Προς το περιεχόμενο

Imac intel


Elias12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Ειμαι σε σκέψεις να πάρω ιμακ 27 αρι.Με δεδομένο ότι η Ίντεl έχει ημερομηνία λήξεως σε 2 χρόνια. Σωστά?Να περιμένω να ωριμάσουν τα m1 κάνα δεκαμηνο? K ,να πάρω τότε imac h macbook? Η δουλειά μου είναι full stack web developer. 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα την πρωτη γενια. Δεν γουσταρω να σκανε ολα τα προβληματα στα χερια μου! Και φυσικα να επιβαρυνουν την τσεπη μου και τηβ ψυχικη μου ηρεμια. Κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι ηρωες αυτοι που το αποφασιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimi1977 είπε

Σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα την πρωτη γενια. Δεν γουσταρω να σκανε ολα τα προβληματα στα χερια μου! Και φυσικα να επιβαρυνουν την τσεπη μου και τηβ ψυχικη μου ηρεμια. Κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι ηρωες αυτοι που το αποφασιζουν

Εννοείς ότι δεν θα επερνες m1. Έχει λογικημ για να ωριμάσει δεν θέλει 5,6 μήνες αλλά 1,2 χρόνια. Δηλαδή μετά το πρώτο κύμα. Σωστά? Άρα προτείνεις ιντελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Elias12345 είπε

Εννοείς ότι δεν θα επερνες m1. Έχει λογικημ για να ωριμάσει δεν θέλει 5,6 μήνες αλλά 1,2 χρόνια. Δηλαδή μετά το πρώτο κύμα. Σωστά? Άρα προτείνεις ιντελ

Σε αυτη την φαση απλα θα περιμενα λιγο να δω τι παιζει. Και αν αξιζε θα πηγαινα σε M1. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για m1 χωρίς δεύτερη σκέψη ... η apple κατασκευάζει αυτούς τους επεξεργαστές χρόνια τώρα και δεν είναι καθόλου πείραμα και beta test όπως λένε πόλοι αδαείς... τα νέα SoC είναι το μέλλον τέλος 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pj2501 είπε

Πας για m1 χωρίς δεύτερη σκέψη ... η apple κατασκευάζει αυτούς τους επεξεργαστές χρόνια τώρα και δεν είναι καθόλου πείραμα και beta test όπως λένε πόλοι αδαείς... τα νέα SoC είναι το μέλλον τέλος 

Ευχαριστω για τα καλα σας λόγια! Μόλις πετάξατε απο το παράθυρο 20+ χρόνια ενασχόλησης με το αντικειμενο!

Τους κατασκευασε η Apple αλλα δεν τους ειχε υλοποιησει ποτε σε μηχανημα και να τους διοχετευσει στην αγορα. Μονο το μελλον θα δειξει και οι χρηστες θα αποκριθουν. Δεν ειναι λιγες οι φορες που η Apple εκανε πραγματα που «πληγωσαν» την τσεπη του καθε χρηστη. Οποτε προσωπικα κραταω μικρο καλαθι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Elias12345 είπε

Καλησπέρα.Ειμαι σε σκέψεις να πάρω ιμακ 27 αρι.Με δεδομένο ότι η Ίντεl έχει ημερομηνία λήξεως σε 2 χρόνια. Σωστά?Να περιμένω να ωριμάσουν τα m1 κάνα δεκαμηνο? K ,να πάρω τότε imac h macbook? Η δουλειά μου είναι full stack web developer. 

 

 

 

 

 

 

5 έτη υποστήριξη θα έχεις σίγουρα. 7 έτη με security patches. ισως και λιγο παραπανω.

Τώρα όπως είπαν αρκετοί , ωραίοι οι Μ1 , πολλα υποσχόμενοι αλλά ακόμα είναι υποσχόμενοι.

Είναι μια δύσκολη μετάβαση , σε άλλη αρχιτεκτονική η οποία προϋποθέτει την συνεργασία των εταιριών και στην στήριξη της μαμά εταιρίας.

Το 2ο θα γίνει ,το πρώτο είναι το θέμα. Πιστεύω θα γίνει ,γιατί τεχνολογικά είμαστε στασιμοι σε consumer προιοντα σε θεμα επεξεργασιας.

Και έκτος αυτού το έκανε η apple που κινεί τις τάσεις όποτε 1 ακόμα +. Αλλά σε 1 χρόνο πιστεύω θα ήταν πιο συνετό κάποιος να κάνει την κίνηση,

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dimi1977 είπε

Ευχαριστω για τα καλα σας λόγια! Μόλις πετάξατε απο το παράθυρο 20+ χρόνια ενασχόλησης με το αντικειμενο!

Τους κατασκευασε η Apple αλλα δεν τους ειχε υλοποιησει ποτε σε μηχανημα και να τους διοχετευσει στην αγορα. Μονο το μελλον θα δειξει και οι χρηστες θα αποκριθουν. Δεν ειναι λιγες οι φορες που η Apple εκανε πραγματα που «πληγωσαν» την τσεπη του καθε χρηστη. Οποτε προσωπικα κραταω μικρο καλαθι!

τους υλοποιησε σε iPad Pro τα τελευταια 3 χρονια, οι ιδιοι επεξεργαστες ειναι στην ουσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pj2501 είπε

τους υλοποιησε σε iPad Pro τα τελευταια 3 χρονια, οι ιδιοι επεξεργαστες ειναι στην ουσια

θεωρείς πως είναι το ίδιο? Άλλο σασί, άλλες θερμοκρασίες,άλλη αρχιτεκτονική, άλλα tasks κάνεις με το ipad και άλλα με το mac.

Αλλά τεσπα ο χρόνος θα το δείξει φίλε, ό,τι και να λέμε εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2020 στις 7:42 ΠΜ, Dimi1977 είπε

Ευχαριστω για τα καλα σας λόγια! Μόλις πετάξατε απο το παράθυρο 20+ χρόνια ενασχόλησης με το αντικειμενο!

Τους κατασκευασε η Apple αλλα δεν τους ειχε υλοποιησει ποτε σε μηχανημα και να τους διοχετευσει στην αγορα. Μονο το μελλον θα δειξει και οι χρηστες θα αποκριθουν. Δεν ειναι λιγες οι φορες που η Apple εκανε πραγματα που «πληγωσαν» την τσεπη του καθε χρηστη. Οποτε προσωπικα κραταω μικρο καλαθι!

Οι χρήστες έχουν ανταποκριθεί και αγοράζουν με τα τσουβάλια και δεν έχουν και άλλη επιλογή λόγω τιμής. Πολλοί είχαν πάρει intel στην Αμερική και έκαναν υπαναχώρηση αγοράς για να πάρουν τα καινούρια. Επίσης, παράδειγμα του πόσο θέλει να σπρώξει η Apple τα δικά της μηχανήματα είναι ότι κάποιοι έπαιρναν τηλέφωνο το support ενώ είχε λήξει η περίοδος υπαναχώρησης και παραπονιόντουσαν ότι δεν ήξεραν ότι θα βγουν καινούρια και τελικά η Apple τους άφηνε να κάνουν αλλαγή. 

Ελπίζω να υπάρξει support σε intel γιατί πρόκειται να πάρω intel λόγω windows, αλλά γενικά η Apple ακολουθεί επιθετική πολιτική σε αυτά όπως έχουμε δει και με άλλα αμφιλεγόμενα (θύρα ακουστικών, ports, butterfly) και δεν σου δίνει άλλη λύση πέρα από τους επεξεργαστές της. Το λέω γιατί ενώ πρόκειται να αγοράσω intel, αναρωτιέμαι αν αξίζει χρηματικά, δηλαδή αν ήταν πιο φτηνοί οι intel θα είχαν επιλογή και οι χρήστες...

btw στο flip2store υποστηρίζετε υπαναχώριση αν κάποιος μετανιώσει το intel και θέλει να πάει σε m1 air που είναι ίδια τιμή καινούριο?

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκέψεις είναι πολύ σωστές και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. 
Η πολιτική υπαναχώρησης μας ορίζεται στις 15 μέρες. Ωστόσο δεν έχουν βγει ακόμη στην αγορά των μεταχειρισμένων τα M1 για να ξεκινήσουν οι ανταλλαγές εξοπλισμού. Είναι πολύ πολύ νωρίς ακόμη. 
Θεωρούμαστε πάντοτε ευέλικτοι αναφορικά με τις ανάγκες του πελάτη και το έχουμε αποδείξει έμπρακτα στο παρελθόν, αν αποφασίσει να προχωρήσει σε τυχόν υπαναχώρηση αγορας. 
Ελπίζω να σας κάλυψα. 
καλημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...