Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία Macbook m1... ποτε θα έρθει;


KostasMulti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/12/2020 στις 11:33 ΜΜ, demolition23 είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το air με m1,με απαλλακτικό ΦΠΑ αλλά διαβάζω ότι θα έχει 1 χρόνο εγγυηση αν έκδοση τιμολόγιο. Ισχύει αυτό για όλα τα καταστήματα;

Ισχύει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, athanaso77 said:

Ισχύει... 

Ναι και σε αυτή την περίπτωση καλό είναι μέσα στον πρώτο χρόνο να προστεθεί και μια επέκταση εγγύησης (apple care κλπ) καλού κακού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι και σε αυτή την περίπτωση καλό είναι μέσα στον πρώτο χρόνο να προστεθεί και μια επέκταση εγγύησης (apple care κλπ) καλού κακού... 

Έβαλα παραγγελία στο i system , μου είπαν ότι ισχύει 2 χρόνια εγγύηση, ένα από την apple και τον δεύτερο από το κατάστημα. Είχα ρωτήσει και στο document και κάνει το ίδιο με τον δεύτερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, demolition23 said:

Έβαλα παραγγελία στο i system , μου είπαν ότι ισχύει 2 χρόνια εγγύηση, ένα από την apple και τον δεύτερο από το κατάστημα. Είχα ρωτήσει και στο document και κάνει το ίδιο με τον δεύτερο χρόνο.

Τους τόνισες πως η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και όχι με απόδειξη λιανικής?
 

Δεν χρειάστηκε ποτε να πάω για σέρβις συσκευή που αγοράστηκε με τιμολόγιο, αλλα διαβάζω διάφορες περιπτώσεις που αρνήθηκαν την κάλυψη του δεύτερου χρόνου επειδή αγοράστηκε με τιμολόγιο και αντίστοιχα άλλες που τελικά το δέχτηκαν μετά απο καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή. Υπάρχουν επίσης online καταστήματα που το αναγράφουν στους όρους πως η εγγύηση περιορίζεται στους 12 μήνες σε περίπτωση που η αγορά γίνει με τιμολόγιο...

Δεν ειμαι βέβαια ούτε λογιστής ούτε δικηγόρος, όποτε δεν έχω ιδεα για το τι ισχύει πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τους τόνισες πως η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο και όχι με απόδειξη λιανικής?
 

Δεν χρειάστηκε ποτε να πάω για σέρβις συσκευή που αγοράστηκε με τιμολόγιο, αλλα διαβάζω διάφορες περιπτώσεις που αρνήθηκαν την κάλυψη του δεύτερου χρόνου επειδή αγοράστηκε με τιμολόγιο και αντίστοιχα άλλες που τελικά το δέχτηκαν μετά απο καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή. Υπάρχουν επίσης online καταστήματα που το αναγράφουν στους όρους πως η εγγύηση περιορίζεται στους 12 μήνες σε περίπτωση που η αγορά γίνει με τιμολόγιο...

Δεν ειμαι βέβαια ούτε λογιστής ούτε δικηγόρος, όποτε δεν έχω ιδεα για το τι ισχύει πραγματικά...

Ναι το τόνισα ότι είναι με τιμολογιο και στα 2 καταστήματα που ανέφερα παραπάνω και μου ανέφεραν ότι το δεύτερο έτος το καλύπτουν αυτοί με το service τους. Δλδ έναν χρόνο μπορείς να το πας για service σε όποιο κατάστημα εξουσιοδοτημένο από την apple, αλλά το δεύτερο έτος μόνο σε αυτούς. Με τιμολογιο μπορείς να προσθέσεις το δικό τους σέρβις για έναν ακόμη χρόνο (δλδ 3 χρόνια σύνολο) με 104€ αντί 124€ χωρίς τιμολόγιο.

Επίσης κάλεσα και τις αλυσίδες κωτσο, πλαίσιο κλπ και μου είπαν ένα έτος όλοι, χωρίς εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 hours ago, demolition23 said:

Ναι το τόνισα ότι είναι με τιμολογιο και στα 2 καταστήματα που ανέφερα παραπάνω και μου ανέφεραν ότι το δεύτερο έτος το καλύπτουν αυτοί με το service τους. Δλδ έναν χρόνο μπορείς να το πας για service σε όποιο κατάστημα εξουσιοδοτημένο από την apple, αλλά το δεύτερο έτος μόνο σε αυτούς. Με τιμολογιο μπορείς να προσθέσεις το δικό τους σέρβις για έναν ακόμη χρόνο (δλδ 3 χρόνια σύνολο) με 104€ αντί 124€ χωρίς τιμολόγιο.

Επίσης κάλεσα και τις αλυσίδες κωτσο, πλαίσιο κλπ και μου είπαν ένα έτος όλοι, χωρίς εξαίρεση.

Το Μ1 με τιμολόγιο το πήρα κι εγω απο isystem και κακώς δεν εβαλα αμέσως και το έξτρα πακέτο. Ελπίζω να μπορώ να το κανω τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με την iSystem με ενημέρωσαν ότι ακόμα δεν έχουν ενημέρωση για ημερομηνία παράδοσης του MacBook Air M1 που έχω παραγγείλει, καθώς η αντιπροσωπία ανοίγει αύριο 8/1. Αντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 11:07 ΠΜ, HaPagan είπε

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με την iSystem με ενημέρωσαν ότι ακόμα δεν έχουν ενημέρωση για ημερομηνία παράδοσης του MacBook Air M1 που έχω παραγγείλει, καθώς η αντιπροσωπία ανοίγει αύριο 8/1. Αντε να δούμε...

Εγώ κάλεσα σήμερα και μου είπαν μέσα με τέλη Γενάρη.. αναμονή λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 10:45 ΠΜ, billdanos είπε

Το Μ1 με τιμολόγιο το πήρα κι εγω απο isystem και κακώς δεν εβαλα αμέσως και το έξτρα πακέτο. Ελπίζω να μπορώ να το κανω τωρα. 

αν εννοείς το apple care το βάζεις μέχρι μια μέρα πριν λήξη ο πρώτος χρόνος, μόνο στα τηλέφωνα ισχύ για κάτι μέρες νομίζω η ενεργοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 10:45 ΠΜ, billdanos είπε

Το Μ1 με τιμολόγιο το πήρα κι εγω απο isystem και κακώς δεν εβαλα αμέσως και το έξτρα πακέτο. Ελπίζω να μπορώ να το κανω τωρα. 

Εγω δεν θα βαλω το  εξτρα πακετο μου αρεσει να ζω επικινδυνα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι, μετά από 2 εβδομάδες μς το MacBook Air  M1 εχω να πω ότι οι προσδοκίες μου επαληθευθηκαν, Ειναι πάαααρα πολύ γρήγορο. Δε χρησιμοποιώ καν πια το Mac Pro 5.1 με τα 64gb ram και την RX580. Στα render απλά το διαλύει. Μια ερώτηση έχω μονο πάλι, σε Brownser και ελαφρά εργασία μου έβγαλε μόνο 6 ώρες με τη μπαταρία. Αλλά συνδεδεμένο σε οθόνη 4κ, αντάπτορες πάνω και bluetooth πληκκτρολόγια και ποντίκι. Να αγχώνομαι;

 

Επίσης είναι με τα 16gb ραμ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 30/01/2021 at 11:14, KostasMulti said:

Καλησπέρα και πάλι, μετά από 2 εβδομάδες μς το MacBook Air  M1 εχω να πω ότι οι προσδοκίες μου επαληθευθηκαν, Ειναι πάαααρα πολύ γρήγορο. Δε χρησιμοποιώ καν πια το Mac Pro 5.1 με τα 64gb ram και την RX580. Στα render απλά το διαλύει. Μια ερώτηση έχω μονο πάλι, σε Brownser και ελαφρά εργασία μου έβγαλε μόνο 6 ώρες με τη μπαταρία. Αλλά συνδεδεμένο σε οθόνη 4κ, αντάπτορες πάνω και bluetooth πληκκτρολόγια και ποντίκι. Να αγχώνομαι;

 

Επίσης είναι με τα 16gb ραμ.

 

Δεν δουλεύω συνεχώς σε εξωτερική οθόνη αλλά οι χρόνοι σου με απλή χρήση που λες μου φαίνονται πολύ λίγοι!

Μπορεις να δοκιμάσεις το εξής όμως για να βεβαιωθείς: φόρτισέ το στο 100% και μην το συνδέσεις στην εξωτερική οθόνη, βάλε τη φωτεινότητα κάπου στη μέση και ξεκίνα να κάνεις τις απλές εργασίες που λες πως κάνεις συνήθως. Και μετά από μερικά λεπτά άνοιξε το activity και πήγαινε στην καρτέλα energy ώστε να δεις την εκτίμηση που σου βγάζει για τον υπολοιπόμενο χρόνο. Θα πρέπει κανονικά να σου έχει κάτι περισσότερο απο 13 ώρες! Προφανώς όμως να ξέρεις πως αυτή η ένδειξη δεν ενημερώνεται σε πραγματικό χρόνο συνεχώς και ανάλογα με το τι δουλειές κάνεις, μπορεί να αλλάζει κάθε τόσο! 

Στο δικό μου(MacBook Pro M1) αν το κάνω αυτό και χρησιμοποιώ απλά τον browser και λίγο photoshop, χωρίς τίποτα άλλο συνδεδεμένο πάνω του, μου βγάζει στην αρχή εκτίμηση για 18-20 ώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...