Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλημέρα σε ολους, εβαλα φέτος αυτόνομη θέρμανση φ.α. διαμέρισμα 75τ.μ. 1ος οροφος περιοχή Χαλάνδρι με καλή μόνωση, και διπλά τζάμια. Δεξιά,αριστερά,πίσω διαμερίσματα,ανατολικά ελεύθερο,το σπίτι σπάνια πέφτει κάτω απο τους 17 βαθμούς στόχος με την θέρμανση να ειναι σταθερά στους 20, χωρίς να  αναβοσβήνω τον λέβητα με αυτά που διαβάζω εχω τρομοκρατηθεί πόσο μπορεί να ειναι το μηνιαίο κόστος,  υπάρχει κάποιο ενδεικτικό κόστος απο μέλος με περίπου τα ιδια χαρακτηριστικά.Ευχαριστώ συγνώμη για το σεντόνι.

Ανέβασε την μελέτη απωλειών του σπιτιού, τα χαρακτηριστικα και τις ρυθμίσεις του λέβητα και θα σου πω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, afelis είπε

Καλημέρα σε ολους, εβαλα φέτος αυτόνομη θέρμανση φ.α. διαμέρισμα 75τ.μ. 1ος οροφος περιοχή Χαλάνδρι με καλή μόνωση, και διπλά τζάμια. Δεξιά,αριστερά,πίσω διαμερίσματα,ανατολικά ελεύθερο,το σπίτι σπάνια πέφτει κάτω απο τους 17 βαθμούς στόχος με την θέρμανση να ειναι σταθερά στους 20, χωρίς να  αναβοσβήνω τον λέβητα με αυτά που διαβάζω εχω τρομοκρατηθεί πόσο μπορεί να ειναι το μηνιαίο κόστος,  υπάρχει κάποιο ενδεικτικό κόστος απο μέλος με περίπου τα ιδια χαρακτηριστικά.Ευχαριστώ συγνώμη για το σεντόνι.

oftopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σας πάρουν απ'το +301822800000 είναι το 18228 του ΗΡΩΝ. Παίρνουν μέσω voip, ποιος ξέρει... στην αρχή όταν είδα το νούμερο νόμιζα πως με έπαιρναν πάλι οι απατεώνες απ'την Ινδία να μου πούνε ότι έχω ιό στον υπολογιστή. 😄 Τελικά λεφτά ήθελαν μου δώσουν... το πιστωτικό του τελικού. Έγραψα στο αίτημα όνομα και IBAN και είχα ξεχάσει να γράψω τράπεζα. Το αίτημα 7/10... ακριβώς τη 10η εργάσιμη με πήρανε. Δε ξέρω τι παίζει τελευταία και τρέχουν όλοι να με εξυπηρετήσουν. 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κάποια στιγμή πρέπει τους ταρακουνήσετε. ΟΚ δεν αγοράζουν από ΔΕΠΑ. Από πού αγοράζουν, πόσο αγοράζουν και πώς βγαίνει το ΤΤΦΑ. Γιατί αν το ΤΤΦΑ είναι TTF με κρυφό περιθώριο κέρδους όπως υποψιάζομαι τόσο καιρό, πέφτει κλέψιμο και μετά δήθεν κάνουν μεγάλη έκπτωση.

Αυτό λύνεται με ένα απλό γραπτό ερώτημα πώς προκύπτει η τιμή ΤΤΦΑ (δε θα απαντήσουν) και μετά καταγγελία ΡΑΕ. "Δε μου λένε πώς προκύπτει το ΤΤΦΑ. Νομίζω ότι κλέβουν στην αρχική τιμή έχοντας ενσωματώσει κρυφό περιθώριο κέρδους".

Βέβαια αυτό μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ γιατί αν τους βάλουν χέρι απ'τη ΡΑΕ, μετά μπορεί να αυξήσουν το φανερό περιθώριο κέρδους. Βάλτε τον HERTHAN αρχηγό, ότι αποφασίσει αυτός. 😛

Τωρα εψαχνα τα email και το ειχα ρωτησει 6 φορες.για το πως υπολογιζεται το ΤΤΦα αλλα και το κοστος προμηθευτη.

Μπορει να το εχουμε ξανασυζητησει σιγουρα αλλα η μοναδικη απαντηση που ειχα παρει(τυχαια) και βρηκα τωρα σε ενα απο τα email ηταν η παρακατω:

11111111111.PNG.ba1c5ed9fef08a5b527a038c4924cded.PNG

Τοτε δεν αντεξα να το παλευω αλλο γιατι ηθελα να γινει μονο η αλλαγη και παλευα 2,5 μηνες.
Αν θελει να ρωτησει κανεις αλλος πως υπολογιζεται το ΤΤΦα και απο που προκυπτουν κιολας οι τιμες τους καλα θα ειναι να το κανει.Εγω οτι ηταν να κανω το εκανα με το παραπανω με 50 email και 700 συζητησεις που μου ειχαν τσακισει τα νευρα.

Το μονο που θα ξανασυζητησω μαζι τους ειναι να τους παρω τηλεφωνο καμια μερα(αν το σηκωσουν) και να του πω μια καλημερα να τους ρωτησω αν ειναι ολα καλα αν ειναι η οικογενεια και τα παιδια καλα.Αυτο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι τιμές προμήθειας δεν είναι διαθέσιμες για το κοινό (έψαχνα να βρω για το φυσικό αέριο κίνησης)

Ο μόνος τρόπος είναι μέσω ΡΑΕ να κάνει έλεγχο και απλά να μας ενημερώσει αν είναι δικαιολογημένη η αύξηση ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα τώρα στο τηλέφωνο με την Ήρων.

Δεν ήξεραν να μου πουν 3 διαφορετικοί άνθρωποι από πωλήσεις και εξυπηρέτηση, πόσο έχει αυτή την στιγμή η KWh.Μου είπαν να μπω στο site της ΕΔΑΑ να δω. Πήρα τηλ την ΕΔΑΑ και μου είπαν πως εκεί δεν έχουν καν την πληροφορία και οτι ο κάθε πάροχος ξέρει ακριβώς πόσο έχει/την αγοράζει

Τελικά πήρα το ΦυσικόΑέριο μιας και εκεί έχω λογαριασμό και μου είπαν οτι εκείνοι την αγοράζουν με περίπου 0.078 τώρα και ότι όλοι οι πάροχοι εκεί παίζουν.

Πίσω στην ΗΡΩΝ πάλι, τους ρώτησα (δήθεν οτι δεν ξέρω) πως γίνεται αφού η KWh έχει 0.078 εκείνοι να την χρεώνουν στο FIX με 0.019? Με τα πολλά την έκανα να μου αναφέρει την ρήτρα (μου την είπε "μια μικρή επιπλέον χρέωση σε περίπτωση μεγάλης διακύμανσης της τιμής του αερίου") και ρώτησα, πως υπολογίζεται αυτή η έξτρα χρέωση? Δεν ήξερε. 

Μα πρέπει να υπάρχει κάποιος τύπος που να την υπολογίζει, μα που θα πρέπει να φαίνεται ακριβώς όταν υπογράψω το πρόγραμμα, μα, μα. Δεν βγήκε άκρη. Δεν κατάλαβα εαν δεν ήξερε τον τύπο η απλά δεν ήθελε να μου τον πει. Τελικά μου είπε οτι μέχρι στιγμής η ΗΡΩΝ δεν έχει επιβάλει στους πελάτες της την ρήτρα και οτι οι πελάτες ΗΡΩΝ πληρώνουν 0.019 το αέριο στο FIX και τις διακυμάνσεις μέχρι στιγμής της αποροφάει η εταιρία όπως έκανε και παλιά με το ρεύμα (δικά της λόγια, όχι δικά μου)

Γιατί τα λέω όλα αυτά? Θέλω να αλλάξω πρόγραμμα απο το 'Οικιακό πλήρες' του ΦυσικόΑέριο που έχω τώρα και να βάλω κάτι λίγο πιο οικονομικό. Στην επιφάνεια του ΗΡΩΝ το Fix φαίνεται απο τα καλύτερα και της ΔΕΗ το MyHome GasControl έρχεται δεύτερο (λίγο που τα έψαξα μόνος, λίγο που διάβασα εδώ).

Λέω να στείλω ένα email στην ΗΡΩΝ να ζητήσω 'επίσημα' τον τύπο για την ρήτρα γιατί μου φαίνεται ανήκουστο εαν έχω όλες τις μεταβλητές να μην μπορώ να υπολογίσω πόσο θα πληρώσω.

Εαν δεν βγάλω άκρη με την ΗΡΩΝ ίσως πάω ΔΕΗ για 1 χρόνο, ίσως οχι... δεν ξέρω...

Ότι έχετε να συνεισφέρετε ευχαρίστηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsapadim είπε

 Τελικά μου είπε οτι μέχρι στιγμής η ΗΡΩΝ δεν έχει επιβάλει στους πελάτες της την ρήτρα και οτι οι πελάτες ΗΡΩΝ πληρώνουν 0.019 το αέριο στο FIX και τις διακυμάνσεις μέχρι στιγμής της αποροφάει η εταιρία όπως έκανε και παλιά με το ρεύμα (δικά της λόγια, όχι δικά μου)

στην προσκοπική του τιμή , έτσι λέγαν και για ρεύμα , αλλά δεν είπαν οτι είναι μεγάλοι και τρανοί , μάλλον τους κόπηκε κάπως

πχ TTF ~0.078

0,004 €/kWh + TTF€/kWh - 0,015 = προσαύξηση

https://www.heron.gr/media/dnkba4z5/γενικοί-όροι-σύμβασης-προμήθειας-φυσικού-αερίου.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι έχοντας κάνει μια μικρή έρευνα. Αυτή τη στιγμή έχω Ζενίθ ρεύμα και άεριο. Στο ρεύμα έχω το Power Home Max πρόγραμμα και με το DUAL energy η κιλοβατώρα βγαίνει 0,0771. Στο αέριο απο την άλλη πρέπει να έχω το μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον πρόγραμμα GAS HOME / Τ2 το οποίο είναι κυμαινόμενο. Αυτόνομη θέρμανση και ζεστό νερό.Τους τελευταίους τρείς μήνες είχα τιμές:

  • Ιούλιος: 0.036
  • Αύγουστος: 0.043
  • Σεπτέμβριος: 0.051

Σίγουρα έχω ήδη αργήσει αλλα καλύτερα να ψαχτώ τώρα παρά αργότερα. Το σπίτι είναι 60τμ περίπου και είμαι ενα άτομο. Ακριβείς τιμές κατανάλωσεις σε ετήσια βάση δεν έχω αυτή τη στιγμή αλλα μπορώ να βρώ απο τους εκκαθαριστικούς.

Το GAS Home FIX είδα ότι συνδυάζεται με το ρεύμα που έχω τώρα και η τελική τιμή θα είναι 0.046 συμπεριλαμβανομένης κάποιας ειδικής προσφοράς που δεν ξέρω αν δικαιούμαι. 

Έχετε κάποια συμβουλή απο την έρευνα σας. Πιο πολύ καθοδήγηση θέλω, δεν έχω πρόβλημα να ψάξω αρκετά και μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Iasonas Pav είπε

Το GAS Home FIX είδα ότι συνδυάζεται με το ρεύμα που έχω τώρα και η τελική τιμή θα είναι 0.046 συμπεριλαμβανομένης κάποιας ειδικής προσφοράς που δεν ξέρω αν δικαιούμαι. 

ποτέ dual , σου απάντησα στο άλλο θέμα για ρεύμα

για αέριο διάβασε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

στην προσκοπική του τιμή , έτσι λέγαν και για ρεύμα , αλλά δεν είπαν οτι είναι μεγάλοι και τρανοί , μάλλον τους κόπηκε κάπως

πχ TTF ~0.078

0,004 €/kWh + TTF€/kWh - 0,015 = προσαύξηση

https://www.heron.gr/media/dnkba4z5/γενικοί-όροι-σύμβασης-προμήθειας-φυσικού-αερίου.pdf

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δηλαδή είναι 0.067 η προσαύξηση. Αυτή πολαπλασιάζεται με τις KWh που έκανα κατανάλωση?
Δηλαδή εάν έκανα με το ΗΡΩΝ fix 1000KWh σε ένα δίμηνο ο υπολογισμός θα είναι 1000 x 0.019 (που είναι το πρόγραμμα) + 1000 x 0.067 (που είναι η προσαύξηση) (+ λοιπές χρεώσεις προφανώς)?

Επεξ/σία από tsapadim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsapadim είπε

 πάλι, τους ρώτησα (δήθεν οτι δεν ξέρω) πως γίνεται αφού η KWh έχει 0.078 εκείνοι να την χρεώνουν στο FIX με 0.019? Με τα πολλά την έκανα να μου αναφέρει την ρήτρα (μου την είπε "μια μικρή επιπλέον χρέωση σε περίπτωση μεγάλης διακύμανσης της τιμής του αερίου") και ρώτησα, πως υπολογίζεται αυτή η έξτρα χρέωση? Δεν ήξερε. 

Μα πρέπει να υπάρχει κάποιος τύπος που να την υπολογίζει, μα που θα πρέπει να φαίνεται ακριβώς όταν υπογράψω το πρόγραμμα, μα, μα. Δεν βγήκε άκρη. Δεν κατάλαβα εαν δεν ήξερε τον τύπο η απλά δεν ήθελε να μου τον πει. Τελικά μου είπε οτι μέχρι στιγμής η ΗΡΩΝ δεν έχει επιβάλει στους πελάτες της την ρήτρα και οτι οι πελάτες ΗΡΩΝ πληρώνουν 0.019 το αέριο στο FIX και τις διακυμάνσεις μέχρι στιγμής της αποροφάει η εταιρία όπως έκανε και παλιά με το ρεύμα (δικά της λόγια, όχι δικά μου)

 

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας απ'τη 1η σελίδα, όχι στο fix του ΉΡΩΝ. Το πως υπολογίζεται η προσαύξηση είναι απλό... έχουν ανώτατο όριο TTF 15 (0.015), αυτή τη στιγμή το TTF είναι 90 (δηλαδή 0.090) , πληρώνεις τη διαφορά ως προσαύξηση. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Συν τη προμήθεια.

Επίσης αλήθεια λέει, δεν έχουν χρεώσει ακόμα την προσαύξηση. Όμως ακόμα δεν έχουν εκδώσει τον εκκαθαριστικό Ιουνίου - Σεπτεμβρίου, θα δείξει η αυτοψία. Θεωρώ απίθανο να απορροφήσουν τέτοια προσαύξηση.

11.jpg.ce590808b97857d8cc7819007fb1cac4.jpg

--------------

Αυτό που συζητάμε πάνω με τον HERTHAN αφορά το flex (κυμαινόμενο). Έχει βαφτίσει ο ΗΡΩΝ την τιμή ΤΤΦΑ και κανείς δε ξέρει αν εκεί ενσωματώνουν κρυφό περιθώριο κέρδους, επιπλέον από το 0.006 που είναι το φανερό περιθώριο κέρδους.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Δηλαδή εάν έκανα με το ΗΡΩΝ fix 1000KWh σε ένα δίμηνο ο υπολογισμός θα είναι 1000 x 0.019 (που είναι το πρόγραμμα) + 1000 x 0.067 (που είναι η προσαύξηση) (+ λοιπές χρεώσεις προφανώς)?

ναι , αλλά αν σε ψήνει μπες στο πρόγραμμα να δούμε και εμείς τι παίζει στην πράξη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι , αλλά αν σε ψήνει μπες στο πρόγραμμα να δούμε και εμείς τι παίζει στην πράξη 😁

Προβλέπω συστεμικά προβλήματα και αναβαθμίσεις φέτος. Απ'του χρόνου εκκαθαριστικοί, μια και καλή η κεραμίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αλλά αν σε ψήνει μπες στο πρόγραμμα να δούμε και εμείς τι παίζει στην πράξη 😁

Να σου πω, για ενα λογαριασμό το σκέφτομαι μιας και είναι αορίστου..
Έτσι από επιστημονικό ενδιαφέρον κυρίως, να δω τι καπνό φουμάρουν.

Επεξ/σία από tsapadim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsapadim είπε

Να σου πω, για ενα λογαριασμό το σκέφτομαι μιας και είναι αορίστου..
Έτσι από επιστημονικό ενδιαφέρον κυρίως, να δω τι καπνό φουμάρουν.

Καντο και θα σε κερασω γλυκο του κουταλιου.Συκαλακι.:P

Αν πας και βγει εκκαθαριστικος χωρις ρητρα θα ερθω κι εγω.Κι αφου ερθω θα μας χρεωσουν ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...