Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις δικτύου Nova (vdsl 100)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της nova και φυσικά από χθες το βράδυ στις 10 δεν είχα καμία αποσύνδεση. Ήταν η τρίτη φορά μέσα στην εβδομάδα (8 μέρες για την ακρίβεια που υπάρχει το πρόβλημα) που οι αποσυνδέσεις σταματάνε για ένα 24ωρο περίπου. Και έτυχε να μην έχω όταν ήταν ο τεχνικός.

Έκανε διάφορες μετρήσεις στην πρίζα τηλεφώνου και στο εξωτερικό κουτί του σπιτιού. Όλα τα βρήκε οκ. 

Μακάρι να έχει φτιαχτεί με κάποιο τρόπο αλλά χλωμό το βλέπω. Όχι τίποτε άλλο αλλά με χρέωσαν και 20€ για άσκοπη μετάβαση στο χώρο μου. Του λέω "συνεργάζεστε με τα κεντρικά; Να δείτε όλες τις συζητήσεις και αναφορές μου τις τελευταίες 8 μέρες?". 

Αν είναι όλα οκ στη γραμμή τι να φταίει; 

Όπως είπα ελπίζω να λύθηκε. Αλλά δια μαγείας στις 10 το βράδυ που ήταν η τελευταία αποσύνδεση;  

edit: Ορίστε κι οι μετρήσεις που έκανε ο τεχνικός. 

th-26702353428-1500x1039.jpg

Επεξ/σία από broxopios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 minutes ago, SaFiS said:

Εξωτερικες τασεις δεν θα επρεπε παντως να υπαρχουν στην γραμμη εφοσον μιλαμε για καθαρο VDSL / VoIP...

θεωρητικα ναι.πρακτικα μεχρι 3volt δεν θεωρειται βλαβη.και σε κανονικη τηλεφωνια δεν πρεπει να εχεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Θα σου εχουν ριξει το προφιλ σε free_noise_mask αυτοι στανταρ,τι ταχυτητα κλειδωνεις?

Καλημέρα.

Αυτό από το ρούτερ.

Screen-Hunter-262-Dec-13-11-19.png

 

16 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Εξωτερικες τασεις δεν θα επρεπε παντως να υπαρχουν στην γραμμη εφοσον μιλαμε για καθαρο VDSL / VoIP...

 

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

θεωρητικα ναι.πρακτικα μεχρι 3volt δεν θεωρειται βλαβη.και σε κανονικη τηλεφωνια δεν πρεπει να εχεις ;)

Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κατά τον έλεγχο της εσωτερικής πρίζας μου αφαίρεσε το κάτω εξάρτημα. Είπε οτι είναι παλιά τεχνολογία και στη νεα μπορεί να προκαλέσει θέμα.

IMG-20201213-113207.jpg

 

Να πω οτι από πεμπτη βραδυ συνεχιζω χωρίς αποσυνδεση (το runtime στην πρώτη εικόνα ειναι εξαιτίας μιας διακοπής ρεύματος που ειχε η περιοχή μου πριν λίγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, broxopios said:

Καλημέρα.

Αυτό από το ρούτερ.

Screen-Hunter-262-Dec-13-11-19.png

 

 

Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κατά τον έλεγχο της εσωτερικής πρίζας μου αφαίρεσε το κάτω εξάρτημα. Είπε οτι είναι παλιά τεχνολογία και στη νεα μπορεί να προκαλέσει θέμα.

IMG-20201213-113207.jpg

 

Να πω οτι από πεμπτη βραδυ συνεχιζω χωρίς αποσυνδεση (το runtime στην πρώτη εικόνα ειναι εξαιτίας μιας διακοπής ρεύματος που ειχε η περιοχή μου πριν λίγο).

πυκνωτης απο πριζακι οτε ή αντικεραυνικο.δημιουργει προβληματα.ή τον κοβεις ή αλλαζεις πριζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ερώτηση. Θα επηρεάσει καθόλου τη γραμμή μου και το ίντερνετ αν έχω γύρω στα 15 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου (όχι ethernet)?

Επίσης μια μέτρηση από το dslreports.com έβγαλε χάλια μέτρηση Bufferbloat.

Screen-Hunter-259-Dec-09-14-07.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω ότι οι αποσυνδέσεις έχουν σταματήσει. Ίσως τελικά να διόρθωσαν το πρόβλημα που υπήρχε. Ίσως να έφταιγε και ο πυκνωτής που έκοψε ο τεχνικός την Νόβα. Δεν γνωρίζω. Πάντως το πρόβλημα έχει λυθεί για την ώρα.

Αυτό που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι μια αστάθεια στο να κλειδώσει το ρούτερ σχετικά σταθερή ταχύτητα.  Ενώ στην πιο πάνω φωτογραφία κλειδώνει στα 112.903 χθες και προχθές κλείδωνε κάπου στο 60. Σήμερα έκανα ξανά επανεκκίνηση το ρούτερ και κλείδωσε πάλι στα 112. Το upload δεν επηρεάστηκε καθόλου ούτε τις προηγούμενες μέρες. 

Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 2:06 ΜΜ, broxopios είπε

Μια ακόμη ερώτηση. Θα επηρεάσει καθόλου τη γραμμή μου και το ίντερνετ αν έχω γύρω στα 15 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου (όχι ethernet)?

 

 

Αν εννοείς το καλώδιο από την πρίζα στο router, καλό θα ήταν να έχεις το μικρότερο δυνατό μήκος (αυτά τα καλώδια που έρχονται μαζί με τα router, για αυτό το λόγο είναι <1m).

Αν εννοείς το καλώδιο από το splitter/router στην τηλεφωνική συσκευή σου, βάλε καρούλι, δεν πειράζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/12/2020 at 14:06, broxopios said:

Μια ακόμη ερώτηση. Θα επηρεάσει καθόλου τη γραμμή μου και το ίντερνετ αν έχω γύρω στα 15 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου (όχι ethernet)?

Επίσης μια μέτρηση από το dslreports.com έβγαλε χάλια μέτρηση Bufferbloat.

Screen-Hunter-259-Dec-09-14-07.png

αποφευγουμε τοσο μεγαλα τηλεφωνικα διοτι δεν ειναι twisted συν οτι ειναι πολυκλωνα και λεπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 10:13 ΠΜ, broxopios είπε

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω ότι οι αποσυνδέσεις έχουν σταματήσει. Ίσως τελικά να διόρθωσαν το πρόβλημα που υπήρχε. Ίσως να έφταιγε και ο πυκνωτής που έκοψε ο τεχνικός την Νόβα. Δεν γνωρίζω. Πάντως το πρόβλημα έχει λυθεί για την ώρα.

Αυτό που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι μια αστάθεια στο να κλειδώσει το ρούτερ σχετικά σταθερή ταχύτητα.  Ενώ στην πιο πάνω φωτογραφία κλειδώνει στα 112.903 χθες και προχθές κλείδωνε κάπου στο 60. Σήμερα έκανα ξανά επανεκκίνηση το ρούτερ και κλείδωσε πάλι στα 112. Το upload δεν επηρεάστηκε καθόλου ούτε τις προηγούμενες μέρες. 

Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; 

Μπορει να ειναι ενεργοποιημένο το SRA να πέφτει στα τάρταρα το SNR σου και να την παθαίνεις.

Όσο για το bufferbloat, δοκιμασε να ενεργοποιήσεις το QoS. Τουλάχιστον στο Η288Α με το default QoS που έχει το bufferbloat μου ειναι στο Β. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2020 at 10:13, broxopios said:

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο θέμα για να αναφέρω ότι οι αποσυνδέσεις έχουν σταματήσει. Ίσως τελικά να διόρθωσαν το πρόβλημα που υπήρχε. Ίσως να έφταιγε και ο πυκνωτής που έκοψε ο τεχνικός την Νόβα. Δεν γνωρίζω. Πάντως το πρόβλημα έχει λυθεί για την ώρα.

Αυτό που παρατήρησα αυτές τις μέρες είναι μια αστάθεια στο να κλειδώσει το ρούτερ σχετικά σταθερή ταχύτητα.  Ενώ στην πιο πάνω φωτογραφία κλειδώνει στα 112.903 χθες και προχθές κλείδωνε κάπου στο 60. Σήμερα έκανα ξανά επανεκκίνηση το ρούτερ και κλείδωσε πάλι στα 112. Το upload δεν επηρεάστηκε καθόλου ούτε τις προηγούμενες μέρες. 

Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; 

mporei nα ετυχε.ο πυκνωτης σιγουρα σου εκανε προβληματα

On 07/12/2020 at 13:42, broxopios said:

Λοιπόν το διάβασα και θέλω κάποιες διευκρινήσεις.

Στο σπίτι που μένω τώρα, υπάρχει μόνο μια τηλεφωνική πρίζα και προφανώς σύνδεση. Επομένως συνδέω εκεί το καλώδιο τηλεφώνου κατευθείαν στο ρούτερ. Σύμφωνα με τις οδηγίες για ευρυζωνική σύνδεση από τη Nova, δεν αναφέρει κάποιο splitter και η τηλεφωνική συσκευή κουμπώνει κατευθείαν πίσω από το ρούτερ. 

Στο pdf της cyta προτείνει vdsl splitter (όχι αυτά από adsl που όλοι έχουμε). Αυτό που βοηθάει γιατί εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο splitter.

Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο; Επίσης το bridge taps είναι οι παράλληλες συνδέσεις σωστά; Κοινώς αν υπάρχει άλλη πέρα της master πρίζας; 

Τέλος να πω ότι η πρίζα που υπάρχει είναι μονή και όχι διπλή όπως βλέπω σε κάποιες φωτογραφίες. 

 

efoson εχεις μια πριζα τοτε απλα να εισαι σιγουρος οτι πισω απο την πριζα ειναι μονο ενα ζευγαρι καλωδια.δεν βαζεις σπλιττερ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Το θέμα ίντερνετ συνεχίζει να με τυραννάει. Πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις, αλλά από χθες το μεσημέρι καθόλου ίντερνετ. 

Στο router μου το λαμπάκι broadband αναβοσβήνει σταθερά ενώ κανονικά στην αρχή θα πρέπει να αναβοσβήνει γρήγορα έως να μείνει μόνιμα αναμμένο. Φυσικά το λαμπάκι ίντερνετ δεν ανάβει ποτέ. 

Μίλησα με τεχνικό της νόβα και μου πρότεινε να έρθει πάλι τεχνικός. Αν είναι δικό μου το πρόβλημα πάλι να δώσω 20€. Αν όχι το καλύπτει η nova. 

Κοίταξα και την πρίζα του τηλεφώνου και φαίνεται οκ. Να έχει κάποιο θέμα το router? 

IMG-20210103-132830.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, broxopios said:

Καλησπέρα. Το θέμα ίντερνετ συνεχίζει να με τυραννάει. Πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις, αλλά από χθες το μεσημέρι καθόλου ίντερνετ. 

Στο router μου το λαμπάκι broadband αναβοσβήνει σταθερά ενώ κανονικά στην αρχή θα πρέπει να αναβοσβήνει γρήγορα έως να μείνει μόνιμα αναμμένο. Φυσικά το λαμπάκι ίντερνετ δεν ανάβει ποτέ. 

Μίλησα με τεχνικό της νόβα και μου πρότεινε να έρθει πάλι τεχνικός. Αν είναι δικό μου το πρόβλημα πάλι να δώσω 20€. Αν όχι το καλύπτει η nova. 

Κοίταξα και την πρίζα του τηλεφώνου και φαίνεται οκ. Να έχει κάποιο θέμα το router? 

IMG-20210103-132830.jpg

 

On 13/12/2020 at 11:58, poulinos said:

πυκνωτης απο πριζακι οτε ή αντικεραυνικο.δημιουργει προβληματα.ή τον κοβεις ή αλλαζεις πριζα

 

Θα σου πρότεινα το 2ο, να αλλάξεις καταρχήν πρίζα.  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, htaccess είπε

Θα σου πρότεινα το 2ο, να αλλάξεις καταρχήν πρίζα.  :) 

Αυτό είναι εύκολο. Το θέμα είναι με το lockdown που θα βρω διαθέσιμο κατάστημα. Θα κοιτάξω αύριο. 

Αν αλλάξω και συνεχίσει τα ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...