Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Επίσης αυτό με τους οδηγούς του παρελθόντος, είναι καιρός να το ξεπεράσουμε, γιατι Α) αν δώσεις σε οδηγους του παρελθόντος τιμόνι σύγχρονης F1 δε θα μπορέσει ούτε να το κουμπώσει σωστά στην κολώνα, πόσο δε μάλλον να ολοκληρώσει γύρο,

Αυτό ισχύει both ways και περισσότερο το ανάποδο, εάν δώσεις μονοθέσιο early 90s σε σημερινό οδηγό, θα είναι πρώτος.. από το τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Καλώς ήρθε η McLaren Audi

 

Screenshot_20211115-131730_Twitter.jpg

NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

nooo-no.gif.28a10bc2b2c3125905cc85ab2f88d68b.gif

Επεξ/σία από papp0us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Νομίζω πως μεγάλο μέρος του μίσους έρχεται για το πως πήρε το πρωτάθλημα του 1989 (το οποίο κατ'εμέ είναι από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα) και όχι γιατί απλά ήταν αντίπαλος του Senna.

Ενώ το 1990 στην ίδια πίστα που ο Senna κέρδισε το πρωτάθλημα είναι ο ορισμός του Dirty Driver και της κλάψας ταυτόχρονα. Ήταν άνθρωπος που τα ήθελε όλα να λειτουργούν υπέρ του. Κέρδισε την pole και ζητούσε επίμονα από τον πρόεδρο της FISA να αλλάξει γραμμή η πρώτη θέση γιατί ξεκινούσε από το ακάθαρτο οδόστρωμα. Το τι έγινε στην συνέχεια παρακάτω στο βίντεο 

Ο ίδιος άνθρωπος που έλεγε αυτά στο βίντεο παραδέχτηκε τον άλλο χρόνο ότι το έσκασε πάνω στον Prost ηθελημένα. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Αυτό ισχύει both ways και περισσότερο το ανάποδο, εάν δώσεις μονοθέσιο early 90s σε σημερινό οδηγό, θα είναι πρώτος.. από το τέλος.

Σαφέστατα, απλά λέω οτι δεν υπάρχει σύγκριση, γιατι πλέον δεν αρκεί να είναι "καλοί οδηγοί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι σημερα τον αγωνα τον κερδιζει πρωτα το αυτοκίνητο και μετα ο οδηγος.Σε αντιθεση με παλιοτερα που ο οδηγός μπορουσε να κανει την διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPY_oo7 είπε

Το θεμα ειναι οτι σημερα τον αγωνα τον κερδιζει πρωτα το αυτοκίνητο και μετα ο οδηγος.Σε αντιθεση με παλιοτερα που ο οδηγός μπορουσε να κανει την διαφορα.

Ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό απλά υπάρχουν οδηγοί που είναι το ίδιο καλοί αν όχι καλύτεροι από τους κορυφαίους παλιούς. Το θέλω δεν το θέλω οφείλω να το πω ότι ο Hamilton είναι στην πρώτη θέση αυτής της κατηγορίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραξη παντα υπηρχε ενα αυτοκινητο που σου κερδιζε τον αγωνα. Mazerati 250F, Cooper Climax, Lotus 79, McLaren MP4/4, Williams FW14B, Ferrari F2002, Merc W07 κλπ.
Ακομα και οταν παλαιοτερα η αξιοπιστια ηταν στα ταρταρα, ειχαμε περισσοτερους οδηγους και μια πιο ερασιτεχνικη προσεγγιση (Garagistas που ελεγε και ο enzo) ενα καλο αυτοκινητο ηταν must για να εχεις καλες πιθανοτητες για θεση στην 6αδα η στο βαθρο.
Και σε εποχες που τα GP ηταν τα μισα απο οσα εχουμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ισχύει σε μεγάλο βαθμό αυτό απλά υπάρχουν οδηγοί που είναι το ίδιο καλοί αν όχι καλύτεροι από τους κορυφαίους παλιούς. Το θέλω δεν το θέλω οφείλω να το πω ότι ο Hamilton Schumacher είναι στην πρώτη θέση αυτής της κατηγορίας. 

Fixed it for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

θέλει @@ να κυκλοφορείς έτσι έξω, ρισπέκτ

Ρε εδώ τα έκανε όταν δεν κυνηγούσε τίποτα (πχ Αυστρία στον Λεκλέρκ), τώρα θα σταματήσει που πάει για τον πρώτο τίτλο της καριέρας του; Καταλαβαίνω τι λες, αλλά έτσι θα πάει μέχρι τέλους.

Πόλεμος.-

 

δεν θέλει @@ για να ντυθείς σαν σουργελο (κατα την αποψή μου) αρκούν τα λεφτά. Αν είχες και εσύ τα λεφτά του θα μπορούσες να βάλεις ότι θές γιατί θα ήταν στα @@ σου ότι και να λέγανε οι άλλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakinen είπε

 

Αν διαβάσεις λίγο (δεν ξέρω αν το έχεις κάνει) για την περίοδο Senna θα δεις (είναι κοινά παραδεκτό) ότι ενώ ήταν σκάρτος χαρακτήρας τουλάχιστον εντός πίστας λατρευόταν σαν θεός. Από την άλλη ένας οδηγός τραγικά υποτιμημένος παρά τα τέσσερα πρωταθλήματα (κυρίως ως προς την φήμη και την αντοχή της στον χρόνο) ο λεγόμενος καθηγητής ένας υπολογιστής μέσα στην πίστα ο Prost είχε μέχρι και κύματα μίσους εναντίον του απλά και μόνο γιατί ήταν ο αντίπαλος του  Senna. Για λίγους "σχετικούς" του χώρου (δεν αναφέρομαι σε άτομα σαν και εμάς αλλά δημοσιογράφους και οδηγούς της εποχής) ήταν καλύτερος του  Senna απλά για την μάζα ήταν βαρετός. Ηταν ο οδηγός που αν χρειάζονταν τους βαθμούς της Πέμπτης θέσης θα έπαιρνε την Πέμπτη θέση και δεν θα πίεζε ρίσκαρε για τίποτα παραπάνω. 

 

Δεν εχω σαφη αποψη για την περιοδο Σεννα, οποτε δεν θα "αντιδικησω"!

Απο την περιγραφη του Προστ (οτι χρειαζοταν 5η θεση και αρκουνταν σε αυτη) κι εγω δε  θα τον πηγαινα γιατι ειναι κατα του θεαματος. Α ρε τεραστιε Colin McRae, μας λειπεις!

Ρε παιδια, δεν υπάρχει καταγεγραμμενο Onboard απο την καμερα του Μαξ, το οποιο να εξετασαν οι stewards;

Μου φαινεται περιεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dkstopo είπε

δεν θέλει @@ για να ντυθείς σαν σουργελο (κατα την αποψή μου) αρκούν τα λεφτά. Αν είχες και εσύ τα λεφτά του θα μπορούσες να βάλεις ότι θές γιατί θα ήταν στα @@ σου ότι και να λέγανε οι άλλοι.

που το ξέρεις ότι δεν τα'χω; 

 

pou-pou-to.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sugizo είπε

Fixed it for you.

Ο Shumi έχει τρέξει λίγο στην εποχή τους. Ειλικρινά τον θεωρώ καλύτερο ακόμα και από αυτούς που δεν κάνει να αγγίζουμε. Το ότι είναι 36 ετών με 7 παγκόσμια και βγάζει τέτοιο πείσμα, πάθος το θαυμάζω. Η έλλειψη ανταγωνισμού για αρκετά χρόνια είναι από τα ελάχιστα που μπορεί κάποιος να βρει για να τον "μειώσει". 

Τέλος όταν έρθει σε λίγα χρόνια (σε 2 ίσως) το τέλος της καριέρας του στα δικά μου μάτια θα λείψει περισσότερο στον χώρο από ότι ο Senna και ο  Shumi άσχετα με τον τρόπο που έφυγε ο καθένας τους. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Ο Shumi έχει τρέξει λίγο στην εποχή τους. Ειλικρινά τον θεωρώ καλύτερο ακόμα και από αυτούς που δεν κάνει να αγγίζουμε. Το ότι είναι 36 ετών με 7 παγκόσμια και βγάζει τέτοιο πείσμα, πάθος το θαυμάζω.

Αυτο ειναι κατι που πολλες φορες ξεχναμε. Ο τυπος σε 2 μηνες κλεινει τα 37 του και συνεχιζει να ειναι τοπ και να ανταγωνιζεται πολυ νεωτερους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε πει οτι η Φ1 ειναι ομαδικο αθλημα.Οσο κ να με ποναει παραδεχτηκα αυτο το 3ημερο τοσο τη Merc κ την ομαδα της οσο κ το Ham. Kαταφεραν να εχουν προς το τελος το καλυτερο οχημα με ενα απο τους καλυτερους οδηγους στην ιστορία . Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι αν στη θεση του Χαμιλτον ηταν ο Μποτας πχ ή ο Περεζ θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...