Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις δικτύου Nova (vdsl 100)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Την Πέμπτη το μεσημέρι ενεργοποιήθηκε η 100 vdsl σύνδεση μου από τη Nova (μέχρι πρότινος είχα 24αρα με τραγικά αργή σύνδεση). Μετά από λίγο είχα μερικές αποσυνδέσεις και ειδικά από το βράδυ (κατά τις 20:00) και όλη την Παρασκευή γινόταν αποσύνδεση κάθε 1-2 λεπτά. Από το Σάββατο το μεσημέρι μέχρι και τώρα έχει γίνει μόνο μια (πριν μισή ώρα). Να αναφέρω ότι λίγο μετά την ενεργοποίηση της 100αρα, ζήτησα από το τεχνικό τμήμα να μου ενεργοποιήσουν fast path για να έχω καλύτερες επιδόσεις στο online gaming. 

Την Παρασκευή το απόγευμα επικοινώνησα με τη Νοva και μου είπαν ότι υπάρχει βλάβη στο δημόσιο δίκτυο. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Ότι δεν είναι του ιδιόκτητου δικτύου τους και ότι δεν το αναλαμβάνουν, ή θα χρεωθώ εγώ την επισκευή; Το Σάββατο το πρωί λοιπόν, με πήραν από το τοπικό κατάστημα για να έρθει τεχνικός τη Δευτέρα το πρωί. Σήμερα αφού επικοινώνησα εκ νέου μαζί τους, μου είπαν ότι φαίνεται ότι από το Σάββατο μέχρι και σήμερα το μεσημέρι δεν έχω αποσυνδέσεις και πιθανόν να είμαι οκ. Έτσι ακύρωσα τον τεχνικό. Όμως πριν λίγο είχα ακόμη μια αποσύνδεση και θα παρακολουθώ το θέμα. 

Από τι μπορεί να οφείλεται άραγε αυτό; Μέχρι πριν την ενεργοποίηση της vdsl δεν είχα καθόλου αποσυνδέσεις. Ξεκίνησαν από την ενεργοποίηση και μετά. Απλά ανησυχώ μιας και δεν τους έχω καθόλου εμπιστοσύνη, ότι αν έρθει ο τεχνικός θα ρίξουν το φταίξιμο σε μη δική τους αρμοδιότητα και θα χρεωθώ οποιαδήποτε επισκευή. Αφού όταν μου έστειλαν το μήνυμα για τον τοπικό τεχνικό, μου επισύναψαν και λινκ με το τιμολόγιο βλαβών. 

Να πω ότι σαν ρούτερ έχω το Technicolor TG788vn v2, το οποίο το είχα από τη nova πριν μετακομίσω σε νέα πόλη (είχα 50 vdsl τότε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με οτε ,συνεχεις αποσυνδεσεις για 1-2 ημερες στη συνεχεια για 3-4 ημερες καμια και μετα παλι τα ιδια .Τελικα εφταιγε το τηλεφωνικο καλωδιο .Μετα απο τον Αυγουστο μου εκανε μονο μια αποσυνδεση χθες Απο οτι εχω καταλαβει οσο ανεβαινεο η ταχυτητα τοσο ποιο πολλη ευαισθησια υπαρχει .

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ιδια ακριβως ειχα και εγω με την 100αρα και μολις πηγα στα 200 αρχισαν τα οργανα . Δες και την μπριζα του τηλεφωνου .

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cumulus είπε

Την ιδια ακριβως ειχα και εγω με την 100αρα και μολις πηγα στα 200 αρχισαν τα οργανα . Δες και την μπριζα του τηλεφωνου .

Τι εννοείς να τη δω. Να ελέγξω τι; 

Τώρα άλλαξα καλώδια και θα περιμένω να δω αν θα έχω αποσύνδεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

Θα το διαβάσω το μεσημέρι μετά τη δουλειά.

Όσον αφορά στην καλωδίωση γιατί τα καλώδια ethernet που έχω είναι πολύ παλιά και σκέφτομαι να τα ανανεώσω. Τι προτείνετε γενικά? Έχει διαφορά cat5 με cat 6 που βρίσκω; Επίσης FTP ή UTP (ποτέ δεν το έψαξα). Αυτό για παράδειγμα είναι οκ;

https://www.skroutz.gr/s/19987954/Nedis-S-FTP-Cat-6-Cable-1m-Γκρι-CCGP85221GY10.html?from=sku_spec_variations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

πολύ ωραιο pdf. τελειο !!!!  να'σαι καλά !.

 

πριν χρονια. στο σπιτι μου,  ειχα κανει μια συνδεσμολογια, οπου ηθελα μονο splitter και όχι φιλτρα στις 3 συσκευες τηλεφωνου που έχουμε στο σπιτι.

και την βρηκα σαν προτεινομενη στο pdf αυτο. χαρηκα διοτι ειναι κατι προτεινομενο και οχι κατι τρελλο.

διοτι καποια στιγμη που ειχα προβλημα ήρθε ενας τεχνικος για έλεγχο, και μου λέει , τι έκανες εδώ, με τα καλώδια ?

( τελικα ηταν οι γραμμες στη γειτονια και οχι στο σπιτι μου)

2095861585_.png.e53e6410ab2c790829483307fd895ec0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, adminaros said:

πολύ ωραιο pdf. τελειο !!!!  να'σαι καλά !.

 

πριν χρονια. στο σπιτι μου,  ειχα κανει μια συνδεσμολογια, οπου ηθελα μονο splitter και όχι φιλτρα στις 3 συσκευες τηλεφωνου που έχουμε στο σπιτι.

και την βρηκα σαν προτεινομενη στο pdf αυτο. χαρηκα διοτι ειναι κατι προτεινομενο και οχι κατι τρελλο.

διοτι καποια στιγμη που ειχα προβλημα ήρθε ενας τεχνικος για έλεγχο, και μου λέει , τι έκανες εδώ, με τα καλώδια ?

( τελικα ηταν οι γραμμες στη γειτονια και οχι στο σπιτι μου)

2095861585_.png.e53e6410ab2c790829483307fd895ec0.png

αν καταλαβεις την λογικη τοτε ειναι ευκολο να το υλοποιησεισ.το τι μπορει να υλοποιηθει εχει να κανει με ποσες πριζες εχεις ποσα ζευγαρια εχεις κτλ.

2 hours ago, broxopios said:

Θα το διαβάσω το μεσημέρι μετά τη δουλειά.

Όσον αφορά στην καλωδίωση γιατί τα καλώδια ethernet που έχω είναι πολύ παλιά και σκέφτομαι να τα ανανεώσω. Τι προτείνετε γενικά? Έχει διαφορά cat5 με cat 6 που βρίσκω; Επίσης FTP ή UTP (ποτέ δεν το έψαξα). Αυτό για παράδειγμα είναι οκ;

https://www.skroutz.gr/s/19987954/Nedis-S-FTP-Cat-6-Cable-1m-Γκρι-CCGP85221GY10.html?from=sku_spec_variations

και παλια να ειναι δεν πρεπει να εχεις θεμα. απο εκει και περα αν δεν περναει κοντα σε ρευαμτα κτλ ενα cat6 ειναι πολυ μια χαρα και μικρη διαφορα σε τιμη απο ενα Cat5e.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

Λοιπόν το διάβασα και θέλω κάποιες διευκρινήσεις.

Στο σπίτι που μένω τώρα, υπάρχει μόνο μια τηλεφωνική πρίζα και προφανώς σύνδεση. Επομένως συνδέω εκεί το καλώδιο τηλεφώνου κατευθείαν στο ρούτερ. Σύμφωνα με τις οδηγίες για ευρυζωνική σύνδεση από τη Nova, δεν αναφέρει κάποιο splitter και η τηλεφωνική συσκευή κουμπώνει κατευθείαν πίσω από το ρούτερ. 

Στο pdf της cyta προτείνει vdsl splitter (όχι αυτά από adsl που όλοι έχουμε). Αυτό που βοηθάει γιατί εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο splitter.

Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο; Επίσης το bridge taps είναι οι παράλληλες συνδέσεις σωστά; Κοινώς αν υπάρχει άλλη πέρα της master πρίζας; 

Τέλος να πω ότι η πρίζα που υπάρχει είναι μονή και όχι διπλή όπως βλέπω σε κάποιες φωτογραφίες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Από την στιγμή που έχεις μία πρίζα τότε ακολούθησε την συνδεσμολογία της Nova (που είναι ουσιαστικά και η μόνη 100% σωστή) δηλαδή:

         α. Συνέδεσε το router απ' ευθείας στην πρίζα χωρίς splitter, φίλτρα κλπ μ@λ@κίες.

          β. Συνέδεσε το τηλέφωνο απ' ευθείας στην υποδοχή phone1 του router χωρίς φίλτρο.

      Ναι τα bridge taps είναι οι παράλληλες συνδέσεις  όταν υπάρχει άλλη πρίζα (άρα και καλωδίωση) πέρα της master. 

      Δεν υπάρχει πρόβλημα που η πρίζα που υπάρχει είναι μονή και όχι διπλή. Καλύτερα.

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, afm είπε

     Από την στιγμή που έχεις μία πρίζα τότε ακολούθησε την συνδεσμολογία της Nova (που είναι ουσιαστικά και η μόνη 100% σωστή) δηλαδή:

         α. Συνέδεσε το router απ' ευθείας στην πρίζα χωρίς splitter, φίλτρα κλπ μ@λ@κίες.

          β. Συνέδεσε το τηλέφωνο απ' ευθείας στην υποδοχή phone1 του router χωρίς φίλτρο.

      Ναι τα bridge taps είναι οι παράλληλες συνδέσεις  όταν υπάρχει άλλη πρίζα (άρα και καλωδίωση) πέρα της master. 

      Δεν υπάρχει πρόβλημα που η πρίζα που υπάρχει είναι μονή και όχι διπλή. Καλύτερα.

Έτσι το έχω όπως στο βίντεο της Nova. Το Σάββατο άλλαξα όλη την καλωδίωση για δοκιμή και δεν είχα καμία αποσύνδεση έως σήμερα το πρωί μέχρι και τώρα που κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις. 

Νομίζω η μόνη λύση τώρα είναι να έρθει τεχνικός της Nova να το ελέγξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afm είπε

      Αν συνεχίζει και στο κάνει τότε ναι, η μόνη λύση είναι να έρθει τεχνικός για έλεγχο.

Το δρομολογώ ήδη.

Να παίζει ρόλο που έχω fast path? Αλλά και πάλι γιατί να είναι πρόβλημα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...