Προς το περιεχόμενο

LIDL storyland figures


SCORPIONE69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά αγόρασα το αλφαβητάρι της χασετ και έπρεπε κανονικά να έχει την κάρτα μνήμης με όλα τα αρχεία, αλλά δυστυχώς δεν την είχε. Έχει κανένας τα αρχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/1/2021 στις 2:31 ΜΜ, mandos είπε

Επειδή λαμβάνω γύρω στα 5 μηνύματα τη βδομάδα από κόσμο για το πως να κάνει το Χ/Υ/Ζ πράγμα στο lidl audiocube και ειλικρινά έχω και δουλειές να τρέχουν, πάμε:

  • Εδώ είναι οι οδηγίες για να κρυπτογραφήσετε ένα mp3:
    https://github.com/oyooyo/audiocube/blob/master/docs/devices/storyland/index.md#encryptconvert-mp3-files-to-smp
  • Εδω οι οδηγίες για το πως πρεπει να εχετε ετοιμασει το MP3 πριν το κρυπτογραφήσετε:
    https://github.com/oyooyo/audiocube/issues/1#issuecomment-750953311
    https://github.com/oyooyo/audiocube/blob/master/docs/devices/storyland/index.md#file-format
  • Δεν έχετε να γράψετε ούτε μια γραμμή python για να κάνετε κάτι, απλά να τρέξετε το python script και αυτό θα κάνει τη δουλειά για εσάς. Οπότε μην ανοίγετε τον python interpreter και γράφετε εκεί πράγματα..
  • Τα NFC εχουν μονο έναν αριθμό, όχι το MP3
  • Αν φτιάξετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ αρχεια θα πρέπει τα nfc tags σας να εχουν το σωστο αριθμό μέσα:
    02200408001000
    02200408001100
    02200408001200
    02200408001300
    02200408001400
    02200408001500 (mrs santa)
    02200408001600 (custom NEW)
    02200408001700 (custom NEW)
    02200408001800 (custom NEW)
    02200408001900 (custom NEW)
    02200408002000 (custom NEW)
    ...
    02200408003400 (custom NEW)
    02200408003500 (custom NEW)
    ...

    ΠΡΟΣΕΞΤΕ ότι μόνο 2 αριθμοί αλλάζουν, αυτοί ορίζουν και το SMP που θα παίξει

  • Επίσης, αν δεν έχετε ιδέα από προγραμματισμό, υπολογιστές, scripts κτλ ίσως και να μην έχετε διαλέξει το πιο εύκολο κεφάλαιο. Ξεκινήστε με το πως να τρέξετε python scripts στα windows (δεν ξερω να σας πω, δεν εχω windows) και μετά μάλλον θα βγάλετε άκρη.

Αυτά για την ώρα!

Ας γίνει sticky αυτός ο οδηγός για όσους έχουν το storyland ειδικά τώρα που πλησιάζουν γιορτές και ενδέχεται το thread να ξαναβγεί στην επιφάνεια. Και να προσθέσω πως κάνοντας τη μετατροπή  mp3 --> smp με το Converter (όχι το python script), προσέξτε να επιλέξετε χειροκίνητα τον αλγόριθμο

image.png.643e7e16d141dd1fe82e744ad4a08c43.png

και να κάνετε untick την επιλογή Change ID3v2.3 Tag before encrypt (add filename to title), κάτω αριστερά.

image.png.d8d386e340b0ba145f49399d45b28295.png

Και αυτό επειδή έχω φάει ένα ολόκληρο Σάββατο για να βρω γιατί δεν παίζουν τα αρχεία που βάζω και τελικά ενώ έβαζα χειροκίνητα τα tags στο MP3, το Converter δεν δούλευε σωστά (v.3.4.10.12)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι όντας άσχετος με το θέμα; 

Πήραμε το storyland box μαζί με 5 φιγούρες, αλλά δεν βρήκα τη ms claus με την οποία μπορείς να ηχογραφήσεις τη δική σου ιστορία. Κάτι που μας ενδιαφέρει πολύ.

Με τα mp3 που ανέβασε ένα παιδί εδώ και με τον converter που λέτε σε smp, μπορώ απλά να το εκτυπώσω και να το κολλήσω σε μια βάση και να κάνω την ίδια δουλειά;

Πως λειτουργεί; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, broxopios είπε

Να ρωτήσω κάτι όντας άσχετος με το θέμα; 

Πήραμε το storyland box μαζί με 5 φιγούρες, αλλά δεν βρήκα τη ms claus με την οποία μπορείς να ηχογραφήσεις τη δική σου ιστορία. Κάτι που μας ενδιαφέρει πολύ.

Με τα mp3 που ανέβασε ένα παιδί εδώ και με τον converter που λέτε σε smp, μπορώ απλά να το εκτυπώσω και να το κολλήσω σε μια βάση και να κάνω την ίδια δουλειά;

Πως λειτουργεί; 

Ευχαριστώ. 

Ξεκινά να διαβάζεις, έχουν ειπωθεί πολλές φορές. Το comment εδώ τα λέει καλά. Θες NFC stickers για οτιδήποτε προσπαθήσεις να κάνεις.

 

Επεξ/σία από mandos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mandos είπε

Θες NFC stickers για αρχή

Σε μένα απευθύνεται η απάντηση? Έχω 5 διαφορετικούς τύπους NFC tags συμπεριλαμβανομένων και όσων έχουν προταθεί αλλά κανένα δεν αναγνωρίζεται. Εντάξει δεν είναι τα NFC tags το πρόβλημα μου γιατί γράφω και ξαναγράφω πάνω στις ίδιες φιγούρες οπότε κάνω έτσι τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Σε μένα απευθύνεται η απάντηση?

Στον @broxopios, αλλά το λινκ το έκανε προεπισκόπηση το φορουμ

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Έχω 5 διαφορετικούς τύπους NFC tags συμπεριλαμβανομένων και όσων έχουν προταθεί αλλά κανένα δεν αναγνωρίζεται.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/mcu-and-components/rfid/ntag-213-nfc-tag-sticker-13.56mhz-iso14443a-for-all-nfc-enabled-phones/

Αυτά κάνουν αν δε με απατά η μνήμη μου. Τα έχουν και άλλα μαγαζιά.

Επεξ/σία από mandos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mandos είπε

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/mcu-and-components/rfid/ntag-213-nfc-tag-sticker-13.56mhz-iso14443a-for-all-nfc-enabled-phones/

Αυτά κάνουν αν δε με απατά η μνήμη μου. Τα έχουν και άλλα μαγαζιά.

Και αυτά έχω πάρει μεταξύ άλλων. Εκτός και αν τα nfc του ηχείου θέλουν διαφορετική διαδικασία. Σε όσες μεριές του σπιτιού πάντως που χρησιμοποιώ διαφορετικά nfc tags για διάφορες χρήσεις, μόνο με το ηχείο αντιμετωπίζω θέματα. Αλλά όπως είπα δεν με απασχολεί πολύ γιατί γράφω και ξαναγράφω στις φιγούρες άρα δεν τίθεται μεγάλο θέμα. Μόλις οι φιγούρες χαλάσουν, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2022 στις 11:17 ΜΜ, Christosl123 είπε

Ρε παιδιά αγόρασα το αλφαβητάρι της χασετ και έπρεπε κανονικά να έχει την κάρτα μνήμης με όλα τα αρχεία, αλλά δυστυχώς δεν την είχε. Έχει κανένας τα αρχεία?

Γνωρίζει κανένας σε ποιο τεύχος ήταν η 2 δεύτερη sd card. Στο 30 όπως λέει η εταιρεία δεν ήταν, και θα ήθελα τα αρχεία. Ζω στο εξωτερικό και μου είναι σημαντικό για τα παιδιά μου. Έστω να γνώριζα σε ποιο τεύχος τουλάχιστον είναι να στείλω κάποιον να μου το αγοράσει.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Christosl123 εφόσον η 1η sd είχε τα 30 πρώτα, θεωρώ οτι είναι στο τεύχος 31 η 2η κάρτα. Αν παραγγείλεις και σου είναι εύκολο ανέβασε τα σε ένα shared drive να τα πάρουμε και εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2022 στις 6:01 ΜΜ, gdagalakis είπε

@Christosl123 εφόσον η 1η sd είχε τα 30 πρώτα, θεωρώ οτι είναι στο τεύχος 31 η 2η κάρτα. Αν παραγγείλεις και σου είναι εύκολο ανέβασε τα σε ένα shared drive να τα πάρουμε και εμείς.

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ αυτό περιμενα, διότι μέχρι τλκ να μου έρθουν εδώ που ζω θα πάρει καιρό και ένα λινκ θα με βοηθούσε αλλά δεν βλέπω να τα έχει κανείς. Μόλις θα τα βρω θα γράψω αν είναι! 👍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρει δημιούργησα ένα οδηγό για το πως μπορείς να προσθέσεις καινούργια παραμύθια στο LIDL-Storyland. 

Βίντεο με οδηγίες!

https://github.com/ioatzi/LIDL-Storyland-audiobox-tutorial

Επεξ/σία από jtzitzios
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/1/2021 στις 12:31 ΠΜ, oliz είπε

Αφου δεν σας λειτουργούν οι παραπάνω κωδικοί Αρα οι κωδικοι της κάθε φιγουρας δεν λειτουργούν για πολλές καταχωρήσεις.. Εχει καταφέρει κάποιος να ηχογραφήσει  παραμύθια σε smp αρχεία για να παίζουν με την γιαγια? 

Έχω κάνει έναν οδηγό που μπορείς να βάλεις οποίο ηχητικό αρχείο θες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2022 στις 6:01 ΜΜ, gdagalakis είπε

@Christosl123 εφόσον η 1η sd είχε τα 30 πρώτα, θεωρώ οτι είναι στο τεύχος 31 η 2η κάρτα. Αν παραγγείλεις και σου είναι εύκολο ανέβασε τα σε ένα shared drive να τα πάρουμε και εμείς.

Φίλε μου δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω ποια έκδοση έχει τη δεύτερη SD κάρτα οπότε δεν έχω και τα αρχεία για να τα ανεβάσω εάν κάποιος τα έχει, και μπορεί ας τα ανεβάσει πλζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2022 στις 3:43 ΜΜ, zx1234r είπε

Ας γίνει sticky αυτός ο οδηγός για όσους έχουν το storyland ειδικά τώρα που πλησιάζουν γιορτές και ενδέχεται το thread να ξαναβγεί στην επιφάνεια. Και να προσθέσω πως κάνοντας τη μετατροπή  mp3 --> smp με το Converter (όχι το python script), προσέξτε να επιλέξετε χειροκίνητα τον αλγόριθμο

image.png.643e7e16d141dd1fe82e744ad4a08c43.png

και να κάνετε untick την επιλογή Change ID3v2.3 Tag before encrypt (add filename to title), κάτω αριστερά.

image.png.d8d386e340b0ba145f49399d45b28295.png

Και αυτό επειδή έχω φάει ένα ολόκληρο Σάββατο για να βρω γιατί δεν παίζουν τα αρχεία που βάζω και τελικά ενώ έβαζα χειροκίνητα τα tags στο MP3, το Converter δεν δούλευε σωστά (v.3.4.10.12)

 

Στις 26/11/2022 στις 3:43 ΜΜ, zx1234r είπε

Ας γίνει sticky αυτός ο οδηγός για όσους έχουν το storyland ειδικά τώρα που πλησιάζουν γιορτές και ενδέχεται το thread να ξαναβγεί στην επιφάνεια. Και να προσθέσω πως κάνοντας τη μετατροπή  mp3 --> smp με το Converter (όχι το python script), προσέξτε να επιλέξετε χειροκίνητα τον αλγόριθμο

image.png.643e7e16d141dd1fe82e744ad4a08c43.png

και να κάνετε untick την επιλογή Change ID3v2.3 Tag before encrypt (add filename to title), κάτω αριστερά.

image.png.d8d386e340b0ba145f49399d45b28295.png

Και αυτό επειδή έχω φάει ένα ολόκληρο Σάββατο για να βρω γιατί δεν παίζουν τα αρχεία που βάζω και τελικά ενώ έβαζα χειροκίνητα τα tags στο MP3, το Converter δεν δούλευε σωστά (v.3.4.10.12)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! 3 μέρες παιδεύομαι να βάλω ένα τραγούδι στο box!!! σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...