Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις δικτύου Nova (vdsl 100)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/05/2021 at 21:22, Chaos KinG said:

Ναι ηταν το πρωτο που μου ειχαν πει να κανω οταν τους ειπα για αποσυνδεσεις η αληθεια ειναι να και τοτε δεν το ειχα περασμενο απο το ups. Ωστοσο δεν εχω πλεον τοσο συχνες αποσυνδεσεις δεν ξερω αν ειναι που τελειωσε το lockdown η που το εβαλα στο Ups μου εκανε μια μερα 3 φορες μεσα στο μηνα μεχρι τωρα. Συνιθως εκανε για μερες συνεχεια.

μπορεις να το βγαλεις απο το Ups να δεις αν θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο ή προς το χειρότερο/ μπορει να ηταν απλα αλλο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχισε να κανει τρελες αποσυνδεσεις απο το ups πριν ενα μηνα το εβγαλα και επεσαν τα λαθη αλλα παλι χαμος τλκ εστειλα αιτημα ηρθαν και μ αλλαξαν την καλωδιωση απο οτι μ ειπε ο τεχνικος ολες οι μπριζες νεκρες ηταν ετσι κι αλλιος κ αυτη του router το καλωδειο απο οτι ειδαμε ειχε φθορα, μου λεει ''εγω απορω πως ειχες τηλεφωνο '' :P

Μου εβαλε νεα χθες ολα καλα
Actual Rate(Up/Down) 10997/103585 kbps
Αttainable Rate(Up/Down) 50798/107787 kbps

αυτα χθες.

Σημερα αποσυνδεσεις παλι,η ταχύτητα επεσε στο download στα 60 απο 100 το up στα 30  ,μου ειπε οτι θα εχει παλι σφαλματα γιατι ειχε και απο κατω η γραμμη αλλα καμια σχεση με παλια και ισχυει το βλεπω. ειπε οτι τα ειδε και κατω στα σφαλματα. Κατι παιζει απο κατω 2 χρονια ακομα ο ΟΤΕ να τι φτιαξει το σκατα κομμένα καλώδιά εχει η οικοδομή ?

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειμαι οκ απο παρασκευη που εκανα ενα reboot το router καμπανα ολα καμια αποσυνδεση.


Φιλε μου πιστευω ειναι η γραμμη γενικα απο οτι μ ειχε πει ενα τεχνικος πριν κανω το αιτημα για αλλαγη καλωδίωσης συνήθως οταν περναν νεα καλωδειωση λυνεται γιατι ειτε υπαρχει βραχυκύκλωμα στην υπαρχουσα ειτε φθορα. Εγω ως τυχαιρος μια ζωη ειχα και τα 2, χαχαχα. Απλα δεν φαίνονται τα προβληματα με 30αρες και 50αρες συνδεσεις συνιθος αναλογα το ποσο χοντρο ειναι το προβλημα.

Εμενα παντως απο Nova 50€ βγηκε να μου φερει καθετη και οριζοντια μετα στο σπιτι τρυπησε κιολας 2 τοιχους ολα καλα του ειπα μου αφησε και εξτρα καλωδιο να σκαψω να το βαλω σε καναλι μεσα στον τοιχο ολα κομπλε απλα μου εβαλε καρφακια, μια χαρα.


Να πω οτι εφερε καθετη γιατι δεν βρησκαμε την γραμμη στο σπιτι σε εσας μπορει να τη βρει και να σας βαλει μονο οριζονται αλλα το κοστος ειναι το ιδιο, αν σας την αλλαξη απο κατω ολη θα εχετε σιγουρα βελτίωση εξτρα γιατ αν ειναι και παλια οικοδομη σιγουρα θα εχει τραβιξει υρασιες κτλ ολο και καποια φθορα θα εχει.

Αλλαγη της γραμμης απο το καφαο στην οικοδομη δεν κανουν μονο αν εχει θεμα ολη η οικοδομη υποθετω. Οποτε οποιος εχει θεμα παιδια απλα αλλαγη καλωδειωσης και ειστε κομπλε 
 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LordPanag είπε

Εμενα που δεν συνδεεται πλεον με τιποτα παν απο 85 mbps , πρεπει να φωνξω τεχνικο;

 

Θα σου πει οτι ειναι εντος οριων και θα σε γειωσουν. Νομιζω το 80 αθροιστικα down+up ειναι το οριο οπου δεν ασχολουνται. 

Απο κει και περα , εγω παιζω απο 60 εως 80-82 , αναλογως τις μερες... και συ αγχωνεσαι για τα 85 :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα εγω εχω τετοιες τιμες γιατι ειμαι διπλα απο το καφαο μιλαμε για 20 μετρα 

Εγω ανεφερα λυση για τις αποσυνδεσεις που δουλεψε σε εμενα, καθως και τον λογο που τις εκανε εν τελη.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 09/10/2021 at 15:11, LordPanag said:

Εμενα που δεν συνδεεται πλεον με τιποτα παν απο 85 mbps , πρεπει να φωνξω τεχνικο;

 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω οτι παλι αρχισε να κανει αποσυνδεσεις εχει παλι σφαλματα δεν ξερω τi να πω ενταξει χαχαχα λογικα εχει θεμα απο το κουτι μεχρi την oικοδομη που ειναι απο κατω το κουτι δηλαδη να πω ενα να μου φερει καλώδιο να τελειωνουμε 🤣🤣🤣🤣 ειμαστε στη πυγή λιγο νερακι λιγο :P 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δευτερα θα ερθει ο 2ος τεχνικος του μηνα κλασσικα. Σκεφτομαι να την κανω 50αρα μπας και σταματησει να κοβεται εσεις τι λετε ? Η να περιμενω μπας και τωρα που αλλαζουν τις γραμμες σε οπτικη ινα δω βελτίωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αλλαξαν ρουτερ για να μην ασχολουνται αλλο καθως απο οτι μου ειπαν και γραμμη αλλαξε μετα δεν θα ειναι θεμα απο εμας αλλα απο οτε ειτε η γραμμη ειτε η καρτα. 
Και μου εβαλαν ενα HUAWEI DG8245V-10 το οποιο εχει και log φαινεται πολυ τουμπανο γενικα. Για να δουμε του του μην το ματιασω

DG8245V-10

DG8245V-10

DG8245V-10

DG8245V-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/11/2021 at 20:09, Chaos KinG said:

Δευτερα θα ερθει ο 2ος τεχνικος του μηνα κλασσικα. Σκεφτομαι να την κανω 50αρα μπας και σταματησει να κοβεται εσεις τι λετε ? Η να περιμενω μπας και τωρα που αλλαζουν τις γραμμες σε οπτικη ινα δω βελτίωσης ?

οταν πας ftth πας και σε 200αρα.μεχρι τοτε οσο εχεις vdsl δεν μπορεις να κανεις πολλα. σιγουρα οσο μικροτερη ταχυτητα τοσο πιο σταθερη η γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

οταν πας ftth πας και σε 200αρα.μεχρι τοτε οσο εχεις vdsl δεν μπορεις να κανεις πολλα. σιγουρα οσο μικροτερη ταχυτητα τοσο πιο σταθερη η γραμμη

προς το παρον θα δω πως θα παει το νεο routerακι 
Screenshot_270.png.4eaf0a5a4b498a783741009cf285c683.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπααα τα ιδια οκ δεν πεφτει τοσο ευκολα το αλλο στα 65.000-67.000 σφλαματα επεφτε το ZTE, αυτο κραταει μεχρι 124.000 απ' οτι ειδα. Τελος παντων μου ειπαν το θεμα ειναι εξωτερικο δεν μπορει να γινει κατι αρα ελπιζουμε στην αντικατασταση του χαλκου καποια στιγμη μιας και ηρθε η αναπτιξη στο internet φετος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2021 at 19:54, Chaos KinG said:

Μπααα τα ιδια οκ δεν πεφτει τοσο ευκολα το αλλο στα 65.000-67.000 σφλαματα επεφτε το ZTE, αυτο κραταει μεχρι 124.000 απ' οτι ειδα. Τελος παντων μου ειπαν το θεμα ειναι εξωτερικο δεν μπορει να γινει κατι αρα ελπιζουμε στην αντικατασταση του χαλκου καποια στιγμη μιας και ηρθε η αναπτιξη στο internet φετος :P

αν απο σενα η καλωδιωση σου ειναι μια χαρα(θελει δοκιμη κατανεμητη/και στο χωρο σου) τοτε δεν μπορεις να κανεις πολλα για το εξω.κλειδωνεις 107mbit οποτε δεν ειναι οτι θα πεις στον οτε εχω βλαβη ελα να το φτιαξεις.θα δει οτι εισαι 107 το πολυ να δει οτι για 5-6 λεπτα δεν χανεις συγχρονισμο και θα φυγει.

εκτο αν κατι γινεται μεσα στο χωρο σου αλλα εκει πρεπει να δεις αν και κατω κατανεμητη/χωνευτη κανει το ιδιο και βεβαια να μην εχεις παραλληλα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...