Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, haHa είπε

Αυτο ειναι κατι που πολλες φορες ξεχναμε. Ο τυπος σε 2 μηνες κλεινει τα 37 του και συνεχιζει να ειναι τοπ και να ανταγωνιζεται πολυ νεωτερους.

Έτσι και μόνο για αυτό αξίζει τον σεβασμό όλων. Και δεν είναι ότι παλεύει με νεώτερους, στην πραγματικότητα αυτήν την στιγμή είναι στην κορυφή και οι άλλοι προσπαθούν να τον φτάσουν. Προσωπικά μόνο τον Max μπορώ να βάλω έστω σε μία σύγκριση μαζί του. 

1 λεπτό πριν, totalius είπε

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι αν στη θεση του Χαμιλτον ηταν ο Μποτας πχ ή ο Περεζ θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα ,

Δεν θα είχαμε φίλε το ίδιο αποτέλεσμα έτσι απλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ενώ το 1990 στην ίδια πίστα που ο Senna κέρδισε το πρωτάθλημα είναι ο ορισμός του Dirty Driver και της κλάψας ταυτόχρονα. Ήταν άνθρωπος που τα ήθελε όλα να λειτουργούν υπέρ του. Κέρδισε την pole και ζητούσε επίμονα από τον πρόεδρο της FISA να αλλάξει γραμμή η πρώτη θέση γιατί ξεκινούσε από το ακάθαρτο οδόστρωμα. Το τι έγινε στην συνέχεια παρακάτω στο βίντεο 

Ο ίδιος άνθρωπος που έλεγε αυτά στο βίντεο παραδέχτηκε τον άλλο χρόνο ότι το έσκασε πάνω στον Prost ηθελημένα. 

Μάλλον "συμπαθείς" ("Σκάρτος χαρακτήρας" κλπ.) πολύ τον Senna για τους λόγους σου.

Το 90 ακολουθεί το 89.  Δηλαδή κατηγορείς το Senna για το 90, αλλά βγάζεις λάδι τον Prost για το 89. Ο Prost με τις μηχανορραφίες (καθ'όλη τη καριέρα) του δεν ήθελε να λειτουργούν όλα υπέρ του;

Τώρα θα μου απαντήσεις ενώ το 93 έριξε μπουκέτο στον Irvine.

Δεκτό πως γουστάρεις Prost και αντιπαθείς Senna αλλά νομίζω πως γενικά ούτε στη Γαλλία δεν είναι πιο δημοφιλής ο Prost.

Το ύφος εκλεκτού που είχε ο Senna και η θρησκευτική προσήλωση (είδε το Θεό κ.α.) δε μου άρεσαν.

Πάντως απλά σου ανέφερα ένα λόγο για τον οποίο θεωρώ πως μισείται γενικά ο Prost, γιατί πάμε σε Senna vs Prost; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Μάλλον "συμπαθείς" ("Σκάρτος χαρακτήρας" κλπ.) πολύ τον Senna για τους λόγους σου.

Το 90 ακολουθεί το 89.  Δηλαδή κατηγορείς το Senna για το 90, αλλά βγάζεις λάδι τον Prost για το 89. Ο Prost με τις μηχανορραφίες (καθ'όλη τη καριέρα) του δεν ήθελε να λειτουργούν όλα υπέρ του;

Τώρα θα μου απαντήσεις ενώ το 93 έριξε μπουκέτο στον Irvine.

Δεκτό πως γουστάρεις Prost και αντιπαθείς Senna αλλά νομίζω πως γενικά ούτε στη Γαλλία δεν είναι πιο δημοφιλής ο Prost.

Το ύφος εκλεκτού που είχε ο Senna και η θρησκευτική προσήλωση (είδε το Θεό κ.α.) δε μου άρεσαν.

Πάντως απλά σου ανέφερα ένα λόγο για τον οποίο θεωρώ πως μισείται γενικά ο Prost, γιατί πάμε σε Senna vs Prost; :)

Δεν πειράζουν οι αναφορές στο παρελθόν κάτι βγαίνει από αυτές (κάποιοι νεώτεροι ίσως τις βρίσκουν ενδιαφέρουσες). Πολλές φορές δεν μπορώ μέσα από τα post μου να αποδώσω την γκρίζα γραμμή και κάποιοι την βλέπουν σαν μαύρη ή άσπρη. Τον Senna τον θεωρώ τεράστιο οδηγό με μεγαλύτερο ταλέντο από τον Prost. Η κουβέντα επίσης πήγε σε αυτόν γιατί λέμε για την σημερινή εποχή και την "βρώμικη" οδήγηση του Max και αναφέρω τον άνθρωπο που λατρεύουν οι περισσότεροι και όμως ήταν Dirty Driver και "τσόγλανος" εντός πίστας και αυτός είναι ο Senna. Το 94 δύο φορές δάκρυσα, την μία όταν σκοτώθηκε ο Ayrton και την δεύτερη λίγους μήνες αργότερα όταν έχασε το πέναλτι ο Μπάτζιο. Απλά δεν μου αρέσει όταν για πολλούς θρύλους δεν αναφερόμαστε στα αρνητικά της πορείας τους και ο Senna είναι ένας από αυτούς (παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό ότι σκοτώθηκε). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, totalius είπε

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι αν στη θεση του Χαμιλτον ηταν ο Μποτας πχ ή ο Περεζ θα ειχαμε το ιδιο αποτελεσμα ,

Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι ο Χάμιλτον , ο Μαξ και οι άλλοι νούμερο 1 οδηγοί, αν αντιμετωπίζονταν σαν νούμερο δύο, θα ήταν υποδεέστεροι.

Επεξ/σία από sugarfree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Μάλλον "συμπαθείς" ("Σκάρτος χαρακτήρας" κλπ.) πολύ τον Senna για τους λόγους σου.

Το 90 ακολουθεί το 89.  Δηλαδή κατηγορείς το Senna για το 90, αλλά βγάζεις λάδι τον Prost για το 89. Ο Prost με τις μηχανορραφίες (καθ'όλη τη καριέρα) του δεν ήθελε να λειτουργούν όλα υπέρ του;

 

SennaProst.png.deb7be00f40ab287ec9d9a59d2b9f0b2.png

Εδώ φαίνεται πεντακάθαρα ο "καθαρός" Προστ και πως δεν είχε κανένα σκοπό να μπεί στη στροφή αλλά μόνο να μπλοκάρει τον Σένα, κάνοντας δεξιά πολύ πριν το apex. Ο Murray Walker κιόλας στο βίντεο, λίγα δευτερόλεπτα πριν την επαφή, αναφέρει προφητικά: "Ο Σένα δεν έχει τίποτα να χάσει, ο Προστ έχει να χάσει τα πάντα"... 

 

Όσον αφορά τις "τρελές" απαιτήσεις του Σένα, για την αλλαγή της θέσης εκκίνησης, υπενθυμίζω πως η θέση της Pole είναι πάντα στην καθαρή αγωνιστική γραμμή. Κατά έναν περίεργο τρόπο όμως, σε εκείνο το GP του 1990 η pole ήταν στην ακάθαρτη γραμμή. Με το δίκιο του ο Σένα αιτήθηκε την αλλαγή, οι διοργανωτές δέχθηκαν άμεσα, αλλά μάντεψε ποιός πάλι έβαλε το χέρι του και απέρριψε την όλη διαδικασία. Ο Μπαλέστρ, ο κολλητός του Προστ.

 

Να υπενθυμίσω κιόλας πως στο GP της Μαλαισίας το 2011, είχαμε αλλαγή της θέσης της pole μετά από αίτημα του VET. Τίποτα παράλογο εδώ λοιπόν, παρά μόνον εμπάθεια. Ορίστε και ένα σχετικό αστείο αλιευμένο από φόρουμ. 🤣

 

PolePosition.png.d17c1273e43fd2fd6dd1dddede2a484d.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ghostrider είπε

η διαφορα μεταξυ used και fresh merc.
FEOerKGXEAA61nT.jpg.b3d456d2acdb30ccc8f22fcca14f4126.jpg

 

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Απίστευτα τα νούμερα μεταξύ Hamilton και Bottas. Απορώ πως άντεξε και ο Max τόσους laps μπροστά. Βέβαια είχαν ίδιες ρυθμίσεις ο Bottas και ο Hamilton στις πτέρυγες 🤔

 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ghostrider είπε

η διαφορα μεταξυ used και fresh merc.
FEOerKGXEAA61nT.jpg.b3d456d2acdb30ccc8f22fcca14f4126.jpg

 

30 λεπτά πριν, liakinen είπε

 Απίστευτα τα νούμερα μεταξύ Hamilton και Bottas. Απορώ πως άντεξε και ο Max τόσους laps μπροστά. 

Τα νουμερα δεν ειναι για να βγαινουν ασφαλη συμπερασματα και δεν ειναι απο τον αγωνα, αλλα απο το sprint qualifying.
Δες πχ τι διαφορα εχει "ο used κινητηρας του Bottas" με τον ακομα πιο used κινητηρα του Verstappen, τεραστια διαφορα υπερ του Μαξ ή του Perez.

Εχει σημασια αν υπηρχε DRS, slipstream, μεγεθος πισω πτερυγας(εξ ου και ειναι ψηλα ο Mazepin και ο Kimi) κλπ, οποιος νιωθει λιγο απο F1 το γνωριζει αυτο.

 

Πιο αντιπροσωπευτικα ειναι τα νουμερα κατα το qualifying οπου ολοι ειχαν DRS κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ghostrider είπε

η διαφορα μεταξυ used και fresh merc.
FEOerKGXEAA61nT.jpg.b3d456d2acdb30ccc8f22fcca14f4126.jpg

Κοντά 35χλμ διαφορά είναι τεράστια και η σχεδόν 25 από max του ήταν αρκετά για να τον περάσει και να νικήσει 

Αν δεν είχε κάνει την αλλαγή δεν θα είχε νικήσει ο χαμ σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτες τις διαφορες χιλιομετρων αν ημουν RB θα εφερνα σε καθε GP φρεσκο κινητηρα και μαξαρισμενο τα power modes. it takes 2 to tango. Προβλεψη μου? Και στο qatar θα βαλει νεο κινητηρα ο lewis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...