Προς το περιεχόμενο

The Callisto Protocol


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχει εκ νέου update άλλα 64.9gb πέραν των 78gb που είχε την Τετάρτη

Στις 29/11/2022 στις 7:32 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Το denuvo τελευταία στιγμή το ανέφεραν όπως η Techland στο Dying Light 2. Εγώ βρήκα κλειδί από AMD bundle στα 40 ευρώ μαζί με το Dead Island 2 από Gamivo(Ρίξτε ματιές μήπως το πετύχετε ξανά).

Αυτό το link μου το έστειλε και μένα φίλος αλλά θέλει προσοχή γιατί δεν δίνουν keys για τα παιχνίδια αλλά το κουπόνι της AMD που μετά τρέχει tool για να δει αν έχεις τις GPU της λίστας

image.png.57ec30b30f26dd52dc4b272af2029fee.png

Στην αρχή του benchmark είχε τρελό stuttering -και δεν τρέχω και κάτι άλλο μαζί πέραν του chrome- αλλά μετά πήγε νεράκι.
Όταν πρωτοανοίγει το game θέλει 3 accept σε eula κτλ και μετά έχει άλλα 3 warnings, ενοχλητικό και ελπίζω να μην τα βγάζει σε κάθε εκκίνηση  

εδώ με RTX ανοιχτό και όλα τα settings στο μέγιστο που με άφησε. Έκανε και πάλι ένα μικρό stuttering στην αρχή που κάνει μια στροφή σε διάδρομο αλλά όχι όσο στο πρώτο.

image.png.5062c4aa202a1344fa82b83f1ffd8ed8.png

Και με το AMD FSR 2 ανοικτό όπως ζήτησε το παιχνίδι πιο πάνω.

image.png.6ce3c7e686758d67d87012d6fd3c4b45.png

Δεν είχε αυτή τη φορά καθόλου stutter στην αρχή.
Υποθέτω ότι είναι ΟΚ για 5900x + 3080 ti;
Έχει βγει driver της nvidia που να το έχει μέσα;

Και από AMD FSR 2.0 Performance mode

image.png.b318dab641f5d91cc648c6b0287cffca.png

Και έχει driver update η nvidia 
image.png.af37459715f42b68d7361f3320e7eb00.png

Πιο πολλά 18:00 που θα είμαι σπίτι :)
Καλή απόλαυση σε όσους θα παίξουν!

και μετά το driver update με AMD FSR 2.0 Balanced mode

image.png.0144d5b762fcfdf3538e2c2e9dac6790.png

Στην εκκίνηση μου βγάζει πάλι accept 2 φορές όμως, σπαστικό αυτό, μου είχε γυρίσει από full screen borderless σε 4Κ και έπρεπε να το αλλάξω πάλι σε full screen borderless (1440p/240hz monitor), δεν το είχα δει στο πρώτο run και είχε τρελό stutter και πάλι όμως μόνο στην αρχή. Μετά την στροφή παίζει μπάλα!

Υ.Γ μόνο σε μένα τα mobs μου θυμίζουν mobs από TLOU?

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ο γνωστός άτυπος κανόνας ότι τα day one release reviews είναι πολύ επίφοβα, όπως και τα τελευταίας στιγμής περί denuvo,season pass,death animations κλπ...

Επισης, άλλο ένα φοβερό pc port από ότι διαβάζω.... Πολλά τα παράπονα και στο steam.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Καλημέρα, έχει εκ νέου update άλλα 64.9gb πέραν των 78gb που είχε την Τετάρτη

Αυτό το link μου το έστειλε και μένα φίλος αλλά θέλει προσοχή γιατί δεν δίνουν keys για τα παιχνίδια αλλά το κουπόνι της AMD που μετά τρέχει tool για να δει αν έχεις τις GPU της λίστας

image.png.57ec30b30f26dd52dc4b272af2029fee.png

Στην αρχή του benchmark είχε τρελό stuttering -και δεν τρέχω και κάτι άλλο μαζί πέραν του chrome- αλλά μετά πήγε νεράκι.
Όταν πρωτοανοίγει το game θέλει 3 accept σε eula κτλ και μετά έχει άλλα 3 warnings, ενοχλητικό και ελπίζω να μην τα βγάζει σε κάθε εκκίνηση  

εδώ με RTX ανοιχτό και όλα τα settings στο μέγιστο που με άφησε. Έκανε και πάλι ένα μικρό stuttering στην αρχή που κάνει μια στροφή σε διάδρομο αλλά όχι όσο στο πρώτο.

image.png.5062c4aa202a1344fa82b83f1ffd8ed8.png

Και με το AMD FSR 2 ανοικτό όπως ζήτησε το παιχνίδι πιο πάνω.

image.png.6ce3c7e686758d67d87012d6fd3c4b45.png

Δεν είχε αυτή τη φορά καθόλου stutter στην αρχή.
Υποθέτω ότι είναι ΟΚ για 5900x + 3080 ti;
Έχει βγει driver της nvidia που να το έχει μέσα;

Και από AMD FSR 2.0 Performance mode

image.png.b318dab641f5d91cc648c6b0287cffca.png

Και έχει driver update η nvidia 
image.png.af37459715f42b68d7361f3320e7eb00.png

Πιο πολλά 18:00 που θα είμαι σπίτι :)
Καλή απόλαυση σε όσους θα παίξουν!

και μετά το driver update με AMD FSR 2.0 Balanced mode

image.png.0144d5b762fcfdf3538e2c2e9dac6790.png

Στην εκκίνηση μου βγάζει πάλι accept 2 φορές όμως, σπαστικό αυτό, μου είχε γυρίσει από full screen borderless σε 4Κ και έπρεπε να το αλλάξω πάλι σε full screen borderless (1440p/240hz monitor), δεν το είχα δει στο πρώτο run και είχε τρελό stutter και πάλι όμως μόνο στην αρχή. Μετά την στροφή παίζει μπάλα!

Υ.Γ μόνο σε μένα τα mobs μου θυμίζουν mobs από TLOU?

Δεν έχει υποστήριξη από Nvidia ακόμη.

 

 

Καλά τα λέμε καιρό με τον Psycho @Psycho_Warhead

PC GAMING είναι ο ορισμός του κάκιστου port με stuttering τη τελευταία 5ετια. Πολίτες δεύτερης κατηγορίας είμαστε 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβει κανεις, με RT, ενας 12900K με μια 4090 πεφτει στα 40fps στο benchmark tool :P . Η διαφορα μεταξυ ενος 9900Κ και ενος 12900Κ ειναι μολις 9fps στα minimum. Κι ολα αυτα την στιγμη που το παιχνιδι δεν αξιοποιει στο επακρο ουτε την CPU, ουτε την GPU. 

 

Intel Core i9 9900K με RTX4090

 

Intel Core i9 12900KF με RTX4090

  • Like 5
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε dx 11 έχει πολύ λιγότερο πρόβλημα σε εμένα απο ότι στο dx12

Σε dx11 ελάχιστο έπιασε 56 και dx12 18 στο benchmark 

Έφαγε κόλλημα σε δύο στροφές. 

12700κ 3090τι

Steam Review:

"a kid in wheelchair will run better than this" 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλα low gpu utilization και παρεμπιπτοντως αυτο δεν ειναι stuttering ειναι frame blocking καιρο ειχα να δω κατι τετοιο..

Ετσι βγηκε; Ελπιζω να παιζει καλυτερα γιατι σε δυο αποτομες στροφες της καμερας ειχαμε sec/frame οχι fps 😜

Ας βγει κανα update και βλεπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, john2gr είπε

Για να καταλαβει κανεις, με RT, ενας 12900K με μια 4090 πεφτει στα 40fps στο benchmark tool :P . Η διαφορα μεταξυ ενος 9900Κ και ενος 12900Κ ειναι μολις 9fps στα minimum. Κι ολα αυτα την στιγμη που το παιχνιδι δεν αξιοποιει στο επακρο ουτε την CPU, ουτε την GPU. 

 

Intel Core i9 9900K με RTX4090

 

Intel Core i9 12900KF με RTX4090

Μιλάμε για πολύ κλάμα ....

Μόνο για dx11 μας βλέπω προς ώρας

Έτσι πάμε εμπρός με όπισθεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για corridor shooter έτσι?! :P Τραγικοί. Καλά έκανα και το πήρα για PS. Σε κάνα εξάμηνο θα είναι μάλλον ok, κλασσικές αξιες, day1 is long dead. Καλο beta testing! :P

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια φορά πιανόμαστε όλοι κορόιδα! Το πράγμα έχει παραγίνει. Πρώτα το requiem στις κονσόλες ειδικά μετά το Gotham knights και τώρα αυτό εδώ μην γράψω και ποσα αλλά ακόμη δεν θα φτάσει το thread! Έχω απογοητευτεί ειλικρινά από τις εταιρείες! Ίσως είμαι αρκετά ρομαντικός και βιδωμένος σε μια άλλη εποχή! Αλλά βρε διάολε δεν γίνεται να επενδύει τόσος κόσμος σε hardware και να τον γράφεις στα @@@@@@…..Μακαρι να τους γυρίσουν όλοι την πλάτη και να μην το αγοράσει κανένας από εδώ και πέρα! Όλα έχουν αυξητικές τάσεις από παιχνίδια μέχρι hardware! Σε ποιότητα όμως και παροχή υπηρεσιών είναι ακόμα τι αυγά τι πουλιά! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλαει καθολου οτι ειναι Corridor Shooter προσωπικα. Δεν περιμενουμε δα ουτε να αναλαλυψει τον τροχο, ουτε να ειναι καλυτερο απο το αριστουργηματικο Dead Space..

Performance wise τα ειχαμε δει τα χαϊρια μας στην αναγγελια  του Denovo και μονο.

https://www.eurogamer.net/the-callisto-protocol-review-a-dead-space-alike-built-on-simpler-pleasures

''Ultimately, the Callisto Protocol's frenzied action and brutal battles have still impressed me in all the right ways, drawing on all that makes Dead Space brilliant and building upon that impressive framework. No, it hasn't got it all right and no, it's not anywhere near as scary as I was expecting. But if you, like me, are coming into The Callisto Protocol thinking it's a shallow facsimile of Dead Space? Well, not quite.''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν με χαλαει καθολου οτι ειναι Corridor Shooter προσωπικα. Δεν περιμενουμε δα ουτε να αναλαλυψει τον τροχο, ουτε να ειναι καλυτερο απο το αριστουργηματικο Dead Space..

Σε εμενα απευθύνεσαι?! Το corridor shooter το ανέφερα για το performance, εννοείτε ότι δεν έχω κανένα θέμα με το genre, πως αλλιώς θα γινόταν horror game άλλωστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...