Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Dogtor21 said:

Εγώ ήμουν στο smart έκανα double στο fix (χωρίς ρήτρα αποχώρησης) για τα 120 και αμέσως μετά αλλαγή σε smart up..

άραγε ποιο συμφέρει να κάνουμε το double fix ή το double smart?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, walex είπε

εκτός απο τα €120 πήρες τίποτα για το ρεύμα ή δεν παίζει?

Ήμουν ήδη ΕΛΠΕ οπότε δεν... αλλά το smart up είναι καλό προς ώρας... μέχρι να φαγωθεί το 120αρι..θα έχουν πιάσει και οι ζέστες.. ιδανικός καιρός για τουρισμό..

1 ώρα πριν, walex είπε

άραγε ποιο συμφέρει να κάνουμε το double fix ή το double smart?

Νομίζω το smart τα έδινε ανά μήνα.. όχι μπαμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mule206 said:

Και εγώ μια από τα ίδια.. 

Άφαντο το φυσικό αέριο από την εφαρμογή. 

Το ρεύμα κανονικά... 

Εγώ το βλέπω κανονικά το αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω σημερα αλλαξα απο σταθερο Ελπε  που ειχα κανει τα Χριστουγεννα (τσιμπησαμε το 200αρι τοτε),  σε κυμενομενο GasHome Smart..Να περασει ετσι το καλοκαιρακι (πλεον μονο ΖΝΧ) και το βλεπουμε για αλλαγη παροχου μετα αμα συμφερει..Τζαπα θερμανση φετος ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, energy52 said:

Kι εγω σημερα αλλαξα απο σταθερο Ελπε  που ειχα κανει τα Χριστουγεννα (τσιμπησαμε το 200αρι τοτε),  σε κυμενομενο GasHome Smart..Να περασει ετσι το καλοκαιρακι (πλεον μονο ΖΝΧ) και το βλεπουμε για αλλαγη παροχου μετα αμα συμφερει..Τζαπα θερμανση φετος ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα!

  

45 minutes ago, energy52 said:

κλάιν-ξεκλάιν τα δινει τα δωρακια η Ελπε😄.. 0,30 την ημερα ειναι οπως λεει ο φιλος πιο πανω;

2024-04-24-180635.png

Γιατί δεν έβαλες το double fix να πάρεις 120 στο 1ο λογαριασμό; https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Κι αυτο θα μπορούσες να το συνδιάσεις με ό,τι πρόγραμμα ρεύματος ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, energy52 said:

Kι εγω σημερα αλλαξα απο σταθερο Ελπε  που ειχα κανει τα Χριστουγεννα (τσιμπησαμε το 200αρι τοτε),  σε κυμενομενο GasHome Smart..Να περασει ετσι το καλοκαιρακι (πλεον μονο ΖΝΧ) και το βλεπουμε για αλλαγη παροχου μετα αμα συμφερει..Τζαπα θερμανση φετος ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα!

Ρήτρα αποχώρησης δεν έχεις;

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπαν ότι δεν μπορώ να αλλάξω χωρίς ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Γιατί δεν έβαλες το double fix να πάρεις 120 στο 1ο λογαριασμό; https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/revma-aerio/double-energy-home-fix_133072/

Κι αυτο θα μπορούσες να το συνδιάσεις με ό,τι πρόγραμμα ρεύματος ήθελες.

Εσυ λες δηλαδη οτι σαν υφισταμενος πελατης θα μου εδιναν κι αυτο το promo? Μα ημουν ηδη στο gas home fix..χμμ χλωμο το κοβω..Ομως τωρα ειμαι σε double αλλα  ουσιαστικα  χωρις δεσμευση κι ας λενε οι πωλητες οτι υπαρχει ρητρα

1 ώρα πριν, panosss567 είπε

Ρήτρα αποχώρησης δεν έχεις;

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπαν ότι δεν μπορώ να αλλάξω χωρίς ρήτρα.

Ναι ειχα ομως αλλαξε αυτο, οποτε μπορεις να αλλαξεις προγραμμα...Σ εμενα ειπε πως η ρητρα θα εφαρμοστει αν αλλαξω παροχο αλλα ουτε κι αυτο ισχυει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, energy52 said:

Εσυ λες δηλαδη οτι σαν υφισταμενος πελατης θα μου εδιναν κι αυτο το promo? Μα ημουν ηδη στο gas home fix..α

 

Δεν ήξερα ότι ήσουν υφιστάμενος πελάτης, τώρα το θυμήθηκα. Όχι, δε θα σου έδιναν τα 120.

2 hours ago, energy52 said:

.Σ εμενα ειπε πως η ρητρα θα εφαρμοστει αν αλλαξω παροχο αλλα ουτε κι αυτο ισχυει

Κανένα δεν έχει ρήτρα πλέον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, ekrepali said:

 

Κανένα δεν έχει ρήτρα πλέον

Τελικά επίσημα η elpedison λέει ότι δεν ισχύει η ρήτρα για τις παλιές συμβάσεις.

Πηγαίνοντας από το παλιό σταθερό της elpedison στο smart να ζητήσω το δώρο των 50€ ή δεν προβλέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, panosss567 said:

Τελικά επίσημα η elpedison λέει ότι δεν ισχύει η ρήτρα για τις παλιές συμβάσεις.

  Γνωστό εδώ κι ένα μήνα

3 hours ago, panosss567 said:

Πηγαίνοντας από το παλιό σταθερό της elpedison στο smart να ζητήσω το δώρο των 50€ ή δεν προβλέπεται;

Εξαρτάται σε τι υπάλληλο θα πέσεις... στο ρεύμα αρκετές φορές δόθηκαν δώρα σε αλλαγές προγραμμάτων ενώ οι όροι λένε μόνο για νέους πελάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, για νέα παροχή καταλήγω ότι μάλλον το fix της elpedison ειναι καλή λυση αυτή τη στιγμή. 

να μεταφέρω και την υφιστάμενη σύνδεση της ΔΕΗ λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, zanskou said:

παίδες, για νέα παροχή καταλήγω ότι μάλλον το fix της elpedison ειναι καλή λυση αυτή τη στιγμή. 

να μεταφέρω και την υφιστάμενη σύνδεση της ΔΕΗ λέτε ;

Μέχρι Οκτώβρη καλό είναι, τζάμπα κατανάλωση.Εννοείται δε θα κάψεις το χειμώνα αέριο με 0.055... θα πας αλλού σε κυμαινομενο. 

Τα 120 του fix στο αέριο είναι για double σύνδεση, οπότε ναι... πρέπει να πας και το ρεύμα σε όποιο πρόγραμμα θες. Δες το τοπικ του ρεύματος για να διαλέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση ! 

το 0,055 για το αέριο είναι πολύ ή λίγο ; πρώτη μου επαφή με φυσικό αέριο ever οπότε σορρυ αν είναι βλακώδης η ερώτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, zanskou said:

ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση ! 

το 0,055 για το αέριο είναι πολύ ή λίγο ; πρώτη μου επαφή με φυσικό αέριο ever οπότε σορρυ αν είναι βλακώδης η ερώτηση 

Έχουμε βγάλει χειμώνα με 0.02... και χειμώνα με 0.12 (πόλεμος Ουκρανία). Οτιδήποτε πάνω από 0.03, εγώ το θεωρώ ακριβό για θέρμανση.

Αυτή τη στιγμή θα κυμαινόμενα (ΔΕΗ, Ελίν) είναι περίπου 0.035. Το Fix της Elpedison 0.055.  Για 1000kw που θα κάψεις μέχρι τον Οκτώβριο για ζεστό νερό είναι 20 ευρώ παραπάνω, αλλά θα πάρεις 120 δώρο.

Έλα εδώ κατά τις 15 Σεπτεμβρίου να δεις τι σε συμφέρει.

Όσο για τη κατανάλωση αερίου το χειμώνα... ρίξε μια ματιά σ'αυτό το topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι περίεργο που δίνουν €120 για το double fix χωρίς δέσμευσή? Μήπως υπάρχει κάτι που δεν είδαμε? Π.χ. στο ρεύμα μπορώ να φύγω τέλος Μαΐου και να έχω τσεπώσει τα €120 στο ΦΑ?

Επεξ/σία από walex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...