Προς το περιεχόμενο

Live healthy (Super foods)


salvador_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε αυτό το θέμα , μπορούμε να γράφουμε ,  τροφές , που έχουν οφέλη στην , υγεία μας  αλλά και  τροφές , που βοηθούν στο fitness 

τα λεγόμενα super foods , γενικά να υπάρχει συζήτηση γύρω απο το  υγείες φαγητό .  επίσης όποιος θέλει  μπορεί να γράφει healthy συνταγές  vegan, vegeterian επιλογές 

συζήτηση , για την κετογονική  δίαιτα  , διαλειμματική  νηστεία κτλπ  

ξεκινάω με ένα βίντεο , που εξηγεί τι είναι η κετογονική Δίαιτα , οφέλη κτλπ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnbond είπε

Άστο, θα σε βγάλουν ψεκασμένο. 😁

είναι πιο πολύ για όσους θέλουν να μάθουν.. όπως μαθαίνω και εγω. 

κοίταξε πρίν πάρω πληροφορίες για κετο   , κτλπ  , θα μου φαινόντουσαν τρέλα... είναι λίγο ακραία ,   προσωπικά δεν θα την έκανα ,  γιατί ακολουθώ fitness διατροφή.    

11 θερμίδες παραπάνω .. με πολλά περισσότερα θετικά όπως μαγνήσιο φυτικές ινες  πρωτεΐνες κτλπ

123315818_803977437053290_5105288597524197377_n.jpg

Επεξ/σία από salvador_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν υπερτροφές.

Είναι απλά ένας όρος που φτιάχτηκε για να γίνει μόδα και για λόγους μάρκετινγκ.

Όλες οι τροφές λίγο πολύ προσφέρουν θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες, αντιοξειδωτικά και άλλα. (προφανώς δεν αναφέρομαι σε junk και mcdonalds)

Άμα κάτσεις και τα βάλεις κάτω, θα δει κανείς ότι ένα μήλο είναι ισάξιο όσο και τα υπόλοιπα που πλασάρονται ως υπερτροφές 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν υπάρχουν υπερτροφές.

Είναι απλά ένας όρος που φτιάχτηκε για να γίνει μόδα και για λόγους μάρκετινγκ.

Όλες οι τροφές λίγο πολύ προσφέρουν θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες, αντιοξειδωτικά και άλλα. (προφανώς δεν αναφέρομαι σε junk και mcdonalds)

Άμα κάτσεις και τα βάλεις κάτω, θα δει κανείς ότι ένα μήλο είναι ισάξιο όσο και τα υπόλοιπα που πλασάρονται ως υπερτροφές 

Δηλαδή η spirulina έχει ίδιο σίδηρο με ένα μήλο ή οποιοδήποτε άλλο φρούτο; Και μη μου πεις για απορρόφηση φυτικού σιδήρου..δε ρώταω αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν υπάρχουν υπερτροφές.

Είναι απλά ένας όρος που φτιάχτηκε για να γίνει μόδα και για λόγους μάρκετινγκ.

Όλες οι τροφές λίγο πολύ προσφέρουν θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες, αντιοξειδωτικά και άλλα. (προφανώς δεν αναφέρομαι σε junk και mcdonalds)

Άμα κάτσεις και τα βάλεις κάτω, θα δει κανείς ότι ένα μήλο είναι ισάξιο όσο και τα υπόλοιπα που πλασάρονται ως υπερτροφές 

μα το μήλο είναι υπερ. τροφή   ,   δεν μιλάω για τα εμπορικά , πανάκριβα προϊόντα  που Ναι ,  εκμεταλλεύονται  , τον όρο σούπερ φούντ. 

πουλώντας σου ένα προϊόν  πανάκριβα.   η φάβα  δεν είναι υπερ. τροφή?   με 28 γρ πρωτεΐνης ...  τα συκωτάκια απο κοτόπουλο , που ειναι φτήνα 2,5 ευρω το κιλό δεν είναι  οικονομική  υπερ τροφή.. μια πίττα ολικής στα καρβουνά με γιαούρτι , καλαμάκι κοτόπουλο ντομάτα μαρούλι ...  από τζανκ φουντ  , τρως κατι  healthy 

υπέρ τροφές υπάρχουν ,  αρκεί να μπορείς να ξεχωρίζεις τι πληρώνεις , και τι παίρνεις  

όσο το ψάχνω ,  βρίσκω οικονομικά προϊόντα ,οπου είναι  πλήρως ισάξια  σε  μαρκετίστικα προϊόντα ...

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, salvador_ είπε

είναι πιο πολύ για όσους θέλουν να μάθουν.. όπως μαθαίνω και εγω. 

κοίταξε πρίν πάρω πληροφορίες για κετο   , κτλπ  , θα μου φαινόντουσαν τρέλα... είναι λίγο ακραία ,   προσωπικά δεν θα την έκανα ,  γιατί ακολουθώ fitness διατροφή.    

11 θερμίδες παραπάνω .. με πολλά περισσότερα θετικά όπως μαγνήσιο φυτικές ινες  πρωτεΐνες κτλπ

123315818_803977437053290_5105288597524197377_n.jpg

Και γιατί να μην κουμπώσεις μια πολυβιταμίνη που έχει όλα αυτά με λιγότερο από μισό ευρώ το χαπάκι και να ξενοιάσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Και γιατί να μην κουμπώσεις μια πολυβιταμίνη που έχει όλα αυτά με λιγότερο από μισό ευρώ το χαπάκι και να ξενοιάσεις; 

με το χαπάκι δεν χορταίνεις , αυτή είναι η διαφορά.   και οκ αντι να φαω 20 πορτοκάλια  παίρνω μια 1000αρα C 

επίσης δεν κάνω σύγκριση , συμπληρώματα διατροφής , με υγιεινή διατροφή ειναί , κατι διαφορετικό πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnbond είπε

Δηλαδή η spirulina έχει ίδιο σίδηρο με ένα μήλο ή οποιοδήποτε άλλο φρούτο; Και μη μου πεις για απορρόφηση φυτικού σιδήρου..δε ρώταω αυτό.

Δεν ξέρω πόσο ακριβώς έχει. Σίγουρα κάποια φαγητά θα είναι καλύτερα από κάποια άλλα σε κάποιο ή κάποια συστατικά.

Το όλο πόιντ μου είναι ότι ο όρος είναι παραπλανητικός και δίνει λάθος εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτσεις και googlάρεις το οτιδήποτε (αγγούρι, λάχανο, καρύδι, κάστανο), για όλα γράφουν ότι είναι υπερτροφές.

Ε από ένα σημείο και μετά κάπου χάνεται το νόημα της λέξης "υπερτροφή".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να υπάρχει ποικιλία, να αποφεύγουμε όσο το δυνατόν τα επεξεργασμένα, να έχουμε χρώμα στα φαγητά και να τηρούμε την εποχικότητα των προϊόντων.

Στα φρούτα ας πούμε: Ρόδια, μήλα, πορτοκάλι, γκρέιπ φρουτ, φράουλες, βερύκοκα, σύκα, σταφύλια.

Λαχανικά: Σταμναγκάθι, Λάχανο, Μπρόκολο, Κουνουπίδι, αγκινάρες, παντζάρια, σπαράγγια

Όσπρια όλα, 

Και υπάρχουν και οι προβιοτικές τροφές, ξινολάχανο, κεφίρ,(για αυτό που πωλείται στα σούπερ μάρκετ όμως έχω τις αμφιβολίες μου) γιαούρτι ειδικά αν συνδυάζεται με τροφές με πρεβιοτικά (μπανάνα, μήλο, ανανάς). 

Η Σπιρουλίνα δεν ξέρω μπορεί να είναι και υπερτροφή αν τρως ένα ...πιάτο, αλλά τα χαπάκια που κυκλοφορούν είναι ξεκάθαρα απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα. Καταναλώνει κάποιος σε μορφή ταμπλέτας το προβιοτικό lactobacillus salivarius;

Διαβάζω πως είναι καλό για γαστρεντερολογικό σύστημα και την υγιεινή του στόματος.

Πως μπορώ να το αναζητήσω για αγορά και τι τιμές παίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...