Προς το περιεχόμενο

Ανέξωδη μεταφορά από προσωπικό σε προσωπικο λογαριασμο διαφορετικών τραπεζών


P_Spiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tips please!

Ψάχνω τρόπο για να μεταφέρω χρήματα από τον λογαριασμό μου της  Eurobank στον λογαριασμό μου στην Αlphabank, χωρίς να χρεωθώ ούτε 0.01€.

Πέρα από ανάλυψη σε ATM μετρητών και κατάθεση, με ψηφιακό τρόπo (e-banking, phone banking, bank application, iris, PaaF,...) υπάρχει κάποια επιλογή;

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ:

ΜΕ σύστημα Iris, PaaF κλπ. σε ποιον λογαριασμό θα κατατεθούν τα χρήματα που μου μεταφέρουν φίλοι, εφόσον έχω το ίδιο νούμερο δηλωμένο και αντίστοιχη υπηρεσία ενεργοποιημένη σε 3 διαφορετικές τράπεζες...; (Μην έκανα πάσα τα χρήματα στον εαυτό μου ή μέσω κάποιου 3ου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μένα η πιστωτική κάρτα είναι στην Αλφα μπανκ και η μισθοδωσία στην Γιούρομπανκ. Κάθε φορά βγάζω από την μία και πάω και πληρώνω την άλλη. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος ανεφ χρέωσης να τα στέλνω. Έχω και στις δύο ε-μπάνκιννκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, esertas είπε

Και μένα η πιστωτική κάρτα είναι στην Αλφα μπανκ και η μισθοδωσία στην Γιούρομπανκ. Κάθε φορά βγάζω από την μία και πάω και πληρώνω την άλλη. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος ανεφ χρέωσης να τα στέλνω. Έχω και στις δύο ε-μπάνκιννκ.

Η eurobank μέχρι πριν 1-2 μήνες αν είχες πάνω από 3000 ευρώ σε κάποιο λογαριασμό, σου έδινε απεριόριστες δωρεάν συναλλαγές από αυτόν τον λογαριασμό. 

Τώρα το έκανε με συνδρομή 1,5 ευρώ και περιορισμένες "δωρεάν" συναλλαγές -4 μεταφορές χρημάτων και 4 πληρωμές δεκο κάθε μήνα. Μεταφορές χρημάτων θεωρούνται και οι πληρωμές καρτών άλλης τράπεζας. 

Κι εμείς μισθοδοσία είναι Eurobank αλλά έχουμε κάρτες από Αλφα, και τις πληρώνουμε μέσω Eurobank χρησιμοποιώντας τις "δωρεάν" συναλλαγές που τώρα είναι με συνδρομή!!!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, P_Spiros είπε

Tips please!

Ψάχνω τρόπο για να μεταφέρω χρήματα από τον λογαριασμό μου της  Eurobank στον λογαριασμό μου στην Αlphabank, χωρίς να χρεωθώ ούτε 0.01€.

Πέρα από ανάλυψη σε ATM μετρητών και κατάθεση, με ψηφιακό τρόπo (e-banking, phone banking, bank application, iris, PaaF,...) υπάρχει κάποια επιλογή;

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ:

ΜΕ σύστημα Iris, PaaF κλπ. σε ποιον λογαριασμό θα κατατεθούν τα χρήματα που μου μεταφέρουν φίλοι, εφόσον έχω το ίδιο νούμερο δηλωμένο και αντίστοιχη υπηρεσία ενεργοποιημένη σε 3 διαφορετικές τράπεζες...; (Μην έκανα πάσα τα χρήματα στον εαυτό μου ή μέσω κάποιου 3ου)

Ο τζαμπας πέθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

Για αυτό το λόγο έχω δηλώσει στην eurobank το δεύτερο κινητό μου και στέλνω μέσω quick transfer,

Για σένα άλλο τρόπο πέρα του ΑΤΜ δεν βλέπω.

Ούτε με το iris, δεν γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το quick transfer είναι το iris για την alpha bank

Για δοκίμασε κάτι,

Στο app της Alpha Bank πήγαινε στο quick transfer, πάτα στο γρανάζι και άλλαξε απο το να σε βρίσκουν με το κινητό να σε βρίσκουν με mail.

Μετά απο το App την eurobank ενεργοποίησε το PAF με κινητό.

Και μετά στείλε 50-50 από το quick transfer

Ίσως δουλέψει αυτό.

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορές μου εχουν στειλει με iris δεν χρεωνομαι τιποτα.

τωρα αν ο αποστολεας χρεωνεται, αυτο δεν το γνωριζω, δεν χρειαστηκε ποτε ναστειλ.ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ανεξοδη μεταφορα χρηματων μεταξυ διαφορετικων τραπεζων. Ειτε θα μοιραστουν τα εξοδα, ειτε θα τα χρεωθει ενας απο τους δυο εξ' ολοκληρου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, VasKag said:

Δεν υπαρχει ανεξοδη μεταφορα χρηματων μεταξυ διαφορετικων τραπεζων. Ειτε θα μοιραστουν τα εξοδα, ειτε θα τα χρεωθει ενας απο τους δυο εξ' ολοκληρου,

Μέσω Iris η Πειραιώς χρεώνει, alpha και eurobank δωρεάν, εθνική δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...