Προς το περιεχόμενο

[Smartphone] Realme 6S (4GB/64GB) @ e-shop 152.90€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 169€ απο το Plaisio μπορειτε να αγορασετε το Realme 6 ( 4gb/64gb) το οποιο κυκλοφορησε νωριτερα απο το 6s και ειναι ελαφρως καλυτερο (καμερα, dolby atmos, nfc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το eshop και με τα crazysundays και με το newsletters που στέλνει στα μέλη ξεχωριστά βγάζει τρελές τιμές που είναι πολύ χαμηλότερες και από black friday και από cyber monday και πράσινα άλογα, άσπρα κοράκια κτλ ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι καλή η τιμή, από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει γίνει πια στανταρ παντού το NFC.

Είχα το REDMI NOTE 8 που δεν είχε NFC (δε το έψαξα πριν το πάρω) και τελικά αγόρασα το GOME U7 με 80 ευρώ και εχει γίνει πια το βασικό τηλέφωνο λόγω NFC.

Το NFC θα είναι πολύ γρήγορα στανταρ τροπος ταυτοποίησης (και όχι μόνο) για τα πάντα όπως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dchatz είπε

Πραγματικά είναι καλή η τιμή, από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει γίνει πια στανταρ παντού το NFC.

Είχα το REDMI NOTE 8 που δεν είχε NFC (δε το έψαξα πριν το πάρω) και τελικά αγόρασα το GOME U7 με 80 ευρώ και εχει γίνει πια το βασικό τηλέφωνο λόγω NFC.

Το NFC θα είναι πολύ γρήγορα στανταρ τροπος ταυτοποίησης (και όχι μόνο) για τα πάντα όπως πάει.

Δεν ξέρω αν η παρουσία του NFC αυξάνει την τιμή μιας συσκευής, αλλά αν ναι, εγώ (προς το παρόν τουλάχιστον) θα προτιμούσα να πληρώσω λιγότερα και ας μην έχει NFC. Αν απ' ότι την άλλη δεν προσθέτει κάποιο επιπλέον κόστος τότε φυσικά καλό θα ήταν να υπάρχει σε όλα τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Δεν ξέρω αν η παρουσία του NFC αυξάνει την τιμή μιας συσκευής, αλλά αν ναι, εγώ (προς το παρόν τουλάχιστον) θα προτιμούσα να πληρώσω λιγότερα και ας μην έχει NFC. Αν απ' ότι την άλλη δεν προσθέτει κάποιο επιπλέον κόστος τότε φυσικά καλό θα ήταν να υπάρχει σε όλα τα κινητά.

Και το wifi θα αυξάνει κάπως την τιμή. Αλλά σήμερα δε νοείται συσκευή χωρίς wifi. Κάποτε (2000-2005) δεν ήταν στανταρ το wifi και δεν ήταν άκρως απαραίτητο όπως σήμερα. Σίγουρα μπορείς και χωρίς wifi αν έχεις καλό πρόγραμμα δεδομένων και είσαι πάντα με 4G. Αντίστοιχα μπορείς και χωρίς NFC αλλά θα πρέπει να μη χρειάζεσαι πληρωμή με κάρτα που δε κουβαλάς πάνω σου και στο μέλλον, εισιτήρια για μετρο, ενημέρωση συσκευών τύπου πλυντήρια-ψυγεία, check in σε τρένα-αεροπλάνα-πλοία, είσοδο σε σινεμα-θέατρα-εκθέσεις-συναυλίες και ποιος ξέρει τι άλλο. Πιστέυω ότι είμαστε 1-2 χρόνια μακρυα από την ολοκληρωτική υλοποίηση όλων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neosstoforum είπε

Δεν ξέρω αν η παρουσία του NFC αυξάνει την τιμή μιας συσκευής, αλλά αν ναι, εγώ (προς το παρόν τουλάχιστον) θα προτιμούσα να πληρώσω λιγότερα και ας μην έχει NFC. Αν απ' ότι την άλλη δεν προσθέτει κάποιο επιπλέον κόστος τότε φυσικά καλό θα ήταν να υπάρχει σε όλα τα κινητά.

Δεν απέχουμε πολύ από το να γίνει στάνταρ και στα entry level smartphones. Δεν ξέρω όμως πόσο ανασφαλής θα αισθάνεται κάποιος χωρίς εφεδρείες, π.χ. μετρητά ή φυσική κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dchatz είπε

Και το wifi θα αυξάνει κάπως την τιμή. Αλλά σήμερα δε νοείται συσκευή χωρίς wifi. Κάποτε (2000-2005) δεν ήταν στανταρ το wifi και δεν ήταν άκρως απαραίτητο όπως σήμερα. Σίγουρα μπορείς και χωρίς wifi αν έχεις καλό πρόγραμμα δεδομένων και είσαι πάντα με 4G. Αντίστοιχα μπορείς και χωρίς NFC αλλά θα πρέπει να μη χρειάζεσαι πληρωμή με κάρτα που δε κουβαλάς πάνω σου και στο μέλλον, εισιτήρια για μετρο, ενημέρωση συσκευών τύπου πλυντήρια-ψυγεία, check in σε τρένα-αεροπλάνα-πλοία, είσοδο σε σινεμα-θέατρα-εκθέσεις-συναυλίες και ποιος ξέρει τι άλλο. Πιστέυω ότι είμαστε 1-2 χρόνια μακρυα από την ολοκληρωτική υλοποίηση όλων αυτών.

Καταλαβαίνω ότι για κάποιους είναι απαραίτητο αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με το WiFi που είναι παντού στη ζωή μας. Το να χρησιμοποιείς συνέχεια δεδομένα είναι απλά ασύμφορο, κυρίως μέσα στο σπίτι/στη δουλειά. Δηλαδή και 100GB όριο να έχεις ξέρεις ότι κάποια στιγμή μπορεί να τελειώσει, ενώ με το απεριόριστο ιντερνετ είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις.

Και για τα πιθανά σενάρια που ανέφερες, προσωπικά δεν χρειάστηκα ποτέ μέχρι σήμερα το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dchatz είπε

Πραγματικά είναι καλή η τιμή, από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει γίνει πια στανταρ παντού το NFC.

Είχα το REDMI NOTE 8 που δεν είχε NFC (δε το έψαξα πριν το πάρω) και τελικά αγόρασα το GOME U7 με 80 ευρώ και εχει γίνει πια το βασικό τηλέφωνο λόγω NFC.

Το NFC θα είναι πολύ γρήγορα στανταρ τροπος ταυτοποίησης (και όχι μόνο) για τα πάντα όπως πάει.

Στη Κίνα χρησιμοποιείται ακόμα το qr payment αντί του nfc . Συνήθως τα οικονομικά μοντέλα που προορίζονται για Κίνα δεν έχουν nfc. Μάλλον τους κοστίζει κάνα 3-5€ το τσιπ και δε το βάζουν. Χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zero13cool είπε

Το αγόρασα πριν μερικές μέρες για την σύζυγο από το Γερμανό. Πολύ καλή συσκευή. Να ενημερώσω ότι έχει nfc. 

Από το Eshop: NFC:Οχι

Από το GSMARENA: NFC  No

τωρα πως γίνεται να έχει.......

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...