Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Μ1 ή Mac Mini Intel


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, timos81 είπε

Τα μηχανήματα κυκλοφόρησαν πριν μερικές μέρες , όλες εταιρείες έχουν ενδιαφέρουν (€€€) να βγάλουν προγράμματα για M1 και όλες θα βγάλουν ότι υπήρχε σε Mac με Intel. Δεν συγκρίνουμε 8GB με 16GB ram σε μηχανήματα air, mini μόνο στα pro και αν (θα) υπάρχουν προγράμματα που χρειάζονται τόση ram (δεν είναι Windows) θα είναι παρα πολύ λίγα και είμαι σίγουρος ότι κανένας εδώ δεν θα χρειάζεται 16ram σε air&mini δεν υπάρχει καν λόγος. Αν χρειάζεται κάποιος σήμερα να μπει στην αγορά νέου Mac θα πρότεινα M1 και θα αναβάθμιζα και το router σε AX. 

Εντάξει σχετικό είναι αυτό ανάλογα με το workflow που έχει ο καθένας.

Προφανώς και για daily tasks δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη και στις υλοποιήσεις της Apple

Εγώ ως προγραμματιστής , στο δικό μου workflow δεν έχω τόσο ανάγκη την επεξεργαστική ισχύ αλλά θέλω τουλάχιστον 16GB RAM είτε για VMs είτε γιατί χρησιμοποιώ caching μηχανισμούς σε αυτά που φτιάχνω και τρέχω

Οπότε το Air μία χαρά μου είναι απο οθόνη , επεξεργαστή αλλά χρειάζομαι την παραπάνω Ram. Θα ήταν overkill δλδ να πάω π.χ. σε έναν i9 ή κάποιον άλλο τούμπανο επεξεργαστή και να δώσω ένα κάρο λεφτά απλά για τα +8 Ram που με απασχολούν

Αντίστοιχα και τα mini τα αγοράζουν αρκετοί apple developers οπότε και αυτοί αντίστοιχα θα χρειαστούν την μνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εντάξει σχετικό είναι αυτό ανάλογα με το workflow που έχει ο καθένας.

Προφανώς και για daily tasks δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη και στις υλοποιήσεις της Apple

Εγώ ως προγραμματιστής , στο δικό μου workflow δεν έχω τόσο ανάγκη την επεξεργαστική ισχύ αλλά θέλω τουλάχιστον 16GB RAM είτε για VMs είτε γιατί χρησιμοποιώ caching μηχανισμούς σε αυτά που φτιάχνω και τρέχω

Οπότε το Air μία χαρά μου είναι απο οθόνη , επεξεργαστή αλλά χρειάζομαι την παραπάνω Ram. Θα ήταν overkill δλδ να πάω π.χ. σε έναν i9 ή κάποιον άλλο τούμπανο επεξεργαστή και να δώσω ένα κάρο λεφτά απλά για τα +8 Ram που με απασχολούν

Αντίστοιχα και τα mini τα αγοράζουν αρκετοί apple developers οπότε και αυτοί αντίστοιχα θα χρειαστούν την μνήμη

Για daily task τα 8GB ; Εγώ πάντως αλλά βλέπω και διαβάζω από reviews που συγκρίνουν όχι με 16GB M1 αλλά και με 32GB 9980. Σίγουρα αν έχεις συγκεκριμένα προγράμματα που χρειάζεται 16GB ram να πάρεις αλλά τα 8GB πλέον είναι αρκετά στο 80-90%. Εξάλλου θα κοίταξες και μόνος σε κάποια reviews ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά 8 με 16 GB. Πάλι μην μπερδεύεται τα πράγματα με Intel επεξεργαστές που υπήρχαν πριν στα Mac, πλέον αλλάξανε ριζικά την τεχνολογία. Περιμένουμε M1X η M2 σε MacBook 16 αλλά και εκεί νομίζω μέχρι 16GB το πολύ 32GB πλέον θα υπάρχει επιλογή και όχι 64.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, timos81 είπε

Για daily task τα 8GB ; Εγώ πάντως αλλά βλέπω και διαβάζω από reviews που συγκρίνουν όχι με 16GB M1 αλλά και με 32GB 9900K. Σίγουρα αν έχεις συγκεκριμένα προγράμματα που χρειάζεται 16GB ram να πάρεις αλλά τα 8GB πλέον είναι αρκετά στο 80-90%. Εξάλλου θα κοίταξες και μόνος σε κάποια reviews ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά 8 με 16 GB. Πάλι μην μπερδεύεται τα πράγματα με Intel επεξεργαστές που υπήρχαν πριν στα Mac, πλέον αλλάξανε ριζικά την τεχνολογία. Περιμένουμε M1X η M2 σε MacBook 16 αλλά και εκεί νομίζω μέχρι 16GB πλέον θα υπάρχει επιλογή και όχι 32. 

Αυτό είπα και εγώ για daily tasks μία χαρά είναι τα 8GB , απλά έγραψα ότι έτσι όπως έγιναν τα Air , Macbook pro με τον νέο επεξεργαστή μπορούν να καλύψουν και επαγγελματικές ανάγκες χωρίς να χρειάζεσαι πιο "pro" μοντέλα , απλά άλλα 8GB Ram

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό είπα και εγώ για daily tasks μία χαρά είναι τα 8GB , απλά έγραψα ότι έτσι όπως έγιναν τα Air , Macbook pro με τον νέο επεξεργαστή μπορούν να καλύψουν και επαγγελματικές ανάγκες χωρίς να χρειάζεσαι πιο "pro" μοντέλα , απλά άλλα 8GB Ram

Στο παραπάνω διόρθωσα κάποια πράγματα στον Mac 16. Ναι οκ πάντως με την κίνηση έκλεισε η Apple τελείως το κομμάτι του MacBook και πλέον βαδίζει όπως θέλει (τηλέφωνα,tablet,laptop). Στα 1000-1050€ σήμερα δεν υπάρχει καλύτερο μηχάνημα από Air και θα ξεπουλάει σαν ζεστό ψωμί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε intel πάντως για daily tasks καλό ήταν να έχεις 16 αντί για 8.

Στα νέα μηχανήματα ίσως τα 16 να είναι χρήσιμα όταν θα είναι έτοιμο το parallels. 

Επίσης ίσως να είναι χρήσιμο αν δουλεύεις με chrome, εκτός αν η νέα έκδοση του chrome για το Μ1 είναι πιο καλή

Πάντως αν κάποιος μπορεί να περιμένει τις 6 εβδομάδες που θέλει το ΒΤΟ τότε ας βάλει τα 16 ραμ, γιατί μπορεί να χρειαστούν και για κάποιο πρόγραμμα "απλής χρήσης" τύπου parallels όταν και αν αυτό θα είναι έτοιμο

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από όσα reviews διάβασα και είδα δεν είδα πουθενά τόση ανάγκη για 16GB RAM για απλή daily χρήση. Δεν γίνεται να συγκρίνουμε αυτά που ξέραμε Mac με Intel μηχανήματα, είναι τελείως διαφορετική η νέα αρχιτεκτονική M1. Στα Mac Intel ξέρεις CPU, GPU, RAM στα Mac M1 CPU, GPU, RAM ? Μόνο η RAM στα νέα μηχανήματα M1 είναι τύπου LPDDR4X-4266 MHz, δεν θα γράφω ξεχωριστά τα υπόλοιπα. Για daily tasks φτάνει και περισσεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το air base model  kai τρεχω πολυ βαριες εφαρμογες video/sound/photo  editing, ακομα και τις αδοβε εφαρμογες με ροσετα.... δεν εχει κανει κιχ .

Δεν εχω κανενα θεμα ακομα και με μολις 8gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

εχω το air base model  kai τρεχω πολυ βαριες εφαρμογες video/sound/photo  editing, ακομα και τις αδοβε εφαρμογες με ροσετα.... δεν εχει κανει κιχ .

Δεν εχω κανενα θεμα ακομα και με μολις 8gb.

Μπορείς να δοκιμάσεις και με chrome να μας πεις τι ram καταναλώνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βγει ήδη αναβάθμιση του chrome για Μ1,  δεν είναι πολύ χειρότερα από safari.

Καμία σχέση με το παρελθόν.... αλλά μην ασχολεισαι πια με τη μνήμη.

 

εχει πολύ καλή διαχείριση το λειτουργικό πια, και ειδικά με native εφαρμογές δεν έχει θέμα.

 

Δες εδώ με όλες τις εφαρμογές μου ανοιχτές 

 

Επεξ/σία από toxotis70
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

Έχει βγει ήδη αναβάθμιση του chrome για Μ1,  δεν είναι πολύ χειρότερα από safari.

Καμία σχέση με το παρελθόν.... αλλά μην ασχολεισαι πια με τη μνήμη.

 

εχει πολύ καλή διαχείριση το λειτουργικό πια, και ειδικά με native εφαρμογές δεν έχει θέμα.

 

Οκ ευχαριστώ όποτε κλείνουμε τελείως και το θέμα του Chrome για Μ1. Είναι μηχάνημα για daily task και με το παραπάνω. 
ps WiFi 6 έχεις πλέον το ξέρεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

Δεν έχω router WiFi 6....

Θέλεις να σου προτείνω AX router από 52-55€ με WiFi6 ? Αν ενδιαφέρεσαι έλα εδώ  γράψε ανάγκες και σου απαντάω. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...