Προς το περιεχόμενο

mi 34 curved 299 plaisio [EΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ ΣΤΟ 5ΛΕΠΤΟ]


spipan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 hours ago, Strategos said:

Σε όσους ήρθε πως τους φάνηκε η οθόνη? Είχε κανενός καμένο pixel? 

Παρέλαβα σε λιγότερο από 24 ώρες μετά την παραγγελία. Μπράβο στο Πλαίσιο - να λέμε και τα καλα.

Kατόπιν ελέγχου δεν βρήκα κανένα καμένο pixel. Χρησιμοποίησα για τον έλεγχο το Dead-pixel check (lcdtech.info).

Απίστευτο Monitor πράγματι. Μου έλυσε το πρόβλημα της οργάνωσης μελέτης, με πολλά ανοιχτά έγγραφα, pdf, sites. To μπρος-πίσω στην 27άρα 1080p είχε γίνει ανυπόφορο. 

Δε συζητώ για το gaming - μέχρι στιγμής μόνο σε δύο games δοκιμάστηκε. Η διαφορά εμπειρίας είναι τρομερή!

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, keeent είπε

Εμένα σήμερα γύρισε η επισκόπηση σε "Αναμονή για Παραλαβή Προϊόντος".
Δεν με βλέπω να παραλαμβάνω το 2020... 🙄

Η δικιά μου είναι σε: Η παραγγελία σου είναι στο στάδιο της συλλογής των προϊόντων με εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης έως τις 23/11/2020. Ενημερώθηκε: 20/11/2020 15:51

Σιγά μη μου την φέρουν αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Προσωπικές προτιμήσεις. Για πολλούς το IPS είναι dealbreaker.

Μόνο σε χαμηλό φωτισμό δωματίου χάνει λόγο μαύρου. Σε όλα τα άλλα κερδίζει. Σε κανονικό φωτισμό δωματίου ένα γρήγορο ips monitor είναι μονόδρομος.  Δυστυχώς τα καλά ips δεν μπαίνουν σε προσφορές αφού ξεκινούν από χιλιάρικο και ανεβαίνουν. 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, tsarouc said:

Μόνο σε χαμηλό φωτισμό δωματίου χάνει λόγο μαύρου. Σε όλα τα άλλα κερδίζει. Σε κανονικό φωτισμό δωματίου ένα γρήγορο ips monitor είναι μονόδρομος. 

Η διαφορά στο μαύρο είναι πολύ σημαντική ειδικά όταν μιλάμε για ποιοτικά VA panels. To contrast που αυτή η διαφορά προσφέρει είναι για πολλούς από εμάς σημαντικότερo από τα άλλα πλεονεκτήματα των IPS. Για μένα μέχρι να γίνουν mainstream οι OLED (ή οι αντίστοιχες ανταγωνιστικές τεχνολογίες) δεν υπάρχει περίπτωση αγοράς IPS σε TV ή Monitor (gaming/movies/office).

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Η διαφορά στο μαύρο είναι πολύ σημαντική ειδικά όταν μιλάμε για ποιοτικά VA panels. To contrast που αυτή η διαφορά προσφέρει είναι για πολλούς από εμάς σημαντικότερo από τα άλλα πλεονεκτήματα των IPS. Για μένα μέχρι να γίνουν mainstream οι OLED (ή οι αντίστοιχες ανταγωνιστικές τεχνολογίες) δεν υπάρχει περίπτωση αγοράς IPS σε TV ή Monitor (gaming/movies/office).

Εγώ πάντως προσωπικά δεν έχω δει καλύτερο μόνιτορ από αυτό που έχω (Asus Tuf Vg279qm) ούτε σε μαύρο ούτε σε χρώματα που υποτίθεται χάνουν σε σχέση με τα VA panels. Έχω δει πανάκριβα και πολύ γρήγορα 27άρια με va panel αλλά και πολύ μεγαλύτερα και απλά ΓΕΛΑΩ.

Βέβαια είναι λάθος που το συζητάμε κάτι τέτοιο σε αυτό το θέμα αλλά αν δεις όλα τα "γρήγορα" μεγάλα μόνιτορ υψηλής ανάλυσης είναι πάντα VA. Ως τα 1000-1500 ευρώ. Όταν δεις τιμές 2000-2000 ευρώ τότε αυτόματα ξέρεις ότι πρόκειται για IPS panel. Δεν είναι τυχαίο.

Εγώ προσωπικά αν βγει ποτέ IPS 4K (και 2560 μας κάνει) μεγάλο μόνιτορ (27 και πάνω και αν μιλάμε για 32άρι τότε μόνο 4Κ) 240+ Hz (προτιμάμε τα 360 αλλά δεν θα βγει ποτέ τέτοιο μόνιτορ με τις σημερινές τεχνολογίες γιατί καμία κάρτα γραφικών δεν μπορεί να ελέγξει τέτοιο όγκο δεδομένων) θα το πάρω αν έχει κάτω από 3000 ευρώ... αλλά οκ.. ο καθένας κάνει τα όνειρά του. Προς το παρόν "ανέχομαι" τα 281Hz σε αυτό που έχω και δεν το αλλάζω με κανένα.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, tsarouc said:

Εγώ πάντως προσωπικά δεν έχω δει καλύτερο μόνιτορ από αυτό που έχω (Asus Tuf Vg279qm) ούτε σε μαύρο ούτε σε χρώματα που υποτίθεται χάνουν σε σχέση με τα VA panels. Έχω δει πανάκριβα και πολύ γρήγορα 27άρια με va panel αλλά και πολύ μεγαλύτερα και απλά ΓΕΛΑΩ.

Βέβαια είναι λάθος που το συζητάμε κάτι τέτοιο σε αυτό το θέμα αλλά αν δεις όλα τα "γρήγορα" μεγάλα μόνιτορ υψηλής ανάλυσης είναι πάντα VA. Ως τα 1000-1500 ευρώ. Όταν δεις τιμές 2000-2000 ευρώ τότε αυτόματα ξέρεις ότι πρόκειται για IPS panel. Δεν είναι τυχαίο.

Εγώ προσωπικά αν βγει ποτέ IPS 4K (και 2560 μας κάνει) μεγάλο μόνιτορ (27 και πάνω και αν μιλάμε για 32άρι τότε μόνο 4Κ) 240+ Hz (προτιμάμε τα 360 αλλά δεν θα βγει ποτέ τέτοιο μόνιτορ με τις σημερινές τεχνολογίες γιατί καμία κάρτα γραφικών δεν μπορεί να ελέγξει τέτοιο όγκο δεδομένων) θα το πάρω αν έχει κάτω από 3000 ευρώ... αλλά οκ.. ο καθένας κάνει τα όνειρά του. Προς το παρόν "ανέχομαι" τα 281Hz σε αυτό που έχω και δεν το αλλάζω με κανένα.

:)

Οι τιμές που αναφέρεις παραπέμπουν σε απολύτως επαγγελματικά monitor και σε καμία περίπτωση για τη χρήση που τα προορίζουμε εμείς ως χρήστες. Οταν μιλάμε για 1500€, μπαίνει και η επιλογή της νέας 48άρας LC CX OLED που έχει ενσωματωμένες λειτουργίες monitor και προσωπικά θα την επέλεγα για τα τέλεια μαύρα και το εξαίρετικό response time. Το δε Burn-in εξελίσσεται σε non-issue όσο περνούν οι γενεές.  Τα ίδια που λες εσύ, θα σου πω εγώ από την άλλη πλευρά για τα καλά VA, πως τα μειονεκτήματα τους δεν με ενοχλούν και τα πλεονεκτήματα τους δεν τα βρίσκω σε IPS. Υπάρχει και το υποκειμενικό στοιχείο εδώ: πως αξιολογούμε και ιεραρχούμε τα συν και πλην με βάση τις προτιμήσεις μας.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αναφέρομαι σε monitors λογικού κόστους <500€, κυρίως για μη επαγγελματική (aka δημιουργική) χρήση.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την θελει κανενας απο Περιστερι ειναι να παραλαβω αυριο γιατι εκανα και εγω παραγγελια για εναν φιλο αλλα τελικα θα ερθει απο το You

Ειναι πληρωμη κατα την παραδοση και θα πρεπει να ειστε εδω γιατι ντεν εκει λετα ματια μου. :-)

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 2:46 ΜΜ, Strategos είπε

Σε όσους ήρθε πως τους φάνηκε η οθόνη? Είχε κανενός καμένο pixel? 

Την πρώτη ώρα εδώ στο σπιτι είμασταν λίγο κάπως 🙄. Αφού σκεφτόμουν μήπως την συσκευάσω και την δώσω.

Μετά όταν άρχισα να δουλεύω με αυτήν (πολλα παράθυρα και εξελ), έπαιξα ένα παιχνιδι και είδα και μια ταινία ε εντάξει έπαθα πλάκα😱. Θέλει τον χρόνο της πάντως

Κανένα καμμένο πίξελ όλα καλα γενικα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...