Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, XARHS ALEXIOU είπε

μια βοηθεια αν μπορει καποιος.

μου κανανε προσφορα απο το Φυσικο αεριο Ελλαδας.Για αεριο.

Πως το βλεπετε συμφερει? Κυμαινομενο ειναι.Ενω στη Ζενιθ ειναι σταθερο.

Για να φυγω απο τη Ζενιθ η οποια με χρεωνει 0,03811 + TTF

Συμφερει ή θα φαω κανενα λουκι?

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot2024-04-16at15-49-30-autokinhsh@gmail.com-Gmail.png.d49d7aeaa0e6b77fa4d219a98a9b1cbb.png

 

δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τα ρητροπρογράμματα της Ζενίθ  στο excel , ήταν όπως ακριβά . Μπορεις (αφού κατεβάσεις και παίξεις με τιμές TTF στο excel) να δεις τιμές ρήτρας που έχω αφήσει για τον υπολογισμό στο κελί C39 και C40. Εννοείται δεν είναι σταθερά προγράμματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς γνώση για όσους είναι σε σταθερό με ρητρα στην elpedison μου απάντησαν σε email ότι μπορώ να μετακινηθώ αζημίως σε άλλο πρόγραμμα ή εταιρεία. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/04/2024 at 19:21, lordvec said:

Σχετικά off topic, αλλά εδώ υπάρχει η γνώση ...

Μου έκσασε ένα χαρτί από ΕΔΑ (πλέον enaon) να τους στείλω φύλλο ελέγχου καυσαερίων σε ισχύ γιατί αλλιώς θα μου κόψουν το αέριο (λέμε τώρα). Αν λέει το έχουν ήδη να αγνοήσω την επιστολή. Και πού διάολο ξέρω εγώ τι έχουν και τι δεν έχουν;

Επειδή δε θέλω να κάνω τη συντήρηση τώρα, αλλά μετά το καλοκαίρι, (άσε που δε γουστάρω και τα νταβατζιλίκια), γνωρίζει κάποιος την ισχύ του προηγούμενου φύλλου; Ή παίζει να μην το έστειλε ποτέ ο καυστηρατζής; Ψιλλιάζομαι πάντως πως έχουν στείλει μαζικά τέτοιες επιστολές σε όσους δεν έχουν πρόσφατο φύλλο.

Απαντάω για λόγους πληρότητας στο ερώτημα που ο ίδιος έθεσα. Τελικά έφερα τον καυστηρατζή για συντήρηση (υπέκυψα στον εκβιασμό) και μου είπε τα εξής κουτσομπολιά. Η ΕΔΑ Αττικής πλέον αγοράστηκε από Ιταλούς και έγινε Enaon. Οι καινούργιοι διαχειριστές παίζουν πολύ by the book. Οπότε έστειλαν μαζικά επιστολές σε όσους δεν είχαν φύλο ελέγχου. Όσον αφορά τη διάρκεια, δεν ήξερε, μου είπε λογικά ένα χρόνο. Ψάχνοντας νόμους ΦΕΚ κτλ, βρήκα μόνο μια αναφορά "σύμφωνα με το πρόγραμμα συντήρησης".

Τώρα το άλλο ενδιαφέρον που μου είπε είναι ότι πάνε πολύ by the book και στις εγκαταστάσεις. Οτι δηλαδή πλέον για να συνδεθείς είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα και ζητάν πολύ περισσότερη χαρτούρα. Παρομοίως και στους επανελέγχους, οι οποίοι πρέπει να γίνονται στα 5 χρόνια. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lordvec said:

Απαντάω για λόγους πληρότητας στο ερώτημα που ο ίδιος έθεσα. Τελικά έφερα τον καυστηρατζή για συντήρηση (υπέκυψα στον εκβιασμό) και μου είπε τα εξής κουτσομπολιά. Η ΕΔΑ Αττικής πλέον αγοράστηκε από Ιταλούς και έγινε Enaon. Οι καινούργιοι διαχειριστές παίζουν πολύ by the book. Οπότε έστειλαν μαζικά επιστολές σε όσους δεν είχαν φύλο ελέγχου. Όσον αφορά τη διάρκεια, δεν ήξερε, μου είπε λογικά ένα χρόνο. Ψάχνοντας νόμους ΦΕΚ κτλ, βρήκα μόνο μια αναφορά "σύμφωνα με το πρόγραμμα συντήρησης".

Τώρα το άλλο ενδιαφέρον που μου είπε είναι ότι πάνε πολύ by the book και στις εγκαταστάσεις. Οτι δηλαδή πλέον για να συνδεθείς είναι πολύ πιο αυστηρά τα πράγματα και ζητάν πολύ περισσότερη χαρτούρα. Παρομοίως και στους επανελέγχους, οι οποίοι πρέπει να γίνονται στα 5 χρόνια. Ίδωμεν...

Έσκασε το ίδιο χαρτί και σε εμένα και σε επικοινωνία μου είπαν ότι στην πρώτη εγκατάσταση έπρεπε να τους είχε σταλεί το φύλλο καυσαερίων. Επειδή δεν ήταν δικό μου το σπίτι τότε, τους έστειλα το πιο πρόσφατο φύλλο (φθινόπωρο 2023) και ελπίζω να είναι οκ. Εν τω μεταξύ για 1.5ημερα ήταν γεμάτο το.....mailbox του eda/enaon!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισε η ΔΕΗ πάλι τις σκανταλιές με τους λογαριαμούς; Μπήκα σήμερα στο mydei και το κομμάτι του ΦΑ είναι απενεργοποιημένο.  Είναι και σε άλλους έτσι; Να ζητήσουμε 50άρικα;

Νομίζω τώρα κοντά είναι η έκδοση του λογαριασμού

Επεξ/σία από lordvec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, lordvec said:

Άρχισε η ΔΕΗ πάλι τις σκανταλιές με τους λογαριαμούς; Μπήκα σήμερα στο mydei και το κομμάτι του ΦΑ είναι απενεργοποιημένο.  Είναι και σε άλλους έτσι; Να ζητήσουμε 50άρικα;

Νομίζω τώρα κοντά είναι η έκδοση του λογαριασμού

God damn και σε μένα εξαφανίστηκε...

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lordvec είπε

Άρχισε η ΔΕΗ πάλι τις σκανταλιές με τους λογαριαμούς; Μπήκα σήμερα στο mydei και το κομμάτι του ΦΑ είναι απενεργοποιημένο.  Είναι και σε άλλους έτσι; Να ζητήσουμε 50άρικα;

Νομίζω τώρα κοντά είναι η έκδοση του λογαριασμού

Και εμενα.

Καλεσα και ειπαν καποιο συστημικο προβλημα ισως ειναι,ισως να εμπαινα απο firefox και ενα καρο αλλα κουλα

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, Giannis80x said:

Και εμενα.

Καλεσα και ειπαν καποιο συστημικο προβλημα ισως ειναι,ισως να εμπαινα απο firefox και ενα καρο αλλα κουλα

 

  

On 16/04/2024 at 22:13, ekrepali said:

το θέμα είναι τι έχει πατήσει ο επιστήμονας

4.jpg.eeb3e1e4276ca1543ffff0786ea4c982.jpg

 

Δοκιμάστε Internet Explorer 5 ή Netscape Navigator...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lordvec είπε

Νομίζω μετά από αυτό δικαιούμαστε 50άρικο 😆

γιατί όχι ? Στείλτε email καθώς και μέσω της ιστοσελίδας όπου λογικά δε θα απαντήσουν και μετά ανοίξτε αίτημα στο myrae για αποζημίωση λόγω μη ποιότητας υπηρεσιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δε σας έκοψαν το αέριο ακόμα. Άσε που το αέριο το κόβουν Χριστούγεννα όχι Πάσχα. 😛 @HERTHAN

Mετα τα Χριστουγεννα ειναι σιγουρο παντως......στο λεω εγω.:P

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η καρτέλα αερίου είναι ενεργή και φαίνεται η πρόσφατα τερματισμένη παροχή.

Spoiler


1.jpg.84bec002add4d5248ef370116a13fa5e.jpg

2.jpg.1f4086bf909e5e5f470cadfde6ea67c1.jpg

Καλά σας είπε η κοπέλα να μπείτε από firefox... έχω και win7. 😛

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αξίζει να κάνουμε την μετάβαση από ΔΕΗ Benefit σε Control για να πάρουμε τα 50€ και να κλειδώσουμε καλή τιμή kwh για το χειμώνα;

Πιστεύω πως λόγω των πολέμων θα βρουν ευκαιρία να τσιμπήσουν τις τιμές αρκετά προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...