Προς το περιεχόμενο

Ανέξωδη μεταφορά από προσωπικό σε προσωπικο λογαριασμο διαφορετικών τραπεζών


P_Spiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

Μέσω Iris η Πειραιώς χρεώνει, alpha και eurobank δωρεάν, εθνική δεν ξέρω

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οτι υπαρχει δυνατοτητα ο παραληπτης να μη χρεωθει. Θα χρεωθει ομως ο αποστολεας

 

iris piraeus.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, VasKag είπε

Δεν υπαρχει ανεξοδη μεταφορα χρηματων μεταξυ διαφορετικων τραπεζων. Ειτε θα μοιραστουν τα εξοδα, ειτε θα τα χρεωθει ενας απο τους δυο εξ' ολοκληρου,

Επειδή κάνω τακτικά μεταφορές μεταξύ λογαριασμών μου (Εθνική -> Πειραιώς) η μεν Εθνική χρέωνε 1 ευρώ το εξερχόμενο έμβασμα και η Πειραιώς 4 ευρώ (!!) το αντίστοιχο εισερχόμενο ακόμα και για μικροποσά.

Δοκίμασα κάποια στιγμή να βάλω στην Εθνική να πληρώνω τα έξοδα και για τους 2 υποτίθεται και ανακάλυψα οτι η Εθνική χρεώνει μόλις 2 ευρώ για ολη την συναλλαγή και η Πειραιώς δεν παίρνει μια προφανώς, έτσι πλέον πληρώνω λιγότερο απο τα μισά σε έξοδα απ' οτι παλαιότερα.

Επεξ/σία από bad_freddy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειραιως παντως ειναι με διαφορα η πιο αθλια τραπεζα, οι χρεωσεις τους ειναι κανονικη κλοπη. Απορω με οσους την χρησιμοποιουν ακομα.

Το iris κανονικα δεν χρεωνεται, επισης τραπεζες fintech του εξωτερικου N26 revolut και αλλες, δεν χρεωνουν τιποτα για μεταφορα χρηματων.

Και τελος ειναι απαραδεκτο να χρεωνεται μεταφορα χρηματων απο τραπεζα σε τραπεζα σε λογαριασμου ιδιου.

Για ελληνικες τραπεζες λοιπον εκτος πειραιως μονο με iris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται μεταφορά με Iris. μέχρι 500 ευρω κάθε μέρα.

Από την eurobank θα κάνεις Paf. 

Στην Alpha θα δηλώσεις το τηλέφωνο σου στο quicktrnsfer στον χώρο που λέει τηλέφωνο για λογαριασμό εισερχόμενου.

Θα πα΄νε ταχύτατα και εντελώς δωρεάν. 

Αν εχεις το τηλέφωνο σου σε πολλές τράπεζες θα πα΄νε σε αυτό που το δήλωσες τελευταία. 

Δηλαδή στην alpha που μόλις το ρύθμισες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

Ναι γίνεται μεταφορά με Iris. μέχρι 500 ευρω κάθε μέρα.

Από την eurobank θα κάνεις Paf. 

Στην Alpha θα δηλώσεις το τηλέφωνο σου στο quicktrnsfer στον χώρο που λέει τηλέφωνο για λογαριασμό εισερχόμενου.

Θα πα΄νε ταχύτατα και εντελώς δωρεάν. 

Αν εχεις το τηλέφωνο σου σε πολλές τράπεζες θα πα΄νε σε αυτό που το δήλωσες τελευταία. 

Δηλαδή στην alpha που μόλις το ρύθμισες. 

Αυτο γίνεται μονο την αλφα; Ή δουλεύει σε ολες τις τράπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 4 συστημικές δουλεύει μόνο . 

Η Πειραιώς έχει χρέωση για τα εξερχόμενα 

0,02 ευρώ για μέχρι 50 ευρώ 

0,50 ευρώ από 50,01 μέχρι 500 ευρώ. 

Ακόμα μεγαλύτερη χρέωση υπάρχει αν το κάνεις από το online. Καλύτερα και φτηνώτερα από το App.

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VasKag είπε

Δεν υπαρχει ανεξοδη μεταφορα χρηματων μεταξυ διαφορετικων τραπεζων. Ειτε θα μοιραστουν τα εξοδα, ειτε θα τα χρεωθει ενας απο τους δυο εξ' ολοκληρου,

Φυσικά και υπάρχει . Το iris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfeios είπε

Φυσικά και υπάρχει . Το iris

Επειδη δε χρησιμοποιω κινητο αλλα μονο υπολογιστη για μεταφορες, εννοεις οτι τοσο ο αποστολεας οσο και ο παραληπτης εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρεωση κατα τη μεταφορα καποιου ποσου απο διαφορετικες τραπεζες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VasKag είπε

Επειδη δε χρησιμοποιω κινητο αλλα μονο υπολογιστη για μεταφορες, εννοεις οτι τοσο ο αποστολεας οσο και ο παραληπτης εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΗ χρεωση κατα τη μεταφορα καποιου ποσου απο διαφορετικες τραπεζες? 

Ναι. Με την προϋπόθεση ότι και οι δυο ειναι εγγεγραμμένοι στο iris της τράπεζας τους και η μεταφορά γίνεται απο το κινητό. 

Αν πρόκειται για το ιδιο ατομο πρέπει να είναι γραμμένο με διαφορετικό αριθμό κινητού στην καθε τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 9:30 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Ούτε με το iris, δεν γίνεται ?

Iris - PaaF - Quick Transfer είναι το ίδιο ακριβώς με άλλο όνομα.

Και άλλος ένας φίλος από παραπάνω πρότεινε να έχω το Quick Transfer με email.

To πρόβλημα είναι ότι στο PaF πρέπει να δώσεις όνομα επαφής (που έχει τηλέφωνο καταχωρημένο), τηλέφωνο ή ΑΦΜ. Οπότε:

  • Να τα στείλω στο email μου (Alpha) δεν με βρίσκει σαν επαφή.
  • Δοκίμασα να σώσω το τηλέφωνό μου (εφόσον έκανα ανανέωση στο Quick Transfer τα στοιχεία μου) και να τα στείλω εκεί, αλλά βγάζει σφάλμα.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 7:53 ΜΜ, SB_1957 είπε

Η eurobank μέχρι πριν 1-2 μήνες αν είχες πάνω από 3000 ευρώ σε κάποιο λογαριασμό, σου έδινε απεριόριστες δωρεάν συναλλαγές από αυτόν τον λογαριασμό. 

Τώρα το έκανε με συνδρομή 1,5 ευρώ και περιορισμένες "δωρεάν" συναλλαγές -4 μεταφορές χρημάτων και 4 πληρωμές δεκο κάθε μήνα. Μεταφορές χρημάτων θεωρούνται και οι πληρωμές καρτών άλλης τράπεζας. 

Κι εμείς μισθοδοσία είναι Eurobank αλλά έχουμε κάρτες από Αλφα, και τις πληρώνουμε μέσω Eurobank χρησιμοποιώντας τις "δωρεάν" συναλλαγές που τώρα είναι με συνδρομή!!!

Δεν εχω τετοιο υπολοιπο αλλα ποτε δεν μου κρατησε προμηθεια .Με iris ειδικα κανω απειρες μεταφορες.

Αν εχει σημασια εχω την μισθοδοσια μου σε αυτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, P_Spiros είπε

Iris - PaaF - Quick Transfer είναι το ίδιο ακριβώς με άλλο όνομα.

Και άλλος ένας φίλος από παραπάνω πρότεινε να έχω το Quick Transfer με email.

To πρόβλημα είναι ότι στο PaF πρέπει να δώσεις όνομα επαφής (που έχει τηλέφωνο καταχωρημένο), τηλέφωνο ή ΑΦΜ. Οπότε:

  • Να τα στείλω στο email μου (Alpha) δεν με βρίσκει σαν επαφή.
  • Δοκίμασα να σώσω το τηλέφωνό μου (εφόσον έκανα ανανέωση στο Quick Transfer τα στοιχεία μου) και να τα στείλω εκεί, αλλά βγάζει σφάλμα.  

ενεργοποιεις την υπηρεσια και στις 2 τραπεζες... ενεργοποιες τελευταια την τραπεζα στην οποια θελεις να λαμβάνεις... και μετα στελνεις κανονικα...

απο τη μια μονο θα στελνεις και απο την αλλη μονο θα λαμβανεις... δεν γινεται να στελνεις και να λαμβανεις και απο τις 2 ταυτοχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kon1to είπε

ενεργοποιεις την υπηρεσια και στις 2 τραπεζες... ενεργοποιες τελευταια την τραπεζα στην οποια θελεις να λαμβάνεις... και μετα στελνεις κανονικα...

απο τη μια μονο θα στελνεις και απο την αλλη μονο θα λαμβανεις... δεν γινεται να στελνεις και να λαμβανεις και απο τις 2 ταυτοχρονα...

 
 

Γινεται. Αρκει να εχεις δηλωσει διαφορετικο τηλεφωνο στην μια τραπεζα και διαφορετικο στην άλλη. καθημερινα το κανω αυτο, ειναι εντελως δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alfeios είπε

Γινεται. Αρκει να εχεις δηλωσει διαφορετικο τηλεφωνο στην μια τραπεζα και διαφορετικο στην άλλη. καθημερινα το κανω αυτο, ειναι εντελως δωρεαν

το γνωριζω αυτο, απλα δεν εχουμε ολοι 2ο κινητό που να το εχουμε δηλωσει και στην τραπεζα κιολας...

λεω λοιπον, τι μπορεις να κανεις στην περιπτωση που δεν εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kon1to είπε

το γνωριζω αυτο, απλα δεν εχουμε ολοι 2ο κινητό που να το εχουμε δηλωσει και στην τραπεζα κιολας...

λεω λοιπον, τι μπορεις να κανεις στην περιπτωση που δεν εχεις...

 
 

πληρωνεις προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...