Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να δίνουν τα 40€ Σκλαβενίτη μιας και ήταν "Πασχαλινή προσφορά"

υπόψιν οτι τα 100€ τμηματικά που λέει είναι για 2 χρόνια , άρα ~4€/μήνα ,δλδ υπολόγισε οτι δε θα έχεις πάγιο , προσωπικά θα πάρω τα δώρα και την κάνω για ΔΕΗ για το 50ρικο και μετά μπάλα Ηρών<->ΔΕΗ

@korakios Ναι, το κοίταξα πριν λίγο στο διάλειμμα μου με την elpe.

Σε ΔΕΗ υπαρζει κάποιο double που να αξίζει;

Απλά πρέπει από σήμερα τελικά να κάνω νέα σύνδεση ρεύμα,αεριο σε σπίτι που θα μετακομίσω και δεν ξέρω που να παίξω μπάλα κ εγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, stagkia είπε

Σε ΔΕΗ υπαρζει κάποιο double που να αξίζει;

δεν έχει double αλλά έχει το σταθερό στο αέριο που δίνει 50€ χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ζενίθ και μου δίνουν τα παρακάτω για το πρόγραμμα 

Ζενίθ Gas Home Save
 
1) 60€ Δώρο 2) Χωρίς τέλος πρόωρης λύσης 3) Δωρεάν οικογενειακή κάρτα υγείας Ευ Ζην, αξίας 150€ 4) Mηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
Τιμή 0,03 €/KWh
Μηνιαίο Πάγιο 4,50
 
Πως το βλέπετε ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stagkia είπε

Μίλησα με ζενίθ και μου δίνουν τα παρακάτω για το πρόγραμμα

Ζενίθ Gas Home Save

1) 60€ Δώρο 2) Χωρίς τέλος πρόωρης λύσης 3) Δωρεάν οικογενειακή κάρτα υγείας Ευ Ζην, αξίας 150€ 4) Mηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
Τιμή 0,03 €/KWh
Μηνιαίο Πάγιο 4,50

Πως το βλέπετε ;

καταγγελία στη ΡΑΕ

στο site δεν υπάρχει τιμοκατάλογος και τρόπος υπολογισμού της χρέωσης , απλά αναφέρει τιμή Απριλίου

edit , είναι με τιμή "όσα μας λείπουν" , δλδ ,με άγνωστη προμήθεια , άρα στο excel το βάζω όπως τα αντίστοιχα , με μπακαλίστικο υπολογισμό βάσει ιστορικού τιμών

edit2 , έφυγε και η στήλη δέσμευση μιας και η efaenergy που ήταν η τελευταία που είχε ,πλέον δεν αναφέρει ρήτρα αποχώρησης

__________________________

έχει κάποιος πρόσφατη τιμή απο τη ΦΑ ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:

έφυγε και η στήλη δέσμευση μιας και η efaenergy που ήταν η τελευταία που είχε ,πλέον δεν αναφέρει ρήτρα αποχώρησης

H ετήσια συνδρομη 100 ευρώ στο my gas home, έμμεση ρήτρα είναι... όποτε κι αν φύγεις δεν τη παίρνεις πίσω. Βέβαια δικαιολογείται απ'τη άποψη ότι το πρόγραμμα δεν έχει ούτε πάγιο, ούτε περιθώριο κέρδους... από κάπου πρέπει να βγάλουν κι αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, misi27 said:

Είμαι στη ΔΕΗ στο σταθερό από τα μέσα Νοέμβρη. Αν αποχωρήσω τώρα θα έχω πέναλτι?

Δεν υπάρχουν πλέον ρήτρες... έβαλαν και διευκρίνιση σε όλους τους λογαριασμούς γιατί βαρέθηκαν να μας απαντάνε μεμονομένα.

Spoiler

4.jpg.318b2e9780cc9996597833f5980dd487.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δεν υπάρχουν πλέον ρήτρες... έβαλαν και διευκρίνιση σε όλους τους λογαριασμούς γιατί βαρέθηκαν να μας απαντάνε μεμονομένα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.318b2e9780cc9996597833f5980dd487.jpg

 

Το σταθερό όμως είναι το myHomeGasControl... αλλά ούτε σε αυτό εφαρμόζεται πλέον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Dogtor21 said:

Το σταθερό όμως είναι το myHomeGasControl... αλλά ούτε σε αυτό εφαρμόζεται πλέον 

Eίχα την εντύπωση πως έγραφε και Control στην ειδοποίηση. Ναι, δεν ισχύει ούτε στο control.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω πρόσφατα μεταβεί από ΔΕΗ σε ELPEDISON( ένδειξη απο επιτόπιο έλεγχο ΕΔΑ Θεσσαλονίκης). Υπάρχει τρόπος να περάσω την πάγια εντολή χωρίς ν έχει εκδοθεί 1ος λογαριασμός για να αποφύγω την εγγύηση? Από την εφαρμογή που κατέβασα δεν μου επιτρέπει. Το ίδιο και από το site elpedison gr , μου λεει ότι έχω μηδενικο υπόλοιπο και σταματάει, δεν προχωραει στην εισαγωγή καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, libera said:

1) Υπάρχει τρόπος να περάσω την πάγια εντολή χωρίς ν έχει εκδοθεί 1ος λογαριασμός για να αποφύγω την εγγύηση?

2) μου λεει ότι έχω μηδενικο υπόλοιπο και σταματάει, δεν προχωραει στην εισαγωγή καρτας

1) Όχι πλέον... άλλαξαν τον πάροχο στις παγιες από Asia σε Wordline

2) μην ενεργοποιείτε πλέον πάγια στην elpedison, γιατί μετά θα σας βγει η πίστη να την ακυρώσετε. Αν πχ βγάζουν λάθος λογαριασμούς, θα σας τραβάνε χρήματα.

Περίμενε να βγει λογαριασμός, πληρώστε τον με κάρτα... και ενεργοποιήσεις πάγια μέσω τράπεζας ώστε να εκτελεστεί στο 2o λογαριασμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!! Μολις πηγα σε elpedison στο σταθερο για να παρω τα 120 ευρω απ το double μιας κ εχω ηδη μια παροχη ρευματος σ αυτους!! Ξερει κανεις αν κανω αιτηση να φυγω απ το ρευμα για αλλο παροχο, αν παιζει να χασω τα 120? Να περιμενω να βγει ο πρωτος λογαριασμος αεριου καλυτερα?

Επεξ/σία από desiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει έρθει σήμερα μήνυμα από ΕΔΑ για καταγραφή ένδειξης μετρητή για αλλαγή παρόχου.

Είχα κάνει μια αίτηση στον Ήρων τον Δεκέμβριο που τελικά δεν προχώρησε ποτέ,και με θυμήθηκαν μετά από 5 μήνες!!

Όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε μίλησα μαζί τους για αλλαγή παρόχου μου είπαν στις 11/4,που εγώ δεν μίλησα ποτέ,τους είπα να μου στείλουν συμβόλαιο και με έχουν στο περίμενε.

Γίνεται μετά από 5 μήνες να γίνει αλλαγή παρόχου;;;έχει συμβεί σε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, desiro said:

Καλημερα!! Μολις πηγα σε elpedison στο σταθερο για να παρω τα 120 ευρω απ το double μιας κ εχω ηδη μια παροχη ρευματος σ αυτους!! Ξερει κανεις αν κανω αιτηση να φυγω απ το ρευμα για αλλο παροχο, αν παιζει να χασω τα 120? Να περιμενω να βγει ο πρωτος λογαριασμος αεριου καλυτερα?

Έχει αναφέρει συμφορουμήτης ότι είχε ενεργή παροχή ρεύματος, έκανε αίτηση για double και αποχώρησε απ'το ρεύμα πριν ενεργοποιηθεί η παροχή του αερίου... και πήρε κανονικά τα 120. Αυτό είναι extreme σενάριο...

Οπότε εμείς που έχουμε ενεργή παροχή και ρεύμα και αέριο, δε παίζει να χάσουμε τα 120 αν φύγουμε απ'το ρεύμα.

53 minutes ago, chefakis said:

Μου έχει έρθει σήμερα μήνυμα από ΕΔΑ για καταγραφή ένδειξης μετρητή για αλλαγή παρόχου.

Είχα κάνει μια αίτηση στον Ήρων τον Δεκέμβριο που τελικά δεν προχώρησε ποτέ,και με θυμήθηκαν μετά από 5 μήνες!!

Όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε μίλησα μαζί τους για αλλαγή παρόχου μου είπαν στις 11/4,που εγώ δεν μίλησα ποτέ,τους είπα να μου στείλουν συμβόλαιο και με έχουν στο περίμενε.

Γίνεται μετά από 5 μήνες να γίνει αλλαγή παρόχου;;;έχει συμβεί σε κάποιον;

Όχι δε γίνεται, κι άμα το προχώρησαν με δήθεν τηλεφωνική αποδοχή στις 16/4, δε θα πάρεις και το 50άρικο του econtract. Προσπάθησε να μπλοκάρεις την αλλαγή. Αν δε τα καταφέρεις:

1) Καταγγελία στον ΗΡΩΝ που προχώρησαν σε αλλαγή παρόχου χωρίς αποδοχή.

2) Υπογράφεις ΔΕΗ control ή Elpedison Double να πάρεις δωράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχει αναφέρει συμφορουμήτης ότι είχε ενεργή παροχή ρεύματος, έκανε αίτηση για double και αποχώρησε απ'το ρεύμα πριν ενεργοποιηθεί η παροχή του αερίου... και πήρε κανονικά τα 120. Αυτό είναι extreme σενάριο...

Οπότε εμείς που έχουμε ενεργή παροχή και ρεύμα και αέριο, δε παίζει να χάσουμε τα 120 αν φύγουμε απ'το ρεύμα.

Όχι δε γίνεται, κι άμα το προχώρησαν με δήθεν τηλεφωνική αποδοχή στις 16/4, δε θα πάρεις και το 50άρικο του econtract. Προσπάθησε να μπλοκάρεις την αλλαγή. Αν δε τα καταφέρεις:

1) Καταγγελία στον ΗΡΩΝ που προχώρησαν σε αλλαγή παρόχου χωρίς αποδοχή.

2) Υπογράφεις ΔΕΗ control ή Elpedison Double να πάρεις δωράκια.

Μου είπαν ότι μίλησα μαζί τους στις 11/4,εγώ δεν μίλησα ποτέ μαζί τους,τους λέω στείλε μου το συμβόλαιο και μου λέει μετά από 5 μέρες, κλαιωωωωωωωωωωωωω 😂😂😂😂

Επεξ/σία από chefakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...