Προς το περιεχόμενο

[Router] Huawei WiFi AX3 Quad Core (WiFi6) - Amazon.es 59.5€ [ΤΕΛΟΣ]


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

61,71 ευρώ βγαίνει τελική τιμή με μεταφορικά, χωρίς κουπόνια ή άλλη διαδικασία. Μόλις το παράγγειλα για φίλο. Εκτιμώμενη παράδοση 20/1 ως 1/2.

Δε νομίζω πως αλλάζει η προσφορά, η τιμή είναι πολύ καλή νομίζω. Καλό θα είναι να ενημερωθεί ο τίτλος ωστόσο με τη νέα τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ που πήρα την έκδοση Pro από το bangood στις γιορτές κοντά στα 65 ευρώ με κουπόνι, μου ήρθε χθές, το εγκατέστησα σύμφωνα με τα διάφορα βίντεο στο Youtube με κινέζικο GUI και μπορώ να πω πως είναι οπλυπολυβόλο , επειδη η απόσταση από τον ρουτερ ώς το δωμάτιο μου είναι 4 τοίχοι με το προηγούμενο είχα στο speedtest 38mbps δίπλα από τον ρουτερ και 2-3 mbps όταν έφτανα στο δωμάτιο.

Χθες είχα σταθερά 31+ και έβγαλα εκτός το range extender που είχα, πλέον είναι άχρηστο.

Δεν ξέρω το απλό τι απόδοση θα έχει αλλά εάν είναι κοντά σε αυτό με αυτά τα χρήματα δεν το σκέφτεστε καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hiiya είπε

Eγώ που πήρα την έκδοση Pro από το bangood στις γιορτές κοντά στα 65 ευρώ με κουπόνι, μου ήρθε χθές, το εγκατέστησα σύμφωνα με τα διάφορα βίντεο στο Youtube με κινέζικο GUI και μπορώ να πω πως είναι οπλυπολυβόλο , επειδη η απόσταση από τον ρουτερ ώς το δωμάτιο μου είναι 4 τοίχοι με το προηγούμενο είχα στο speedtest 38mbps δίπλα από τον ρουτερ και 2-3 mbps όταν έφτανα στο δωμάτιο.

Χθες είχα σταθερά 31+ και έβγαλα εκτός το range extender που είχα, πλέον είναι άχρηστο.

Δεν ξέρω το απλό τι απόδοση θα έχει αλλά εάν είναι κοντά σε αυτό με αυτά τα χρήματα δεν το σκέφτεστε καν.

 

Υπάρχει το ιδιο όνομα μοντέλου σε διπυρηνο και τετραπυρηνο. Το τετραπυρηνο στα ασιατικά σαιτ αποκαλειται "pro", όπως συνηθιζουν να βαφτίζουν από μόνοι τους διάφορα.

Αυτό είναι τετραπύρηνο, άρα είναι το "pro" του banggood.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, papars είπε

Πήρα και εγώ ένα.  €51,40 βγήκε με τιμολόγιο.

Θα αλλάξω ένα ubiquiti  AP-AC-LR που δεν με βολεύει.

Spoiler

Από περιέργεια. Γιατί δεν βολεύει; Λόγω του controller; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Bourdoulas είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Από περιέργεια. Γιατί δεν βολεύει; Λόγω του controller; 

 

Το AP-AC-LR δεν βολεύει για απλή οικιακή χρήση και μόνο του.  Ο controller παίζει μόνο από ένα PC. Δεν μπορείς να κάνεις γρήγορα αλλαγές (γιατί δεν έχει web i/f) χωρίς τον controller.  Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου καλύπτει σπίτι 100τμ.

Κάτι άλλο που είδα με αυτό και ένα Microtik cAP ac που δοκίμασα είναι ότι κρασάρει όταν υπάρχει καργαρισμένο καλωδιακό δίκτυο (κάτι που δεν μου το κάνει ένα χαζό asus της πλάκας που δοκίμασα).  Η εγκατάστασή μου βέβαια είναι βλαμένη γιατί έχω ένα σκασμό δικυακές κάμερες επάνω στο ethernet και το switch είναι μόνιμα σε debug mode (οπότε σπαμάρει όλους με όλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, papars said:

Επίσης για κάποιο λόγο δεν μου καλύπτει σπίτι 100τμ.

Λογικό μου φαίνεται, ειδικά αν θες ταχύτητες της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Huawei AX3 Pro υπάρχουν 2 εκδόσεις CN (για κινέζικη αγορά) EU (ευρωπαϊκή αγορά). Διάφορες υπάρχουν CN version εκπέμπει καλύτερα σήμα. Στην EU version τα chip για μεγαλύτερη εμβέλεια σήματος λείπουν. Παρακάτω στην φωτογραφία CN version φαίνονται τα 2 chip δεξιά. 

04B04368-9798-4EF1-99BF-5BE58FA40B86.jpeg.149c6047e83dc0e5b6e91b1828ef8dc0.jpeg
 

Στην έκδοση EU τα chip λείπουν.
5935F1EA-6B16-4233-8726-00D7DE570062.jpeg.ed51bbc588e2f7a39f08c28dae3a05db.jpeg

Γενικά θα πρότεινα να κοιτάξετε λίγο προς το νέο Xiaomi AX6000 με WIFI 6E.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, timos81 είπε

Huawei AX3 Pro υπάρχουν 2 εκδόσεις CN (για κινέζικη αγορά) EU (ευρωπαϊκή αγορά). Διάφορες υπάρχουν CN version εκπέμπει καλύτερα σήμα. Στην EU version τα chip για μεγαλύτερη εμβέλεια σήματος λείπουν. Παρακάτω στην φωτογραφία CN version φαίνονται τα 2 chip δεξιά. 

04B04368-9798-4EF1-99BF-5BE58FA40B86.jpeg.149c6047e83dc0e5b6e91b1828ef8dc0.jpeg
 

Στην έκδοση EU τα chip λείπουν.
5935F1EA-6B16-4233-8726-00D7DE570062.jpeg.ed51bbc588e2f7a39f08c28dae3a05db.jpeg

Γενικά θα πρότεινα να κοιτάξετε λίγο προς το νέο Xiaomi AX6000 με WIFI 6E.

 

Το AX3600 ομως εχει σχεδον τα διπλα χρηματα και για καποιον που θελει να κανει Mesh τα huawei ειναι καλη λυση. Και κατι πιο υποκειμενικο οτι το Xiaomi ειναι μεγαλο και οχι τοσο ωραιο σε σχεση με το AX3.

Επεξ/σία από snakething
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, snakething είπε

 

Το AX3600 ομως εχει σχεδον τα διπλα χρηματα και για καποιον που θελει να κανει Mesh τα huawei ειναι καλη λυση. Και κατι πιο υποκειμενικο οτι το Xiaomi ειναι μεγαλο και οχι τοσο ωραιο σε σχεση με το AX3.

Δεν γράφω για AX3600 αλλά για AX6000 καινούργιο μοντέλο και τεχνικά πολύ ανώτερο του Huawei. Για design ότι αρέσει στον καθένα αγοράζει. Ότι αφορά την τιμή του Huawei ανέβηκε επειδή ξεπουλάει και για mesh αν χρειάζεται πρέπει τα τμ του σπιτιού να είναι αρκετά για να πάρει 2 router. Το Xiaomi παρουσιάστηκε πριν 3 μέρες και η τιμή του σε κινεζικά μαγαζιά (JD, Taobao,Aliexpress) κυμαίνεται από 75-110€.
5F449AED-5286-4AD4-AE56-DC72CEC18AB4.jpeg.2ec71e7badc29da14bee3f6cadff924f.jpegCE3C0CC6-89E8-43C0-BFF2-11903FCD64D6.jpeg.ad7662344cd995b87cafc7bfc3bc7f18.jpeg020BADE0-B56B-4341-A1E0-FF3113A494AE.jpeg.08ed926e072e06f9a58e707e1843ca57.jpeg

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα λαθος οπως το διαβασα για το μοντελο Xiaomi. Το οτι θελει κανεις αγοραζει νομιζο το καλυψα με το "Κατι υποκειμενικο" που αν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει υποκειμενικο ειναι ακριβως αυτο οτι ειναι προσωπικη γνωμη του καθενος.

Επισης το Mesh το ανεφερα γιατι εγω πηρα 2 huawei για να κανω mesh που επαιξε μεσα σε 10 δευτερολεπτα, φανταζομαι βεβαια και στο xiaomi το ιδιο θα ειναι. Το Xiaomi εγω το θεωρω οπως ειπα και πιο πανω ασχημο και μεγαλο, με το AX3 μια χαρα την εκανα την δουλεια στο σπιτι πριν λιγο και χωρις να περιμενω κανα 2μηνο να μου ερθουν απο εξω, χθες απογευμα τα παρηγγειλα σημερα μεσημερι ηρθαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snakething είπε

Εκανα λαθος οπως το διαβασα για το μοντελο Xiaomi. Το οτι θελει κανεις αγοραζει νομιζο το καλυψα με το "Κατι υποκειμενικο" που αν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει υποκειμενικο ειναι ακριβως αυτο οτι ειναι προσωπικη γνωμη του καθενος.

Επισης το Mesh το ανεφερα γιατι εγω πηρα 2 huawei για να κανω mesh που επαιξε μεσα σε 10 δευτερολεπτα, φανταζομαι βεβαια και στο xiaomi το ιδιο θα ειναι. Το Xiaomi εγω το θεωρω οπως ειπα και πιο πανω ασχημο και μεγαλο, με το AX3 μια χαρα την εκανα την δουλεια στο σπιτι πριν λιγο και χωρις να περιμενω κανα 2μηνο να μου ερθουν απο εξω, χθες απογευμα τα παρηγγειλα σημερα μεσημερι ηρθαν. 

Σύμφωνο σε μερικά θέματα μαζί σου αλλά πήρες λογικά EU version για να γράφεις ότι ήρθε τόσο γρήγορα. Επίσης διαφορετικά εκπέμπει EU version με CN (έγραψα πιο πριν διαφορά).Γι’αυτο βλέπεις CN version στο εξωτερικό πιο πάνω τιμή σε σχέση με EU. Αν αγόραζες πριν 2,3 μήνες από εξωτερικό ίσως προλάβαινες στα 50-55€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, timos81 είπε

Σύμφωνο σε μερικά θέματα μαζί σου αλλά πήρες λογικά EU version για να γράφεις ότι ήρθε τόσο γρήγορα. Επίσης διαφορετικά εκπέμπει EU version με CN (έγραψα πιο πριν διαφορά).Γι’αυτο βλέπεις CN version στο εξωτερικό πιο πάνω τιμή σε σχέση με EU. Αν αγόραζες πριν 2,3 μήνες από εξωτερικό ίσως προλάβαινες στα 50-55€.

Σωστά πήρα EU έκδοση, η διαφορά που έγραψες είναι ότι ή ευρωπαϊκή έκδοση έχει άλλους περιορισμούς ασφαλείας λόγω ευρωπαϊκών προδιαγραφών όσο αφορά ακτινοβολία εξού και η έλλειψη τών WiFi amplifiers. Είχα παραγγείλει ήδη από τίς 27/12 από αμαζον  2 στα 50 ευρώ το ένα αλλά μέχρι χθές δεν είχαν φύγει ακόμα από την αποθήκη, οπότε μετά την μείωση της τιμής από το να περιμένω 2 μήνες ακύρωσα καί τά πήρα από Κωτσόβολο.

 

Καί παρεπιπτόντως τό προτείνω το  AX3 για αγορά . Θά ήθελα όμως να μπορώ να απενεργοποιήσω το Nat από τις lan πόρτες προς την wan. Είναι στημένο έτσι ώστε να δουλέυει με την wan για internet συνδεμένη ώστε να έχεις όλα τά features, πάραυτα αξίζει.

 

Επεξ/σία από snakething
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...