Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 -tecnhical issues/benchmarks-


Manos112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Sakiz105

Με oced ram δεν θα έχεις θέμα σε τρίτης γενιάς ryzen. Αν μπορείς όμως τρέξε με RT ULTRA και DLSS balanced ή performance(να μην εμποδίζει η GPU) στον κόμβο που τρέχει ο από κάτω. Εκεί έχω δει μέχρι και 47 καρέ μιν με τον 6700K.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

@Sakiz105

Με oced ram δεν θα έχεις θέμα σε τρίτης γενιάς ryzen. Αν μπορείς όμως τρέξε με RT ULTRA και DLSS balanced ή performance(να μην εμποδίζει η GPU) στον κόμβο που τρέχει ο από κάτω. Εκεί έχω δει μέχρι και 47 καρέ μιν με τον 6700K.

 

είδα ένα spike σε cpu usage (έφτασα μέχρι 70%) αλλά τίποτα σημαντικό. Ημουν εντελώς gpu bound στα 55~ fps με τις ρυθμίσεις που έχω (digital foundry + rt ολα οn και ultra + crowd density high + dlss balance + 1440p)

Καμία σχέση με το pop in που έχει ο τύπος πάντως. Αυτός έχιε θέμα με την ram/cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

είδα ένα spike σε cpu usage (έφτασα μέχρι 70%) αλλά τίποτα σημαντικό. Ημουν εντελώς gpu bound στα 55~ fps με τις ρυθμίσεις που έχω (digital foundry + rt ολα οn και ultra + crowd density high + dlss balance + 1440p)

Καμία σχέση με το pop in που έχει ο τύπος πάντως. Αυτός έχιε θέμα με την ram/cpu

Με κλειστό το RT στην ίδια ακριβώς διαδρομή είχα 63 ή 65 min αναλόγως το run. Ίδια σχεδόν αποτελέσματα με τον 3700X του redditor και τις oced RAM. Μέχρι και ~130 καρέ σε άλλα σημεία όπως αυτός. Επίσης παίζει ρόλο το time of day που θα κάνεις τη δοκιμή, αλλά μέσες άκρες είμαστε τα ίδια.

Με RT ultra+DLSS quality πέφτω κοντά στα 45 στιγμιαία στο ζόρικο σημείο(02:04) και είμαι λίγο πάνω από τα 50 μετά. Λες και παίζεις άλλο game. 2700X και προγενέστεροι πάνε περίπατο με RT. Εκτός και αν έχουμε να κάνουμε με τέρμα tuned ram που ασχολείται το 15% των κατόχων. Και πάλι παίζεται.

Εδώ θέλει 8700K/5600Χ το λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Με κλειστό το RT στην ίδια ακριβώς διαδρομή είχα 63 ή 65 min αναλόγως το run. Ίδια σχεδόν αποτελέσματα με τον 3700X του redditor και τις oced RAM. Μέχρι και ~130 καρέ σε άλλα σημεία όπως αυτός. Επίσης παίζει ρόλο το time of day που θα κάνεις τη δοκιμή, αλλά μέσες άκρες είμαστε τα ίδια.

Με RT ultra+DLSS quality πέφτω κοντά στα 45 στιγμιαία στο ζόρικο σημείο(02:04) και είμαι λίγο πάνω από τα 50 μετά. Λες και παίζεις άλλο game. 2700X και προγενέστεροι πάνε περίπατο με RT. Εκτός και αν έχουμε να κάνουμε με τέρμα tuned ram που ασχολείται το 15% των κατόχων. Και πάλι παίζεται.

Εδώ θέλει 8700K/5600Χ το λιγότερο.

eh, αν είχα καμία 3080 μπορεί να με έκοβε στα 1440p o 3600. Τώρα δεν νιώθει. Αλλά το tune μου είναι φάση 1% όχι 15% στις ram :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Και αυτό είναι με την 1.04 (που σημαίνει SMT off). Από την 1.05 και μετά ο 3600 είναι πιο κοντά στα νούμερα του 3700x. Και όταν συγκρίνουμε cpu, συγκρίνουμε stock και με τις ίδιες μνήμες και primary + subs.

@ilos

Εντελώς ενδεικτικά. Σου βρίσκω δεκαπλάσια με παρόμοια αποτελέσματα. Στο δεύτερο έχουμε μπουκάλα σε 2060S με RT ultra στην τελευταία έκδοση. Sub 30 fps.

Καλά αυτά που παραθέτεις αλλά πες μου ένα πράγμα. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνουν λάθος τόσοι κάτοχοι ryzen(μέχρι και την τρίτη γενιά) και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε; Είναι τόσο άτυχοι ταυτόχρονα όλοι; Χωρίς διδακτορικό και τύχη στις ram υπάρχει ελπίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

@ilos

Εντελώς ενδεικτικά. Σου βρίσκω δεκαπλάσια με παρόμοια αποτελέσματα. Στο δεύτερο έχουμε μπουκάλα σε 2060S με RT ultra στην τελευταία έκδοση. Sub 30 fps.

Καλά αυτά που παραθέτεις αλλά πες μου ένα πράγμα. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνουν λάθος τόσοι κάτοχοι ryzen(μέχρι και την τρίτη γενιά) και βλέπουμε αυτά που βλέπουμε; Είναι τόσο άτυχοι ταυτόχρονα όλοι; Χωρίς διδακτορικό και τύχη στις ram υπάρχει ελπίδα;

Ασχολήθηκα πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε με το συγκεκριμένο game στη κατάστασή που είναι. Και ναι υπάρχουν σημεία που είσαι κάργα cpu bound και τα memory settings παίζουν μεγάλο ρόλο σε ρύζια. Δεν μιλάω προφανώς για 1st/2nd gen. Δε θα μίλαγα καν ούτε για 3rd gen, αλλά είπες ότι είναι πολύ καλύτερος ο 8700k από τον 3600 που τουλάχιστον δεν ισχύει σε stock settings με το ίδιο bdie kit του GN. Και στα 2 vids που παρέθεσες σε αυτά τα σενάρια και ο 8700k "θα έρίχνε ακόμα χειρότερη μπουκάλα" σε σχέση με έναν 5900x πχ. Btw το rt προσθέτει αρκετό extra overhead στη cpu. Το πρόβλημα είναι (χωρίς DLSS) ότι στα 1440p με high/ultra χωρίς καν rt χρειάζεσαι πολύ δυνατή κάρτα για να ανακαλύψεις και τέτοια bottlenecks. Προτιμώ δηλαδή το BN του 3700x στα ~55-60 fps από αυτό της 1080 στα ~25 fps.😁

PS το GN σε loose xmp settings 3200c14 έτρεχε όλα τα cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ειναι γελοιο να συζηταμε για cpu γιαυτο το παιχνιδι, υπηρχε ενα θεμα με καποια μικροτερα ryzen, με το fix αποδιδουν ικανοποιητικα και αυτα, απο εκει και περα, πραγματικα οτι καρτα και να εχει καποιος, το 60αρι θα κυνηγαει στην καλυτερη, εκτος και αν ειναι καποιος ψυχανωμαλος με 3080 και θελει να παιζει με 100 καρε σε χαμηλη αναλυση χωρις rtx, οποτε ας παρει και το καταλληλο cpu.

Πρακτικα cpu bound θα ειναι μονο οσοι πανε να παιξουν με 6800xt σε 2Κ, γιατι θα εχουν δυναμη για raster, αλλα δεν θα εχουν να ανοιξουν αλλα settings και εκει ακομα, μπορεις να βαλεις render σε μεγαλυτερη αναλυση, να κερδισεις σε image quality, με καλο freesync monitor και να πεσεις και λιγο κατω απο 60, δεν θα παρεις χαμπαρι, το lock 60 εχει πεθανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Ασχολήθηκα πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε με το συγκεκριμένο game στη κατάστασή που είναι. Και ναι υπάρχουν σημεία που είσαι κάργα cpu bound και τα memory settings παίζουν μεγάλο ρόλο σε ρύζια. Δεν μιλάω προφανώς για 1st/2nd gen. Δε θα μίλαγα καν ούτε για 3rd gen, αλλά είπες ότι είναι πολύ καλύτερος ο 8700k από τον 3600 που τουλάχιστον δεν ισχύει σε stock settings με το ίδιο bdie kit του GN. Και στα 2 vids που παρέθεσες σε αυτά τα σενάρια και ο 8700k "θα έρίχνε ακόμα χειρότερη μπουκάλα" σε σχέση με έναν 5900x πχ. Btw το rt προσθέτει αρκετό extra overhead στη cpu. Το πρόβλημα είναι (χωρίς DLSS) ότι στα 1440p με high/ultra χωρίς καν rt χρειάζεσαι πολύ δυνατή κάρτα για να ανακαλύψεις και τέτοια bottlenecks. Προτιμώ δηλαδή το BN του 3700x στα ~55-60 fps από αυτό της 1080 στα ~25 fps.😁

PS το GN σε loose xmp settings 3200c14 έτρεχε όλα τα cpu.

Χωρίς RT το game είναι ελαφρύτερο(αν όχι το ίδιο) σε CPU και GPU απαιτήσεις από το δεύτερο Watch Dogs και τα 2 τελευταία ACreed. Η ζημιά γίνεται από το RT. Η κατάστασή του λοιπόν είναι αρκετά καλή. Ακόμα και με RT η μεγάλη πτώση γίνεται σε γρήγορη οδήγηση και πολύ συγκεκριμένες περιοχές με τερματισμένο 4/8 ή 6/6 επεξεργαστή. Πράγμα που με βάζει σε σκέψεις για το αν και τι ακριβώς αξίζει να αναβαθμιστεί.

Μπουκάλα εδώ εννοούμε να χάνεις τον στόχο των 60 fps. Με 8700K oced και σφιχτά primary timings είσαι σίγουρα πάνω από 3700X + ό,τι θες από ram tuning. Βλέπω ότι το τεράστιο αβαντάζ που έχουν τα "παλιά" ryzen από το πρωτοφανές core scaling εξαφανίζεται αν δεν υπάρχουν κορυφαίες ram. 

Σημειωτέον ότι η ρύθμιση των secondary timings είναι δύσκολη υπόθεση χωρίς κορυφαίο kit(π.χ. στα 150€) που να δέχεται απροβλημάτιστα settings από κάποιον calculator. Οι αστάθειες στις RAM δεν μεταφράζονται πάντα σε μπλε οθόνες. Μπορεί να έχεις και corrupted data μετά από μήνες. Σφάλματα που δεν εντοπίζονται εύκολα σε stress tests. Με τέτοιο πλήθος timings άντε να βρεις τι φταίει. Ενώ κάποια secondary ρίχνουν επιδόσεις αν πειραχτούν με λάθος τρόπο. Αυτό με φοβίζει περισσότερο σε μελλοντική αναβάθμιση με Ryzen. Σε intel τα secondary πάνε αυτόματα , σωστά και πολύ κοντά στο optimal.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει από χθες στο youtube ένα FPS Booster με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Δοκιμάστε το.

EZ Optimizer for Cyberpunk 2077! Boost FPS/Performance to play even on low-end PC. Nvidia/AMD/Intel

 

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Υπάρχει από χθες στο youtube ένα FPS Booster με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Δοκιμάστε το.

EZ Optimizer for Cyberpunk 2077! Boost FPS/Performance to play even on low-end PC. Nvidia/AMD/Intel

 

Ουσιαστικά ρίχνει την ποιότητα σε reflections και φωτισμό για τα μακρινά αντικείμενα που δεν δείχνει και τόσο άσχημα. Τέτοια settings θα 'πρεπε να τα είχε συμπεριλάβει η CDPR για τα low end GPUs. Επέλεξαν όμως να βοηθήσουν στην πώληση καρτών.

edit: 

Αναφορά σε κείμενο

This is mostly a copy/paste of my other comment, but look up 'Config Overhaul for Cyberpunk 2077'. This mod is that but with a worse UI and it's much more shady. The other mod tells you what the parameters do and lets you pick each setting individually. This guy just copied the presets function and called it a day.

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/183

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 Αυτό με φοβίζει περισσότερο σε μελλοντική αναβάθμιση με Ryzen. Σε intel τα secondary πάνε αυτόματα , σωστά και πολύ κοντά στο optimal.

//Offtopic, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς πάλι.😁

Αν εννοείς ότι τα subs που βάζει αυτόματα η μητρική είναι καλύτερα σε intel από ryzen, αυτό πιο πολύ εξαρτάται από την ίδια την μητρική. Στο 99% των περιπτώσεων σε bdies και στα 2 συστήματα καρά loose θα είναι, αν δεν έχεις καμιά crosshair κλπ να έχει βάλει το χεράκι του ο Stilt. 😁

Αν εννοείς ότι οι ryzen έχουν αδύναμο imc και "μουλαρώνουν" πιο πολύ αυτό ίσως ίσχυε μέχρι και τους 2nd gen. Μια χαρά σηκώνουν 3733+ οι 3rd gen και 3866+ οι 4th gen. Σε 2:1 IF σηκώνουν συχνότητες κιόλας που ούτε με τα κυάλια δε τα βλέπουν τα intel (5000+). Τα subs αν κουμπώσουν σωστά εξαρτάται και από το ίδιο το kit (silicon lottery, pcb, SR/DR) και τα traces της μητρικής. Πάντα trial and error ήταν, είναι και θα είναι όλη η φάση για αυτό και το memory tuning είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία.

Πάντως έχω απορία τώρα τι διαφορές θα έχουν 8700k και 3700x καραtuned συστήματα. Στο GN σ 3700x είναι πάνω και από 9900k για κάποιο περίεργο λόγο.😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

//Offtopic, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς πάλι.😁

Αν εννοείς ότι τα subs που βάζει αυτόματα η μητρική είναι καλύτερα σε intel από ryzen, αυτό πιο πολύ εξαρτάται από την ίδια την μητρική. Στο 99% των περιπτώσεων σε bdies και στα 2 συστήματα καρά loose θα είναι, αν δεν έχεις καμιά crosshair κλπ να έχει βάλει το χεράκι του ο Stilt. 😁

Αν εννοείς ότι οι ryzen έχουν αδύναμο imc και "μουλαρώνουν" πιο πολύ αυτό ίσως ίσχυε μέχρι και τους 2nd gen. Μια χαρά σηκώνουν 3733+ οι 3rd gen και 3866+ οι 4th gen. Σε 2:1 IF σηκώνουν συχνότητες κιόλας που ούτε με τα κυάλια δε τα βλέπουν τα intel (5000+). Τα subs αν κουμπώσουν σωστά εξαρτάται και από το ίδιο το kit (silicon lottery, pcb, SR/DR) και τα traces της μητρικής. Πάντα trial and error ήταν, είναι και θα είναι όλη η φάση για αυτό και το memory tuning είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία.

Πάντως έχω απορία τώρα τι διαφορές θα έχουν 8700k και 3700x καραtuned συστήματα. Στο GN σ 3700x είναι πάνω και από 9900k για κάποιο περίεργο λόγο.😁

 

Και εγώ έχω την απορία για τη διαφορά 8700K με 10600K που είναι το ίδιο cpu με μικρές διαφορές στοκ ρολόγια. Σε άλλους(π.χ. gamegpu.ru) είναι σχεδόν στα ίδια. Όπως φυσικά και την απορία γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά με τις δοκιμές χρηστών με νορμάλ ή xmp χωρίς tuning setup.

 

Αναφορά σε κείμενο

Αν εννοείς ότι τα subs που βάζει αυτόματα η μητρική είναι καλύτερα σε intel από ryzen, αυτό πιο πολύ εξαρτάται από την ίδια την μητρική.

Εννοώ ότι τα secondary που μπαίνουν αυτόματα είναι πολύ κοντά στο ιδανικό. Πριν αρχίσουν τα σφάλματα. Από δοκιμές που έκανα ο ίδιος και παλιότερες δοκιμές του pcgameshardware.de που είχα κοιτάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Και εγώ έχω την απορία για τη διαφορά 8700K με 10600K που είναι το ίδιο cpu με μικρές διαφορές στοκ ρολόγια. Σε άλλους(π.χ. gamegpu.ru) είναι σχεδόν στα ίδια. Όπως φυσικά και την απορία γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά με τις δοκιμές χρηστών με νορμάλ ή xmp χωρίς tuning setup.

 

επειδή οι reviewers δεν βάζουν στην εξίσωση το πόσο χαζός είναι ο μέσος χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

επειδή οι reviewers δεν βάζουν στην εξίσωση το πόσο χαζός είναι ο μέσος χρήστης.

Εντάξει ρε συ, αλλά τι γνώσεις θέλει για να τα βάλεις όλα στο ρεύμα και να περάσεις xmp από το bios. Πού υπάρχει περιθώριο να τα θαλασσώσεις;

Αν εννοείς το software περιβάλλον τότε εντάξει. Αλλά δεν μπορεί να έχουν όλοι τα ίδια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...