Προς το περιεχόμενο

LIDL storyland figures


SCORPIONE69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/1/2023 στις 11:08 ΜΜ, jtzitzios είπε

Για όποιον ενδιαφέρει δημιούργησα ένα οδηγό για το πως μπορείς να προσθέσεις καινούργια παραμύθια στο LIDL-Storyland. 

Βίντεο με οδηγίες!

https://github.com/ioatzi/LIDL-Storyland-audiobox-tutorial

Ο Οδηγός τέλειος.

Μια σημείωση μόνο ότι μπορούμε να βάλουμε κωδικούς μέχρι και το "L9999" και όχι μόνο μέχρι το "L0099".!

Ευχαριστούμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/12/2020 στις 1:55 ΜΜ, mandos είπε

Αρχίζει να αποκτάει λίγο ενδιαφέρον το θέμα, περισσότερο προς αναζήτηση για να βάλει κάποιος περισσότερα αρχεία μέσα (έχει 4GB χώρο με μια microsd που φαινεται και απο το USB).

Το hardware ειναι σχεδόν ίδιο με το Migros box (ελβετικό supermarket ειναι το migros). Στο internet υπαρχουν τα παρακάτω για το migros:

https://github.com/gro-gg/migros-hoerspiel-box

www.revox.name/technology/storymania/

https://kompiuterzeugs.com/storybox_reloaded/ (encrypt mp3 to smp)

https://github.com/oyooyo/audiocube (για το audio cube γενικα, χωρίς να ειναι migros ή lidl)

To migros ομως παιζει με αρχεια της μορφης Μ01.SMP ενώ το lidl με L0010.SMP. Δεν ξερω αν το όνομα του αρχείου είναι μέρος της κωδικοποιήσης ή αν μπορει κάποιος να τα κάνει rename.

To NFC που χρησιμοποιούν δείχνει να ειναι το Mifare Classic 1K. Ίσως αυτο να ειναι συμβατο https://topelectronics.gr/electronics/sensors/rfid/13.56mhz-iso14443a-rfid-mifare-classic-1k-smart-keyfobs-abs-tag/ αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν πολύ πολύ περισσότερα.

Αν κάποιος μπορεί με το Mifare Classic Tool (android) να σκανάρει και να μου στείλει ένα mct αρχείο τότε θα μπορέσω να το δοκιμάσω, αν και δεν εχω Mifare αυτη τη στιγμή (έχω άλλα 1k).

Αν βρούμε όλα τα MCT αρχεία (και τα 5-6) τότε μάλλον μπορούμε να παράξουμε και νέα δικά μας, απο τον αριθμό 7 έως 99, για δικιές μας ηχογραφήσεις.

Ok… μπορεί να είμαστε 2-3 χρόνια μετά… αλλά… βοηθήστε με πως να περάσω ιστορίες στο χρωματιστό κουτάκι του λιντλ… παρακαλώ;! 
 

ευχαριστώ, 

μελινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/9/2021 στις 10:11 ΜΜ, diamantaki89 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Όσο αφορά την διαδικασία για τα μαγικά ηχογραφημένα παραμύθια της Disney, για όσους μπορούν να δανειστούν από κάποιον το ηχείο ή για οποίους έχουν το ηχείο με το πρόγραμμα Win32diskimager πρέπει να δημιουργήσουν ¨έναν κλώνο¨ από τα αρχεία που υπάρχουν μέσα στο ηχείο.(Αυτό το κάνουμε για να μην πειράξουμε ότι υπάρχει στο ηχείο και μετά δεν δουλεύει). Πως μπορούμε να κάνουμε αυτή τη διαδικασία κλώνου υπάρχει σαν παράδειγμα εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=Td10LGrypTE

Οπότε συνοπτικά βγάζουμε αρχείο .img και το ξαναβάζουμε με write σε μια άλλη κάρτα ή φλασάκι ότι έχουμε.

Αφού λοιπόν έχουμε πάρει τα αρχεία από το ηχείο επειδή υπάρχει ένας φάκελος με κινέζικους χαρακτήρες (99个故事.)που δεν μπορούμε να το ανοίξουμε χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα autopsy https://www.autopsy.com/download/

Ανοίγουμε το autopsy_>new case στο Base Directory θέλουμε να ανοίξουμε την καινούργια sd/usb που είναι ο κλώνος με τα αρχεία του ηχείου και είναι ουσιαστικά ότι αρχεία έχει και το ηχείο!

Στην επιλογή Base directory θέλουμε να ανοίξουμε το 99个故事.Στο case name δίνουμε όνομα που θέλουμε next και finish.

Generate new host name based on data source name->next

LOCAL DISK->next

Select Disk-εδώ επιλέγουμε φλάσακι ή sd ότι έχουμε κάνει κλώνο->next next και υπομονή. Ενώ έχουμε πατήσει και finish κάτω δεξία φορτώνει ακόμα το πρόγραμμα.

Ανοίγουμε από το μενού στα αριστερά Data Sources->όνομα κλώνου _1 Host->99个故事.(101)

Εδώ είναι τα 99 υπέροχα παραμύθια μας.

Σιγά μην μπορούσαμε να τα πάρουμε... έτσι έχει και άλλο!!!

Πατάμε πάνω στο φάκελο 99个故事.(101)

Επιλέγουμε όλα τα mp3 δεξί κλίκ open in external viewer ctrl +e

Παιδία εμένα εδώ μου τα άνοιξε με το vlc

Μέσα από το vlc πάτησα σε ένα απ όλα τα mp3 δεξί κλίκ-> ¨προβολή περιέχοντος φακέλου¨ μου άνοιξε ένα φάκελο temp τα πήρα όλα με αντιγραφή επικόλληση στην επιφάνεια εργασίας και έτσι τα κατάφερα!!!

Παράδοξος ή όχι ο τρόπος έτσι τα κατάφερα!

pm για όποιον θέλει να του στείλω τα mp3 !!! ;)

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με τις πληροφορίες τους να φτάσω ως εδώ! Ελπίζω με την σειρά μου να βοηθήσω και εγώ με όσα έγραψα!!!

 

Καλημέρα σε όλους. Μήπως κάποιος έχει τα αρχεία από τα παραμύθια;  Απ' ότι είδα ο χρήστης diamantaki89 έχει να μπει στο insomnia από τον Μάιο του '22! Ευχαριστώ πολύ σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/1/2023 στις 11:08 ΜΜ, jtzitzios είπε

Για όποιον ενδιαφέρει δημιούργησα ένα οδηγό για το πως μπορείς να προσθέσεις καινούργια παραμύθια στο LIDL-Storyland. 

Βίντεο με οδηγίες!

https://github.com/ioatzi/LIDL-Storyland-audiobox-tutorial

Ακολούθησα τον οδηγό και επιτέλους τα κατάφερα!!!

Το θέμα μου είναι ότι μου παίζει όμως παραμύθια μόνο 6.25 λεπτά και το σταματάει, ενώ μέσα στο μηχάνημα είναι όλο το κομμάτι!!

Είναι κάποια ρύθμιση που δεν είδα?? Το κάνει και σε άλλους?? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό??

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 7:48 ΜΜ, mandos είπε

Όχι, έχω δίσκους ολόκληρους (την αγέλαστη πολιτεία, λιλιπούπολη κ.α) 1 ώρα κοντά και  παίζουν όλα μια χαρά.

Το mp3 αρχείο είναι σωστό;

Άκυρο!! σταματούσα πριν γίνει όλο το smp και ήταν κομμένο..

Τέλειο!! Ευχαριστούμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/12/2023 στις 12:23 ΜΜ, MadSheep είπε

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα image από την τελευταία κάρτα της Disney?

Ευχαριστώ

 

Το έχω κάπου στον υπολογιστή μου, θα κοιτάξω να το βρω κ να ανεβάσω το λινκ για να το κατεβάσει οποίος το χρειαστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι; έχει κανείς αυτή την εφαρμογή από το σαιτ του Λίντλ για να την περάσω στον υπολογιστή γιατί δεν υπάρχει πια στο σαιτ... Ή δεν χρειάζεται καθόλου να την περάσω; Δουλεύει ή όχι; μετά από τόσα χρόνια τώρα μου ήρθε να μπω να για την ψάξω και η σελίδα φυσικά δεν υπάρχει για να την κατεβάσω.... 😄

 

 

Στις 4/2/2024 στις 2:13 ΠΜ, vickynt είπε

Το έχω κάπου στον υπολογιστή μου, θα κοιτάξω να το βρω κ να ανεβάσω το λινκ για να το κατεβάσει οποίος το χρειαστεί.

Καλησπέρα, επειδή έχω τα ηχογραφημένα της Disney πήγα να περάσω την κάρτα στον υπολογιστή αλλά ειναι κλειδωμένη δεν μπορεί να ανοίξει το φάκελο που λέει 1-150με κάτι κινέζικα δεξιά αριστερά από τα νούμερα... Λία φυσικά ούτε να τον αντιγράψει στον υπολογιστή... :(

Επεξ/σία από Xara_alfa147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 5:21 ΜΜ, Ermhs88 είπε

Ακολούθησα τον οδηγό και επιτέλους τα κατάφερα!!!

Το θέμα μου είναι ότι μου παίζει όμως παραμύθια μόνο 6.25 λεπτά και το σταματάει, ενώ μέσα στο μηχάνημα είναι όλο το κομμάτι!!

Είναι κάποια ρύθμιση που δεν είδα?? Το κάνει και σε άλλους?? Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό??

Ευχαριστώ!!

Είδα τον οδηγό και θέλει πολλά πως τα κατάφερες; Έχεις αυτή την συσκευή που έβαλε στον υπολογιστή, συν ότι το audiocube δεν μπορείς να το κατεβάσεις... μόνο ένα ένα αρχείο και φτιάχνεις εσύ το φάκελο αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει έτσι...

Μπορείς να με βοηθήσεις, είναι εύκολο ή θέλει να αγοράσουμε πράγματα; Πόσες ώρες σε πήρε για να το κάνεις; Βάζεις τις φιγούρες που έχεις πάνω ή χαρτάκια όπως αυτός στο βίντεο; Αν είναι δύσκολο, δεν βλέπω να το κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 19/12/2022 στις 8:40 ΜΜ, Επισκέπτης είπε

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ αυτό περιμενα, διότι μέχρι τλκ να μου έρθουν εδώ που ζω θα πάρει καιρό και ένα λινκ θα με βοηθούσε αλλά δεν βλέπω να τα έχει κανείς. Μόλις θα τα βρω θα γράψω αν είναι! 👍

 

Καλησπέρα δεν τα βρήκε τελικά κανείς τα δεύτερα απο το αλφαβητάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...