Προς το περιεχόμενο

Sony XH90


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 419
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Από ότι φαίνεται ξεκίνησε

 

Προσοχή μόνο γιατί δεν είναι ολοκληρωμένο και μάλιστα συνιστούν να αποφευχθεί το update μέχρι να ολοκληρωθεί για τυχόν bugs.

"you can choose the VRR mode in the TV menu, but you may experience bugs. For the smoothest experience, we recommend waiting until VRR is officially released on BRAVIA TVs later this year," said Sony. The first update will be pushed out between October 6 and 13, and the second update for VRR will arrive later this year".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 9:58 ΜΜ, tollisth είπε

Καλησπέρα παιδιά,γνωριζει κάποιος με σιγουρά αν υπάρχει κάποιος player  στο play store που να υποστηρίζει απρόσκοπτα μεγάλα αρχεία hevc 10bit dolby vision μαζί με  dolby atmos?

Με ενδιαφέρει και εμενα, εχει απαντηθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panosno1com είπε

Με ενδιαφέρει και εμενα, εχει απαντηθει?

Λοιπόν από οσο εχω δει απο άποψη μεγάλων αρχείων δεν υπάρχει κανενα θέμα με ολους τους player,της sony που εχει η tv,mx και vlc η cpu τα καταφέρνει πολύ καλα δεν μασάει,τωρα απο αποψη ηχου και χωρις να ειμαι ειδικος μονο ο vlc παιζει dolby truehd που εχει dolby atmos,στον mx μπορεις να βαλεις καποια προσθετα για ηχο δεν τα εχω δοκομασει και δεν ξερω αν κανει δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να την χτυπήσω στα 799 που τη βρήκα. Το αρχικό μου μπάτζετ ήταν στα 600-700 ευρώ αλλά λέω να ανέβω για να πάρω το hdmi 2.1

Στο μέλλον προβλέπεται η αγορά νέας κονσόλας (xbox λογικά αλλά δεν έχω θέμα και ps5). 

 

Διαβάζω όμως για αρκετά προβλήματα στο 4k@120, από την άλλη όμως δεν βλέπω κάποια άλλη σε αυτό το price point με αυτά τα σπεκς (full array, hdmi 2.1) κτλ. Οι αντίστοιχες της Samsung έναι πολύ υποδεεστερες. 

 

Αξίζει να ανέβω σε μπάτζετ και να την πάρω? Ξέρω θα έπρεπε να περιμένω να πέσει η x90j αλλά εδώ μείνει χωρίς τηλεόραση τελευταία και βλέπω ότι και η x90h εξαφανίζεται σιγά σιγά από τα καταστήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Αξίζει να ανέβω σε μπάτζετ και να την πάρω? Ξέρω θα έπρεπε να περιμένω να πέσει η x90j αλλά εδώ μείνει χωρίς τηλεόραση τελευταία και βλέπω ότι και η x90h εξαφανίζεται σιγά σιγά από τα καταστήματα. 

Κοίτα, το να τη πάρεις τώρα εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο ,γιατί έχει θέματα όπως: Το 4Κ 120 είναι με τη μισή κάθετη ανάλυση, έχει πολλά σπασίματα στον ήχο με το earc και η 1η υλοποίηση του vrr είναι χάλια λόγω έλλειψης local Dimming.

Φυσικά είναι η φθηνότερη fald tv η οποία  για τηλεόραση, ταινίες you tube Netflix κτλ είναι καταπληκτική,  όταν όμως χρησιμοποιείται για pc monitor και στο Xbox X - οχι στο PS5- έχει σοβαρά θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Σκέφτομαι να την χτυπήσω στα 799 που τη βρήκα. Το αρχικό μου μπάτζετ ήταν στα 600-700 ευρώ αλλά λέω να ανέβω για να πάρω το hdmi 2.1

Στο μέλλον προβλέπεται η αγορά νέας κονσόλας (xbox λογικά αλλά δεν έχω θέμα και ps5). 

 

Διαβάζω όμως για αρκετά προβλήματα στο 4k@120, από την άλλη όμως δεν βλέπω κάποια άλλη σε αυτό το price point με αυτά τα σπεκς (full array, hdmi 2.1) κτλ. Οι αντίστοιχες της Samsung έναι πολύ υποδεεστερες. 

 

Αξίζει να ανέβω σε μπάτζετ και να την πάρω? Ξέρω θα έπρεπε να περιμένω να πέσει η x90j αλλά εδώ μείνει χωρίς τηλεόραση τελευταία και βλέπω ότι και η x90h εξαφανίζεται σιγά σιγά από τα καταστήματα. 

Για gaming δεν την εχω δοκιμάσει την ειχα παρει και εγω στα 799 ο λογος που την πηρα ήταν για ταινίες η εικόνα είναι εκπληκτική όταν υπάρχει το ανάλογο περιεχόμενο απο εκει και περα το μενού πολύ καλο γενικος σε όλα ανταποκρίνεται άμεσα σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει αντίπαλος  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Κοίτα, το να τη πάρεις τώρα εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο ,γιατί έχει θέματα όπως: Το 4Κ 120 είναι με τη μισή κάθετη ανάλυση, έχει πολλά σπασίματα στον ήχο με το earc και η 1η υλοποίηση του vrr είναι χάλια λόγω έλλειψης local Dimming.

Φυσικά είναι η φθηνότερη fald tv η οποία  για τηλεόραση, ταινίες you tube Netflix κτλ είναι καταπληκτική,  όταν όμως χρησιμοποιείται για pc monitor και στο Xbox X - οχι στο PS5- έχει σοβαρά θέματα.

Έτσι κι αλλιώς στο μπατζετ μου δεν μπορούσα να βρω σοβαρή υλοποίηση 4K@120. Η άλλη επιλογή είναι Samsung Q70T αλλά βλέπω ότι είναι edge led κτλ, όπως ότι δεν διαβάζω και τα καλύτερα. Οπότε να ανέβω από το αρχικό μπατζετ (600) που δεν θα έπαιρνα έτσι κ αλλιώς 4K@120  θα το κάνω μόνο για την Sony. Η άλλη σκέψη ήταν να περιμένω BF μήπως παίξει προσφορά η X90J αλλά δεν βλέπω γενικά να υπάρχει και πολύ απόθεμα. 

Επίσης το blur το εμφανίζει μόνο σε Xbox όχι σε PS5? 

Για PC δεν θα την συνδέσω έτσι κι αλλιώς.

 

Στα υπόλοιπα όπως ταινίες Netflix κτλ βλέπω όντως ότι δεν υπάρχει αντίπαλος στα λεφτά αυτά όπως είπε και ο @tollisth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Για ποιό λόγο έχει θέμα στο Series X κι όχι στο PS5? Την πήρα προχθές 65άρα καινούργια σε εκπληκτική τιμή και έχω το Series X, οπότε θα ήθελα να ξέρω.

Γιατί το Χ βγάζει full σήμα 2.1 48Gbps ενώ το PS5 μέχρι 32Gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Ήρθε το update το έκανα πέρασε στην 10 έκδοση για τα άλλα δεν έχω κονσόλα για να δω τι γίνεται 

Ειδες καμια εμφανη διαφορα στο Android 10?? Σου φανηκε πιο γρηγορο πιο αργο?? Γενικα εντυπωσεις? Εγω περιμενω να βγει πρωτα κανα patch γιατι λογικα η πρωτη εκδοση θα ειναι γεματη bugs. Ασε που δεν παιζει το  local Dimming σε 4Κ 120

Στις 5/10/2021 στις 5:04 ΜΜ, skskre είπε

Κοίτα, το να τη πάρεις τώρα εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο ,γιατί έχει θέματα όπως: Το 4Κ 120 είναι με τη μισή κάθετη ανάλυση, έχει πολλά σπασίματα στον ήχο με το earc και η 1η υλοποίηση του vrr είναι χάλια λόγω έλλειψης local Dimming.

Φυσικά είναι η φθηνότερη fald tv η οποία  για τηλεόραση, ταινίες you tube Netflix κτλ είναι καταπληκτική,  όταν όμως χρησιμοποιείται για pc monitor και στο Xbox X - οχι στο PS5- έχει σοβαρά θέματα.

Θες να μου πεις τι εννοεις με το -οχι σε PS5-?? 

Επεξ/σία από Alex1971
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα κι'εγώ το update. Δεν βλέπω κάποια εμφανή διαφορά εκτός απο το μενού των ρυθμίσεων που έχει αλλάξει. Προστέθηκε η εφαρμογή Disney+ αλλά έτσι κι'αλλιώς δεν είναι διαθέσιμη ακόμα στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...