά όποιος παρακολουθεί το θέμα από την αρχή θα δει ότι χειρότερα έχουν γίνει στο εξωτερικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους εφαγε η αυστηροτητα του release date μωρε. Εδω το Sony Center επιμενει και λενε και ξαναλενε πως παραλαμβανουν Πεμπτη 19/11 πρωι. Φαντασου ολοι οι αλλοι. Ειπαμε οκ να τηρηθει το release date embargo αλλα να πανε και οι κονσολες στην ωρα τους. Γελοιοτητα ειναι. Σιγα μην διαρρευσει και τιποτα αφου εχει βγει εδω και 1 εβδομαδα Αμερικη. Ουτε απο αυτη την οπτικη στεκει.

ΥΓ Στην Sony Hellas αναφερομαι

Επεξ/σία από Noobios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elessar86 είπε

Εντωμεταξύ ο ένας κράζει Πλαίσιο, άλλος Public, άλλος κωτσόβολο κτλ, δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι έχουν κάτι κοινό... ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ! Δεν μπορεί να είναι όλοι τόσο ακατάλληλοι, πολύ απλά η Sony δεν τους έχει ενημερώσει επαρκώς και όπως φαίνεται θα τους δώσει την κονσόλα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Πάντως αν παραλάβουμε 19,20 ευχαριστημένοι να μαστε εν μέσω πανδημίας και με τα μαγαζιά κλειστά! 

Αυτό ακριβώς οι περισσότεροι έχουμε βάλει λάθος στόχο και κράζουμε. Όλα τα καταστήματα πιστεύω δεν έχουν πλήρη εικόνα τι θα παραλάβουν. Μετα από χθεσινή μου επικοινωνία με τον Κωτσόβολο μου είπαν ότι δεν πρόκειται να παραλάβουμε day one (τουλάχιστον οι εκτός Αθήνας)και ότι θα εχει μια καθυστέρηση μερικών ημέρων. 

Επεξ/σία από arisfilitsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Giannis Vasi είπε

Από πλαίσιο θα το έχω σπίτι μου 19 του μήνα. Μένω Αθήνα. 

Τηλεφωνικα στο είπανε η είχες και ενημέρωση με μαιλ η μνμ? Και εμένα απ' το τηλέφωνο έτσι μου έχουν πει και περιμένω.

 

Η αλήθεια είναι ότι το πλαίσιο απ' ότι ξέρω με το xbox τα πήγε καλά στις παραδόσεις δε νομίζω να γίνει η στραβή με το ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που το έχω προπαρραγειλει από την πρώτη στιγμή που άνοιξαν οι παραγγελίες και έχοντας δώσει 50 ευρό μπροστά από το πλαίσιο μου είπαν ότι 19 θα αρχίσουν να τα στείλουν και όχι νωρίτερα. Και τους λέω τι δλδ υπάρχει περίπτωση να παραλάβω και μετά τις 20;καο μ λέει πολύ πιθανόν γτ γίνεται χαμός στις μεταφορικές εταιρίες.Με νευρίασε και τους το έκλεισα με βρισίδια. Ήμαρτον δλδ για αυτό λέγεται προπαρραγελια για να το έχω το γαμημενο ακριβώς στα χέρια μ στις 19

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Charismo είπε

παρήγγειλα δέκα λεπτά αφού άνοιξαν οι προπαραγγελίες

Κι εγώ παρήγγειλα από Media Markt 17/9 στις 7 το απόγευμα περίπου ...

Έπαιρνα τηλέφωνο εδώ και 1-2 εβδομάδες και μόλις τους έλεγα για την προ-παραγγελία  ps5 μου έλεγαν "δεν ξέρουμε ακόμα" κλπ "θα ενημερωθείτε" και μου το έκλειναν με τρόπο.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα και τους είπα αόριστα για μια παραγγελία, έδωσα τον αριθμό μου και μου απαντάει ... 

"ΑΑΑΑΑ για το PS5, ναι δεν ξέρουμε ακόμα, αλλά έχω εδώ μία λίστα, μισό λεπτό να δω αν είσαστε μέσα!" ...

Τέλος πάντων, η απάντηση είναι ότι δεν είμαι μέσα στην πρώτη παραλαβή που θα (??) γίνει μέχρι τέλος της εβδομάδας.

Μου είπαν θα με ενημερώσουν αυτοί, κι αν δεν με πάρουν τηλέφωνο μέχρι την Παρασκευή, να ξανακαλέσω σε μία εβδομάδα (Τρίτη 24/11)

EDIT:

Από το Πλαίσιο αντίστοιχα για το XBOX Series X, με είχαν καλέσει 1 εβδομάδα νωρίτερα να με ρωτήσουν που θα παραλάβω. Αντίστοιχα προ-παραγγελία την ημέρα που άνοιξε και το παρέλαβα κανονικά την Τρίτη 10/11 το πρωί στις 10

Επεξ/σία από jimpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλο είναι να μην βρίζουμε τους υπαλλήλους, γιατι δεν φταίνε. Από εκεί και πέρα όπως είπα και στο θέμα του xbox, το πλαισιο επειδή έχει δικα του φορτηγά εντός Αττικής, θα τα παραδώσει 19

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Noobios είπε

Τους εφαγε η αυστηροτητα του release date μωρε. Εδω το Sony Center επιμενει και λενε και ξαναλενε πως παραλαμβανουν Πεμπτη 19/11 πρωι. Φαντασου ολοι οι αλλοι. Ειπαμε οκ να τηρηθει το release date embargo αλλα να πανε και οι κονσολες στην ωρα τους. Γελοιοτητα ειναι. Σιγα μην διαρρευσει και τιποτα αφου εχει βγει εδω και 1 εβδομαδα Αμερικη. Ουτε απο αυτη την οπτικη στεκει.

ΥΓ Στην Sony Hellas αναφερομαι

κακά νεα αν ισχυει οτι το sony center  θα παραλαβει 19/11 πρωι!

αντε να τα δωσουν στις μεταφορικες μετά...αν προλαβουμε 21/9 Σαββατο τυχεροι θαμαστε ειδικα οσοι ειναι εκτος Αθηνας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis Vasi είπε

Καταρχήν καλο είναι να μην βρίζουμε τους υπαλλήλους, γιατι δεν φταίνε. Από εκεί και πέρα όπως είπα και στο θέμα του xbox, το πλαισιο επειδή έχει δικα του φορτηγά εντός Αττικής, θα τα παραδώσει 19

Πρώτον είμαι από επαρχία. Και δεύτερον τους έβρισα γτ πήρα 4 διαφορετικά τηλ και ο ένας μ λέει θα τα έχετε όλα κανονικά στις 19.αλλος μου λέει μετά θα έχετε μο ο την κοσνολα. Άλλος μετά δεν θα έχετε demon's souls θα το παραλάβετε 10 μέρες αργότερα το παιχνίδι. Δεν ξέρουν που πάνε τα 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήρε μόλις ο κωτσοβολος. Μου είπε ότι ακόμα δεν ξέρουν ποτέ θα παραλάβουν

Μια ημερα μολις μετα  απο την εξοφληση ολοκληρου του ποσου, που μου ζητησανε

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...