Προς το περιεχόμενο

Το Google Stadia διαθέσιμο σε 8 ακόμη χώρες της Ευρώπης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Δεν το ήξερα αυτό!

Ας ελπίσουμε να έρθει τότε στη Ελλάδα και το Stadia.

To Stadia τι συνδρομή έχει;

1) Καμία αν θέλεις να παίξεις τα F2P (έχει 2 για την ώρα, το Destiny 2 και το Bomberman).

Τα F2P τα ξεκίνησαν πριν κάποιες μέρες, θα μπουν πολλά λένε.

2) Καμία αν σε ενδιαφέρει να αγοράζεις τα παιχνίδια και σου αρκεί να τα παίζεις μέχρι 1080p.

3) 10 ευρώ το μήνα αν βάλεις το pro που σου δίνει 6 παιχνίδια το μήνα για τη βιβλιοθήκη σου και 4K streaming.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aypnia said:

Αυτοί που έχουν συλλογές στο steam προφανώς τα λένε αυτά για το λόγο αυτό.

Γιατί σαν υλοποίηση δεν συγκρίνονται, ένα remote pc είναι το geforce now.

Όπoτε θέλει η CD Projekt στο βγάζει από εκεί όπως έχει γίνει ήδη με τόσα παιχνίδια.

Δεν μου αρέσει το geforce now γιατί δεν είναι πλατφόρμα, δεν αγοράσεις τίποτα από εκεί και δεν έχουν καμία υποχρέωση απέναντι σου λόγω αυτού.

Είναι απλά ένα remote pc και τίποτα περισσότερο.

Και με περιορισμούς από πάνω, χίλιες φορές shadow αν είναι να πάω σε remote pc και να έχω όλα τα παιχνίδια μου από το steam διαθέσιμα με αυτό το τρόπο.

To ίδιο βέβαια ισχύει για οποιαδήποτε συνδρομητική υπηρεσία. Αγοράζεις (πληρώνεις) ευκολία, όχι ιδιοκτησία ή redundancy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

To ίδιο βέβαια ισχύει για οποιαδήποτε συνδρομητική υπηρεσία. Αγοράζεις (πληρώνεις) ευκολία, όχι ιδιοκτησία ή redundancy.

Δεν αναφέρομαι σε συνδρομητικές υπηρεσίες. Το steam και το stadia είναι μαγαζιά και αγοράζεις.

Το geforce now δεν είναι, του δίνεις αυτά που έχεις αγοράσει από αλλού και σε συνδέει σε ένα υπολογιστή του και τα παίζεις από το μαγαζί που τα έχεις αγοράσει, το steam.

Αν αγόρασεις κάτι από το steam ή το stadia στου όρους αναγράφεται σαφέστατα ότι αν ο publisher το αφαιρέσει από το μαγαζί εσύ θα εξακολουθήσεις να το έχεις στη βιβλιοθήκη σου.

Στο geforce now από τη στιγμή που δεν το αγοράζεις από εκεί αλλά από το steam μόνο από steam είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να το παίζεις.

Αν τα σπάσει η CD Project με την Nvidia σου αφαιρείται το cyberpunk από τo geforce now (δεν έχει σημασία αν το έχεις αγοράσει στο steam) και δεν έχεις λόγο για αυτό γιατί δεν το αγόρασες από εκεί.

Επαναλαμβάνω, δεν αναφέρομαι σε συνδρομές, αναφέρομαι σε αγορές παιχνιδιών.

Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις και να παίξεις αποκλειστικά στο cloud το cyberpunk (γιατί πολύ απλά δεν το σηκώνει ο υπολογιστής σου) το geforce now είναι η χειρότερη επιλογή.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Παιδιά βάλτε VPN. Έχω βάλει για τοποθεσία Ιρλανδία, με free trial και παίζει χωρίς πρόβλημα το destiny 2, το μόνο παιχνίδι που δοκίμασα. 

Διεύθυνση τι έβαλες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω αψογα , λεμε τωρα γιατι ακομα εχει θεματα ακομα και με γραμμη 100μβ , σε Android TV FU  με  bluetooth gamepad των 20 ευρω , πισω απο vpn στην εγγραφη και μετα δεν χρειαζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μια χαρά παίζει το Stadia χωρίς VPN, έκανα εχθές το trial το pro για 1 μήνα και φορτώνει μια χαρά απο web/app (απλώς το app το κατέβασα από apkmirror).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ρε παιδιά το έχω βάλει με vpn από Ιταλία (εγγραφή). Δε χρειάζεται μετά vpn για να παίξεις μια χαρά συνδέεται  αυτόματα στον πιο κοντινό server (έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το support του stadia) που σε εμάς λογικά Ιταλία είναι. 

Εγώ έχω 50ρα γραμμή και είναι πολύ σταθερή. Βλέπω Netflix 4k και cosmote 4k και γενικά έχει αέρα η γραμμή.

Στο speed test του stadia μου λέει πως έχω 46mbps άρα high quality gaming αλλά δεν παίζει καλά.. in game στο destiny πχ. 4K δεν πιάνει λέει πως το network δεν είναι αρκετό και έχω και πολλά dropped frames και artifacts άρα πέφτει πολύ το bandwidth.

Αναρωτιέμαι αν είναι θέμα δικτύου δικού μου ή αν είναι επειδή είμαστε μακριά από τον ιταλικό server ή όπου συνδέεται τέλος πάντων. Αν κάποιος έχει καλύτερη εμπειρία ας το πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Omega601 είπε

Εγώ πάντως ρε παιδιά το έχω βάλει με vpn από Ιταλία (εγγραφή). Δε χρειάζεται μετά vpn για να παίξεις μια χαρά συνδέεται  αυτόματα στον πιο κοντινό server (έτσι τουλάχιστον μου είπαν από το support του stadia) που σε εμάς λογικά Ιταλία είναι. 

Εγώ έχω 50ρα γραμμή και είναι πολύ σταθερή. Βλέπω Netflix 4k και cosmote 4k και γενικά έχει αέρα η γραμμή.

Στο speed test του stadia μου λέει πως έχω 46mbps άρα high quality gaming αλλά δεν παίζει καλά.. in game στο destiny πχ. 4K δεν πιάνει λέει πως το network δεν είναι αρκετό και έχω και πολλά dropped frames και artifacts άρα πέφτει πολύ το bandwidth.

Αναρωτιέμαι αν είναι θέμα δικτύου δικού μου ή αν είναι επειδή είμαστε μακριά από τον ιταλικό server ή όπου συνδέεται τέλος πάντων. Αν κάποιος έχει καλύτερη εμπειρία ας το πει. 

όταν το bitrate στο uncompressed είναι 700 mbits και στο lossless είναι 100 με 400 mbits για το 4k και με πολλές υποχωρήσεις είναι 60-80mbits , περιμένεις να παίξεις με 50άρα ; ούτε με 200άρα δεν θα παίζει για lossless .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SchinasN είπε

όταν το bitrate στο uncompressed είναι 700 mbits και στο lossless είναι 100 με 400 mbits για το 4k και με πολλές υποχωρήσεις είναι 60-80mbits , περιμένεις να παίξεις με 50άρα ; ούτε με 200άρα δεν θα παίζει για lossless .

Καλά τα λες αλλά εμένα ούτε 1080p δε φαίνεται να σηκώνει σωστά.. γι'αυτό μου έκανε εντύπωση.

Επίσης η Google λέει ότι χρειάζεσαι 35mbps θεωρητικά για 4k και στη γραμμή μου βλέπω ότι τραβάει Max 16 το stadia.

Κατι άλλο πιστεύω πως συμβαίνει γι'αυτό ρωτάω την εμπειρία των υπολοίπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Omega601 είπε

Καλά τα λες αλλά εμένα ούτε 1080p δε φαίνεται να σηκώνει σωστά.. γι'αυτό μου έκανε εντύπωση.

Επίσης η Google λέει ότι χρειάζεσαι 35mbps θεωρητικά για 4k και στη γραμμή μου βλέπω ότι τραβάει Max 16 το stadia.

Κατι άλλο πιστεύω πως συμβαίνει γι'αυτό ρωτάω την εμπειρία των υπολοίπων.

έχει φάει κράξιμο η google για τις μεταξωτές κορδέλες. μόνο το 720p σε gaming πλατφόρμες παίζει σωστά. το 1080p επίσης έχει θέμα. Επίσης το Grnet είναι τίγκα στο webex , στο zoom και στο ms teams , και με μια απλή φωτογραφία

traffic-jam-on-king-fahd-road-in-riyadh-

 

που να περάσει το λεωφορείο που λέγεται stadia ή με παρόμοια bitrate υπηρεσία. και που βλέπουμε netflix , πάλι καλά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SchinasN είπε

έχει φάει κράξιμο η google για τις μεταξωτές κορδέλες. μόνο το 720p σε gaming πλατφόρμες παίζει σωστά. το 1080p επίσης έχει θέμα. Επίσης το Grnet είναι τίγκα στο webex , στο zoom και στο ms teams , και με μια απλή φωτογραφία

traffic-jam-on-king-fahd-road-in-riyadh-

που να περάσει το λεωφορείο που λέγεται stadia ή με παρόμοια bitrate υπηρεσία. και που βλέπουμε netflix , πάλι καλά .... 

Σωστά όλα αυτά. Εγώ βέβαια το δοκιμάζω ώρες όχι αιχμής.

Ο λόγος που επιμένω να δω πως πάει σε άλλους είναι γιατί εγώ έχω wisp και ίσως αυτό είναι θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Omega601 είπε

Σωστά όλα αυτά. Εγώ βέβαια το δοκιμάζω ώρες όχι αιχμής.

Ο λόγος που επιμένω να δω πως πάει σε άλλους είναι γιατί εγώ έχω wisp και ίσως αυτό είναι θέμα.

good point , βρήκα αυτό https://cloudharmony.com/speedtest-for-google

με τα pings πάνω από 100 δεν γίνεται δουλειά, άμα βάλουμε την καθυστέρηση στο σύστημα , την καθυστέρηση στο πήγαινε , την καθυστέρηση στο απομακρυσμένο σύστημα , την καθυστέρηση στον ερχομό της εικόνας , παίζει να πιάνουμε και 650+ms συνολικό ping. Είναι ανώριμη τεχνολογία ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...