Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, geortsaki είπε

Έβαλα το YouTube vanced και στην τηλεόραση αλλά για κάποιο λόγο η εικόνα των βίντεο παίζει με τετραγωνάκια στην ανάλυση 4κ. Ο ήχος δεν έχει θέμα. Ούτε θέμα σύνδεσης ίντερνετ είναι. 100 Mbps. 

To Smart Yt δεν έχει επιλογή για ανάλυση 4κ.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; 

Λειτουργεί ακόμα το vanced? Εμενα στο κινητό έχει σταματήσει εδω και εναν μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Πριν 1-2 μήνες η ομάδα ανακοίνωσε επίσημα ότι σταματά τελείως η λειτουργία του vanced, οπότε δεν νομίζω να δουλέψει 

Παρόλα αυτά, στο κινητό πάει ακόμα άψογα, έκδοση 17.03.38. 

Επεξ/σία από geortsaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε την XH90 και θέλετε να παίζετε μόνιμα σε VRR mode όπως εγώ  αλλά έχετε ξενερώσει με τα washed out χρώματα και τα γκρι μαύρα λόγω της απουσιας του local dimming δοκιμάστε τα παρακάτω Settings:

Brightness :MAX
Contrast :95
Gamma: 2
Black level: 50
Black adjust:off
Adv contrast enhancer off
Color:50
Hue:0
Color temperature: Expert 1
Live Color:off
Sharpness:50
Reality creation:off
Digital noise reduction: off
Μοtionflow off
Video signal :limited (στις τηλεοράσεις προσωπικά πάντα παίζω σε limited RGB γιατί δουλεύει πολύ πιο σωστά)

Έχω βάλει 2 κονσόλες δίπλα δίπλα τη μια σε Enhanced mode με local dimming και την άλλη σε VRR mode και έχω φάει τη μέρα μου για να βρω τα κατάλληλα settings ώστε όσο γίνεται να τα κανω match σε visual fidelity κάνοντας direct συγκριτικά σε πολλά παιχνίδια (cod vanguard , cod black ops, Valhalla, Village).

Με τα πιο πάνω settings τα εχω κάνει match σε ποσοστό άνω του 95% και μόνο σε πολύ σκοτεινά σημεία (πχ το entry του village στο dark forest) βλέπεις καλύτερο contrast στο Local dimming mode.

Σε όλα τα αλλά σημεία ανεξάρτητου φωτεινότητας χώρου , σημείου του παιχνιδιού ειναι σχεδόν ολόιδια.

Στην ουσία αλλάζουν 2 μόνο σημεία από τα calibration settings της τηλεόρασης , (που ομως απαιτούν το local dimming για να είναι accurate) το contrast από 90 σε 95 και το gamma από 0 σε 2.

Τίποτα άλλο.

Οποίος θέλει δοκιμάζει και νομίζω θα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με το washed out garbage που έβλεπε πριν .

Επίσης να ξέρετε κατόπιν θέλει νέο calibration το HDR από την κονσόλα από τη στιγμή που βάλετε τα settings, και πιθανότατα πολλά παιχνίδια από τα μενού τους γιατί προφανώς και αλλάζουν πράγματα.

Επεξ/σία από Giannis1979GR
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα!

3 μέρες τώρα που έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση...

Η τηλεόραση κολλάει πολλές φορές κ δεν ανταποκρίνεται καθόλου,θέλει να βγάλω πρίζα κ να ξαναβάλω...

Έκανα κ hard reset αλλά πάλι τα ίδια...

Μετα από.1-1.5 ώρα κ βλέποντας netflix η stremio απλά κολλάει...

Επίσης το stremio 1.5.5 σέρνεται κ όλο προσπαθεί να φορτώσει η κλείνει μόνο του...

Με τα προηγούμενα firmware δεν είχα αυτά τα προβλήματα...

Μπορώ να κάνω downgrade κ πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Παιδιά καλησπέρα!

3 μέρες τώρα που έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση...

Η τηλεόραση κολλάει πολλές φορές κ δεν ανταποκρίνεται καθόλου,θέλει να βγάλω πρίζα κ να ξαναβάλω...

Έκανα κ hard reset αλλά πάλι τα ίδια...

Μετα από.1-1.5 ώρα κ βλέποντας netflix η stremio απλά κολλάει...

Επίσης το stremio 1.5.5 σέρνεται κ όλο προσπαθεί να φορτώσει η κλείνει μόνο του...

Με τα προηγούμενα firmware δεν είχα αυτά τα προβλήματα...

Μπορώ να κάνω downgrade κ πως?

Πια έκδοση έχεις την 6.1772?

Δεν έχω κάποιο θέμα πάντως από αυτά που αναφέρεις 

Αν σε αφήνει η tv σίγουρα θα μπορείς μέσω USB αν βρεις το firmware ψάξε να δεις αν γίνεται η πάρε τηλ την sony 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 6/5/2022 στις 9:18 ΜΜ, Giannis1979GR είπε

Όσοι έχετε την XH90 και θέλετε να παίζετε μόνιμα σε VRR mode όπως εγώ  αλλά έχετε ξενερώσει με τα washed out χρώματα και τα γκρι μαύρα λόγω της απουσιας του local dimming δοκιμάστε τα παρακάτω Settings:

Brightness :MAX
Contrast :95
Gamma: 2
Black level: 50
Black adjust:off
Adv contrast enhancer off
Color:50
Hue:0
Color temperature: Expert 1
Live Color:off
Sharpness:50
Reality creation:off
Digital noise reduction: off
Μοtionflow off
Video signal :limited (στις τηλεοράσεις προσωπικά πάντα παίζω σε limited RGB γιατί δουλεύει πολύ πιο σωστά)

Έχω βάλει 2 κονσόλες δίπλα δίπλα τη μια σε Enhanced mode με local dimming και την άλλη σε VRR mode και έχω φάει τη μέρα μου για να βρω τα κατάλληλα settings ώστε όσο γίνεται να τα κανω match σε visual fidelity κάνοντας direct συγκριτικά σε πολλά παιχνίδια (cod vanguard , cod black ops, Valhalla, Village).

Με τα πιο πάνω settings τα εχω κάνει match σε ποσοστό άνω του 95% και μόνο σε πολύ σκοτεινά σημεία (πχ το entry του village στο dark forest) βλέπεις καλύτερο contrast στο Local dimming mode.

Σε όλα τα αλλά σημεία ανεξάρτητου φωτεινότητας χώρου , σημείου του παιχνιδιού ειναι σχεδόν ολόιδια.

Στην ουσία αλλάζουν 2 μόνο σημεία από τα calibration settings της τηλεόρασης , (που ομως απαιτούν το local dimming για να είναι accurate) το contrast από 90 σε 95 και το gamma από 0 σε 2.

Τίποτα άλλο.

Οποίος θέλει δοκιμάζει και νομίζω θα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με το washed out garbage που έβλεπε πριν .

Επίσης να ξέρετε κατόπιν θέλει νέο calibration το HDR από την κονσόλα από τη στιγμή που βάλετε τα settings, και πιθανότατα πολλά παιχνίδια από τα μενού τους γιατί προφανώς και αλλάζουν πράγματα.

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα στο gaming όπως η θολούρα στα 120?

Αν δεν ενεργοποιήσουμε vrr είναι τόσο τραγικο? 

Επειδή δεν σκοπεύω να αλλάξω άμεσα tv γιατί στο θέμα ποιότητα εικόνας στις ταινίες είναι εξαιρετική αλλα δεν θελω να παρω και το ps5 και να μην μπορώ να το εκμεταλλευτώ αξιζει για gaming? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nyne είπε

Κοιτα εμενα το μονο που με ξενερωνει ειναι η ελλειψη Local diming στο vrr,τωρα στα 120 δεν ειδα καμια θολουρα,να πω οτι εχω την 65" και ps5 .

Αν δεν ενεργοποιήσεις το vrr εχει τόσο διαφορά?

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτας για το vrr ναι κανει τεραστια διαφορα στα fps.

Αν ρωτας για τη διαφορα απο το Local diming ναι εμενα μου φανηκε χαλια.Ομως ενας φιλος παραπανω εγραψε για ρυθμισεις οπου τα μαυρα ειναι καλα.Δεν το εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nyne είπε

Αν ρωτας για το vrr ναι κανει τεραστια διαφορα στα fps.

Αν ρωτας για τη διαφορα απο το Local diming ναι εμενα μου φανηκε χαλια.Ομως ενας φιλος παραπανω εγραψε για ρυθμισεις οπου τα μαυρα ειναι καλα.Δεν το εχω δοκιμασει.

Διάφορα video που κυκλοφορούν λένε αυτό για το ποσό χαλιά είναι χωρίς το LD  και ότι υπάρχει θέμα και με το HDR, δίκοπο μαχαίρι  φάουλ μεγάλο από την sony σε μια εξαιρετικά  tv σε όλα τα αλλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Από ότι λένε είναι περορισμος του hardware για αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει κατι 

Ακόμη δυσκολεύομαι να πιστέψω τι παπά φάγαμε με την συγκεκριμένη tv...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...