Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Παιδιά ρώτησε κανείς τον ΗΡΩΝ αν θα δώσει την επιδότηση της ΔΕΠΑ; Τώρα που το σκέφτηκα καλύτερα, έχω την εντύπωση ότι 15% θα είναι η έκπτωση αν η προμήθεια αερίου είναι αποκλειστικά από ΔΕΠΑ. Αν ένας πάροχος πχ ΗΡΩΝ αγοράζει (τυχαία νούμερα) 10% από ΔΕΠΑ και 90% από αλλού... τότε η επιδότηση λογικά θα είναι 1.5% ;

Ποιον να ρωτησω που δεν απαντανε καθολου?

Λογικα 15% αυξηση θα κανουν οχι μειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Από ότι κατάλαβα το Φυσικο αέριο Ελλάδας είναι όχι, οπότε θα πάρω τον χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταθερό της ΔΕΗ με 0,05 σταθερά είναι καλά ; Ή θα κλάψω με τους λογαριασμούς ; Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που ακούω εδώ μέσα έχει φοβηθεί το μάτι μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Το σταθερό της ΔΕΗ με 0,05 σταθερά είναι καλά ; Ή θα κλάψω με τους λογαριασμούς ; Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που ακούω εδώ μέσα έχει φοβηθεί το μάτι μου 😛

άσχημη περίοδος , ακριβό σταθερό , κυμαινόμενο που συνεχίζει να ανεβαίνει , δύσκολη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα εν ολίγης. Εσείς οι πιο έμπειροι επί του θέματος τι θα επιλέγατε αν είσασταν σε αυτή την θέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PastiGR είπε

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα εν ολίγης. Εσείς οι πιο έμπειροι επί του θέματος τι θα επιλέγατε αν είσασταν σε αυτή την θέση; 

ΔΕΗ Gascontrol αυριο κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TasosMpag είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Από ότι κατάλαβα το Φυσικο αέριο Ελλάδας είναι όχι, οπότε θα πάρω τον χρόνο μου.

Άντε πάμε άλλη μία...

Kαλό είναι και το Φυσικό Αέριο Extra. Σκέτο εννοείται, όχι με ρεύμα.

- Τον Σεπτέμβριο το Φυσικό Αέριο (0.043) ήταν ελάχιστα φτηνότερο από ΗΡΩΝ (0.047). Τον Οκτώβρη οι τιμές θα φτάσουν περίπου 0.07 και το χειμώνα ποιος ξέρει.

- O Ήρων δεν έχει όριο κατανάλωσης. Tο Φυσικό Αέριο έχει όριο κατανάλωσης 12000kw ετησίως. Στην παραπανίσια κατανάλωση δεν ισχύει το 20% του προγράμματος. Αν έχετε παλιούς εκκαθαριστικούς μπορείτε να το υπολογίσετε, αλλιώς πάτε στα τυφλά. Για σπίτι 65τμ που είπατε πιο πάνω, θεωρώ απίθανο να ξεπεράσετε τις 12000kw το χρόνο.

- Το Φυσικό Αέριο θα έχει 15% επιπλέον έκπτωση απ'τη ΔΕΠΑ. Ο ΗΡΩΝ δε ξέρουμε αν και πόση έκπτωση θα έχει απ'τη ΔΕΠΑ. Επίσης δε γνωρίζουμε το όριο κατανάλωσης για το οποίο θα δώσει έκπτωση η ΔΕΠΑ. edit: Διαβάζω πάνω ότι τελικά ο ΗΡΩΝ δεν έχει 15% έκπτωση από ΔΕΠΑ.

- Το Φυσικό Αέριο δεν έχει bonus, ο ΗΡΩΝ έχει 50 ευρώ bonus στο econtract

- Ο ΗΡΩΝ δεν έχει δέσμευση, το Φυσικό αέριο έχει δέσμευση 2 χρόνια με πέναλτυ αποχώρησης

4.jpg.33cd2dc003667ac6ab60b4d4908fbee6.jpg

 

Αυτά για τα κυμαινόμενα, η άλλη λύση είναι το σταθερό της ΔΕΗ με 0.05. https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/ και 30ευρώ bonus. 1 χρόνο σύμβαση. Πέναλτυ αποχώρησης 80ευρώ το 1ο εξάμηνο, 40 ευρώ το 2ο εξάμηνο. Κι έχει τη μαλακία ότι τον τελευταίο μήνα πρέπει να ενημερώσετε αν θέλετε να ανανεώσετε ή να πάτε σε άλλο πάροχο. Αν δεν ενημερώσετε ανανεώνεται αυτόματα.

 

1 ώρα πριν, PastiGR είπε

Το σταθερό της ΔΕΗ με 0,05 σταθερά είναι καλά ; Ή θα κλάψω με τους λογαριασμούς ; Η αλήθεια είναι ότι με όλα αυτά που ακούω εδώ μέσα έχει φοβηθεί το μάτι μου 😛

Βγήκα πριν λίγο να πάρω πιτόγυρα, 2.50 το ένα. Σκέψου αύριο να τα είχανε όλοι 5 ευρώ και πάνω... από πού θα έπαιρνες; Αυτό για να καταλάβεις αναλογικά σε τι επίπεδα βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι τιμές του αερίου.

1 ώρα πριν, PastiGR είπε

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα εν ολίγης. Εσείς οι πιο έμπειροι επί του θέματος τι θα επιλέγατε αν είσασταν σε αυτή την θέση; 

ΔΕΗ 0.05 με μαύρο δάκρυ. Το είπα, το ξαναλέω. Το 2018 το δίμηνο Δεκεμβρίου - Ιανουαρίου μου ήρθε 400+ ο λογαριασμός. Τα δίμηνα Οκτωβρίου - Νοεμβρίου και Φεβρουαρίου - Μαρτίου γύρω στα 350 το καθένα. Και το αέριο τότε ήταν περίπου ~0.03€/kwh και θεωρούνταν πανάκριβο.

Δε μπορώ καν να διαννοηθώ να βγάζαμε χειμώνα με 0.05... απλά δε βγαίνουμε οικονομικά. Φέτος τη γλύτωσα που πρόλαβα τη παλιά σταθερή τιμή της ΔΕΗ με 0.02, του χρόνου δε ξέρω.

Κι ο συνδιασμός με κλιματισμό δεν είναι εύκολη λύση να βγει ο χειμώνας, θέλει τεράστια προσοχή. Όσοι έχετε ΚΟΤ θέλει προσοχή μη κάνετε υπέρβαση. Κι όσοι δεν έχουμε ΚΟΤ θέλει προσοχή γιατί στην 1η κλίμακα ως 1600kw οι χρεώσεις ΥΚΩ είναι μόνο 0,0069€/kwh... αλλά μετά από 1600kw ως 2000kw είναι 0.05€/kwh και πάνω από 2000kw 0,085€/kwh.

1 ώρα πριν, kamenos1_1 είπε

Εχθές πήρα τηλέφωνο στον Ήρων και είπαν ότι δεν έχουν το 15%.

Κάποια στιγμή πρέπει τους ταρακουνήσετε. ΟΚ δεν αγοράζουν από ΔΕΠΑ. Από πού αγοράζουν, πόσο αγοράζουν και πώς βγαίνει το ΤΤΦΑ. Γιατί αν το ΤΤΦΑ είναι TTF με κρυφό περιθώριο κέρδους όπως υποψιάζομαι τόσο καιρό, πέφτει κλέψιμο και μετά δήθεν κάνουν μεγάλη έκπτωση.

Αυτό λύνεται με ένα απλό γραπτό ερώτημα πώς προκύπτει η τιμή ΤΤΦΑ (δε θα απαντήσουν) και μετά καταγγελία ΡΑΕ. "Δε μου λένε πώς προκύπτει το ΤΤΦΑ. Νομίζω ότι κλέβουν στην αρχική τιμή έχοντας ενσωματώσει κρυφό περιθώριο κέρδους".

Βέβαια αυτό μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ γιατί αν τους βάλουν χέρι απ'τη ΡΑΕ, μετά μπορεί να αυξήσουν το φανερό περιθώριο κέρδους. Βάλτε τον HERTHAN αρχηγό, ότι αποφασίσει αυτός. 😛

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πας gasControl που ειναι για 1 χρονο σταθερο και μετα τελη καλοκαιριου αρχες φθινοπωρου βλεπεις τι παιζει τοτε και κρινεις.. αν οι διαφορες ειναι μεγαλες προς τα κατω (μακαρι, δεν το βλεπω) τοτε δινεις τα 40€ και πας οπου θες ή βλεπουμε και τι θα εχει η ΔΕΗ τοτε οποτε μενουμε εκει με νεο προγραμμα.. Τοσο απλα.. 

Οκ το 0,05 δεν ειναι και οτι καλυτερο για την τσεπη αλλα αυτην τη στιγμη (21/10/21) πιστευω δεν εχει μεινει κατι καλυτερο και το πραγμα οσο παει χειροτερεύει.. 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Παντως οσοι επενδυσαμε και βαλαμε φετος λεβητα φα τον ηπιαμε πανηγυρικα...

Αυτο είναι κατι που θέλει ανάλυση πολλών παραγόντων.. επίσης δεν "επένδυσες" μόνο για μια χρονιά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Παντως οσοι επενδυσαμε και βαλαμε φετος λεβητα φα τον ηπιαμε πανηγυρικα...

απλά φέτος δε θα έχεις μεγάλη απόσβεση σε σχέση με πετρέλαιο

Λίγο καβάντζωμα με κλιματιστικό και χρήση νυχτερινού (σε σταθερό πρόγραμμα) και βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανως δεν βγαινεις χαμενος μακροπροθεσμα απλα λεω οτι οταν επενδυεεις 2500Κ δεν το κανεις περιμενοντας αυτο που γινεται φετος. Απλα το αναφερω δεν κλαιγομαι υπαρχουν γυρω μου πολυ χειροτερα εγω τουλαχιστον μπορω να κανω αυτη την επενδυση αλλοι θα ζεσταινονται με τα χνωτα τους φετος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...